Licensed to Charlotte Swim Masters      Hy-Tek's Meet Manager 2/3/2007 02:19 PM
        Charlotte Masters Sunbelt Championship - 1/27/2007 to 1/28/2007        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahnline, Kathy           43 TGM                 28:10.00   27:06.91    9  
      44.46   49.19   49.89   50.10   49.43   49.60   49.97   49.97
      49.62   49.79   49.59   49.50   49.64   49.70   48.78   48.90
      49.18   49.73   49.33   49.10   49.95   49.15   49.35   49.53
      48.86   49.50   49.12   49.80   49.39   49.88   49.39   49.56
      47.96
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodard, Alis R           46 MAC                 29:00.00   22:42.74    9  
      37.16   41.11   41.82   41.13   41.00   41.27   41.24   40.94
      41.02   41.17   41.09   40.84   40.84   40.80   40.62   40.90
      40.71   40.33   40.68   38.47   48.79   43.54   42.56   42.68
      42.24   42.21   41.85   42.16   41.68   41.86   41.45   41.31
      37.27
  2 Duffy, Lisa               48 RAM                 30:00.00   29:14.41    7  
      50.10   52.61   52.43   53.06   52.82   53.71   53.66   52.96
      53.73   53.54   52.86   53.37   53.42   53.07   53.06   53.60
      53.67   53.07   52.56   53.01   53.33   53.04   53.60   54.00
      53.75   53.68   53.05   53.72   53.28   53.87   53.68   53.48
      51.62
  3 Hill, Katy                48 CSM                 32:00.00   30:11.82    6  
      42.58   50.79   51.55   53.63   55.96   55.10   55.68   56.37
      56.36   55.76   55.05   57.02   56.41   55.32   56.25   55.58
      56.04   56.51   56.32   55.50   55.87   56.24   56.52   55.75
      55.61   55.98   54.88   56.11   56.30   55.03   54.90   54.33
      50.52
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            52 SMAC                22:05.89   21:45.74    9  
      34.58   37.65   39.48   39.43   39.79   39.62   39.89   39.86
      40.04   39.45   39.42   39.65   39.54   40.02   39.90   39.89
      39.93   39.70   39.73   40.08   40.20   40.06   40.04   39.72
      39.73   39.79   39.98   40.07   39.49   39.77   39.78   40.25
      39.21
  2 Medearis, Rebecca         53 CSM                 28:50.00   27:40.66    7  
      45.53   48.24   49.39   50.15   50.32   50.26   50.88   50.70
      50.66   50.32   51.24   50.82   51.09   51.27   50.86   50.75
      50.65   51.36   50.31   50.95   50.02   50.56   50.63   51.46
      51.25   51.61   51.01   50.14   49.79   49.87   50.45   49.71
      48.41
  3 Andersen, Kathy           51 MAC                       NT   30:36.19    6  
      47.84   52.91   55.00 1:52.76   54.71   56.05   55.18   55.47
      55.07   55.86   56.46   56.78   56.24   56.45   56.93   56.77
      57.16   56.44   56.94   56.06   56.21   56.86   56.46   57.32
      56.29   55.11   56.13   55.98   56.50   55.91   54.52   51.82
  4 Phillips, Rita            53 CSM                 36:00.00   37:15.61    5  
      56.81 1:05.04 1:07.16 1:07.48 1:09.18 1:08.25 1:07.29 1:08.84
    1:08.87 1:07.99 1:06.23 1:08.19 1:08.01 1:08.80 1:06.30 1:09.58
    1:08.13 1:08.11 1:08.58 1:08.06 1:08.65 1:07.20 1:08.31 1:08.30
    1:09.67 1:07.25 1:09.62 1:07.84 1:10.07 1:07.82 1:08.10 1:08.96
    1:06.92
 
Event 1  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fary, Robert              42 CSM                 19:00.00   19:05.69    9  
      32.90   34.63   35.15   34.95   34.89   34.53   34.47   34.62
      34.26   34.66   34.62   34.68   34.59   34.62   34.72   34.67
      34.65   34.71   34.91   34.99   34.77   34.91   34.62   35.37
      34.92   35.00   35.20   35.38   35.09   34.64   34.75   34.93
      33.89
  2 Kriegler, Frank           40 AMS                 19:55.00   19:11.09    7  
      31.66   35.59   36.36   35.41   35.31   34.28   34.63   34.23
      34.44   34.46   33.97   33.91   33.88   33.77   34.05   34.43
      34.76   34.74   34.67   35.33   35.07   35.79   35.76   35.68
      35.84   35.47   35.56   35.51   35.30   35.20   35.56   35.98
      34.49
  3 McCutchan, Michael        41 CSM                       NT   21:03.26    6  
      32.28   35.72   36.96   37.79   36.89   37.61   37.86   37.97
      37.83   37.72   38.60   38.79   38.67   38.39   38.84   38.52
      38.51   39.45   39.61   39.29   39.67   39.11   40.10   39.67
      39.38   39.29   39.49   39.78   39.88   38.15   38.15   37.93
      35.36
 
Event 1  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            48 VMST                19:27.00   19:19.72    9  
      34.10   35.58   35.68   35.97   35.64   35.23   35.57   35.57
      35.22   35.40   35.84   35.45   35.20   35.51   35.38   35.31
      35.81   35.40   35.28   35.42   35.66   35.32   34.25   34.61
      34.61   34.61   35.06   35.07   34.96   34.97   34.92   34.05
      33.07
  2 Roerden, Jeffery          45 RAM                 24:12.00   24:01.36    7  
      38.55   41.22   41.99   42.70   43.07   43.45   43.38   43.73
      43.86   43.54   44.33   44.09   43.91   44.34   44.00   44.38
      44.72   43.89   43.78   43.93   43.96   44.48   44.55   44.98
      44.09   45.03   44.83   44.65   44.33   44.03   44.14   43.83
      41.60
  3 Acheson, Scott            48 HARY                27:30.00   25:54.61    6  
      40.21   41.82   43.49   44.99   46.74   46.53   48.41   48.70
      48.17   47.57   48.92   48.37   47.58   48.02   48.95   48.39
      48.74   48.23   47.66   47.83   48.05   47.52   48.19   48.12
      46.92   47.07   47.50   47.98   48.16   48.57   46.85   46.55
      43.81
 
Event 1  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         53 CSM                 19:00.00   18:50.60    9  
      32.51   35.34   35.46   35.22   35.32   35.21   34.92   34.99
      34.69   34.78   34.51   34.07   34.20   34.14   34.23   34.23
      33.92   34.25   34.00   34.13   33.82   33.51   33.70   33.94
      34.14   33.98   34.19   34.13   34.14   34.51   34.17   33.76
      32.49
  2 Clem, Mike                52 MAC                       NT   27:25.07    7  
      38.19   46.05   48.86   50.55   50.04   50.60   51.55   49.37
      51.46   51.90   49.46   50.51   50.48   51.89   51.56   50.46
      50.26   51.05   51.03   50.54   50.08   50.41   50.47   51.41
      51.32   50.49   50.07   50.17   50.43   49.78   49.08   50.12
      45.43
 
Event 1  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boder, Bob                55 CFYM                24:45.00   24:21.61    9  
      37.63   40.80   43.27   43.77   43.48   43.18   44.84   44.50
      44.16   45.37   44.88   45.48   44.66   44.99   45.50   44.78
      44.79   44.48   45.63   45.64   45.19   45.02   44.42   44.71
      45.63   45.54   45.23   45.19   43.92   44.64   44.32   44.26
      41.71
 
Event 1  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePaul, Don               73 HARY                50:00.00   46:49.33    9  
    1:10.57 2:46.48                 1:25.61                 1:25.37
   27:22.49                                                        
 
Event 2  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawley, Kate              26 RAM                 13:41.97   13:09.23    9  
      35.49   38.74   40.05   39.51   39.91   40.61   40.39   39.58
      39.94   39.86   39.78   39.71   39.63   39.94   39.61   40.02
      40.06   39.47   39.72   37.21                                
  2 Vodlan, Jozica            27 CSM                 16:00.00   15:37.47    7  
      44.38   47.60   48.09   47.54   47.20   47.33   47.32   46.52
      47.62   47.16   47.54   47.05   47.18   46.97   47.40   46.86
      46.71   46.82   46.55   43.63                                
 
Event 2  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           32 TRYM                11:20.08   11:17.19    9  
      32.47   34.68   34.37   33.87   33.80   33.80   33.64   33.45
      33.73   33.76   34.29   33.76   33.63   33.88   34.12   34.01
      33.95   34.27   34.38   33.33                                
  2 Buchoux, Michelle         34 MAC                 13:34.07   13:27.28    7  
      35.71   38.81   40.27   40.66   40.82   41.15   40.88   40.67
      40.85   40.67   41.00   41.32   40.93   40.27   40.83   41.11
      40.83   40.41   40.98   39.11                                
 
Event 2  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duffy, Lisa               48 RAM                 18:00.00   17:42.04    9  
      49.99   53.69   53.37   53.53   53.94   53.21   51.97   53.15
      53.16   53.15   53.85   53.64   53.81   53.51   53.63   53.81
      53.68   53.22   52.71   51.02                                
 
Event 2  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             52 NCMS                16:50.00   16:29.85    9  
      41.83   47.04   48.87   48.63   49.42   49.70   50.30   50.68
      49.76   51.08   50.55   50.32   50.63   51.09   50.93   50.64
      50.00   50.84   50.08   47.46                                
  2 Norris, Melonie           51 MAC                 18:00.00   17:44.09    7  
      45.05   51.94   53.18   55.55   53.40   55.61   54.93   54.79
      53.70   54.03   54.70   54.12   54.61   53.11   54.46   51.81
      53.17   52.81   52.66   50.46                                
  3 Watt, Loraine P           51 NCMS                20:15.00   20:12.39    6  
      53.86   58.66 1:00.99 1:02.10 1:01.38 1:02.39 1:01.69 1:00.73
    1:00.69 1:02.62 1:01.73 1:00.32   59.44 1:00.94 1:00.87 1:01.25
    1:01.83 1:01.62 1:01.65   57.63                                
 
Event 2  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       60 TRYM                17:18.00   17:31.03    9  
      48.32   52.95   51.97   52.92   53.67   52.62   52.81   53.29
      52.18   52.04   51.59   52.09   53.16   51.55   51.46   52.21
      53.33   54.96   53.90   54.01                                
 
Event 2  Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                 11:02.30   11:03.32    9  
      29.02   32.17   33.00   33.11   33.71   33.40   34.32   33.71
      34.07   33.36   33.18   33.23   33.26   33.54   33.41   34.11
      33.58   33.80   32.93   32.41                                
 
Event 2  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           34 NCMS                11:39.93   10:37.18    9  
      29.66   33.04   33.45   33.39   33.16   33.17   33.41   33.37
      33.80   32.72   31.25   30.81   31.02   31.44   31.42   31.41
      30.40   30.49   30.40   29.37                                
 
Event 2  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Matt H              36 AMS                 12:00.00   12:32.80    9  
      32.99   36.87   37.31   37.80   37.77   37.17   38.22   38.64
      37.87   38.73   38.24   37.65   38.01   37.96   38.18   38.49
      37.76   37.87   37.89   37.38                                
 
Event 2  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollett, Peter            46 NCMS                10:45.10   11:00.77    9  
      29.95   32.80   33.44   33.47   33.57   33.41   33.30   33.52
      33.36   33.26   32.67   32.50   32.69   32.85   33.02   32.90
      33.38   33.78   33.82   33.08                                
  2 Siegel, Craig             48 TRYM                11:47.32   11:41.43    7  
      32.75   35.15   35.56   35.52   35.75   35.40   35.32   34.89
      35.00   34.61   34.37   34.47   34.48   34.56   34.90   35.18
      35.54   36.53   36.22   35.23                                
  3 Hartley, Larry S          47 AMS                 12:19.39   12:03.34    6  
      30.80   34.84   36.28   36.77   36.73   36.57   36.76   37.14
      36.67   36.07   37.01   36.91   36.90   36.82   35.99   36.58
      37.06   37.74   36.71   32.99                                
  4 Lucas, Jeff               49 CFYM                18:00.00   14:54.99    5  
      39.70   42.14   44.53   44.96   45.77   46.15   45.28   45.92
      46.15   45.75   44.62   45.11   44.52   44.87   44.64   45.46
      46.33   45.81   44.39   42.89                                
 
Event 2  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Scott             52 UNA                 16:00.00   16:02.60    9  
      42.41   42.61   45.01   46.30   47.60   48.37   49.64   50.62
      49.36   51.25   49.26   49.04   49.78   49.74   48.86   49.55
      49.51   49.64   49.00   45.05                                
 
Event 2  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Mikal             67 AWSM                18:30.00   18:15.98    9  
      46.40   53.46   54.57   54.76   53.72   54.90   55.23   53.87
      54.48   55.76   55.50   54.13   56.50   57.18   56.66   57.66
      55.82   55.92   58.17   51.29                                
 
Event 3  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Nicole              34 AMS                  1:21.50    1:19.85    9  
      36.50   43.35                                                
 
Event 3  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                  1:08.00    1:07.95    9  
      31.24   36.71                                                
 
Event 4  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                  1:00.53      59.76    9  
      27.30   32.46                                                
  2 Burns, Brendan            19 WWFO                 1:15.00    1:09.30    7  
      33.11   36.19                                                
  3 Hurley, Patrick           19 WWFO                 1:10.00    1:12.82    6  
      33.26   39.56                                                
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           29 MAC                  1:02.00      59.78    9  
      27.99   31.79                                                
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sacerio, Carlos           32 RAM                  1:04.00      57.12    9  
      26.71   30.41                                                
  2 Crankshaw, Erik           34 NCMS                 1:02.72      57.45    7  
      27.03   30.42                                                
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          36 MAC                    54.90      54.04    9  
      25.16   28.88                                                
  2 Sherry, Thomas            39 AMS                  1:02.00      59.85    7  
      27.14   32.71                                                
  3 Cook, Matt H              36 AMS                    59.09    1:01.86    6  
      28.77   33.09                                                
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            43 RAM                    56.00      55.28    9  
      25.65   29.63                                                
  2 Olsen, Jon                43 GOLD                 1:00.00      57.72    7  
      27.54   30.18                                                
  3 Goldman, Brian            42 RAM                  1:05.00    1:01.41    6  
      29.14   32.27                                                
  4 Kriegler, Frank           40 AMS                  1:06.00    1:04.53    5  
      30.18   34.35                                                
  5 Dudley, Tom               40 TGM                  1:08.42    1:11.62    4  
      30.76   40.86                                                
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           49 THAT                   57.33      58.11    9  
      27.57   30.54                                                
  2 Phillps, John             48 CSM                    59.00      59.08    7  
      27.67   31.41                                                
  3 Dyer, Andy                48 AWJ                       NT      59.33    6  
      27.79   31.54                                                
  4 Hollett, Peter            46 NCMS                   57.10      59.59    5  
      27.73   31.86                                                
  5 Molitor, Clay             45 RAM                  1:02.60    1:03.34    4  
      29.17   34.17                                                
  6 Hartley, Larry S          47 AMS                  1:15.48    1:09.46    3  
      32.16   37.30                                                
  7 Scuras, Sean              45 TGM                  1:26.73    1:24.40    2  
      39.54   44.86                                                
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           54 CSM                  1:05.00    1:03.92    9  
      30.35   33.57                                                
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul T          55 GOLD                 1:02.00    1:02.65    9  
      28.59   34.06                                                
  2 Richelson, Andrew         59 TMS                  1:15.20    1:14.01    7  
      34.65   39.36                                                
  3 Conover, Steven           57 YSMS                 1:31.00    1:28.18    6  
      40.49   47.69                                                
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         63 CM                   1:00.31    1:02.06    9  
      29.33   32.73                                                
  2 White, Bernie             63 CSM                  1:20.00    1:16.11    7  
      36.28   39.83                                                
 
Event 4  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                  1:31.00    1:21.74    9  
      36.55   45.19                                                
  2 DePaul, Don               73 HARY                 3:15.00    1:26.03    7  
 
Event 5  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              23 RAM                    39.00      38.48    9  
  2 Bilyk, Amanda             20 WWFO                   42.00      39.50    7  
  3 Schrup, Katie             20 WWFO                   40.00      39.90    6  
  4 Winquist, Tallie          19 WWFO                      NT      42.45    5  
  5 Prevost, Camille          22 WWFO                   45.00      47.40    4  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawley, Kate              26 RAM                    42.32      40.59    9  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           32 TRYM                   32.40      32.85    9  
  2 Buchoux, Michelle         34 MAC                    40.43      40.94    7  
  3 Cook, Nicole              34 AMS                    41.03      41.63    6  
  4 Rice, Laura               30 WWFO                   42.00      42.04    5  
  5 Tessari, Shannon          34 RAM                       NT      46.68    4  
  6 Galofaro, Kimberly        30 MAC                  1:05.44      48.73    3  
  7 Poiletman, Diana          30 CM                     50.99      51.60    2  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul, Catherine           35 TGM                    36.88      36.77    9  
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                   38.00      38.40    7  
  3 Hamilton, April           39 CFYM                   59.00      43.87    6  
  4 Dickinson, Laura          35 NCMS                   49.53      50.44    5  
  5 Turley, Chrissi           35 HARY                 1:00.00      52.95    4  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              44 AMS                    36.00      36.13    9  
  2 Gillman, Regina           41 MAC                    35.00      36.73    7  
  3 Fahnline, Kathy           43 TGM                    46.00      46.21    6  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hebel, Janice             47 TGM                    39.74      40.27    9  
  2 Thornton, Charlotte       49 TGM                    48.27      46.44    7  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volatile, Kathy           51 YWNC                   42.00      44.56    9  
  2 Andersen, Kathy           51 MAC                       NT      48.23    7  
  3 Williamson, Cile          51 TGM                    59.04      55.26    6  
 
Event 5  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       60 TRYM                   47.54      47.26    9  
  2 Brooks, S. A. M.          63 NCAM                 1:03.13      58.59    7  
 
Event 5  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             69 THAT                   45.54      45.43    9  
 
Event 5  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   73 THAT                   59.00      57.69    9  
  2 Vass, Mary Katherine      70 CSM                       NT    1:01.60    7  
 
Event 5  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dockendorf, Pat           79 RAM                  1:10.79    1:15.12    9  
 
Event 6  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Kenneth           19 WWFO                   32.00      34.54    9  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Marcus             31 NCMS                   30.89      30.17    9  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, John                38 MAC                    31.60      29.24    9  
  2 Cook, Matt H              36 AMS                    32.25      32.22    7  
  3 Rowe, Russell             38 MAC                    50.00      38.99    6  
  4 Parrish, Christopher      36 CSM                    35.00      39.69    5  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            40 GOLD                   28.50      27.84    9  
  2 Hilgen, Thomas            42 MAC                    30.15      30.75    7  
  3 Goldman, Brian            42 RAM                    33.50      30.88    6  
  4 Perelli, David            40 MAC                    33.00      33.06    5  
  5 Spivey, Stowe             44 HARY                   45.00      39.61    4  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                46 RAM                    29.20      29.07    9  
  2 Dyer, Andy                48 AWJ                    29.90      29.29    7  
  3 Lucas, Jeff               49 CFYM                   31.98      31.24    6  
  4 Washburn, Jonathon W      49 CFAC                   36.66      32.75    5  
  5 Weller, Jeffrey           47 AMS                    34.85      34.87    4  
  6 Adamson, Kenet            48 AMS                    35.75      35.84    3  
  7 White, Jay K              46 MAC                    43.06      41.05    2  
  8 Roerden, Jeffery          45 RAM                    41.00      42.09    1  
 -- Acheson, Scott            48 HARY                   40.00         DQ  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              54 THAT                   32.36      31.47    9  
  2 Lee, Doug                 50 CSM                    35.00      34.64    7  
  3 Shields, Larry            50 MAC                    34.50      34.89    6  
  4 Warren, Scott             52 UNA                    35.00      35.78    5  
  5 Waltemyer, Mike           53 CSM                    36.03      36.12    4  
 
Event 6  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boder, Bob                55 CFYM                   39.50      37.82    9  
  2 Sesler, Richard           57 CSM                    39.50      38.12    7  
  3 Fumi, Leonard             57 MAC                    44.00      45.43    6  
 
Event 6  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             61 GAJA                   34.40      37.57    9  
  2 Adcock, Garth             61 NCMS                   39.26      38.96    7  
  3 Guthrie, Roger            63 UNA                    40.00      39.62    6  
  4 Fletcher, Doug            64 RAM                    44.00      40.52    5  
  5 van Meeteren, Hans P      62 TRYM                   40.46      42.43    4  
  6 Davenport, John           62 MAC                    44.98      46.00    3  
 
Event 6  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadol, Lou                65 CSM                    40.00      38.92    9  
  2 Morvay, Rudolf            69 MAC                    47.50      43.47    7  
  3 Enyart, Jim               65 CFAC                   56.00      55.15    6  
 
Event 6  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           75 MAC                    37.00      36.27    9  
 
Event 7  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:17.30   18  
     1) Rogers, Jennie W54              2) Battle, Ruth W44               
     3) Cook, Nicole W34                4) Speight, Peggy S W45           
       38.80    35.07    34.87    28.56                                    
  2 MAC Masters  'A'                                       NT    2:25.95   14  
     1) Schwartz, Michelle W35          2) Andersen, Kathy W51            
     3) Buchoux, Michelle W34           4) Gillman, Regina W41            
       33.31    47.32    36.54    28.78                                    
 
Event 7  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters  'A'                           NT    2:26.48   18  
     1) Scott, Leslie W42               2) Hebel, Janice W47              
     3) Paul, Catherine W35             4) Fahnline, Kathy W43            
       37.68    39.82    33.55    35.43                                    
 
Event 8  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    1:51.98   18  
     1) Hilgen, Thomas M42              2) Perelli, David M40             
     3) Finn, John M38                  4) Andersen, Morten M36           
       28.62    32.48    27.37    23.51                                    
  2 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:55.91   14  
     1) Cook, Matt H M36                2) Kriegler, Frank M40            
     3) Sherry, Thomas M39              4) Weller, Jeffrey M47            
       30.61    32.61    26.24    26.45                                    
 -- Gold Coast Masters  'A'                                NT         DQ  
     1) Caldwell, Larry M42             2) Frampton, Sean M40             
     3) Olsen, Jon M43                  4) Suarez, Ed M52                 
       28.57    27.41    25.51    24.76                                    
 
Event 8  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    2:16.32   18  
     1) Shields, Larry M50              2) Kortheuer, John M75            
     3) White, Jay K M46                4) Clem, Mike M52                 
 
Event 8  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- MAC Masters  'A'                                       NT         DQ  
     1) Fumi, Leonard M57               2) Morvay, Rudolf M69             
     3) Davenport, John M62             4) Carney, Patrick M60            
       51.24    45.61    52.86    39.78                                    
 
Event 9  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilyk, Amanda             20 WWFO                 1:18.00    1:19.04    9  
      38.78   40.26                                                
 
Event 9  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fint, Courtney            27 CFYM                 3:00.00    2:01.22    9  
      54.89 1:06.33                                                
 
Event 9  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                  1:08.62    1:09.96    9  
      33.82   36.14                                                
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                 1:20.00    1:17.90    7  
      37.97   39.93                                                
  3 Paul, Catherine           35 TGM                  1:33.45    1:24.78    6  
      43.16   41.62                                                
  4 Dickinson, Laura          35 NCMS                 1:45.00    1:40.79    5  
      48.86   51.93                                                
 
Event 9  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenzie, Susan           45 YWNC                 1:19.38    1:16.66    9  
      37.12   39.54                                                
  2 Speight, Peggy S          45 AMS                  1:19.00    1:20.11    7  
      39.35   40.76                                                
 
Event 9  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            54 AMS                  1:22.00    1:24.42    9  
      41.58   42.84                                                
  2 Watt, Loraine P           51 NCMS                 2:00.00    1:57.90    7  
      57.62 1:00.28                                                
  3 Andersen, Kathy           51 MAC                       NT    2:06.63    6  
    1:02.46 1:04.17                                                
 
Event 9  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, S. A. M.          63 NCAM                 2:08.00    2:11.17    9  
    1:05.30 1:05.87                                                
 
Event 9  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             69 THAT                 1:36.80    1:39.17    9  
      48.62   50.55                                                
 
Event 9  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   73 THAT                 1:50.00    1:51.66    9  
      54.57   57.09                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           38 YWNC                   54.50      56.18    9  
      27.68   28.50                                                
  2 Finn, John                38 MAC                  1:10.00    1:06.23    7  
      32.82   33.41                                                
  3 Cook, Matt H              36 AMS                  1:01.95    1:07.61    6  
      33.12   34.49                                                
  4 Rowe, Russell             38 MAC                  1:35.00    1:12.06    5  
      35.74   36.32                                                
  5 Parrish, Christopher      36 CSM                  1:25.00    1:17.19    4  
      37.04   40.15                                                
  6 Turley, Shane             38 HARY                 1:30.00    1:25.62    3  
      42.56   43.06                                                
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Christopher        42 NCMS                 1:02.00    1:00.93    9  
      29.74   31.19                                                
  2 Caldwell, Larry           42 GOLD                 1:06.00    1:02.55    7  
      31.02   31.53                                                
  3 Dudley, Tom               40 TGM                  1:05.90    1:08.14    6  
      32.87   35.27                                                
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           49 THAT                   58.14      58.70    9  
      28.55   30.15                                                
  2 Doyle, Mark               47 TRYM                 1:02.00    1:01.43    7  
      29.96   31.47                                                
  3 Molitor, Clay             45 RAM                  1:03.10    1:06.39    6  
      32.77   33.62                                                
 -- Johnson, Ken              49 CSM                  1:13.00         DQ  
      36.25   36.98                                                
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shields, Larry            50 MAC                  1:10.00    1:07.33    9  
      33.54   33.79                                                
  2 Lee, Doug                 50 CSM                  1:15.00    1:11.94    7  
      34.79   37.15                                                
  3 Waltemyer, Mike           53 CSM                  1:15.00    1:15.41    6  
      37.38   38.03                                                
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bober, Rick               55 CSM                  1:08.00    1:05.25    9  
      32.34   32.91                                                
  2 Boder, Bob                55 CFYM                 1:30.00    1:27.17    7  
      42.70   44.47                                                
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davenport, John           62 MAC                  1:46.82    1:49.54    9  
 
Event 10  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magnarella, Paul J        68 AMS                  1:30.00    1:32.14    9  
      44.58   47.56                                                
  2 Morvay, Rudolf            69 MAC                  1:50.00    1:42.48    7  
      48.42   54.06                                                
  3 Enyart, Jim               65 CFAC                 1:44.00    1:44.72    6  
      51.75   52.97                                                
 
Event 10  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                  1:19.00    1:16.20    9  
      38.72   37.48                                                
 
Event 11  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           32 TRYM                 4:54.75    4:59.47    9  
      32.29   36.46   41.04   40.80   39.01   40.60   34.42   34.85
 
Event 11  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, April           39 CFYM                 7:45.00    6:54.02    9  
      41.49   52.48   56.71   58.26   56.12   57.76   46.72   44.48
 
Event 11  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillman, Regina           41 MAC                  5:49.00    5:27.70    9  
      35.13   39.76   42.52   42.53   45.42   44.63   38.80   38.91
  2 Scott, Leslie             42 TGM                  6:30.00    6:00.54    7  
      40.05   47.31   48.14   47.09   47.68   48.54   42.46   39.27
  3 Fahnline, Kathy           43 TGM                  7:30.00    7:03.69    6  
      48.94   54.06   56.83   55.58   56.61   56.99   48.20   46.48
 
Event 11  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Charlotte       49 TGM                  8:10.04    7:55.46    9  
      55.37 1:02.52 1:06.75 1:06.52   59.41 1:01.44   54.62   48.83
 
Event 11  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            54 AMS                  6:36.00    6:58.72    9  
      45.87 1:03.44   52.07   52.32   56.63   57.75   46.47   44.17
 
Event 11  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           29 MAC                  4:55.39    4:53.22    9  
      30.94   34.61   38.97   37.75   43.04   42.53   33.28   32.10
 
Event 11  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           34 NCMS                 4:48.43    4:32.07    9  
      29.49   33.97   35.72   34.32   39.75   39.09   30.79   28.94
 
Event 11  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          36 MAC                  4:43.72    4:37.50    9  
      28.44   32.61   37.21   36.99   38.24   39.88   32.25   31.88
 
Event 11  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilgen, Thomas            42 MAC                  4:45.00    4:56.55    9  
      31.98   38.52   39.35   38.91   41.87   41.58   33.08   31.26
 
Event 11  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Jonathon W      49 CFAC                 5:55.55    5:14.97    9  
      33.02   40.81   40.84   40.79   43.88   44.83   35.76   35.04
  2 Hartley, Larry S          47 AMS                  5:45.62    5:21.30    7  
      34.04   39.27   45.41   42.30   47.24   45.27   35.10   32.67
  3 Lucas, Jeff               49 CFYM                 6:15.00    6:10.34    6  
      38.48   46.28   49.23   51.16   46.65   48.94   44.79   44.81
  4 Scuras, Sean              45 TGM                  7:03.46    7:03.45    5  
      42.07   52.48   53.80   50.49 1:09.01 1:06.35   46.47   42.78
 
Event 11  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steven           57 YSMS                 7:05.00    6:55.28    9  
      42.70   51.74   51.71   52.51 1:05.97 1:06.96   42.19   41.50
 
Event 11  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             61 GAJA                 6:49.90    6:00.73    9  
      40.42   47.15   49.49   46.96   50.32   47.05   41.81   37.53
 
Event 12  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              23 RAM                    26.74      26.35    9  
  2 Bilyk, Amanda             20 WWFO                   28.00      30.02    7  
  3 Winquist, Tallie          19 WWFO                      NT      30.95    6  
  4 Prevost, Camille          22 WWFO                   37.00      36.41    5  
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vodlan, Jozica            27 CSM                    32.00      34.48    9  
  2 Fint, Courtney            27 CFYM                   50.00      47.39    7  
 
Event 12  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tessari, Shannon          34 RAM                    34.00      32.45    9  
  2 Cook, Nicole              34 AMS                    31.80      32.48    7  
  3 Poiletman, Diana          30 CM                     35.41      36.30    6  
 
Event 12  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                    27.73      28.54    9  
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                   29.00      28.69    7  
  3 Paul, Catherine           35 TGM                    30.57      30.38    6  
  4 Hamilton, April           39 CFYM                   35.00      32.89    5  
  5 Turley, Chrissi           35 HARY                   45.00      40.72    4  
 
Event 12  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              44 AMS                    26.50      27.07    9  
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speight, Peggy S          45 AMS                    29.90      29.51    9  
  2 McKenzie, Susan           45 YWNC                   29.50      29.97    7  
 
Event 12  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volatile, Kathy           51 YWNC                   32.00      33.00    9  
  2 Williamson, Cile          51 TGM                    43.58      44.55    7  
 
Event 12  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, S. A. M.          63 NCAM                   56.52      49.91    9  
 
Event 12  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   73 THAT                   48.00      49.32    9  
  2 Vass, Mary Katherine      70 CSM                       NT      50.62    7  
 
Event 12  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billings, Betty           81 CSM                    48.00      51.71    9  
 
Event 13  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                    24.57      24.38    9  
  2 Hummel, Kenneth           19 WWFO                   26.00      25.44    7  
  3 Burns, Brendan            19 WWFO                   27.00      26.60    6  
  4 Hurley, Patrick           19 WWFO                   25.00      27.11    5  
 
Event 13  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           29 MAC                    25.23      24.99    9  
 
Event 13  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            34 VMST                   21.23      20.93    9  
  2 Sacerio, Carlos           32 RAM                    23.31      23.33    7  
 
Event 13  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, John                38 MAC                    25.00      24.19    9  
  2 Rowe, Russell             38 MAC                    25.00      25.95    7  
  3 Lee, David G              35 NCMS                   30.00      27.29    6  
  4 Turley, Shane             38 HARY                   25.00      27.74    5  
  5 Parrish, Christopher      36 CSM                    30.00      28.46    4  
 
Event 13  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            43 RAM                    22.50      22.53    9  
  2 Goldman, Brian            42 RAM                    23.50      23.90    7  
  3 Caldwell, Larry           42 GOLD                   27.00      24.77    6  
  4 Perelli, David            40 MAC                    25.00      25.08    5  
  5 Dudley, Tom               40 TGM                    26.36      26.63    4  
  6 Jewett, Russell           40 MAC                       NT      27.41    3  
  7 Spivey, Stowe             44 HARY                   30.50      29.72    2  
 
Event 13  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           49 THAT                   23.71      23.77    9  
  2 Blank, Jon                46 RAM                    23.60      23.82    7  
  3 Dyer, Andy                48 AWJ                    24.10      23.87    6  
  4 Avant, Don R              49 NCMS                   25.00      25.14    5  
  5 Washburn, Jonathon W      49 CFAC                   26.66      25.24    4  
  6 Kennedy, Gene             47 NEM                    25.00      25.62    3  
  7 McFarland, Jim            48 VMST                   27.00      26.13    2  
  8 Dickerman, Dwight         45 MAC                    27.60      26.70    1  
  9 Hartley, Larry S          47 AMS                    26.59      26.81  
 10 Johnson, Ken              49 CSM                    28.00      27.35  
 11 White, Jay K              46 MAC                    33.87      31.72  
 12 Roerden, Jeffery          45 RAM                    31.00      31.75  
 
Event 13  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suarez, Ed                52 GOLD                   24.90      24.49    9  
  2 Schmitz, Bob              54 THAT                   25.30      25.25    7  
  3 Shields, Larry            50 MAC                    25.50      25.71    6  
  4 Lee, Doug                 50 CSM                    28.00      27.38    5  
  5 Waltemyer, Mike           53 CSM                    28.23      27.49    4  
 
Event 13  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul T          55 GOLD                   23.50      23.00    9  
  2 Bober, Rick               55 CSM                    26.00      26.27    7  
  3 Glass, Ernie              57 CSM                    26.50      26.75    6  
  4 Richelson, Andrew         59 TMS                    27.90      28.21    5  
  5 Boder, Bob                55 CFYM                   29.50      29.13    4  
  6 Fumi, Leonard             57 MAC                    38.00      38.37    3  
 
Event 13  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Bernie             63 CSM                    29.90      29.18    9  
  2 Guthrie, Roger            63 UNA                    32.00      32.17    7  
  3 Blair III, Joe            64 RAM                    33.12      33.48    6  
  4 Fletcher, Doug            64 RAM                    41.00      35.66    5  
  5 Carney, Patrick           60 MAC                       NT      39.76    4  
  6 Davenport, John           62 MAC                    36.61      39.85    3  
 
Event 13  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              69 CSM                    29.00      26.89    9  
  2 Gadol, Lou                65 CSM                    32.00      29.17    7  
  3 Enyart, Jim               65 CFAC                   34.00      33.69    6  
  4 Magnarella, Paul J        68 AMS                    34.00      34.07    5  
  5 Barnes, Mikal             67 AWSM                   35.00      34.27    4  
 
Event 13  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                    29.20      29.27    9  
  2 Ruppenthal, Fred          74 HARY                   37.00      36.57    7  
  3 DePaul, Don               73 HARY                 1:05.00      56.34    6  
 
Event 13  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           75 MAC                    30.60      31.12    9  
 
Event 14  Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schrup, Katie             20 WWFO                 3:00.00    3:00.45    9  
      41.65   46.29   46.13   46.38                                
 
Event 14  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           32 TRYM                 2:27.90    2:33.49    9  
      36.16   39.20   39.27   38.86                                
 
Event 14  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, April           39 CFYM                 3:59.00    3:34.38    9  
      51.57   55.84   54.60   52.37                                
 
Event 14  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillman, Regina           41 MAC                  2:52.00    2:46.63    9  
      38.88   41.41   42.67   43.67                                
  2 Fahnline, Kathy           43 TGM                  3:40.00    3:37.01    7  
      50.52   55.13   56.29   55.07                                
 
Event 14  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hebel, Janice             47 TGM                  3:11.77    3:11.73    9  
      43.19   47.63   50.11   50.80                                
  2 Thornton, Charlotte       49 TGM                  3:25.56    3:50.34    7  
      55.57   58.58   59.13   57.06                                
 
Event 14  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       60 TRYM                 3:42.67    3:43.74    9  
      51.52   56.12   58.05   58.05                                
 
Event 14  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             69 THAT                 3:35.67    3:36.19    9  
      50.39   55.74   55.86   54.20                                
 
Event 14  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dockendorf, Pat           79 RAM                  6:05.38    6:18.31    9  
    1:24.24 1:35.63 1:39.96 1:38.48                                
 
Event 15  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilgen, Thomas            42 MAC                  2:40.05    2:31.29    9  
      35.78   40.62   37.81   37.08                                
  2 Kriegler, Frank           40 AMS                  2:45.00    2:42.27    7  
      35.76   40.83   44.11   41.57                                
 
Event 15  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adamson, Kenet            48 AMS                  2:50.09    2:51.76    9  
      38.55   43.85   45.08   44.28                                
  2 Weller, Jeffrey           47 AMS                       NT    2:55.21    7  
      38.01   43.91   46.44   46.85                                
 -- Lucas, Jeff               49 CFYM                 2:49.00         DQ  
      35.39   39.46   42.90   43.31                                
 
Event 15  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              54 THAT                 2:35.84    2:34.11    9  
      33.82   37.71   40.22   42.36                                
 
Event 15  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             61 GAJA                 3:02.50    3:08.58    9  
      42.20   48.56   48.78   49.04                                
  2 van Meeteren, Hans P      62 TRYM                 3:23.64    3:24.61    7  
      46.51   51.70   54.49   51.91                                
  3 Fletcher, Doug            64 RAM                  3:36.00    3:24.88    6  
      44.59   51.81   55.10   53.38                                
  4 Davenport, John           62 MAC                       NT    3:49.79    5  
      49.25   56.86 1:02.38 1:01.30                                
 
Event 15  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadol, Lou                65 CSM                  3:25.00    3:24.43    9  
      44.30   53.38   55.95   50.80                                
  2 Morvay, Rudolf            69 MAC                  3:59.00    3:44.78    7  
      50.47   57.07   59.82   57.42                                
 
Event 16  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winquist, Tallie          19 WWFO                      NT    2:47.83    9  
      40.43   44.24   43.94   39.22                                
 
Event 16  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawley, Kate              26 RAM                  2:37.79    2:30.70    9  
      33.83   39.11   39.94   37.82                                
  2 Vodlan, Jozica            27 CSM                  2:52.00    2:52.71    7  
      39.20   43.28   45.58   44.65                                
  3 Fint, Courtney            27 CFYM                 4:15.00    3:57.63    6  
      52.89 1:01.15 1:02.34 1:01.25                                
 
Event 16  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchoux, Michelle         34 MAC                  2:24.35    2:26.43    9  
      33.23   35.99   38.31   38.90                                
 
Event 16  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                  2:18.75    2:15.26    9  
      30.41   33.53   35.46   35.86                                
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                 2:25.00    2:25.57    7  
      31.61   34.99   38.56   40.41                                
  3 Turley, Chrissi           35 HARY                 4:00.00    3:30.65    6  
      44.81   50.89   57.34   57.61                                
 
Event 16  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hebel, Janice             47 TGM                  2:27.89    2:30.39    9  
      33.74   38.28   39.72   38.65                                
  2 McKenzie, Susan           45 YWNC                 2:32.68    2:30.89    7  
      33.44   38.02   40.83   38.60                                
 
Event 16  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Kathy           51 MAC                       NT    3:22.55    9  
      46.30   51.59   53.28   51.38                                
  2 Watt, Loraine P           51 NCMS                 3:45.00    3:42.60    7  
      51.53   54.66   57.56   58.85                                
  3 Williamson, Cile          51 TGM                  4:03.35    3:44.34    6  
      50.12   56.79   59.58   57.85                                
 
Event 16  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billings, Betty           81 CSM                  4:11.00    4:20.89    9  
    1:01.25 1:07.34 1:06.12 1:06.18                                
 
Event 17  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                  2:00.12    1:58.33    9  
      27.40   30.32   30.73   29.88                                
  2 Bordenave, Keven          19 WWFO                 2:14.00    2:15.05    7  
      31.62   34.30   34.95   34.18                                
 
Event 17  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           34 NCMS                 1:58.68    1:53.14    9  
      27.37   29.57   28.20   28.00                                
  2 Green, Marcus             31 NCMS                 2:12.65    2:11.82    7  
      29.65   33.20   33.68   35.29                                
 
Event 17  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, William A          39 HARY                 2:03.00    2:01.64    9  
      28.15   30.10   31.69   31.70                                
  2 Sherry, Thomas            39 AMS                  2:00.00    2:04.85    7  
      28.84   32.15   32.73   31.13                                
  3 Lee, David G              35 NCMS                 2:06.00    2:15.31    6  
      30.16   32.65   35.40   37.10                                
  4 Parrish, Christopher      36 CSM                  2:30.00    2:24.02    5  
      31.92   35.78   38.61   37.71                                
  5 Turley, Shane             38 HARY                 2:25.00    2:24.15    4  
      32.84   36.03   38.16   37.12                                
 
Event 17  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Jon                43 GOLD                 1:55.00    1:53.07    9  
      27.09   28.77   29.07   28.14                                
  2 Goldman, Brian            42 RAM                  1:56.00    1:57.28    7  
      27.33   29.71   30.25   29.99                                
  3 Byers, Christopher        42 NCMS                 2:00.00    2:02.70    6  
      28.08   30.50   31.57   32.55                                
  4 Dudley, Tom               40 TGM                  2:10.02    2:12.05    5  
      30.66   34.28   34.43   32.68                                
  5 Jewett, Russell           40 MAC                       NT    2:14.97    4  
      30.98   33.60   35.37   35.02                                
 
Event 17  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollett, Peter            46 NCMS                 1:51.20    1:56.71    9  
      27.50   29.58   30.17   29.46                                
  2 Klein, Jonathan           49 THAT                 1:56.55    1:58.76    7  
      27.50   31.04   30.78   29.44                                
  3 Kennedy, Gene             47 NEM                  2:01.00    1:59.13    6  
      27.65   29.96   30.54   30.98                                
  4 Washburn, Jonathon W      49 CFAC                 2:22.22    2:02.91    5  
      27.98   31.09   31.55   32.29                                
  5 Siegel, Craig             48 TRYM                 2:02.65    2:02.94    4  
      29.74   31.32   31.39   30.49                                
  6 Molitor, Clay             45 RAM                  1:59.30    2:03.82    3  
      28.88   31.14   32.13   31.67                                
  7 McFarland, Jim            48 VMST                 2:03.00    2:06.47    2  
      28.83   32.02   32.64   32.98                                
  8 Avant, Don R              49 NCMS                 2:10.00    2:07.03    1  
      29.78   32.23   32.50   32.52                                
  9 Phillps, John             48 CSM                  2:04.00    2:07.93  
      29.95   32.90   33.14   31.94                                
 10 Hartley, Larry S          47 AMS                  2:10.01    2:15.61  
      30.99   34.75   36.24   33.63                                
 11 Roerden, Jeffery          45 RAM                  2:34.00    2:36.94  
      36.32   39.27   41.25   40.10                                
 12 Acheson, Scott            48 HARY                 2:45.00    2:42.04  
      36.23   40.38   43.52   41.91                                
 
Event 17  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         53 CSM                  2:03.00    2:03.52    9  
      29.36   31.57   31.60   30.99                                
  2 Coxhead, George           54 CSM                  2:06.00    2:06.66    7  
      30.50   32.72   32.16   31.28                                
  3 Shields, Larry            50 MAC                  2:10.00    2:09.32    6  
      31.22   33.34   32.50   32.26                                
 
Event 17  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steven           57 YSMS                 2:41.00    2:34.63    9  
      34.55   39.17   40.85   40.06                                
  2 Boder, Bob                55 CFYM                 2:35.00    2:34.81    7  
      35.59   39.28   41.29   38.65                                
  3 Fumi, Leonard             57 MAC                  3:06.00    3:11.74    6  
      41.93   47.40   50.59   51.82                                
 
Event 17  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Doug            64 RAM                  3:18.00    3:08.13    9  
      40.73   48.30   50.46   48.64                                
 
Event 17  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              69 CSM                  2:14.00    2:17.97    9  
      32.12   34.81   35.40   35.64                                
  2 Enyart, Jim               65 CFAC                 2:54.00    2:52.20    7  
      39.33   43.25   44.97   44.65                                
  3 Barnes, Mikal             67 AWSM                 3:10.00    3:08.37    6  
      42.07   48.37   50.25   47.68                                
 
Event 17  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppenthal, Fred          74 HARY                 3:10.00    3:06.36    9  
      42.07   46.84   50.34   47.11                                
  2 DePaul, Don               73 HARY                 5:05.00    4:46.39    7  
    1:03.20 1:19.46 1:16.16 1:07.57                                
 
Event 18  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              23 RAM                  1:13.10    1:12.00    9  
      32.89   39.11                                                
  2 Bilyk, Amanda             20 WWFO                 1:24.00    1:20.32    7  
      38.18   42.14                                                
  3 Schrup, Katie             20 WWFO                 1:20.00    1:20.47    6  
      38.24   42.23                                                
 -- Winquist, Tallie          19 WWFO                      NT         DQ  
      39.21   45.88                                                
 
Event 18  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawley, Kate              26 RAM                  1:22.99    1:23.84    9  
      40.22   43.62                                                
 
Event 18  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Laura               30 WWFO                 1:29.00    1:21.13    9  
      38.66   42.47                                                
  2 Cook, Nicole              34 AMS                  1:22.85    1:22.18    7  
      37.13   45.05                                                
  3 Tessari, Shannon          34 RAM                  1:27.76    1:26.54    6  
      39.24   47.30                                                
  4 Galofaro, Kimberly        30 MAC                  1:51.19    1:37.00    5  
      46.81   50.19                                                
  5 Poiletman, Diana          30 CM                   1:35.99    1:42.61    4  
      48.95   53.66                                                
 
Event 18  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul, Catherine           35 TGM                  1:16.80    1:16.19    9  
      37.50   38.69                                                
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                 1:18.00    1:16.75    7  
      36.62   40.13                                                
  3 Hamilton, April           39 CFYM                 1:30.00    1:28.02    6  
      42.07   45.95                                                
  4 Dickinson, Laura          35 NCMS                 1:34.00    1:35.70    5  
      46.86   48.84                                                
 
Event 18  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Leslie             42 TGM                  1:30.00    1:18.57    9  
      37.11   41.46                                                
  2 Fahnline, Kathy           43 TGM                  1:33.00    1:34.37    7  
      44.58   49.79                                                
 
Event 18  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speight, Peggy S          45 AMS                  1:18.00    1:16.87    9  
      35.72   41.15                                                
  2 Hebel, Janice             47 TGM                  1:25.00    1:22.02    7  
      40.15   41.87                                                
  3 Thornton, Charlotte       49 TGM                  1:45.89    1:45.41    6  
      54.08   51.33                                                
 
Event 18  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            54 AMS                  1:23.00    1:25.04    9  
      39.28   45.76                                                
  2 Volatile, Kathy           51 YWNC                 1:30.00    1:30.32    7  
      41.77   48.55                                                
  3 Andersen, Kathy           51 MAC                       NT    1:47.63    6  
      54.76   52.87                                                
  4 Williamson, Cile          51 TGM                  2:08.09    1:58.10    5  
      59.51   58.59                                                
 
Event 18  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, S. A. M.          63 NCAM                 2:18.28    2:11.19    9  
    1:02.29 1:08.90                                                
 
Event 18  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             69 THAT                 1:37.22    1:37.63    9  
      48.22   49.41                                                
 
Event 19  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                       NT    1:05.38    9  
      29.78   35.60                                                
  2 Hurley, Patrick           19 WWFO                 1:15.00    1:07.04    7  
      30.74   36.30                                                
  3 Hummel, Kenneth           19 WWFO                 1:15.00    1:09.67    6  
      31.66   38.01                                                
  4 Bordenave, Keven          19 WWFO                 1:16.00    1:12.99    5  
      34.09   38.90                                                
  5 Burns, Brendan            19 WWFO                 1:25.00    1:13.02    4  
      33.28   39.74                                                
 
Event 19  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            34 VMST                   53.85      53.09    9  
      24.36   28.73                                                
  2 Crankshaw, Erik           34 NCMS                 1:04.34      59.02    7  
      26.75   32.27                                                
  3 Green, Marcus             31 NCMS                 1:06.71    1:04.66    6  
      31.25   33.41                                                
 
Event 19  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          36 MAC                    57.06      57.64    9  
      26.59   31.05                                                
  2 Finn, John                38 MAC                  1:04.50      59.87    7  
      27.85   32.02                                                
  3 Cook, Matt H              36 AMS                  1:00.14    1:03.98    6  
      29.92   34.06                                                
  4 Davis, William A          39 HARY                 1:09.00    1:08.25    5  
      31.63   36.62                                                
  5 Rowe, Russell             38 MAC                  1:40.00    1:09.83    4  
      31.82   38.01                                                
  6 Parrish, Christopher      36 CSM                  1:20.00    1:16.04    3  
      35.79   40.25                                                
 -- Bradshaw, Steve           38 YWNC                   57.00         DQ  
      26.95   31.97                                                
 
Event 19  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            40 GOLD                 1:01.50      58.22    9  
      27.87   30.35                                                
  2 Stewart, Henry            43 RAM                  1:00.00      59.81    7  
      27.38   32.43                                                
  3 Caldwell, Larry           42 GOLD                 1:05.00    1:02.06    6  
      27.63   34.43                                                
  4 Kriegler, Frank           40 AMS                  1:08.00    1:06.08    5  
      31.03   35.05                                                
  5 Perelli, David            40 MAC                  1:10.00    1:10.25    4  
      34.44   35.81                                                
  6 Spivey, Stowe             44 HARY                 1:30.00    1:25.16    3  
      39.93   45.23                                                
 
Event 19  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyer, Andy                48 AWJ                  1:00.20      58.69    9  
      26.96   31.73                                                
  2 Washburn, Jonathon W      49 CFAC                 1:06.66    1:03.63    7  
      28.98   34.65                                                
  3 Klein, Jonathan           49 THAT                 1:03.79    1:06.46    6  
      28.51   37.95                                                
  4 Kennedy, Gene             47 NEM                  1:07.00    1:06.58    5  
      31.94   34.64                                                
  5 Avant, Don R              49 NCMS                 1:05.00    1:08.76    4  
      32.66   36.10                                                
  6 Johnson, Ken              49 CSM                  1:10.00    1:12.12    3  
      33.13   38.99                                                
  7 Dickerman, Dwight         45 MAC                  1:11.60    1:13.05    2  
      33.79   39.26                                                
  8 Lucas, Jeff               49 CFYM                 1:11.05    1:13.16    1  
      34.84   38.32                                                
  9 Scuras, Sean              45 TGM                  1:23.00    1:22.14  
      38.28   43.86                                                
 10 Roerden, Jeffery          45 RAM                  1:20.00    1:24.34  
      40.16   44.18                                                
 11 White, Jay K              46 MAC                  1:26.59    1:25.21  
      39.13   46.08                                                
 -- Blank, Jon                46 RAM                  1:00.00         DQ  
      31.47   32.53                                                
 
Event 19  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              54 THAT                 1:06.23    1:04.85    9  
      30.28   34.57                                                
  2 Shields, Larry            50 MAC                  1:10.00    1:06.54    7  
      30.84   35.70                                                
  3 Coxhead, George           54 CSM                  1:06.00    1:07.23    6  
      32.72   34.51                                                
  4 Lee, Doug                 50 CSM                  1:09.00    1:07.63    5  
      32.17   35.46                                                
  5 Waltemyer, Mike           53 CSM                  1:13.95    1:10.99    4  
      33.33   37.66                                                
  6 Suarez, Ed                52 GOLD                 1:09.00    1:11.70    3  
      33.42   38.28                                                
 
Event 19  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sesler, Richard           57 CSM                  1:16.00    1:15.03    9  
      35.73   39.30                                                
  2 Richelson, Andrew         59 TMS                  1:18.50    1:17.06    7  
      36.41   40.65                                                
  3 Fumi, Leonard             57 MAC                  1:48.00    1:41.97    6  
      53.94   48.03                                                
 
Event 19  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         63 CM                   1:08.08    1:09.12    9  
      33.33   35.79                                                
  2 Guthrie, Roger            63 UNA                  1:20.00    1:18.90    7  
  3 Fletcher, Doug            64 RAM                  1:35.00    1:35.46    6  
      48.03   47.43                                                
  4 Davenport, John           62 MAC                  1:43.88    1:49.76    5  
      53.03   56.73                                                
 
Event 19  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gadol, Lou                65 CSM                  1:35.00    1:22.65    9  
      38.66   43.99                                                
  2 Magnarella, Paul J        68 AMS                  1:27.00    1:27.70    7  
      40.01   47.69                                                
  3 Enyart, Jim               65 CFAC                 1:43.00    1:43.23    6  
      48.81   54.42                                                
 
Event 19  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                  1:21.00    1:16.50    9  
      34.64   41.86                                                
  2 DePaul, Don               73 HARY                 3:15.00    3:00.04    7  
    1:28.55 1:31.49                                                
 
Event 19  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           75 MAC                  1:22.00    1:19.51    9  
      38.44   41.07                                                
 
Event 20  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren Wilson Fighting Owls  'A'                       NT    2:11.95   18  
     1) Hummel, Kenneth M19             2) Burns, Brendan M19             
     3) Bilyk, Amanda W20               4) Schrup, Katie W20              
       37.76    40.11    28.89    25.19                                    
 
Event 20  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:09.87   18  
     1) Hartley, Larry S M47            2) Cook, Nicole W34               
     3) Cook, Matt H M36                4) Battle, Ruth W44               
       32.67    41.47    28.78    26.95                                    
  2 MAC Masters  'A'                                       NT    2:33.65   14  
     1) White, Jay K M46                2) Andersen, Kathy W51            
     3) Buchoux, Michelle W34           4) Dickerman, Dwight M45          
       39.14    49.24    37.13    28.14                                    
 
Event 20  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    2:01.70   18  
     1) Schwartz, Michelle W35          2) Hilgen, Thomas M42             
     3) Gillman, Regina W41             4) Andersen, Morten M36           
       32.56    30.60    32.45    26.09                                    
  2 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:22.76   14  
     1) St.Jean, Rebeca W36             2) Lucas, Jeff M49                
     3) Hamilton, April W39             4) Boder, Bob M55                 
       44.27    33.63    35.08    29.78                                    
  3 Team Greenville Masters  'A'                           NT    2:49.71   12  
     1) Williamson, Cile W51            2) Thornton, Charlotte W49        
     3) Dudley, Tom M40                 4) Scuras, Sean M45               
     1:48.69    31.50    29.52                                             
 
Event 20  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:24.08   18  
     1) Rogers, Jennie W54              2) Adamson, Kenet M48             
     3) Speight, Peggy S W45            4) Magnarella, Paul J M68         
       39.62    36.77    34.08    33.61                                    
 
Event 21  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              23 RAM                    30.69      29.88    9  
 
Event 21  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence, Kari            25 MAC                    32.91      30.45    9  
 
Event 21  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Nicole              34 AMS                    34.91      34.95    9  
  2 Rice, Laura               30 WWFO                   40.00      36.80    7  
  3 Poiletman, Diana          30 CM                     41.51      40.46    6  
 
Event 21  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                    32.00      30.59    9  
  2 Paul, Catherine           35 TGM                    32.48      33.14    7  
  3 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                   35.00      33.26    6  
 
Event 21  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              44 AMS                    29.90      29.64    9  
  2 Waldron, Patty            44 MAC                    35.00      31.08    7  
  3 Scott, Leslie             42 TGM                    42.00      34.28    6  
 
Event 21  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speight, Peggy S          45 AMS                    36.00      34.61    9  
  2 McKenzie, Susan           45 YWNC                   37.00      35.29    7  
  3 Thornton, Charlotte       49 TGM                    50.99      51.18    6  
 
Event 22  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                    27.07      26.65    9  
  2 Hurley, Patrick           19 WWFO                   30.00      28.49    7  
  3 Burns, Brendan            19 WWFO                   40.00      29.30    6  
 
Event 22  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           29 MAC                    28.14      27.17    9  
 
Event 22  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            34 VMST                   23.75      23.44    9  
  2 Green, Marcus             31 NCMS                   27.43      27.36    7  
 -- Sacerio, Carlos           32 RAM                    25.48         DQ  
 
Event 22  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, John                38 MAC                    28.00      26.68    8  
  1 Sherry, Thomas            39 AMS                    26.50      26.68    8  
  3 Cook, Matt H              36 AMS                    26.59      26.83    6  
  4 Davis, William A          39 HARY                   31.00      30.11    5  
 
Event 22  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            43 RAM                    25.00      24.96    9  
  2 Frampton, Sean            40 GOLD                   27.00      25.46    7  
  3 Olsen, Jon                43 GOLD                   27.50      26.05    6  
  4 Smith, Jeff               43 CSM                       NT      26.88    5  
  5 Perelli, David            40 MAC                    29.00      29.41    4  
  6 Mangrum, John             43 RAM                    30.19      30.18    3  
 
Event 22  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           49 THAT                   25.41      25.53    9  
  2 Phillps, John             48 CSM                    27.00      26.54    7  
  3 Dyer, Andy                48 AWJ                    27.00      26.59    6  
  4 Blank, Jon                46 RAM                    26.50      27.25    5  
  5 Dickerman, Dwight         45 MAC                    30.53      29.14    4  
  6 Johnson, Ken              49 CSM                    31.00      30.12    3  
  7 Adamson, Kenet            48 AMS                    30.41      31.35    2  
  8 Scuras, Sean              45 TGM                    35.44      35.54    1  
  9 Roerden, Jeffery          45 RAM                    36.00      36.28  
 10 White, Jay K              46 MAC                       NT      38.38  
 
Event 22  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shields, Larry            50 MAC                    28.00      28.25    9  
  2 Schmitz, Bob              54 THAT                   28.74      28.67    7  
  3 Suarez, Ed                52 GOLD                   28.00      28.68    6  
  4 Waltemyer, Mike           53 CSM                    31.09      29.67    5  
  5 Lee, Doug                 50 CSM                    30.00      29.68    4  
 
Event 22  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sesler, Richard           57 CSM                    31.50      29.99    9  
  2 Glass, Ernie              57 CSM                    30.50      30.51    7  
  3 Boder, Bob                55 CFYM                   39.00      39.45    6  
 
Event 22  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Bernie             63 CSM                    31.60      30.61    9  
  2 Guthrie, Roger            63 UNA                    34.00      34.10    7  
  3 Fletcher, Doug            64 RAM                    43.00      41.29    6  
  4 Blair III, Joe            64 RAM                    46.57      44.39    5  
  5 Carney, Patrick           60 MAC                       NT      44.49    4  
 
Event 22  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magnarella, Paul J        68 AMS                    36.00      36.68    9  
 
Event 22  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                    36.00      32.28    9  
  2 DePaul, Don               73 HARY                 1:20.00    1:17.89    7  
 
Event 23  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schrup, Katie             20 WWFO                 2:59.00    2:47.84    9  
      37.50   44.02   46.34   39.98                                
 
Event 23  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence, Kari            25 MAC                  2:29.32    2:27.16    9  
      31.97   38.80   42.30   34.09                                
  2 Hawley, Kate              26 RAM                  2:58.62    2:52.84    7  
      38.07   47.64   48.71   38.42                                
 
Event 23  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchoux, Michelle         34 MAC                  2:52.41    2:56.97    9  
      38.28   46.52   50.94   41.23                                
 
Event 23  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                  2:33.00    2:32.73    9  
      32.44   37.64   46.90   35.75                                
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                 2:55.00    2:46.05    7  
      35.58   43.93   47.21   39.33                                
  3 Hamilton, April           39 CFYM                 3:59.00    3:13.41    6  
      39.36   53.77   57.01   43.27                                
 
Event 23  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowak, Elizabeth          43 THAT                 2:20.50    2:28.26    9  
      31.81   37.96   43.54   34.95                                
  2 Gillman, Regina           41 MAC                  2:40.00    2:33.52    7  
      34.06   39.93   43.25   36.28                                
  3 Scott, Leslie             42 TGM                  3:00.00    2:49.36    6  
      37.19   45.95   46.52   39.70                                
 
Event 23  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            54 AMS                  3:00.00    3:01.13    9  
      39.76   45.34   53.92   42.11                                
  2 Smith, Alison             52 NCMS                 3:52.23    3:53.56    7  
      51.00 1:00.12 1:13.71   48.73                                
 
Event 24  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            34 VMST                 2:05.50    1:57.59    9  
      24.76   29.44   35.02   28.37                                
 
Event 24  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          36 MAC                  2:04.27    2:05.86    9  
      25.20   32.72   37.00   30.94                                
 
Event 24  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilgen, Thomas            42 MAC                  2:16.19    2:13.71    9  
      29.11   34.23   38.85   31.52                                
  2 Caldwell, Larry           42 GOLD                 2:25.00    2:20.06    7  
      28.58   34.11   43.09   34.28                                
  3 McCutchan, Michael        41 CSM                       NT    2:27.82    6  
      30.61   37.57   45.05   34.59                                
  4 Jewett, Russell           40 MAC                       NT    2:33.73    5  
      31.04   41.32   46.06   35.31                                
 
Event 24  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molitor, Clay             45 RAM                  2:17.80    2:24.48    9  
      30.43   38.19   43.13   32.73                                
  2 Kennedy, Gene             47 NEM                  2:22.00    2:29.13    7  
      31.82   39.88   43.87   33.56                                
  3 Hartley, Larry S          47 AMS                  2:31.84    2:30.83    6  
      31.29   40.65   45.55   33.34                                
  4 Lucas, Jeff               49 CFYM                 2:59.50    2:46.92    5  
      36.85   45.13   43.57   41.37                                
  5 Roerden, Jeffery          45 RAM                  2:57.00    3:01.52    4  
      38.19   46.61   54.06   42.66                                
  6 Scuras, Sean              45 TGM                  3:10.04    3:04.95    3  
      38.60   49.07   57.99   39.29                                
 
Event 24  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steven           57 YSMS                 3:20.00    3:10.47    9  
      41.24   47.65 1:02.36   39.22                                
 
Event 24  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         63 CM                   2:25.94    2:31.35    9  
      32.17   40.49   46.16   32.53                                
  2 Zeigler, John             61 GAJA                 2:52.50    2:52.07    7  
      37.76   47.26   47.56   39.49                                
  3 Davenport, John           62 MAC                       NT    4:09.79    6  
      56.50 1:04.04 1:06.24 1:03.01                                
 
Event 25  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              23 RAM                    35.04      35.01    9  
  2 Bilyk, Amanda             20 WWFO                   35.00      36.24    7  
  3 Prevost, Camille          22 WWFO                   42.00      44.83    6  
 
Event 25  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence, Kari            25 MAC                    35.07      33.99    9  
  2 Vodlan, Jozica            27 CSM                    50.00      42.82    7  
  3 Fint, Courtney            27 CFYM                 1:05.00      52.34    6  
 
Event 25  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Laura               30 WWFO                   34.00      36.34    9  
  2 Cook, Nicole              34 AMS                    38.69      38.62    7  
  3 Galofaro, Kimberly        30 MAC                    59.17      46.03    6  
 
Event 25  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Michelle        35 MAC                    32.30      32.46    9  
  2 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                   38.00      37.48    7  
  3 Hamilton, April           39 CFYM                   59.00      42.72    6  
 
Event 25  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              44 AMS                    33.50      34.13    9  
  2 Waldron, Patty            44 MAC                    35.00      34.92    7  
  3 Fahnline, Kathy           43 TGM                    45.00      43.92    6  
 
Event 25  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenzie, Susan           45 YWNC                   36.10      36.39    9  
  2 Speight, Peggy S          45 AMS                    38.00      36.63    7  
  3 Woodard, Alis R           46 MAC                    38.53      37.02    6  
  4 Thornton, Charlotte       49 TGM                    50.31      52.91    5  
 
Event 25  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            54 AMS                    39.00      39.51    9  
  2 Watt, Loraine P           51 NCMS                   53.00      53.29    7  
  3 Williamson, Cile          51 TGM                    59.26      54.42    6  
 
Event 25  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, S. A. M.          63 NCAM                 1:04.60      56.84    9  
 
Event 25  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             69 THAT                   44.90      45.49    9  
 
Event 25  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   73 THAT                   47.00      47.71    9  
  2 Vass, Mary Katherine      70 CSM                       NT      52.03    7  
 
Event 26  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordenave, Keven          19 WWFO                   30.00      33.90    9  
  2 Hurley, Patrick           19 WWFO                   35.00      34.54    7  
 
Event 26  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           38 YWNC                   25.50      25.92    9  
  2 Cook, Matt H              36 AMS                    29.92      29.42    7  
  3 Finn, John                38 MAC                    30.00      30.23    6  
 
Event 26  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            43 RAM                    28.50      27.31    9  
  2 Caldwell, Larry           42 GOLD                   30.00      29.18    7  
  3 Dudley, Tom               40 TGM                    30.07      31.48    6  
  4 Mangrum, John             43 RAM                    33.07      32.33    5  
 
Event 26  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           49 THAT                   27.45      27.51    9  
  2 Johnson, Ken              49 CSM                    35.00      35.03    7  
  3 White, Jay K              46 MAC                    40.12      39.79    6  
  4 Roerden, Jeffery          45 RAM                    40.00      40.56    5  
 
Event 26  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              54 THAT                   32.93      30.53    9  
  2 Shields, Larry            50 MAC                    32.50      31.07    7  
  3 Waltemyer, Mike           53 CSM                    34.41      33.54    6  
  4 Lee, Doug                 50 CSM                    34.00      33.81    5  
 
Event 26  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boder, Bob                55 CFYM                   41.00      40.31    9  
 
Event 26  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Roger            63 UNA                    38.00      38.93    9  
  2 Blair III, Joe            64 RAM                    46.15      45.79    7  
  3 Carney, Patrick           60 MAC                       NT      48.14    6  
  4 Davenport, John           62 MAC                    47.54      49.83    5  
 
Event 26  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              69 CSM                    49.99      39.34    9  
  2 Magnarella, Paul J        68 AMS                    40.00      41.50    7  
  3 Morvay, Rudolf            69 MAC                    46.10      47.36    6  
  4 Enyart, Jim               65 CFAC                   48.00      49.24    5  
 
Event 26  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                    35.00      34.12    9  
  2 DePaul, Don               73 HARY                 1:30.00    1:26.69    7  
 
Event 27  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters  'A'                              NT    1:45.22   18  
     1) Hawley, Kate W26                2) Bonney, Erin W23               
     3) Sacerio, Carlos M32             4) Stewart, Henry M43             
       23.57    23.74    31.62    26.29                                    
  2 Warren Wilson Fighting Owls  'A'                       NT    2:05.37   14  
     1) Winquist, Tallie W19            2) Hurley, Patrick M19            
     3) Prevost, Camille W22            4) Rice, Laura W30                
       32.11    36.51    29.84    26.91                                    
 
Event 27  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    1:47.10   18  
     1) Lawrence, Kari W25              2) Shields, Larry M50             
     3) Woodard, Alis R W46             4) Ferris, Michael M29            
       28.09    25.63    28.95    24.43                                    
  2 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:49.91   14  
     1) Sherry, Thomas M39              2) Battle, Ruth W44               
     3) Cook, Matt H M36                4) Cook, Nicole W34               
       25.75    26.66    25.26    32.24                                    
  3 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:16.71   12  
     1) Hamilton, April W39             2) Fint, Courtney W27             
     3) Boder, Bob M55                  4) Lucas, Jeff M49                
       32.31    46.87    57.53                                             
 
Event 27  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    1:46.61   18  
     1) Andersen, Morten M36            2) Schwartz, Michelle W35         
     3) Gillman, Regina W41             4) Hilgen, Thomas M42             
       24.55    28.54    28.83    24.69                                    
  2 Team Greenville Masters  'A'                           NT    1:57.75   14  
     1) Dudley, Tom M40                 2) Scuras, Sean M45               
     3) Paul, Catherine W35             4) Scott, Leslie W42              
       30.00    32.29    29.33    26.13                                    
 
Event 27  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:01.09   18  
     1) Weller, Jeffrey M47             2) Speight, Peggy S W45           
     3) Rogers, Jennie W54              4) Adamson, Kenet M48             
       27.43    29.74    34.89    29.03                                    
 
Event 28  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilyk, Amanda             20 WWFO                 1:24.00    1:29.50    9  
      43.88   45.62                                                
  2 Winquist, Tallie          19 WWFO                      NT    1:29.91    7  
      43.68   46.23                                                
 
Event 28  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence, Kari            25 MAC                  1:19.17    1:18.07    9  
      37.57   40.50                                                
  2 Hawley, Kate              26 RAM                  1:30.40    1:31.10    7  
      42.65   48.45                                                
 
Event 28  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           32 TRYM                 1:09.05    1:10.49    9  
      33.78   36.71                                                
  2 Buchoux, Michelle         34 MAC                  1:29.85    1:28.21    7  
      41.97   46.24                                                
  3 Cook, Nicole              34 AMS                  1:30.30    1:36.33    6  
      43.72   52.61                                                
 
Event 28  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                 1:22.00    1:24.87    9  
      40.44   44.43                                                
  2 Hamilton, April           39 CFYM                 1:57.00    1:39.83    7  
      46.32   53.51                                                
 
Event 28  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowak, Elizabeth          43 THAT                 1:13.50    1:16.01    9  
      36.14   39.87                                                
  2 Gillman, Regina           41 MAC                  1:20.00    1:18.99    7  
      38.19   40.80                                                
  3 Fahnline, Kathy           43 TGM                  1:41.00    1:42.37    6  
      48.54   53.83                                                
 
Event 28  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hebel, Janice             47 TGM                  1:27.81    1:30.07    9  
      42.97   47.10                                                
  2 Thornton, Charlotte       49 TGM                  1:45.25    1:46.81    7  
      51.83   54.98                                                
 
Event 28  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Cile          51 TGM                  2:28.38    2:10.91    9  
      59.01 1:11.90                                                
 
Event 28  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       60 TRYM                 1:41.80    1:43.77    9  
      49.09   54.68                                                
 
Event 28  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             69 THAT                 1:40.00    1:39.96    9  
      47.61   52.35                                                
 
Event 28  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vass, Mary Katherine      70 CSM                       NT    2:19.96    9  
    1:06.26 1:13.70                                                
 
Event 29  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, John                38 MAC                  1:11.00    1:05.79    9  
      30.88   34.91                                                
  2 Andersen, Morten          36 MAC                  1:05.09    1:06.60    7  
      31.24   35.36                                                
  3 Cook, Matt H              36 AMS                  1:07.49    1:10.17    6  
      33.70   36.47                                                
 
Event 29  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            40 GOLD                 1:02.00    1:01.27    9  
      29.07   32.20                                                
  2 Hilgen, Thomas            42 MAC                  1:06.20    1:09.01    7  
      32.62   36.39                                                
  3 Perelli, David            40 MAC                  1:15.00    1:13.85    6  
      35.20   38.65                                                
  4 Mangrum, John             43 RAM                  1:18.58    1:21.79    5  
      38.10   43.69                                                
 
Event 29  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                46 RAM                  1:04.00    1:02.96    9  
      30.35   32.61                                                
  2 Dyer, Andy                48 AWJ                  1:06.00    1:05.56    7  
      31.94   33.62                                                
  3 Lucas, Jeff               49 CFYM                 1:12.15    1:10.78    6  
      33.22   37.56                                                
  4 Weller, Jeffrey           47 AMS                  1:17.00    1:16.09    5  
      36.06   40.03                                                
  5 Hartley, Larry S          47 AMS                  1:22.50    1:17.53    4  
      36.99   40.54                                                
  6 Adamson, Kenet            48 AMS                  1:16.83    1:18.51    3  
      37.49   41.02                                                
 
Event 29  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              54 THAT                 1:11.40    1:10.13    9  
      33.42   36.71                                                
  2 Lee, Doug                 50 CSM                  1:16.00    1:15.08    7  
      36.05   39.03                                                
 
Event 29  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boder, Bob                55 CFYM                 1:28.00    1:26.74    9  
      40.60   46.14                                                
  2 Fumi, Leonard             57 MAC                  1:34.00    1:42.94    7  
      49.06   53.88                                                
 
Event 29  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             61 GAJA                 1:19.90    1:20.77    9  
      38.39   42.38                                                
  2 Fletcher, Doug            64 RAM                  1:35.00    1:31.23    7  
      42.74   48.49                                                
  3 van Meeteren, Hans P      62 TRYM                 1:31.17    1:31.52    6  
      43.40   48.12                                                
  4 Davenport, John           62 MAC                  1:42.59    1:42.35    5  
      49.50   52.85                                                
 
Event 29  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morvay, Rudolf            69 MAC                  1:59.00    1:40.92    9  
      48.08   52.84                                                
 
Event 29  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePaul, Don               73 HARY                 3:15.00    3:14.42    9  
    1:27.09 1:47.33                                                
 
Event 29  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           75 MAC                  1:25.00    1:23.61    9  
      39.41   44.20                                                
 
Event 30  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Kacie            39 THAT                 2:40.00    2:37.39    9  
      36.69   39.61   41.15   39.94                                
 
Event 30  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahnline, Kathy           43 TGM                  3:42.00    3:22.92    9  
      48.22   51.52   52.21   50.97                                
 
Event 30  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenzie, Susan           45 YWNC                 2:48.12    2:50.84    9  
      39.21   42.70   45.67   43.26                                
 
Event 30  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            54 AMS                  3:00.00    2:58.64    9  
      42.66   45.22   45.83   44.93                                
 
Event 30  Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   73 THAT                 3:59.00    4:01.70    9  
      55.55 1:01.94 1:03.52 1:00.69                                
 
Event 31  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           38 YWNC                 2:00.00    2:05.11    9  
      30.63   32.36   31.39   30.73                                
 
Event 31  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Larry           42 GOLD                 2:25.00    2:20.87    9  
      33.50   35.24   36.33   35.80                                
  2 Dudley, Tom               40 TGM                       NT    2:30.77    7  
      36.17   38.72   39.18   36.70                                
 
Event 31  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           49 THAT                 2:10.27    2:11.38    9  
      30.79   34.05   33.83   32.71                                
  2 Hartley, Larry S          47 AMS                  2:40.96    2:41.95    7  
      37.79   41.99   43.08   39.09                                
  3 Lucas, Jeff               49 CFYM                 3:45.00    3:11.72    6  
      44.63   46.93   50.24   49.92                                
  4 Scuras, Sean              45 TGM                  3:26.17    3:17.72    5  
      46.93   49.78   52.13   48.88                                
 
Event 31  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         53 CSM                  2:12.00    2:08.63    9  
      31.41   32.76   32.70   31.76                                
  2 Shields, Larry            50 MAC                  2:30.00    2:26.14    7  
      35.62   36.88   37.20   36.44                                
 
Event 31  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steven           57 YSMS                 3:19.00    3:14.51    9  
      45.00   48.66   50.39   50.46                                
 
Event 31  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magnarella, Paul J        68 AMS                  3:05.00    3:25.36    9  
      46.16   50.34   54.48   54.38                                
 
Event 31  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          74 AMS                  2:59.00    2:51.57    9  
      40.29   43.58   44.60   43.10                                
 
Event 32  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              23 RAM                    59.58      58.99    9  
      28.62   30.37                                                
  2 Schrup, Katie             20 WWFO                 1:06.00    1:09.43    7  
      32.60   36.83                                                
  3 Winquist, Tallie          19 WWFO                      NT    1:17.81    6  
      37.43   40.38                                                
  4 Prevost, Camille          22 WWFO                 1:22.00    1:25.52    5  
      40.50   45.02                                                
 
Event 32  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fint, Courtney            27 CFYM                 1:59.00    1:50.85    9  
      49.59 1:01.26                                                
 
Event 32  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Nicole              34 AMS                  1:13.52    1:14.46    9  
      36.18   38.28                                                
  2 Poiletman, Diana          30 CM                   1:19.90    1:20.68    7  
      37.93   42.75                                                
  3 Galofaro, Kimberly        30 MAC                  2:20.27    1:24.26    6  
      40.83   43.43                                                
 
Event 32  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St.Jean, Rebeca           36 CFYM                 1:06.00    1:03.65    9  
      30.84   32.81                                                
  2 Hamilton, April           39 CFYM                 1:16.00    1:14.00    7  
      35.69   38.31                                                
  3 Turley, Chrissi           35 HARY                 1:45.00    1:29.89    6  
      41.80   48.09                                                
 
Event 32  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowak, Elizabeth          43 THAT                   57.90      58.91    9  
      28.43   30.48                                                
  2 Waldron, Patty            44 MAC                       NT    1:08.40    7  
      32.12   36.28                                                
 
Event 32  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodard, Alis R           46 MAC                  1:02.07    1:02.26    9  
      30.04   32.22                                                
  2 Speight, Peggy S          45 AMS                  1:05.00    1:05.34    7  
      30.70   34.64                                                
  3 Hebel, Janice             47 TGM                  1:07.89    1:07.98    6  
      32.88   35.10                                                
  4 Thornton, Charlotte       49 TGM                  1:32.38    1:31.73    5  
      46.13   45.60                                                
 
Event 32  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             52 NCMS                 1:24.85    1:23.49    9  
      37.95   45.54                                                
  2 Watt, Loraine P           51 NCMS                 1:45.00    1:45.75    7  
      51.12   54.63                                                
  3 Williamson, Cile          51 TGM                  1:46.05    1:47.65    6  
      48.25   59.40                                                
 
Event 32  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, S. A. M.          63 NCAM                 2:04.00    1:57.85    9  
      54.87 1:02.98                                                
 
Event 32  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   73 THAT                 1:50.00    1:53.79    9  
      54.18   59.61                                                
 
Event 33  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                    53.82      53.51    9  
      25.30   28.21                                                
  2 Hummel, Kenneth           19 WWFO                 1:01.00      57.97    7  
      27.01   30.96                                                
  3 Burns, Brendan            19 WWFO                 1:00.00      59.93    6  
      28.37   31.56                                                
  4 Hurley, Patrick           19 WWFO                 1:01.00    1:00.59    5  
      28.64   31.95                                                
 
Event 33  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            34 VMST                   46.97      46.43    9  
      22.12   24.31                                                
  2 Sacerio, Carlos           32 RAM                    51.51      50.45    7  
      24.01   26.44                                                
  3 Green, Marcus             31 NCMS                   57.82      55.94    6  
      26.80   29.14                                                
 
Event 33  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, John                38 MAC                    57.00      54.24    9  
      26.11   28.13                                                
  2 Cook, Matt H              36 AMS                    53.53      56.59    7  
      27.75   28.84                                                
  3 Davis, William A          39 HARY                   56.50      58.34    6  
      28.37   29.97                                                
  4 Turley, Shane             38 HARY                 1:01.00    1:01.46    5  
      29.03   32.43                                                
 
Event 33  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            43 RAM                    51.00      49.42    9  
      24.13   25.29                                                
  2 Smith, Jeff               43 CSM                       NT      53.46    7  
      25.47   27.99                                                
  3 Olsen, Jon                43 GOLD                   53.35      53.65    6  
      25.68   27.97                                                
  4 Hilgen, Thomas            42 MAC                    54.85      55.12    5  
      26.72   28.40                                                
  5 McCutchan, Michael        41 CSM                       NT      55.71    4  
      26.95   28.76                                                
  6 Perelli, David            40 MAC                  1:00.00      57.12    3  
      27.50   29.62                                                
  7 Mangrum, John             43 RAM                    59.39      59.10    2  
      29.04   30.06                                                
  8 Jewett, Rusty             40 MAC                       NT    1:01.30    1  
      29.20   32.10                                                
 
Event 33  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                46 RAM                    53.90      51.33    9  
      24.74   26.59                                                
  2 Klein, Jonathan           49 THAT                   51.79      52.97    7  
      25.32   27.65                                                
  3 Dyer, Andy                48 AWJ                    54.00      53.15    6  
      26.32   26.83                                                
  4 Kennedy, Gene             47 NEM                    54.00      54.14    5  
      26.68   27.46                                                
  5 Phillps, John             48 CSM                    55.00      54.92    4  
      26.74   28.18                                                
  6 Molitor, Clay             45 RAM                    55.10      55.78    3  
      27.26   28.52                                                
  7 Johnson, Ken              49 CSM                  1:00.00    1:00.23    2  
      29.43   30.80                                                
  8 Dickerman, Dwight         45 MAC                  1:01.97    1:00.73    1  
      27.29   33.44                                                
  9 Weller, Jeffrey           47 AMS                  1:01.00    1:01.47  
      30.03   31.44                                                
 10 Acheson, Scott            48 HARY                 1:15.00    1:11.66  
      35.10   36.56                                                
 11 Roerden, Jeffery          45 RAM                  1:11.00    1:12.44  
      34.84   37.60                                                
 12 White, Jay K              46 MAC                  1:16.01    1:14.65  
      35.00   39.65                                                
 
Event 33  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              54 THAT                   57.68      56.19    9  
      26.75   29.44                                                
  2 Shields, Larry            50 MAC                    58.00      59.45    7  
      28.28   31.17                                                
  3 Lee, Doug                 50 CSM                  1:01.00    1:00.98    6  
      29.49   31.49                                                
 
Event 33  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              57 CSM                    59.00    1:00.40    9  
      28.44   31.96                                                
  2 Boder, Bob                55 CFYM                 1:05.00    1:05.44    7  
      31.09   34.35                                                
  3 Fumi, Leonard             57 MAC                  1:27.00    1:24.88    6  
      41.28   43.60                                                
 
Event 33  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Bernie             63 CSM                  1:08.90    1:08.98    9  
      33.05   35.93                                                
  2 Guthrie, Roger            63 UNA                  1:10.50    1:11.26    7  
      34.51   36.75                                                
  3 Fletcher, Doug            64 RAM                  1:26.00    1:21.90    6  
      37.98   43.92                                                
  4 Blair III, Joe            64 RAM                  1:22.58    1:21.96    5  
      36.61   45.35                                                
  5 Davenport, John           62 MAC                  1:32.16    1:37.89    4  
      44.67   53.22                                                
 
Event 33  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              69 CSM                  1:03.00    1:00.37    9  
      29.39   30.98                                                
  2 Enyart, Jim               65 CFAC                 1:16.00    1:16.20    7  
      36.07   40.13                                                
  3 Barnes, Mikal             67 AWSM                 1:21.00    1:22.78    6  
      38.38   44.40                                                
 
Event 33  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppenthal, Fred          74 HARY                 1:30.00    1:20.61    9  
      38.02   42.59                                                
  2 DePaul, Don               73 HARY                 2:30.00    2:03.34    7  
    1:00.22 1:03.12                                                
 
Event 34  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillman, Regina           41 MAC                  2:55.00    2:44.39    9  
      36.21   40.61   43.60   43.97                                
  2 Fahnline, Kathy           43 TGM                  3:45.00    3:43.11    7  
      50.04   55.69   57.33 1:00.05                                
 
Event 35  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           29 MAC                  2:16.33    2:14.84    9  
      30.45   33.68   34.63   36.08                                
 
Event 35  Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          36 MAC                  2:03.92    2:07.34    9  
      28.28   32.07   33.32   33.67                                
 
Event 35  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dudley, Tom               40 TGM                       NT    2:48.77    9  
      37.50   44.38   43.74   43.15                                
 
Event 35  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Larry S          47 AMS                  3:00.00    2:56.65    9  
      37.18   46.04   51.74   41.69                                
  2 Lucas, Jeff               49 CFYM                 3:45.00    3:05.10    7  
      39.50   47.31   48.98   49.31                                
 
Event 35  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         63 CM                   2:18.09    2:27.39    9  
      32.35   38.02   39.16   37.86                                
  2 Zeigler, John             61 GAJA                 2:59.90    2:59.51    7  
      39.03   47.08   46.66   46.74                                
 
Event 36  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren Wilson Fighting Owls  'A'                       NT    2:09.06   18  
     1) Winquist, Tallie W19            2) Bilyk, Amanda W20              
     3) Prevost, Camille W22            4) Schrup, Katie W20              
       30.64    29.22    28.39    40.81                                    
 
Event 36  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    1:59.64   14  
     1) Waldron, Patty W44              2) Gillman, Regina W41            
     3) Woodard, Alis R W46             4) Buchoux, Michelle W34          
       43.35    38.11    31.27     6.91                                    
  2 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:03.49   18  
     1) Speight, Peggy S W45            2) Battle, Ruth W44               
     3) Cook, Nicole W34                4) Rogers, Jennie W54             
       32.93    34.83    31.04    24.69                                    
 
Event 36  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters  'A'                           NT    2:36.05   18  
     1) Williamson, Cile W51            2) Fahnline, Kathy W43            
     3) Hebel, Janice W47               4) Thornton, Charlotte W49        
       29.96    34.28    32.16    59.65                                    
 
Event 37  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren Wilson Fighting Owls  'A'                       NT    1:44.77   18  
     1) Hummel, Kenneth M19             2) Burns, Brendan M19             
     3) Hurley, Patrick M19             4) Bordenave, Keven M19           
       26.59    27.25    26.09    24.84                                    
 
Event 37  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    1:35.46   18  
     1) Frampton, Sean M40              2) Suarez, Ed M52                 
     3) Caldwell, Larry M42             4) Olsen, Jon M43                 
       23.41    24.16    24.57    23.32                                    
  2 MAC Masters  'A'                                       NT    1:36.75   14  
     1) Andersen, Morten M36            2) Finn, John M38                 
     3) Perelli, David M40              4) Hilgen, Thomas M42             
       24.77    23.26    24.16    24.56                                    
  3 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:43.97   12  
     1) Cook, Matt H M36                2) Sherry, Thomas M39             
     3) Weller, Jeffrey M47             4) Hartley, Larry S M47           
       26.71    27.63    32.15    17.48                                    
  4 MAC Masters  'B'                                       NT    1:52.44   10  
     1) Jewett, Rusty M40               2) Dickerman, Dwight M45          
     3) White, Jay K M46                4) Shields, Larry M50             
       37.81    39.96    40.80                                             
 
Event 37  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    2:40.32   18  
     1) Fumi, Leonard M57               2) Carney, Patrick M60            
     3) Davenport, John M62             4) Morvay, Rudolf M69             
       25.14    25.18    26.62  1:23.38                                    
 
Event 38  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawley, Kate              26 RAM                  6:33.07    6:32.96    9  
      34.97   38.71   40.29   39.74   40.14   40.23   40.18   40.12
      40.36   38.22                                                
  2 Fint, Courtney            27 CFYM                11:30.00   10:33.16    7  
      59.63 1:03.80 1:04.75 1:03.51 1:03.71 1:05.69 1:03.40 1:04.48
    1:03.88 1:00.31                                                
 
Event 38  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           32 TRYM                 5:39.37    5:31.34    9  
      31.58   33.94   33.89   33.62   33.09   32.87   32.65   33.18
      33.18   33.34                                                
  2 Buchoux, Michelle         34 MAC                  6:31.85    6:38.50    7  
      35.52   38.37   39.94   40.37   40.57   40.52   41.03   40.80
      41.53   39.85                                                
 
Event 38  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Kacie            39 THAT                 6:15.00    6:07.39    9  
      33.76   36.60   37.18   37.63   37.07   37.35   37.95   37.53
      37.33   34.99                                                
  2 Hamilton, April           39 CFYM                 8:30.00    7:45.87    7  
      42.70   45.45   47.71   47.69   47.32   47.19   48.13   47.51
      48.24   43.93                                                
  3 Turley, Chrissi           35 HARY                 9:20.00    9:20.92    6  
      46.17   55.16   55.27   57.35   58.41   59.84   58.62   57.74
    1:00.03   52.33                                                
 
Event 38  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Leslie             42 TGM                  7:00.00    6:46.89    9  
      36.48   41.52   42.01   41.91   41.83   41.12   41.27   41.17
      40.44   39.14                                                
  2 Fahnline, Kathy           43 TGM                  8:10.00    8:06.53    7  
      43.38   48.06   48.20   49.53   49.64   49.65   51.07   50.13
      49.34   47.53                                                
 
Event 38  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodard, Alis R           46 MAC                  6:28.88    6:34.49    9  
      35.67   38.13   39.46   40.07   40.04   40.09   40.47   40.70
      41.17   38.69                                                
  2 Hebel, Janice             47 TGM                  6:43.84    6:35.93    7  
      34.96   38.29   39.50   40.35   40.28   40.28   40.77   40.57
      40.94   39.99                                                
  3 Thornton, Charlotte       49 TGM                  8:44.37    8:44.94    6  
      50.15   52.66   53.42   53.09   53.53   53.22   52.65   54.01
      51.57   50.64                                                
 
Event 38  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             52 NCMS                 8:10.00    8:17.28    9  
      42.33   48.15   50.12   50.92   51.05   50.79   50.86   50.57
      51.10   51.39                                                
  2 Watt, Loraine P           51 NCMS                10:00.00    9:56.38    7  
      51.83   57.82 1:00.15 1:00.63 1:00.53 1:00.86 1:00.94 1:02.65
    1:02.15   58.82                                                
  3 Williamson, Cile          51 TGM                 10:44.87   10:15.61    6  
      49.15   59.67 1:01.24 1:02.40 1:02.57 1:05.36 1:06.69 1:04.24
    1:03.85 1:00.44                                                
 
Event 38  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       60 TRYM                 8:31.66    8:35.56    9  
      47.56   52.78   51.70   51.98   52.49   52.11   51.99   52.33
      51.48   51.14                                                
 
Event 38  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCubbins, Jesse          20 UNA                  5:16.02    5:19.68    9  
      28.43   31.92   32.42   33.30   33.00   32.17   32.66   32.07
      32.05   31.66                                                
  2 Bordenave, Keven          19 WWFO                 6:21.00    5:59.19    7  
      32.45   35.30   36.15   35.67   35.98   37.06   37.18   37.93
      37.40   34.07                                                
 
Event 38  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, William A          39 HARY                 5:38.90    5:32.07    9  
      30.54   32.75   33.47   34.23   33.92   33.69   34.03   33.87
      33.44   32.13                                                
  2 Turley, Shane             38 HARY                 6:30.00    6:37.18    7  
      34.69   37.66   39.50   40.26   40.21   41.25   41.02   41.25
      41.54   39.80                                                
 
Event 38  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCutchan, Michael        41 CSM                  6:08.00    6:00.27    9  
      33.59   36.37   36.87   37.20   37.86   37.61   36.11   36.18
      34.81   33.67                                                
  2 Jewett, Rusty             40 MAC                  6:15.00    6:12.93    7  
      31.55   35.50   37.18   37.90   38.76   39.07   39.07   39.18
      37.76   36.96                                                
  3 Mangrum, John             43 RAM                  6:00.00    6:48.78    6  
      31.53   38.32   42.93   41.31   47.92   48.93   37.82   36.78
      45.37   37.87                                                
 
Event 38  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollett, Peter            46 NCMS                 5:07.10    5:16.70    9  
      29.09   31.95   32.48   33.06   32.84   32.37   31.98   31.85
      31.25   29.83                                                
  2 Siegel, Craig             48 TRYM                 5:39.99    5:35.48    7  
      31.76   33.65   34.37   34.53   33.77   33.94   33.83   33.52
      33.51   32.60                                                
  3 Hartley, Larry S          47 AMS                  5:57.47    6:15.37    6  
      33.42   37.80   38.85   39.15   39.30   39.22   38.27   38.67
      36.61   34.08                                                
  4 Roerden, Jeffery          45 RAM                  7:00.00    7:04.17    5  
      38.29   41.11   41.72   43.47   43.10   43.82   43.71   43.49
      43.82   41.64                                                
  5 Lucas, Jeff               49 CFYM                 8:30.00    7:17.29    4  
      37.97   42.94   44.60   45.45   44.51   45.28   45.38   45.83
      44.57   40.76                                                
  6 Acheson, Scott            48 HARY                 7:30.00    7:33.20    3  
      38.38   41.07   43.50   45.16   46.79   46.36   47.67   50.16
      49.70   44.41                                                
  7 Scuras, Sean              45 TGM                  7:28.02    7:41.54    2  
      37.68   43.59   48.38   48.60   49.24   48.02   46.68   47.58
      47.42   44.35                                                
 
Event 38  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shields, Larry            50 MAC                  6:00.00    6:08.30    9  
      32.44   35.67   36.17   36.94   37.29   37.36   37.63   38.43
      39.07   37.30                                                
 -- Ferroggiaro, Fred         53 CSM                  5:30.00         DQ  
      30.64   34.04   33.47   33.61   33.28   33.31   36.75   49.71
 
Event 38  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              57 CSM                  6:30.00    6:23.70    9  
      34.76   39.03   40.17   39.84   39.74   40.06   39.49   38.06
      37.40   35.15                                                
  2 Conover, Steven           57 YSMS                 7:05.00    6:59.16    7  
      34.96   40.95   42.58   43.04   42.88   42.87   43.10   43.29
      43.54   41.95                                                
  3 Boder, Bob                55 CFYM                 7:10.00    7:07.06    6  
      37.34   42.11   42.16   44.53   44.61   44.67   44.22   43.56
      43.59   40.27                                                
 
Event 38  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Doug            64 RAM                  8:35.00    8:06.04    9  
      41.22   47.07   47.89   49.86   49.51   50.93   50.72   51.68
      49.65   47.51                                                
 
Event 38  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              69 CSM                  6:40.00    6:33.37    9  
      36.31   38.49   39.42   39.48   40.60   39.76   40.42   40.57
      40.34   37.98                                                
  2 Enyart, Jim               65 CFAC                 7:54.00    7:57.13    7  
      39.43   46.18   48.83   49.52   49.65   50.50   49.35   49.66
      48.88   45.13                                                
  3 Barnes, Mikal             67 AWSM                 8:53.00    8:59.09    6  
      47.04   53.13   55.07   55.32   55.39   55.54   55.82   56.58
      55.47   49.73                                                
 
Event 38  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppenthal, Fred          74 HARY                 9:10.00    8:39.74    9  
      43.68   48.03   51.88   54.14   54.45   55.14   55.40   53.65
      53.65   49.72                                                
  2 DePaul, Don               73 HARY                14:15.00   12:25.67    7  
    1:08.88 1:16.30 1:20.32 1:20.25 1:17.04 1:17.32 1:14.74 1:12.86
    2:17.96                                                        


Return to Masters Swimming in North Carolina  home page.
February 3, 2007
http://www.NCmasters.org/13701res.html