Licensed to Virginia Masters Swim Team
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/24/2010 07:56 PM
              USMS 2-Mile Cable National Championship - 7/10/2010              
          Chris Greene Lake, Charlottesville, VA, Sanction #: 120-002          
                                   OFFICIAL                                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 40:39.67        2009 Abby Nunn                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunn, Abigail E           20 UNAT-VA             16:58.00   40:07.05! 
  2 Gemunder, Casey M         21 UNAT-PV                   NT   45:17.13  
  3 Madden, Meagan K          20 UNAT-VA             20:00.00   46:22.68  
  4 Anthony, Emily A          20 UNAT-VA                   NT   47:28.97  
  5 Troxel, Cayce E           20 UNAT-VA                   NT   47:31.86  
  6 Whalen, Anna C            22 UNAT-VA                   NT   57:28.94  
  7 Longenette, Katie R       18 FSYM-VA             32:00.00   59:29.24  
  8 Di Zio, Jessica C         24 UNAT-VA                   NT   59:31.59  
  9 Britt, Erin               23 UNAT                      NT 1:02:47.77  
 
Women 25-29 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 39:51.99        2003 Tobie Smith                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rice, Kim Sarah           29 NCMS-NC                   NT   43:47.35  
  2 Muir, Anne C              25 CUBU-PV                   NT   45:17.70  
  3 Turner, Betsy             26 VMST-VA                   NT   50:24.36  
  4 Beary, Vanessa E          27 CUBU-PV                   NT   51:17.14  
  5 Russo, Claire C           27 VMST-VA             23:23.23   51:26.67  
  6 Andres, Tess              29 UNAT-VA                   NT   54:16.24  
  7 Czapracki, Allison M      27 VMST-VA             25:00.00 1:05:30.18  
 
Women 30-34 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 41:05.48        2002 Deborah Reed                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             33 TERR-PV             19:35.00   46:49.57  
  2 Frisch, Alexandria        31 REDT-MR                   NT   51:47.37  
  3 Papenfuse, Jennifer B     30 RSFM-VA             21:30.00   55:30.61  
  4 Whitney, Kami R           32 WAVA-VA             17:46.00   55:59.04  
  5 Griffin, Mandy M          31 UNAT-VA                   NT 1:00:45.20  
  6 Poscharsky, Jana          32 CUBU-PV                   NT 1:06:02.01  
  7 Britt, Amber C            30 UNAT-VA                   NT 1:06:57.96  
 
Women 35-39 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 42:06.00        2005 Dana Woody                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Streater, Barbara A       39 VMST-VA                   NT   50:53.54  
  2 Brede, Melanie H          36 UNAT-VA             24:00.00   56:25.14  
  3 Kitt, Michelle A          35 VMST-VA                   NT 1:03:30.59  
  4 Gavigan, Theresa          38 UNAT-VA             40:00.00 1:20:26.26  
  5 Fontana, Virginia M       39 UNAT-VA             30:00.00 1:25:40.60  
  6 LaCroix, Lila L           39 UNAT-VA                   NT 1:27:38.70  
  7 McFeely, Holly M          36 UNAT-VA             42:30.00 1:33:58.85  
 
Women 40-44 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 43:06.00        1990 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           41 NCMS-NC                   NT   46:25.49  
  2 Franklin, Rebecca L       42 UNAT-VA                   NT   47:37.44  
  3 Wallace, Kacie C          42 NCMS-NC                   NT   48:38.72  
  4 Hodgert, Donna M          42 UNAT-VA             22:50.00   50:32.89  
  5 Robbins-Patton, Jeanne E  43 UNAT-VA             26:00.00   55:28.54  
  6 Jones, Laura S            44 UNAT-VA                   NT   56:10.62  
  7 Watson, Amy Z             44 UNAT-VA                   NT   59:32.57  
  8 Frick, Amy E              44 URMS-VA                   NT 1:06:58.64  
  9 Bernhard, Karen S         40 UNAT-VA                   NT 1:08:39.25  
 10 Kudrecki, Sandra J        43 UNAT-VA             30:00.00 1:08:40.61  
 11 Sanfacon, Karen           42 PMM-PV                    NT 1:13:42.92  
 
Women 45-49 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 45:43.35        2001 Danielle Ogier                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Eney               49 SYSM-FL             17:51.92   43:04.92! 
  2 Watson, Laurie B          48 NCMS-NC                   NT   51:13.10  
  3 Robbins, Amy G            47 UNAT-VA             24:30.00   54:27.94  
  4 Manning, Janet            46 MACM-MD                   NT   55:31.05  
  5 Mahoney, Burdi            48 VMST-VA                   NT   55:33.00  
  6 Kettlewell, Caroline H    48 UNAT-VA             23:48.00   57:25.10  
  7 McKerns, Sue P            46 VMST-VA             27:46.66 1:02:24.21  
  8 Lockman, Debbie           49 ACAM-VA             30:00.00 1:10:29.86  
  9 Tuliao, Miriam S          49 TNYA-MR             35:00.00 1:16:42.81  
 10 Darby, Sharon W           48 ACAM-VA             35:00.00 1:16:53.05  
 11 O'Brien, Karen K          45 FBST-PV             40:00.00 1:22:16.94  
 12 Williams, Amy M           47 UNAT-VA             42:30.00 1:35:15.19  
 
Women 50-54 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 44:56.43        2000 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sharon V           52 TXLA-ST                   NT   46:49.31  
  2 Bennett, Lisa A           54 VMST-VA             20:30.00   47:48.79  
  3 Levine, Sara              52 UNAT-MD                   NT   49:39.19  
  4 Perfall, Betty M          52 AARG-PV                   NT   56:18.63  
  5 Stevenson, Heather N      50 VMST-VA             25:00.00   57:26.46  
  6 Rice, Kathy N             50 FXCM-PV                   NT 1:08:50.18  
  7 Leh, Karen E              52 UNAT-VA                   NT 1:10:26.80  
  8 Doggett, Suzanne W        52 AARG-PV                   NT 1:11:32.93  
  9 Higginbotham, Mary Fran   50 ACAM-VA             29:00.00 1:18:26.19  
 10 Smith, Shawn E            51 UNAT-VA                   NT 1:20:35.55  
 11 Shenefield, Barbara       50 ACAM-VA             35:00.00 1:27:06.56  
 
Women 55-59 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 46:23.20        2004 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   58 VMST-VA             21:20.00   46:37.00  
  2 Mattson, Janice A         57 UNAT-MD                   NT   53:35.57  
  3 Umbdenstock, Kathy        58 VMST-VA                   NT   55:39.89  
  4 Rich, Dorothy E           59 UNAT-VA             38:40.00 1:42:34.02  
 
Women 60-64 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 47:32.05        2009 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           61 VMST-VA                   NT   51:59.94  
  2 Menard, Joanne            62 ARIZ-AZ             23:03.60   56:09.61  
  3 Hunt, Andrea M            62 DCM-PV              26:15.00   56:52.69  
  4 Romano, Kathleen          64 TNYA-MR                   NT 1:18:39.91  
 
Women 65-69 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 1:00:54.20        2002 Betsy Jordan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dameron, Pam D            65 QMST-VA                   NT 1:07:52.74  
 -- Rice, Carolyn B           65 UNAT-VA                   NT        DNF  
 
Men 25-29 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 39:36.39        1992 J Pearson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barley, Adam S            29 VMST-VA                   NT   42:39.57  
  2 Charley, Craig R          27 RCA-VA              21:00.00   47:02.25  
  3 VanDeren, Mark L          29 UNAT-VA             18:30.00   47:46.19  
  4 Hess, Joey                29 UNAT-VA                   NT   50:52.47  
  5 Sparveri, Matt            27 ARMS-PV                   NT   51:21.63  
  6 Orr, Boyd A               25 VMST-VA                   NT   56:08.79  
  7 Cheatham, Josh            29 UNAT-VA             24:50.00   57:10.81  
  8 Quinn, Joshua J           29 URMS-VA                   NT   57:37.04  
  9 O'Neill, Patrick E        27 UNAT-VA                   NT   59:41.41  
 10 Dumouchel, Rob            29 CVMM-SP                   NT   59:45.57  
 
Men 30-34 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 38:32.00        1988 James Kegley                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Evan            30 CSMT-OH                   NT   43:37.05  
  2 Patterson, Thomas J       33 1776-DV             18:24.98   44:43.76  
  3 Methric, Tim              32 IM-IL                     NT   49:30.65  
  4 Sharp, Jason P            30 UNAT-VA                   NT 1:00:15.23  
  5 Robinson, Will C          33 UNAT-VA             45:00.00 1:13:19.33  
 
Men 35-39 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 41:11.49        2002 Robbie Allen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaBianco, Christopher A   39 BLU-FL              17:15.00   39:59.99! 
  2 Peluso, Jay               38 VMST-VA             18:30.00   47:07.78  
  3 Macdonald, Bruce S        39 UNAT-VA                   NT   50:54.16  
  4 Mayhew, Ben               35 TPIT-AM             20:47.38   53:16.03  
  5 Nichols, Shaun A          35 UNAT-VA             41:00.00   56:32.16  
  6 Bobrow, Adam              37 DCRP-PV                   NT 1:09:53.90  
  7 King, Mike R              36 WAVA-VA             25:10.03 1:16:29.52  
 
Men 40-44 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 41:03.05        2009 Chris Stevenson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Robbie E           44 UNAT-VA                   NT   43:57.12  
  2 Roddin, Jeffrey H         41 ANCM-PV             18:45.00   47:03.46  
  3 Levy, Dan J               40 UNAT-VA                   NT   48:24.15  
  4 Cobau, John F             43 DCRP-PV                   NT   49:20.86  
  5 Breza, Paul M             43 ACAM-VA             24:00.00   49:48.49  
  6 Hahn, Roger J             44 1776-DV                   NT   50:25.29  
  7 Kroncke, Reed             40 MARY-MD                   NT   50:50.20  
  8 Bush, Edward              40 UNAT-VA                   NT   51:44.97  
  9 Benton, James             42 UNAT-VA             27:30.00 1:01:48.53  
 10 Strasburg, David          44 UNAT-VA                   NT 1:04:59.28  
 
Men 45-49 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 41:14.71        2009 Neil Brophy                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        45 VMST-VA             17:00.00   41:53.03  
  2 Jones, Rob                45 UNAT-VA                   NT   43:54.07  
  3 Fitzpatrick, Tim D        46 MASH-PV                   NT   48:53.42  
  4 Mac Donald, Michael A     45 ANCM-PV             20:37.00   50:43.86  
  5 Torney, Chris             46 VMST-VA             23:45.00   52:42.86  
  6 Haugh, John F             49 UNAT-VA                   NT   53:04.68  
  7 Sloan, Jonathan           48 UNAT-MD                   NT   54:57.43  
  8 Vartain, Richard G        49 UNAT-PV             24:24.00   58:25.99  
  9 Radke, Dan                47 ARMS-PV                   NT 1:01:10.35  
 10 Goldstein, Ron            49 ARMS-PV                   NT 1:17:45.40  
 
Men 50-54 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 42:06.00        2004 Jim McConica                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim A            53 MINN-MN                   NT   44:02.73  
  2 Achtemeier, David A       50 MICH-MI                   NT   44:50.55  
  3 McFarland, Jim            52 VMST-VA             21:00.00   47:51.12  
  4 Erb, John                 53 DCM-PV                    NT   49:39.07  
  5 Boyle, Ed Z               53 UNAT-VA             41:00.00   55:37.92  
  6 Hahn, Richard W           50 VMST-VA                   NT 1:02:15.92  
  7 Mc Cabe, John F           51 DCRP-PV             25:00.00 1:05:27.62  
  8 Yungk, Kevin R            52 VMST-VA                   NT 1:07:04.03  
  9 Rudin, Andrew D           52 UNAT-PV             59:00.00 1:08:36.12  
 10 Davis, Bob                54 UNAT-VA             32:00.00 1:10:31.93  
 11 English, Rick E           54 UNAT-VA             45:00.00 1:29:56.98  
 -- Kivi, Dale                52 UNAT-VA             23:30.00        DNF  
 
Men 55-59 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 44:35.55        2008 Michael McCaffery                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Larry W             56 TXLA-ST                   NT   43:40.61! 
  2 Thornton, James           57 TPIT-AM             19:34.18   46:32.25  
  3 Tupitza, Charles W        55 WAVA-VA             22:00.00   52:18.63  
  4 Pearce, Ira H             55 QMST-VA                   NT   58:57.89  
  5 Craddock, Howard B        57 VMST-VA             26:00.00 1:00:02.84  
  6 Stauffer, Rick A          55 UNAT-VA             30:00.00 1:01:55.58  
  7 Smith, Larry K            55 TNYA-MR             27:41.32 1:11:35.52  
  8 Goldring, Michael         57 TNYA-MR                   NT 1:13:46.08  
  9 Arnold, Clifford N        56 VMST-VA                   NT 1:13:51.56  
 
Men 60-64 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 47:47.00        2005 C Muter                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Lonny W         61 TPIT-AM                   NT   49:42.75  
  2 Griffin, Dane C           61 GOLD-FG             23:20.00   52:19.89  
  3 Frisch, David J           61 QMST-VA                   NT   54:18.67  
  4 Shrum, John R             61 VMST-VA             24:00.00   55:10.87  
  5 Macionis, Bob             61 ACAM-VA             22:59.00   56:06.68  
  6 James, William H          60 UNAT-PV             25:00.00   56:23.61  
  7 Post, John H              62 VMST-VA             26:20.01   59:41.69  
  8 Cauley, Mac               62 UNAT-VA                   NT 1:05:14.54  
  9 Adams, Bob B              60 AAA-MD              29:00.00 1:05:55.26  
 10 Knarr, Bill M             62 VMST-VA             30:00.00 1:06:37.84  
 11 Rice, Rick                63 UNAT-VA             39:05.00 1:42:16.53  
 
Men 65-69 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 50:15.26        1999 Graham Johnston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braswell, Bill C          65 DCM-PV                    NT   51:21.58  
  2 Spence, Thomas E          66 O*H*-OH             26:00.00 1:02:30.57  
  3 Delong, Harry P           66 NCMS-NC             30:15.00 1:10:12.37  
  4 Lea, Frank G              69 VMST-VA             28:00.00 1:11:55.52  
 
Men 70-74 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 48:19.50        2002 Graham Johnston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattie, Kenton H          70 CUBU-PV                   NT 1:25:54.30  
 
Men 75-79 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 56:24.78        2008 Graham Johnston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapp, John P              75 UNAT                31:38.93 1:16:49.30  
 
Men 85-89 2 Mile Open Water
===============================================================================
 USMS Record: ! 1:18:24.65        2008 Richard Selden                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, Calvin W          86 VMST-VA             32:00.00 1:26:27.21  
  2 Selden, Richard T         88 UNAT-VA             38:30.00 1:27:32.40