Licensed to Virginia LMSC - For Office Use Only License
                                     HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 8/19/15 05:25 PM
                    2015 Terrapin Cup - 7/10/15 to 7/12/15                     
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilcrest, Sarah           24 Lane 4 Swimming-10     34.05      35.47  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savage, Ann               21 Terrapin Masters-10  1:20.00    1:18.55  
                  37.09     1:18.55 (41.46)                                        
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilcrest, Sarah           24 Lane 4 Swimming-10     51.31      52.73  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savage, Ann               21 Terrapin Masters-10    38.00      36.70  
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Shannon E          27 Alexandria Maste-10    42.00      36.43  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise M        27 Virginia Masters-12  2:22.00    2:20.28  
                  31.64     1:06.82 (35.18)     1:43.78 (36.96)     2:20.28 (36.50)
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Shannon E          27 Alexandria Maste-10  6:44.00    6:09.09  
                  42.61     1:28.28 (45.67)     2:14.97 (46.69)     3:02.01 (47.04)
        3:49.90 (47.89)     4:36.52 (46.62)     5:24.04 (47.52)     6:09.09 (45.05)
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise M        27 Virginia Masters-12 19:10.00   19:06.41  
                1:13.21   2:30.90 (1:17.69)   3:48.28 (1:17.38)   5:05.89 (1:17.61)
      6:23.25 (1:17.36)   7:38.81 (1:15.56)   8:55.19 (1:16.38)  10:11.96 (1:16.77)
     11:27.83 (1:15.87)  12:43.82 (1:15.99)  13:59.83 (1:16.01)  15:15.88 (1:16.05)
     16:33.02 (1:17.14)  17:50.12 (1:17.10)  19:06.41 (1:16.29)                    
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Shannon E          27 Alexandria Maste-10  1:50.00    1:36.49  
                  46.40     1:36.49 (50.09)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundi, Jessica            26 Alexandria Maste-10    38.00      49.66  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise M        27 Virginia Masters-12  1:20.33    1:22.28  
                  39.57     1:22.28 (42.71)                                        
  2 Mundi, Jessica            26 Alexandria Maste-10  1:18.00    1:49.01  
                  50.21     1:49.01 (58.80)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise M        27 Virginia Masters-12  2:49.95    2:58.44  
                  40.75     1:26.45 (45.70)     2:12.64 (46.19)     2:58.44 (45.80)
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundi, Jessica            26 Alexandria Maste-10    37.00      41.90  
  2 Vayda, Shannon E          27 Alexandria Maste-10    46.00      44.56  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise M        27 Virginia Masters-12  2:32.64    2:39.19  
                  33.85     1:15.88 (42.03)     2:02.70 (46.82)     2:39.19 (36.49)
  2 Mundi, Jessica            26 Alexandria Maste-10  3:32.00    3:28.91  
                  44.47     1:43.43 (58.96)     2:42.33 (58.90)     3:28.91 (46.58)
  3 Vayda, Shannon E          27 Alexandria Maste-10  3:45.00    3:29.27  
                  48.05     1:43.94 (55.89)   2:46.24 (1:02.30)     3:29.27 (43.03)
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise M        27 Virginia Masters-12  5:20.93    5:42.31  
                1:14.40   2:45.42 (1:31.02)   4:22.96 (1:37.54)   5:42.31 (1:19.35)
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          34 Terrapin Masters-10    30.47      29.44  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ko, Wendy                 34 Virginia Masters-12  1:30.00    1:21.18  
                  34.35     1:21.18 (46.83)                                        
  2 Houston, Chanelle         32 Lane 4 Swimming-10   1:32.62    1:35.66  
                  46.54     1:35.66 (49.12)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Claire C           32 Virginia Masters-12  2:27.32    2:29.12  
                  35.31     1:13.52 (38.21)     1:52.30 (38.78)     2:29.12 (36.82)
  2 Gauzens, Stephanie        31 Alexandria Maste-10  2:35.00    2:34.62  
                  34.30     1:13.16 (38.86)     1:53.58 (40.42)     2:34.62 (41.04)
  3 Miller, Alaina            33 Alexandria Maste-10  2:50.19    2:54.24  
                  40.43     1:25.52 (45.09)     2:10.75 (45.23)     2:54.24 (43.49)
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Alaina            33 Alexandria Maste-10  6:14.84    6:08.28  
                  41.45     1:27.88 (46.43)     2:16.04 (48.16)     3:03.85 (47.81)
        3:51.28 (47.43)     4:38.48 (47.20)     5:25.05 (46.57)     6:08.28 (43.23)
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         33 Swim Fort Lauder-50 22:55.15   23:45.47  
                1:26.11   2:59.13 (1:33.02)   4:32.84 (1:33.71)   6:08.24 (1:35.40)
      7:43.43 (1:35.19)   9:19.24 (1:35.81)  10:55.65 (1:36.41)  12:31.99 (1:36.34)
     14:08.46 (1:36.47)  15:45.25 (1:36.79)  17:22.14 (1:36.89)  18:59.05 (1:36.91)
     20:36.14 (1:37.09)  22:11.90 (1:35.76)  23:45.47 (1:33.57)                    
  2 Miller, Alaina            33 Alexandria Maste-10 23:45.58   24:08.11  
                1:31.41   3:10.36 (1:38.95)   4:47.40 (1:37.04)   6:25.63 (1:38.23)
      8:03.41 (1:37.78)   9:41.49 (1:38.08)  11:19.29 (1:37.80)  12:56.48 (1:37.19)
     14:33.37 (1:36.89)  16:09.95 (1:36.58)  17:46.95 (1:37.00)  19:23.21 (1:36.26)
     20:59.04 (1:35.83)  22:34.73 (1:35.69)  24:08.11 (1:33.38)                    
  3 Rosado, Keren I           30 Terrapin Masters-10 30:00.00   28:52.98  
                1:51.18   3:50.14 (1:58.96)   5:47.55 (1:57.41)   7:44.85 (1:57.30)
      9:43.03 (1:58.18)  11:40.56 (1:57.53)  13:38.63 (1:58.07)  15:35.81 (1:57.18)
     17:31.46 (1:55.65)  19:26.59 (1:55.13)  21:20.97 (1:54.38)  23:15.87 (1:54.90)
     25:11.31 (1:55.44)  27:04.98 (1:53.67)  28:52.98 (1:48.00)                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ko, Wendy                 34 Virginia Masters-12    56.00      39.30  
  2 Houston, Chanelle         32 Lane 4 Swimming-10     52.81      50.95  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gauzens, Stephanie        31 Alexandria Maste-10  1:21.00    1:23.24  
                  40.99     1:23.24 (42.25)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          34 Terrapin Masters-10  2:41.37    2:39.35  
                  38.84     1:18.96 (40.12)     1:59.59 (40.63)     2:39.35 (39.76)
  2 Gauzens, Stephanie        31 Alexandria Maste-10  2:55.00    2:52.75  
                  40.06     1:23.39 (43.33)     2:07.76 (44.37)     2:52.75 (44.99)
  3 Miller, Alaina            33 Alexandria Maste-10  3:09.44    3:09.65  
                  45.90     1:33.99 (48.09)     2:22.74 (48.75)     3:09.65 (46.91)
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Claire C           32 Virginia Masters-12    37.89      38.44  
  2 Grover, Mollie K          34 Terrapin Masters-10    40.50      41.85  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Claire C           32 Virginia Masters-12  1:24.54    1:24.02  
                  39.97     1:24.02 (44.05)                                        
  2 Stutz, Kathleen J         33 Swim Fort Lauder-50  1:39.11    1:39.84  
                  47.53     1:39.84 (52.31)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Claire C           32 Virginia Masters-12  3:02.38    3:00.78  
                  41.99     1:28.18 (46.19)     2:14.66 (46.48)     3:00.78 (46.12)
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Chanelle         32 Lane 4 Swimming-10     53.37      57.70  
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Claire C           32 Virginia Masters-12  2:44.24    2:42.54  
                  35.83     1:19.64 (43.81)     2:04.67 (45.03)     2:42.54 (37.87)
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Alaina            33 Alexandria Maste-10  6:56.05    7:02.08  
                1:39.52   3:27.16 (1:47.64)   5:28.78 (2:01.62)   7:02.08 (1:33.30)
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10    30.25      30.80  
  2 Corley, Marie             38 Terrapin Masters-10    43.00      38.51  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10  1:05.60    1:08.03  
                  33.24     1:08.03 (34.79)                                        
  2 Corley, Marie             38 Terrapin Masters-10  1:27.00    1:27.90  
                  41.57     1:27.90 (46.33)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 Montgomery Ancie-10  2:31.33    2:32.26  
                  35.84     1:14.93 (39.09)     1:54.00 (39.07)     2:32.26 (38.26)
  2 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10  2:25.00    2:33.58  
                  35.64     1:14.80 (39.16)     1:54.47 (39.67)     2:33.58 (39.11)
  3 Corley, Marie             38 Terrapin Masters-10  3:15.00    3:09.15  
                  42.40     1:29.59 (47.19)     2:20.19 (50.60)     3:09.15 (48.96)
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 Montgomery Ancie-10  5:16.74    5:14.63  
                  35.87     1:15.28 (39.41)     1:54.96 (39.68)     2:34.90 (39.94)
        3:15.22 (40.32)     3:56.10 (40.88)     4:36.06 (39.96)     5:14.63 (38.57)
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 Montgomery Ancie-10 20:30.00   20:52.40  
                1:17.29   2:38.90 (1:21.61)   4:02.03 (1:23.13)   5:24.99 (1:22.96)
      6:48.57 (1:23.58)   8:12.59 (1:24.02)   9:37.58 (1:24.99)  11:02.58 (1:25.00)
     12:27.60 (1:25.02)  13:52.42 (1:24.82)  15:17.20 (1:24.78)  16:41.95 (1:24.75)
     18:06.58 (1:24.63)  19:31.08 (1:24.50)  20:52.40 (1:21.32)                    
  2 Gayle, Deborah            37 UC10-PV             20:42.62   21:16.53  
                1:13.88   2:36.58 (1:22.70)   4:01.49 (1:24.91)   5:28.05 (1:26.56)
      6:55.23 (1:27.18)   8:22.02 (1:26.79)   9:49.16 (1:27.14)  11:16.03 (1:26.87)
     12:42.48 (1:26.45)  14:08.90 (1:26.42)  15:34.34 (1:25.44)  17:00.64 (1:26.30)
     18:26.41 (1:25.77)  19:52.35 (1:25.94)  21:16.53 (1:24.18)                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10    38.17      39.01  
  2 Corley, Marie             38 Terrapin Masters-10    53.00      47.37  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10  1:17.75    1:22.31  
                  39.93     1:22.31 (42.38)                                        
  2 Corley, Marie             38 Terrapin Masters-10  2:00.00    1:43.68  
                  50.27     1:43.68 (53.41)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 Montgomery Ancie-10  2:53.62    2:48.68  
                  40.44     1:23.00 (42.56)     2:06.00 (43.00)     2:48.68 (42.68)
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10    41.22      41.00  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10    35.63      36.11  
  2 Corley, Marie             38 Terrapin Masters-10    50.00      49.53  
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer M       36 Reston Masters S-10  2:47.45    2:52.69  
                  38.45     1:23.81 (45.36)     2:14.62 (50.81)     2:52.69 (38.07)
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 Montgomery Ancie-10  6:20.48    6:09.67  
                1:33.59   3:04.53 (1:30.94)   4:51.03 (1:46.50)   6:09.67 (1:18.64)
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Leslie L           42 Reston Masters S-10    31.20      30.41  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Leslie L           42 Reston Masters S-10  1:08.21    1:07.21  
                  32.28     1:07.21 (34.93)                                        
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Leslie L           42 Reston Masters S-10  2:35.73    2:32.19  
                  35.69     1:15.01 (39.32)     1:55.30 (40.29)     2:32.19 (36.89)
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Leslie L           42 Reston Masters S-10  5:45.37    5:34.54  
                  36.84     1:18.68 (41.84)     2:02.37 (43.69)     2:45.61 (43.24)
        3:29.34 (43.73)     4:12.47 (43.13)     4:54.75 (42.28)     5:34.54 (39.79)
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madigan, Katie            40 Lane 4 Swimming-10     33.39      35.25  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madigan, Katie            40 Lane 4 Swimming-10   2:39.04    2:45.95  
                  39.08     1:20.35 (41.27)     2:03.00 (42.65)     2:45.95 (42.95)
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madigan, Katie            40 Lane 4 Swimming-10   2:37.35    2:50.21  
                  36.33     1:19.57 (43.24)     2:10.72 (51.15)     2:50.21 (39.49)
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        49 UC06-6                 28.45      28.58  
  2 Williams, Susan O         49 Lane 4 Swimming-10     29.55      29.25  
  3 Pavlech, Lauren           49 UC17-17                37.56      38.96  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavlech, Lauren           49 UC17-17              1:25.00    1:34.24  
                  42.87     1:34.24 (51.37)                                        
  2 Hutchins, Stefanie W      49 Terrapin Masters-10  1:42.00    1:39.64  
                  45.73     1:39.64 (53.91)                                        
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Alison             45 Virginia Masters-12 22:21.11   22:06.49  
                1:22.24   2:49.90 (1:27.66)   4:19.36 (1:29.46)   5:48.86 (1:29.50)
      7:18.81 (1:29.95)   8:48.09 (1:29.28)  10:16.86 (1:28.77)  11:44.69 (1:27.83)
     13:14.60 (1:29.91)  14:43.69 (1:29.09)  16:12.84 (1:29.15)  17:42.72 (1:29.88)
     19:12.02 (1:29.30)  20:40.15 (1:28.13)  22:06.49 (1:26.34)                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         49 Lane 4 Swimming-10     33.00      33.21  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         49 Lane 4 Swimming-10   1:14.00    1:13.26  
                  35.19     1:13.26 (38.07)                                        
  2 Willeboordse, Fall        49 UC06-6               1:10.20    1:13.31  
                  34.66     1:13.31 (38.65)                                        
  3 Davidson, Michelle L      45 Garden State Mas-7   1:16.82    1:16.99  
                  37.18     1:16.99 (39.81)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        49 UC06-6                 37.10      38.92  
  2 Postma, Terri             46 Germantown Maryl-10    45.00      46.22  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Swol, Carol-lynn          46 Terrapin Masters-10  4:20.00         DQ  
                  56.39   2:02.40 (1:06.01)   3:12.28 (1:09.88)        DQ (1:07.00)
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         49 Lane 4 Swimming-10     31.00      30.53  
  2 Pavlech, Lauren           49 UC17-17                50.00      50.05  
  3 Swol, Carol-lynn          46 Terrapin Masters-10  1:00.00      52.76  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      45 Garden State Mas-7   3:01.57    3:04.25  
                  38.95     1:23.16 (44.21)     2:12.11 (48.95)     3:04.25 (52.14)
  2 Postma, Terri             46 Germantown Maryl-10  3:40.00    3:56.77  
                  49.72     1:48.29 (58.57)   2:51.26 (1:02.97)   3:56.77 (1:05.51)
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      45 Garden State Mas-7   6:26.48    6:24.20  
                1:25.23   2:58.86 (1:33.63)   4:55.19 (1:56.33)   6:24.20 (1:29.01)
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa J            50 Reston Masters S-10    32.00      32.00  
  2 Inverso, Kim M            50 Colonials 1776-8       45.38      43.00  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       51 Lane 4 Swimming-10   1:14.00    1:15.16  
                  35.39     1:15.16 (39.77)                                        
  2 Inverso, Kim M            50 Colonials 1776-8     1:40.10    1:42.40  
                  48.33     1:42.40 (54.07)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 Colonials 1776-8     2:28.22    2:29.50  
                  35.38     1:14.05 (38.67)     1:52.35 (38.30)     2:29.50 (37.15)
  2 Inverso, Kim M            50 Colonials 1776-8     3:38.40    3:46.40  
                  48.09     1:45.66 (57.57)   2:46.23 (1:00.57)   3:46.40 (1:00.17)
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       51 Lane 4 Swimming-10   5:45.00    5:38.11  
                  39.01     1:21.57 (42.56)     2:04.63 (43.06)     2:48.47 (43.84)
        3:31.22 (42.75)     4:14.83 (43.61)     4:57.51 (42.68)     5:38.11 (40.60)
  2 Groves, Lisa J            50 Reston Masters S-10  5:45.00    5:51.29  
                  38.93     1:22.45 (43.52)     2:07.33 (44.88)     2:52.33 (45.00)
        3:37.69 (45.36)     4:22.45 (44.76)     5:07.91 (45.46)     5:51.29 (43.38)
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 Colonials 1776-8    19:33.91   19:15.10  
                1:15.24   2:32.54 (1:17.30)   3:50.18 (1:17.64)   5:07.94 (1:17.76)
      6:25.32 (1:17.38)   7:41.79 (1:16.47)   8:58.10 (1:16.31)  10:14.58 (1:16.48)
     11:31.30 (1:16.72)  12:48.01 (1:16.71)  14:05.24 (1:17.23)  15:22.65 (1:17.41)
     16:39.87 (1:17.22)  17:57.98 (1:18.11)  19:15.10 (1:17.12)                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       51 Lane 4 Swimming-10     40.00      39.97  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa J            50 Reston Masters S-10    41.00      41.17  
  2 Inverso, Kim M            50 Colonials 1776-8       58.91    1:03.82  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa J            50 Reston Masters S-10  1:33.00    1:31.95  
                  43.30     1:31.95 (48.65)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       51 Lane 4 Swimming-10   3:25.00    3:18.20  
                  44.96     1:34.55 (49.59)     2:26.24 (51.69)     3:18.20 (51.96)
  2 Groves, Lisa J            50 Reston Masters S-10  3:22.00    3:24.38  
                  45.57     1:37.31 (51.74)     2:30.38 (53.07)     3:24.38 (54.00)
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       51 Lane 4 Swimming-10     36.00      34.65  
  2 Inverso, Kim M            50 Colonials 1776-8       53.48      53.93  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inverso, Kim M            50 Colonials 1776-8     1:30.10    2:07.90  
                  56.95   2:07.90 (1:10.95)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 Colonials 1776-8     2:45.22    2:51.03  
                  38.36     1:21.87 (43.51)     2:06.77 (44.90)     2:51.03 (44.26)
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 Colonials 1776-8     5:55.55    5:57.39  
                1:22.50   2:56.32 (1:33.82)   4:39.26 (1:42.94)   5:57.39 (1:18.13)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8       37.38      39.66  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8     1:25.56    1:25.89  
                  40.92     1:25.89 (44.97)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8     2:58.57    3:03.20  
                  41.48     1:28.49 (47.01)     2:16.74 (48.25)     3:03.20 (46.46)
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8    24:41.80   24:08.48  
                1:30.85   3:05.95 (1:35.10)   4:40.62 (1:34.67)   6:15.91 (1:35.29)
      7:50.89 (1:34.98)   9:26.39 (1:35.50)  11:03.01 (1:36.62)  12:39.61 (1:36.60)
     14:17.28 (1:37.67)  15:55.20 (1:37.92)  17:33.44 (1:38.24)  19:12.34 (1:38.90)
     20:51.67 (1:39.33)  22:30.71 (1:39.04)  24:08.48 (1:37.77)                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8       53.75      50.61  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8       54.41      53.45  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             58 Colonials 1776-8     3:52.98    3:56.45  
                  50.62   1:51.06 (1:00.44)   3:06.28 (1:15.22)     3:56.45 (50.17)
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6      35.00      36.74  
 
Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6   22:59.00   23:15.27  
                1:30.08   3:05.02 (1:34.94)   4:39.40 (1:34.38)   6:13.41 (1:34.01)
      7:46.94 (1:33.53)   9:20.73 (1:33.79)  10:54.77 (1:34.04)  12:28.00 (1:33.23)
     14:01.19 (1:33.19)  15:34.18 (1:32.99)  17:07.31 (1:33.13)  18:40.23 (1:32.92)
     20:14.02 (1:33.79)  21:46.28 (1:32.26)  23:15.27 (1:28.99)                    
  2 Watts, Sue N              61 Colonials 1776-8    24:21.43   24:32.54  
                1:30.68   3:08.13 (1:37.45)   4:46.58 (1:38.45)   6:24.27 (1:37.69)
      8:02.31 (1:38.04)   9:40.65 (1:38.34)  11:19.97 (1:39.32)  12:58.25 (1:38.28)
     14:36.87 (1:38.62)  16:15.86 (1:38.99)  17:55.46 (1:39.60)  19:36.63 (1:41.17)
     21:16.99 (1:40.36)  22:56.77 (1:39.78)  24:32.54 (1:35.77)                    
  3 Wagner, Cheryl A          63 Terrapin Masters-10 30:00.00   27:20.26  
                1:36.94   3:26.29 (1:49.35)   5:17.48 (1:51.19)   7:09.36 (1:51.88)
      8:59.68 (1:50.32)  10:51.56 (1:51.88)  12:41.74 (1:50.18)  14:32.36 (1:50.62)
     16:24.51 (1:52.15)  18:13.98 (1:49.47)  20:04.55 (1:50.57)  21:53.83 (1:49.28)
     23:44.39 (1:50.56)  25:33.78 (1:49.39)  27:20.26 (1:46.48)                    
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan L        61 Terrapin Masters-10    37.67      38.43  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan L        61 Terrapin Masters-10  1:19.66    1:21.98  
                  40.21     1:21.98 (41.77)                                        
  2 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6    1:31.00    1:29.18  
                  44.78     1:29.18 (44.40)                                        
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan L        61 Terrapin Masters-10  2:53.05    2:56.43  
                  40.93     1:25.00 (44.07)     2:11.49 (46.49)     2:56.43 (44.94)
  2 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6    3:10.00    3:05.68  
                  45.20     1:32.53 (47.33)     2:20.54 (48.01)     3:05.68 (45.14)
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6      47.00      48.24  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6    1:45.00    1:45.32  
                  52.09     1:45.32 (53.23)                                        
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6    3:51.00    3:41.45  
                  50.99     1:48.09 (57.10)     2:45.95 (57.86)     3:41.45 (55.50)
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan L        61 Terrapin Masters-10  3:09.00    3:13.98  
                  44.03     1:29.46 (45.43)     2:27.84 (58.38)     3:13.98 (46.14)
  2 Craffey, Joan P           62 Bearcat Masters-6    3:20.00    3:21.43  
                  47.48                             1:25.67 ( )   3:21.43 (1:55.76)
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12    38.66      37.66  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12  1:28.44    1:23.66  
                  40.85     1:23.66 (42.81)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12  3:01.00    2:57.06  
                  40.91     1:26.53 (45.62)     2:12.66 (46.13)     2:57.06 (44.40)
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12  6:10.88    6:09.28  
                  42.43     1:29.47 (47.04)     2:16.48 (47.01)     3:04.28 (47.80)
        3:51.80 (47.52)     4:39.24 (47.44)     5:25.91 (46.67)     6:09.28 (43.37)
 
Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12 24:30.00   23:17.71  
                1:29.17   3:02.82 (1:33.65)   4:36.79 (1:33.97)   6:10.22 (1:33.43)
      7:43.60 (1:33.38)   9:16.85 (1:33.25)  10:50.12 (1:33.27)  12:23.61 (1:33.49)
     13:57.76 (1:34.15)  15:31.49 (1:33.73)  17:05.12 (1:33.63)  18:38.87 (1:33.75)
     20:13.11 (1:34.24)  21:47.54 (1:34.43)  23:17.71 (1:30.17)                    
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12    46.33      43.31  
                  19.16       43.31 (24.15)                                        
  2 Walsh Beilman, Stephanie  66 Colonials 1776-8       47.21      47.54  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccloskey, Cecilia D      65 Colonials 1776-8     1:20.39    1:21.24  
                  38.93     1:21.24 (42.31)                                        
  2 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12  1:39.55    1:35.32  
                  46.94     1:35.32 (48.38)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccloskey, Cecilia D      65 Colonials 1776-8     2:54.40    2:57.78  
                  41.29     1:24.59 (43.30)     2:11.32 (46.73)     2:57.78 (46.46)
  2 Barry, Marcia L           67 Virginia Masters-12  3:30.99    3:23.10  
                  49.24     1:40.59 (51.35)     2:32.93 (52.34)     3:23.10 (50.17)
  3 Walsh Beilman, Stephanie  66 Colonials 1776-8     3:43.20    3:47.02  
                  53.09     1:50.14 (57.05)     2:49.53 (59.39)     3:47.02 (57.49)
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccloskey, Cecilia D      65 Colonials 1776-8       48.00      47.48  
  2 Pettijohn, Margot K       69 Montgomery Ancie-10    47.09      47.56  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       69 Montgomery Ancie-10  1:40.65    1:44.10  
                  49.87     1:44.10 (54.23)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       69 Montgomery Ancie-10  3:38.85    3:49.60  
                  53.43     1:51.20 (57.77)   2:51.29 (1:00.09)     3:49.60 (58.31)
 
Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       69 Montgomery Ancie-10    43.70      42.51  
  2 Walsh Beilman, Stephanie  66 Colonials 1776-8       42.55      42.62  
 
Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       69 Montgomery Ancie-10  1:38.65    1:42.25  
                  49.02     1:42.25 (53.23)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccloskey, Cecilia D      65 Colonials 1776-8     3:00.00    3:03.35  
                  39.17     1:24.82 (45.65)     2:21.23 (56.41)     3:03.35 (42.12)
  2 Walsh Beilman, Stephanie  66 Colonials 1776-8     3:34.68    3:42.98  
                  46.96     1:45.75 (58.79)   2:49.13 (1:03.38)     3:42.98 (53.85)
 
Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot K       69 Montgomery Ancie-10  7:21.52    7:32.26  
                1:50.69   3:50.32 (1:59.63)   5:51.51 (2:01.19)   7:32.26 (1:40.75)
 
Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          84 Colonials 1776-8     4:29.24    5:54.89  
                1:14.56   2:47.87 (1:33.31)   4:23.44 (1:35.57)   5:54.89 (1:31.45)
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          84 Colonials 1776-8     1:13.65    1:12.08  
 
Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          84 Colonials 1776-8     2:45.00    2:47.53  
                1:22.32   2:47.53 (1:25.21)                                        
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          84 Colonials 1776-8     1:24.10    1:16.52  
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          84 Colonials 1776-8     6:08.21    5:57.35  
                1:24.85   3:07.81 (1:42.96)   4:37.84 (1:30.03)   5:57.35 (1:19.51)
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mastracci, Kevin          19 UC12-12                25.25      25.38  
  2 Blyskal, Andrew J         22 Terrapin Masters-10    24.70      25.59  
  3 Reavis, Michael D         20 UC10-PV                27.10      26.39  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mastracci, Kevin          19 UC12-12                54.25      55.77  
                  27.18       55.77 (28.59)                                        
  2 Blyskal, Andrew J         22 Terrapin Masters-10    56.28      57.20  
                  27.46       57.20 (29.74)                                        
  3 Reavis, Michael D         20 UC10-PV                58.68      58.62  
                  27.29       58.62 (31.33)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mastracci, Kevin          19 UC12-12                28.50      29.32  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blyskal, Andrew J         22 Terrapin Masters-10  1:00.00    1:04.01  
                  31.58     1:04.01 (32.43)                                        
  2 Mastracci, Kevin          19 UC12-12              1:02.00    1:04.35  
                  31.21     1:04.35 (33.14)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         24 Ranger Aquatics-7      33.81      31.70  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         24 Ranger Aquatics-7    1:14.41    1:11.01  
                  33.07     1:11.01 (37.94)                                        
 
Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         24 Ranger Aquatics-7    2:37.52    2:34.97  
                  33.57     1:13.14 (39.57)     1:54.13 (40.99)     2:34.97 (40.84)
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mastracci, Kevin          19 UC12-12                27.75      26.80  
  2 Materniak, Eric R         24 Ranger Aquatics-7      29.37      27.57  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reavis, Michael D         20 UC10-PV              1:03.59    1:02.26  
                  29.27     1:02.26 (32.99)                                        
 
Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reavis, Michael D         20 UC10-PV              2:25.04    2:22.87  
                  30.19     1:05.61 (35.42)     1:44.13 (38.52)     2:22.87 (38.74)
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reavis, Michael D         20 UC10-PV              2:30.57    2:26.75  
                  29.59     1:09.48 (39.89)     1:53.10 (43.62)     2:26.75 (33.65)
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guiffre, John             26 Arlington Master-10    26.50      26.50  
  2 Ludington, Matthew D      26 Terrapin Masters-10    26.00      26.64  
  3 Taylor, Tim               28 Alexandria Maste-10    30.55      29.76  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guiffre, John             26 Arlington Master-10    58.00      59.14  
                  28.62       59.14 (30.52)                                        
  2 Ludington, Matthew D      26 Terrapin Masters-10  1:00.00    1:03.11  
                  30.08     1:03.11 (33.03)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guiffre, John             26 Arlington Master-10  2:10.00    2:14.35  
                  30.76     1:04.65 (33.89)     1:39.34 (34.69)     2:14.35 (35.01)
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tim               28 Alexandria Maste-10    34.99      34.83  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tim               28 Alexandria Maste-10  1:18.62    1:16.25  
                  36.57     1:16.25 (39.68)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ludington, Matthew D      26 Terrapin Masters-10    35.00      39.06  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Robert J           28 Alexandria Maste-10  1:30.00    1:30.88  
                  42.35     1:30.88 (48.53)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Robert J           28 Alexandria Maste-10  3:30.00    3:24.52  
                  46.00     1:35.77 (49.77)     2:31.63 (55.86)     3:24.52 (52.89)
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guiffre, John             26 Arlington Master-10    28.00      28.40  
  2 Taylor, Tim               28 Alexandria Maste-10    32.50      32.06  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tim               28 Alexandria Maste-10  1:13.55    1:21.25  
                  37.18     1:21.25 (44.07)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ludington, Matthew D      26 Terrapin Masters-10  2:30.00    2:46.90  
                  31.62     1:18.38 (46.76)     1:56.29 (37.91)     2:46.90 (50.61)
  2 Vayda, Robert J           28 Alexandria Maste-10  3:00.00    2:58.76  
                  37.87     1:25.61 (47.74)     2:16.56 (50.95)     2:58.76 (42.20)
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Robert J           28 Alexandria Maste-10  6:30.00    6:45.51  
                1:34.65   3:17.91 (1:43.26)   5:08.52 (1:50.61)   6:45.51 (1:36.99)
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Chris               33 Terrapin Masters-10    31.00      30.60  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oloughlin, Jonathan       32 Terrapin Masters-10  1:05.00    1:04.38  
                  30.54     1:04.38 (33.84)                                        
  2 Shaw, Chris               33 Terrapin Masters-10  1:10.00    1:09.98  
                  32.52     1:09.98 (37.46)                                        
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Chris               33 Terrapin Masters-10  2:45.00    2:38.92  
                  36.84     1:17.15 (40.31)     1:57.95 (40.80)     2:38.92 (40.97)
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oloughlin, Jonathan       32 Terrapin Masters-10  5:30.00    5:07.30  
                  33.85     1:12.02 (38.17)     1:51.13 (39.11)     2:31.11 (39.98)
        3:10.53 (39.42)     3:50.28 (39.75)     4:29.83 (39.55)     5:07.30 (37.47)
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10    25.81      25.86  
  2 Krajewski, Tom J          37 Patriot Masters-10     25.08      26.48  
  3 Strahota, Jeffrey R       35 Terrapin Masters-10    30.03      29.92  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10    57.89      57.01  
                  27.66       57.01 (29.35)                                        
  2 Egan, Ryan C              38 Arlington Master-10  1:06.00    1:16.01  
                  34.12     1:16.01 (41.89)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10  2:02.99    2:11.00  
                  30.01     1:02.78 (32.77)     1:36.42 (33.64)     2:11.00 (34.58)
  2 Strahota, Jeffrey R       35 Terrapin Masters-10  2:20.22    2:24.50  
                  33.49     1:11.04 (37.55)     1:48.09 (37.05)     2:24.50 (36.41)
  3 Cerrito, Jonathan J       37 Terrapin Masters-10  2:29.50    2:25.55  
                  34.57     1:11.41 (36.84)     1:49.45 (38.04)     2:25.55 (36.10)
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romack, Dave              38 Lane 4 Swimming-10   4:50.00    4:56.22  
                  31.70     1:07.73 (36.03)     1:44.77 (37.04)     2:22.80 (38.03)
        3:01.28 (38.48)     3:40.11 (38.83)     4:18.49 (38.38)     4:56.22 (37.73)
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerrito, Jonathan J       37 Terrapin Masters-10 24:34.00   20:52.02  
                1:15.29   2:36.65 (1:21.36)   3:58.52 (1:21.87)   5:21.85 (1:23.33)
      6:46.52 (1:24.67)   8:11.56 (1:25.04)   9:35.53 (1:23.97)  11:00.61 (1:25.08)
     12:24.66 (1:24.05)  13:49.94 (1:25.28)  15:17.22 (1:27.28)  16:41.03 (1:23.81)
     18:05.65 (1:24.62)  19:30.76 (1:25.11)  20:52.02 (1:21.26)                    
  2 Leger, Gregory P          35 Terrapin Masters-10 28:00.00   27:10.99  
                1:34.55   3:19.53 (1:44.98)   5:06.87 (1:47.34)   6:56.68 (1:49.81)
      8:44.95 (1:48.27)  10:35.65 (1:50.70)  12:26.91 (1:51.26)  14:16.82 (1:49.91)
     16:08.59 (1:51.77)  18:00.53 (1:51.94)  19:52.15 (1:51.62)  21:43.38 (1:51.23)
     23:34.25 (1:50.87)  25:27.14 (1:52.89)  27:10.99 (1:43.85)                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10    29.74      31.23  
  2 Strahota, Jeffrey R       35 Terrapin Masters-10    36.63      36.19  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krajewski, Tom J          37 Patriot Masters-10   1:08.00    1:08.75  
                  32.02     1:08.75 (36.73)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romack, Dave              38 Lane 4 Swimming-10   2:40.50    2:30.96  
                  35.03     1:12.23 (37.20)     1:51.42 (39.19)     2:30.96 (39.54)
  2 Strahota, Jeffrey R       35 Terrapin Masters-10  2:41.42    2:52.12  
                  39.59     1:23.26 (43.67)     2:08.02 (44.76)     2:52.12 (44.10)
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10    29.74      30.37  
  2 Strahota, Jeffrey R       35 Terrapin Masters-10    35.53      38.23  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10    28.49      27.71  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Blake A           39 Terrapin Masters-10  1:05.19    1:01.86  
                  29.17     1:01.86 (32.69)                                        
  2 Strahota, Jeffrey R       35 Terrapin Masters-10  1:10.11    1:11.45  
                  31.84     1:11.45 (39.61)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romack, Dave              38 Lane 4 Swimming-10   2:40.94    2:30.24  
                  32.84     1:12.06 (39.22)     1:56.22 (44.16)     2:30.24 (34.02)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomson, Farol L           44 Germantown Maryl-10    29.53      30.89  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudolph, Daniel A         44 Lane 4 Swimming-10   1:04.00    1:04.41  
                  31.05     1:04.41 (33.36)                                        
  2 Tomson, Farol L           44 Germantown Maryl-10  1:09.74    1:10.15  
                  32.62     1:10.15 (37.53)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig M          41 Reston Masters S-10  2:18.83    2:29.36  
                  32.87     1:08.50 (35.63)     1:48.46 (39.96)     2:29.36 (40.90)
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudolph, Daniel A         44 Lane 4 Swimming-10     34.00      35.17  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomson, Farol L           44 Germantown Maryl-10  1:34.76    1:24.32  
                  39.66     1:24.32 (44.66)                                        
  2 Baldwin, Craig M          41 Reston Masters S-10  1:17.69    1:25.60  
                  40.83     1:25.60 (44.77)                                        
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig M          41 Reston Masters S-10  1:19.80    1:27.99  
                  41.08     1:27.99 (46.91)                                        
  2 Tomson, Farol L           44 Germantown Maryl-10  1:35.31    1:34.15  
                  43.21     1:34.15 (50.94)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig M          41 Reston Masters S-10  2:54.59    3:14.00  
                  42.47     1:30.19 (47.72)     2:21.56 (51.37)     3:14.00 (52.44)
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomson, Farol L           44 Germantown Maryl-10    33.56      32.29  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig M          41 Reston Masters S-10  1:09.66    1:15.66  
                  33.42     1:15.66 (42.24)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudolph, Daniel A         44 Lane 4 Swimming-10   2:42.00    2:44.72  
                  36.03     1:21.39 (45.36)     2:09.19 (47.80)     2:44.72 (35.53)
  2 Baldwin, Craig M          41 Reston Masters S-10  2:34.41    2:52.33  
                  33.77     1:20.40 (46.63)     2:10.89 (50.49)     2:52.33 (41.44)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          45 Terrapin Masters-10    27.00      26.77  
  2 Ribeiro, Vladimir M       48 Terrapin Masters-10    27.00      27.12  
  3 Clear, Kirk W             48 Virginia Masters-12    28.32      29.04  
  4 Ellis, Andrew F           47 Terrapin Masters-10    29.00      29.41  
  5 Edwards, John             47 UC10-PV                31.68      30.48  
  6 Toy, Raymond              48 Central Maryland-9     38.68      34.68  
  7 Connelly, Patrick         48 Montgomery Ancie-10    30.00      34.73  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Vladimir M       48 Terrapin Masters-10  1:00.00    1:01.42  
                  28.40     1:01.42 (33.02)                                        
  2 Doane, Michael P          45 Terrapin Masters-10    59.50    1:02.00  
                  29.38     1:02.00 (32.62)                                        
  3 Roddin, Jeffrey H         46 Montgomery Ancie-10  1:03.00    1:03.68  
                  29.55     1:03.68 (34.13)                                        
  4 Rees, Matt                47 Lane 4 Swimming-10   1:09.63    1:08.71  
                  32.72     1:08.71 (35.99)                                        
  5 Edwards, John             47 UC10-PV              1:11.91    1:10.09  
                  32.01     1:10.09 (38.08)                                        
  6 Toy, Raymond              48 Central Maryland-9   1:25.92    1:18.50  
                  37.49     1:18.50 (41.01)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Vladimir M       48 Terrapin Masters-10    30.50      31.14  
  2 Clear, Kirk W             48 Virginia Masters-12    33.28      33.74  
  3 Toy, Raymond              48 Central Maryland-9     49.04      45.50  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Vladimir M       48 Terrapin Masters-10  1:10.00    1:08.30  
                  33.39     1:08.30 (34.91)                                        
  2 Roddin, Jeffrey H         46 Montgomery Ancie-10  1:07.00    1:09.68  
                  33.40     1:09.68 (36.28)                                        
  3 Clear, Kirk W             48 Virginia Masters-12  1:15.72    1:15.90  
                  36.43     1:15.90 (39.47)                                        
  4 Toy, Raymond              48 Central Maryland-9   1:52.41    1:46.44  
                  48.96     1:46.44 (57.48)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          45 Terrapin Masters-10    34.50      34.19  
  2 Rees, Matt                47 Lane 4 Swimming-10     42.00      41.19  
  3 Edwards, John             47 UC10-PV                44.62      44.59  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew F           47 Terrapin Masters-10  1:21.12    1:23.45  
                  40.43     1:23.45 (43.02)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew F           47 Terrapin Masters-10  3:00.00    3:00.55  
                  41.58     1:27.29 (45.71)     2:14.06 (46.77)     3:00.55 (46.49)
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         46 Montgomery Ancie-10    27.70      27.97  
  2 Doane, Michael P          45 Terrapin Masters-10    28.50      28.68  
  3 Clear, Kirk W             48 Virginia Masters-12    31.28      31.29  
  4 Rees, Matt                47 Lane 4 Swimming-10     31.11      31.96  
  5 Connelly, Patrick         48 Montgomery Ancie-10    32.00      49.32  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Matt                47 Lane 4 Swimming-10   1:18.00    1:21.34  
                  37.23     1:21.34 (44.11)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew F           47 Terrapin Masters-10  2:40.00    2:41.90  
                  33.28     1:19.10 (45.82)     2:05.97 (46.87)     2:41.90 (35.93)
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         46 Montgomery Ancie-10  5:28.00    5:36.83  
                1:15.48   2:44.65 (1:29.17)   4:19.16 (1:34.51)   5:36.83 (1:17.67)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10    28.88      28.66  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schutzmeister, Scott      51 Lane 4 Swimming-10   1:01.70    1:03.15  
                  30.76     1:03.15 (32.39)                                        
  2 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10  1:02.66    1:05.63  
                  32.07     1:05.63 (33.56)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10  2:28.00    2:31.24  
                  34.84     1:14.12 (39.28)     1:53.54 (39.42)     2:31.24 (37.70)
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10  5:25.91    5:39.96  
                  39.67     1:23.61 (43.94)     2:08.10 (44.49)     2:51.92 (43.82)
        3:35.44 (43.52)     4:18.17 (42.73)     5:00.13 (41.96)     5:39.96 (39.83)
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schutzmeister, Scott      51 Lane 4 Swimming-10  20:30.00   20:54.45  
                1:18.01   2:41.90 (1:23.89)   4:05.63 (1:23.73)   5:30.68 (1:25.05)
      6:54.36 (1:23.68)   8:17.18 (1:22.82)   9:40.66 (1:23.48)  11:05.24 (1:24.58)
     12:29.00 (1:23.76)  13:53.86 (1:24.86)  15:19.10 (1:25.24)  16:43.88 (1:24.78)
     18:09.10 (1:25.22)  19:33.73 (1:24.63)  20:54.45 (1:20.72)                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay T              52 Lane 4 Swimming-10     37.30      35.17  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10  1:32.51    1:34.09  
                  45.15     1:34.09 (48.94)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10  3:15.12    3:34.00  
                  49.91     1:45.14 (55.23)     2:40.15 (55.01)     3:34.00 (53.85)
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schutzmeister, Scott      51 Lane 4 Swimming-10     30.00      30.42  
  2 Kress, Jay T              52 Lane 4 Swimming-10     32.30      31.57  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schutzmeister, Scott      51 Lane 4 Swimming-10   1:07.40    1:08.87  
                  33.21     1:08.87 (35.66)                                        
  2 Kress, Jay T              52 Lane 4 Swimming-10   1:19.00    1:17.82  
                  36.18     1:17.82 (41.64)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        50 Germantown Maryl-10  2:52.54    3:05.95  
                  38.50     1:32.42 (53.92)     2:26.97 (54.55)     3:05.95 (38.98)
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Jim              57 Club Tribe Alumn-12    31.43      30.94  
  2 Ferrer, Joe               56 Monocacy Aquatic-9   1:05.00      38.83  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10  1:03.00    1:08.09  
                  32.35     1:08.09 (35.74)                                        
  2 Collier, William G        59 Terrapin Masters-10  1:39.50    1:34.41  
                  44.65     1:34.41 (49.76)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert A            57 Virginia Masters-12  2:50.00    2:50.45  
                  38.85     1:22.01 (43.16)     2:06.74 (44.73)     2:50.45 (43.71)
  2 Ferrer, Joe               56 Monocacy Aquatic-9   4:20.00    4:31.95  
                  44.47     1:42.90 (58.43)   3:02.48 (1:19.58)   4:31.95 (1:29.47)
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10 21:10.00   21:52.58  
                1:20.69   2:48.18 (1:27.49)   4:16.68 (1:28.50)   5:44.36 (1:27.68)
      7:12.84 (1:28.48)   8:40.88 (1:28.04)  10:08.82 (1:27.94)  11:37.01 (1:28.19)
     13:05.71 (1:28.70)  14:33.09 (1:27.38)  16:01.54 (1:28.45)  17:29.44 (1:27.90)
     18:58.18 (1:28.74)  20:26.87 (1:28.69)  21:52.58 (1:25.71)                    
  2 Ferrer, Joe               56 Monocacy Aquatic-9  38:00.00   34:47.31  
                1:51.79   4:08.58 (2:16.79)   6:26.56 (2:17.98)   8:48.85 (2:22.29)
     11:08.27 (2:19.42)  13:29.11 (2:20.84)  15:50.99 (2:21.88)  18:09.25 (2:18.26)
     20:33.37 (2:24.12)  22:59.22 (2:25.85)  25:21.31 (2:22.09)  27:45.24 (2:23.93)
     30:11.94 (2:26.70)  32:36.58 (2:24.64)  34:47.31 (2:10.73)                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10    34.00      35.38  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10  1:16.50    1:19.22  
                  37.33     1:19.22 (41.89)                                        
  2 Romo, Robert A            57 Virginia Masters-12  1:32.00    1:30.54  
                  45.00     1:30.54 (45.54)                                        
  3 Nealis, Jim E             58 Terrapin Masters-10  1:58.00    1:58.50  
                  58.00   1:58.50 (1:00.50)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nealis, Jim E             58 Terrapin Masters-10  4:01.00    4:12.17  
                1:00.85   2:07.01 (1:06.16)   3:11.68 (1:04.67)   4:12.17 (1:00.49)
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert A            57 Virginia Masters-12  1:38.00    1:34.94  
                  45.50     1:34.94 (49.44)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10    30.70      30.79  
  2 Collier, William G        59 Terrapin Masters-10  2:00.00      58.21  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10  2:50.00    2:59.76  
                  36.08     1:22.81 (46.73)     2:16.79 (53.98)     2:59.76 (42.97)
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt A          55 Terrapin Masters-10  6:10.00    6:26.48  
                1:20.75   3:06.00 (1:45.25)   4:55.89 (1:49.89)   6:26.48 (1:30.59)
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      64 Colonials 1776-8       33.00      31.90  
  2 Ryan, James               63 Garden State Mas-7     33.43      33.32  
  3 Boyle, Michael F          64 Reston Masters S-10    39.00      42.08  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               63 Garden State Mas-7   1:12.05    1:13.28  
                  35.93     1:13.28 (37.35)                                        
  2 Edgell, Don               63 Lane 4 Swimming-10   1:16.85    1:16.11  
                  37.39     1:16.11 (38.72)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               63 Garden State Mas-7   2:35.01    2:35.20  
                  36.87     1:15.59 (38.72)     1:55.54 (39.95)     2:35.20 (39.66)
  2 Boyle, Michael F          64 Reston Masters S-10  3:20.00    3:38.57  
                  53.23     1:50.90 (57.67)     2:45.46 (54.56)     3:38.57 (53.11)
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               63 Garden State Mas-7   5:31.24    5:19.73  
                  37.45     1:16.73 (39.28)     1:56.74 (40.01)     2:36.77 (40.03)
        3:17.34 (40.57)     3:58.53 (41.19)     4:39.65 (41.12)     5:19.73 (40.08)
  2 Edgell, Don               63 Lane 4 Swimming-10   6:06.30    6:01.84  
                  40.60     1:25.52 (44.92)     2:12.02 (46.50)     2:59.16 (47.14)
        3:45.20 (46.04)     4:31.45 (46.25)     5:17.87 (46.42)     6:01.84 (43.97)
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               63 Garden State Mas-7  21:05.30   20:49.61  
                1:20.97   2:45.03 (1:24.06)   4:08.68 (1:23.65)   5:32.91 (1:24.23)
      6:56.63 (1:23.72)   8:20.41 (1:23.78)   9:44.55 (1:24.14)  11:08.32 (1:23.77)
     12:32.16 (1:23.84)  13:54.94 (1:22.78)  15:17.99 (1:23.05)  16:41.91 (1:23.92)
     18:05.66 (1:23.75)  19:28.24 (1:22.58)  20:49.61 (1:21.37)                    
  2 Cooper, James N           60 UC08-8              26:30.00   23:08.60  
                1:24.19   2:53.98 (1:29.79)   4:26.77 (1:32.79)   6:00.32 (1:33.55)
      7:33.15 (1:32.83)   9:05.19 (1:32.04)  10:36.94 (1:31.75)  12:09.65 (1:32.71)
     13:45.41 (1:35.76)  15:20.92 (1:35.51)  16:54.81 (1:33.89)  18:29.97 (1:35.16)
     20:05.24 (1:35.27)  21:38.78 (1:33.54)  23:08.60 (1:29.82)                    
  3 Tupitza, Charles W        60 Warrenton Master-10 32:00.00   30:04.82  
                1:46.68   3:45.66 (1:58.98)   5:46.16 (2:00.50)   7:47.62 (2:01.46)
      9:48.41 (2:00.79)  11:49.19 (2:00.78)  13:49.76 (2:00.57)  15:53.32 (2:03.56)
     17:55.59 (2:02.27)  19:58.53 (2:02.94)  22:02.30 (2:03.77)  24:04.77 (2:02.47)
     26:06.54 (2:01.77)  28:10.92 (2:04.38)  30:04.82 (1:53.90)                    
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rysdon, Jon C             64 Reston Masters S-10    38.00      38.77  
  2 Boyle, Michael F          64 Reston Masters S-10    58.00      56.04  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rysdon, Jon C             64 Reston Masters S-10  3:05.00    2:58.04  
                  41.89     1:26.48 (44.59)     2:12.90 (46.42)     2:58.04 (45.14)
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      64 Colonials 1776-8       40.00      40.09  
  2 Ryan, James               63 Garden State Mas-7     50.02      44.54  
  3 Boyle, Michael F          64 Reston Masters S-10  1:02.00    1:00.84  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      64 Colonials 1776-8     1:28.00    1:28.35  
                  41.54     1:28.35 (46.81)                                        
  2 Ryan, James               63 Garden State Mas-7   1:41.13    1:44.25  
                  49.33     1:44.25 (54.92)                                        
  3 Boyle, Michael F          64 Reston Masters S-10  2:08.00    2:10.41  
                1:03.97   2:10.41 (1:06.44)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      64 Colonials 1776-8     3:15.00    3:18.47  
                  44.26     1:33.37 (49.11)     2:24.88 (51.51)     3:18.47 (53.59)
  2 Boyle, Michael F          64 Reston Masters S-10  4:41.00    4:41.35  
                1:06.97   2:20.26 (1:13.29)   3:31.82 (1:11.56)   4:41.35 (1:09.53)
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      64 Colonials 1776-8       35.00      34.09  
  2 Rysdon, Jon C             64 Reston Masters S-10    40.00      38.44  
  3 Edgell, Don               63 Lane 4 Swimming-10     37.00      39.37  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rysdon, Jon C             64 Reston Masters S-10  1:35.00    1:36.55  
                  42.74     1:36.55 (53.81)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      64 Colonials 1776-8     2:53.00    2:55.65  
                  36.46                               56.03 ( )   2:55.65 (1:59.62)
  2 Ryan, James               63 Garden State Mas-7   3:12.05    3:13.82  
                  42.70     1:38.11 (55.41)     2:34.22 (56.11)     3:13.82 (39.60)
  3 Rysdon, Jon C             64 Reston Masters S-10  3:40.00    3:16.23  
                  41.85     1:32.53 (50.68)   2:35.24 (1:02.71)     3:16.23 (40.99)
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence W       66 Reston Masters S-10    35.00      37.63  
  2 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9     39.19      39.07  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David C           66 Montgomery Ancie-10  1:11.00    1:17.36  
                  36.71     1:17.36 (40.65)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David C           66 Montgomery Ancie-10  2:47.33    2:54.46  
                  39.27     1:23.95 (44.68)     2:08.96 (45.01)     2:54.46 (45.50)
  2 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6   2:52.00    3:00.64  
                  40.88     1:27.06 (46.18)     2:13.70 (46.64)     3:00.64 (46.94)
  3 Paulson, Laurence W       66 Reston Masters S-10  3:20.00    3:26.48  
                  45.10     1:36.97 (51.87)     2:33.27 (56.30)     3:26.48 (53.21)
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6   6:00.00    6:14.98  
                  43.66     1:31.33 (47.67)     2:19.73 (48.40)     3:07.90 (48.17)
        3:55.21 (47.31)     4:42.26 (47.05)     5:29.65 (47.39)     6:14.98 (45.33)
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6  23:20.00   23:19.52  
                1:29.17   3:04.47 (1:35.30)   4:39.40 (1:34.93)   6:13.45 (1:34.05)
      7:47.95 (1:34.50)   9:22.34 (1:34.39)  10:55.90 (1:33.56)  12:29.04 (1:33.14)
     14:02.94 (1:33.90)  15:35.75 (1:32.81)  17:08.86 (1:33.11)  18:42.46 (1:33.60)
     20:15.05 (1:32.59)  21:48.57 (1:33.52)  23:19.52 (1:30.95)                    
  2 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9  28:00.00   27:18.15  
                1:39.37   3:26.99 (1:47.62)   5:15.16 (1:48.17)   7:05.31 (1:50.15)
      8:53.92 (1:48.61)  10:44.14 (1:50.22)  12:35.05 (1:50.91)  14:26.01 (1:50.96)
     16:17.33 (1:51.32)  18:06.83 (1:49.50)  19:59.14 (1:52.31)  21:49.73 (1:50.59)
     23:40.90 (1:51.17)  25:32.24 (1:51.34)  27:18.15 (1:45.91)                    
  3 Paulson, Laurence W       66 Reston Masters S-10 27:50.00   29:16.01  
                1:43.68   3:38.96 (1:55.28)   5:35.85 (1:56.89)   7:33.99 (1:58.14)
      9:31.25 (1:57.26)  11:29.03 (1:57.78)  13:28.03 (1:59.00)  15:26.17 (1:58.14)
     17:25.67 (1:59.50)  19:25.00 (1:59.33)  21:24.70 (1:59.70)  23:25.04 (2:00.34)
     25:22.84 (1:57.80)  27:17.94 (1:55.10)  29:16.01 (1:58.07)                    
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9     42.09      42.50  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9   1:31.79    1:32.27  
                  44.67     1:32.27 (47.60)                                        
  2 Paulson, Laurence W       66 Reston Masters S-10  1:43.00    1:47.77  
                  54.92     1:47.77 (52.85)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9   3:22.90    3:20.51  
                  46.45     1:38.63 (52.18)     2:30.65 (52.02)     3:20.51 (49.86)
  2 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6   3:39.00    3:34.60  
                  52.89     1:47.96 (55.07)     2:41.32 (53.36)     3:34.60 (53.28)
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charlie L        65 Terrapin Masters-10    39.95      42.12  
  2 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6     49.00      47.48  
  3 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9     53.73      56.65  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charlie L        65 Terrapin Masters-10  1:30.50    1:33.84  
                  44.00     1:33.84 (49.84)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charlie L        65 Terrapin Masters-10  3:22.00    3:30.46  
                  47.35     1:40.52 (53.17)     2:36.04 (55.52)     3:30.46 (54.42)
  2 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6   3:47.00    3:49.47  
                  52.80     1:50.70 (57.90)     2:50.05 (59.35)     3:49.47 (59.42)
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence W       66 Reston Masters S-10  3:58.00    4:05.40  
                  52.60   1:57.47 (1:04.87)   3:05.18 (1:07.71)   4:05.40 (1:00.22)
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David C           66 Montgomery Ancie-10  3:08.45    3:20.58  
                  43.94     1:37.84 (53.90)     2:37.81 (59.97)     3:20.58 (42.77)
  2 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6   3:28.00    3:32.34  
                  56.28     1:50.30 (54.02)     2:46.51 (56.21)     3:32.34 (45.83)
  3 Meyer, Jerry R            66 Central Maryland-9   4:05.98    4:03.12  
                  55.04   1:57.94 (1:02.90)   3:06.01 (1:08.07)     4:03.12 (57.11)
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David C           66 Montgomery Ancie-10  7:05.05    7:16.40  
                                3:42.77 ( )   5:42.61 (1:59.84)   7:16.40 (1:33.79)
  2 Bernstein, Rich           69 Asphalt Green Ma-6   7:22.00    7:24.94  
                2:07.79   3:56.78 (1:48.99)   5:52.79 (1:56.01)   7:24.94 (1:32.15)
  3 Paulson, Laurence W       66 Reston Masters S-10  8:07.00    8:24.75  
                1:55.46   3:58.10 (2:02.64)   6:33.60 (2:35.50)   8:24.75 (1:51.15)
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        70 Colonials 1776-8       32.00      32.72  
  2 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10    37.00      38.65  
  3 Davey, Michael D          71 Alexandria Maste-10    37.27      39.28  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frogley, Chris S          72 Virginia Masters-12  1:42.00    1:40.87  
                  46.67     1:40.87 (54.20)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        70 Colonials 1776-8     2:49.00    2:55.61  
                  37.98     1:21.09 (43.11)     2:07.89 (46.80)     2:55.61 (47.72)
  2 Davey, Michael D          71 Alexandria Maste-10  3:20.00    3:15.08  
                  43.59     1:32.64 (49.05)     2:24.79 (52.15)     3:15.08 (50.29)
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frogley, Chris S          72 Virginia Masters-12  8:40.00    8:49.96  
                  54.60   1:57.33 (1:02.73)   3:05.11 (1:07.78)   4:14.58 (1:09.47)
      5:24.35 (1:09.77)   6:35.01 (1:10.66)   7:44.39 (1:09.38)   8:49.96 (1:05.57)
 
Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10 34:00.00   30:27.99  
                1:54.44   3:58.09 (2:03.65)   6:02.95 (2:04.86)   8:08.85 (2:05.90)
     10:12.51 (2:03.66)  12:16.57 (2:04.06)  14:19.91 (2:03.34)  16:22.14 (2:02.23)
                               20:26.87 ( )  22:29.67 (2:02.80)  24:32.68 (2:03.01)
     26:36.01 (2:03.33)  28:36.92 (2:00.91)  30:27.99 (1:51.07)                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10    48.00      49.45  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillman, James R          71 Germantown Maryl-10  1:45.00    1:45.73  
                  50.41     1:45.73 (55.32)                                        
  2 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10  1:42.00    1:52.69  
                  56.18     1:52.69 (56.51)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10  3:45.00    4:05.07  
                1:00.51                             3:06.80 ( )     4:05.07 (58.27)
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davey, Michael D          71 Alexandria Maste-10    49.71      52.70  
  2 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10    49.00      57.05  
  3 Frogley, Chris S          72 Virginia Masters-12  1:00.00    1:00.76  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden, Roger M           73 Germantown Maryl-10  2:08.50    1:57.39  
                  55.74   1:57.39 (1:01.65)                                        
  2 Davey, Michael D          71 Alexandria Maste-10  2:10.00    2:10.87  
                1:03.17   2:10.87 (1:07.70)                                        
  3 Durham, Richard S         74 Germantown Maryl-10  2:00.60    2:14.71  
                1:03.07   2:14.71 (1:11.64)                                        
  4 Frogley, Chris S          72 Virginia Masters-12  2:14.30    2:19.28  
                1:04.48   2:19.28 (1:14.80)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillman, James R          71 Germantown Maryl-10  4:00.00    3:58.68  
                  53.68   1:55.27 (1:01.59)   2:59.98 (1:04.71)     3:58.68 (58.70)
  2 Robinson, David L         72 Germantown Maryl-10  4:44.00    4:37.88  
                1:04.95   2:16.16 (1:11.21)   3:28.78 (1:12.62)   4:37.88 (1:09.10)
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David D         79 Lane 4 Swimming-10     43.33      42.95  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David D         79 Lane 4 Swimming-10   1:37.48    1:37.51  
                  44.67     1:37.51 (52.84)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David D         79 Lane 4 Swimming-10   3:38.78    3:43.03  
                  47.07     1:42.53 (55.46)   2:43.58 (1:01.05)     3:43.03 (59.45)
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David D         79 Lane 4 Swimming-10   8:00.00    7:55.02  
                  48.49     1:44.77 (56.28)   2:47.07 (1:02.30)   3:51.50 (1:04.43)
      4:53.01 (1:01.51)   5:53.95 (1:00.94)   6:55.30 (1:01.35)     7:55.02 (59.72)
 
Men 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David D         79 Lane 4 Swimming-10  30:39.50   30:53.97  
                1:45.88   3:47.77 (2:01.89)   5:51.26 (2:03.49)   7:53.39 (2:02.13)
      9:54.94 (2:01.55)  11:58.15 (2:03.21)  14:01.52 (2:03.37)  16:05.99 (2:04.47)
     18:11.27 (2:05.28)  20:16.61 (2:05.34)  22:24.22 (2:07.61)  24:32.60 (2:08.38)
     26:40.03 (2:07.43)  28:48.70 (2:08.67)  30:53.97 (2:05.27)                    
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 Gold Coast Maste-50  1:29.49    1:28.23  
                  41.96     1:28.23 (46.27)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David D         79 Lane 4 Swimming-10     53.02      55.25  
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 Gold Coast Maste-50    38.00      39.12  
 
Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 Gold Coast Maste-50  3:18.74    3:19.19  
                  40.05     1:29.78 (49.73)   2:31.74 (1:01.96)     3:19.19 (47.45)
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Dick A             80 Virginia Masters-12  2:45.00    2:17.18  
                1:05.07   2:17.18 (1:12.11)                                        
 
Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Dick A             80 Virginia Masters-12 10:00.00   10:29.89  
                1:17.92   2:40.09 (1:22.17)   4:02.81 (1:22.72)   5:22.98 (1:20.17)
      6:42.44 (1:19.46)   8:01.75 (1:19.31)   9:19.54 (1:17.79)  10:29.89 (1:10.35)
 
Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Thomas F           82 Virginia Masters-12  1:06.00    1:03.19  
 
Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Thomas F           82 Virginia Masters-12  2:22.00    2:51.50  
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Dick A             80 Virginia Masters-12  1:05.00    1:07.20  
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'B'                          4:38.76    4:29.60  
     1) Hoffman, Charlie L M65          2) Shaw, Chris M33                
     3) Ludington, Matthew D M26        4) Blyskal, Andrew J M22          
                1:19.07   2:27.34 (1:08.27)   3:32.01 (1:04.67)     4:29.60 (57.59)
 
Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'A'                          8:23.64    9:12.83  
     1) Oloughlin, Jonathan M32         2) Strahota, Jeffrey R M35        
     3) Blyskal, Andrew J M22           4) Holden, Blake A M39            
                1:08.03   2:24.85 (2:24.85)   3:36.83 (1:11.98)   4:52.30 (2:27.45)
      5:54.05 (1:01.75)   7:04.03 (2:11.73)     7:20.05 (16.02)   9:12.83 (2:08.80)
 
Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'A'                          4:11.37    4:24.42  
     1) Blyskal, Andrew J M22           2) Holden, Blake A M39            
     3) Strahota, Jeffrey R M35         4) Ludington, Matthew D M26       
                                                                        2:09.65 ( )
        2:41.94 (32.29)   3:22.10 (1:12.45)     3:51.61 (29.51)   4:24.42 (1:02.32)
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'A'                          4:08.19    4:07.72  
     1) Strahota, Jeffrey R M35         2) Ribeiro, Vladimir M M48        
     3) Ellis, Andrew F M47             4) Holden, Blake A M39            
                1:04.90   2:05.54 (1:00.64)   3:09.21 (1:03.67)     4:07.72 (58.51)
 
Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'B'                          5:25.05    5:52.35  
     1) Ellis, Andrew F M47             2) Shaw, Chris M33                
     3) Cerrito, Jonathan J M37         4) Nealis, Jim E M58              
                  41.74   1:25.24 (1:25.24)     2:12.41 (47.17)   3:04.17 (1:38.93)
        3:36.88 (32.71)   4:15.93 (1:11.76)     5:01.28 (45.35)   5:52.35 (1:36.42)
 
Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters-10  'A'                    NT   12:39.36  
     1) Wunderlich, Karl E M50          2) Tomson, Farol L M44            
     3) Robinson, David L M72           4) Hillman, James R M71           
                1:19.14   2:41.30 (2:41.30)   3:59.65 (1:18.35)   5:27.05 (2:45.75)
        5:44.33 (17.28)   7:13.07 (1:46.02)   9:03.17 (1:50.10)  12:39.36 (5:26.29)
 
Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters-10  'A'                    NT    6:30.91  
     1) Tomson, Farol L M44             2) Robinson, David L M72          
     3) Durham, Richard S M74           4) Hillman, James R M71           
                1:13.46                             4:57.57 ( )   6:30.91 (1:33.34)
 
Men 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters-10  'A'                    NT    7:49.07  
     1) Hillman, James R M71            2) Durham, Richard S M74          
     3) Golden, Roger M M73             4) Robinson, David L M72          
                  53.52   1:50.55 (1:50.55)   2:54.79 (1:04.24)   4:06.19 (2:15.64)
        5:04.96 (58.77)   6:15.73 (2:09.54)     6:59.33 (43.60)   7:49.07 (1:33.34)
 
Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandria Masters Swimming-10  'A'                    NT    4:59.36  
     1) Vayda, Robert J M28             2) Gauzens, Stephanie W31         
     3) Mundi, Jessica W26              4) Taylor, Tim M28                
                  33.46   1:11.26 (1:11.26)     1:45.11 (33.85)   2:22.66 (1:11.40)
        3:05.62 (42.96)   3:50.42 (1:27.76)     4:22.88 (32.46)   4:59.36 (1:08.94)
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'A'                          5:15.86    6:19.00  
     1) Savage, Ann W21                 2) Swol, Carol-lynn W46           
     3) Ludington, Matthew D M26        4) Shaw, Chris M33                
                  46.18   1:37.71 (1:37.71)     2:24.01 (46.30)   3:18.36 (1:40.65)
        3:51.90 (33.54)   4:35.85 (1:17.49)     5:24.28 (48.43)   6:19.00 (1:43.15)
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'A'                          4:19.02    4:40.44  
     1) Grover, Mollie K W34            2) Corley, Marie W38              
     3) Ribeiro, Vladimir M M48         4) Ellis, Andrew F M47            
                  31.94   1:05.67 (1:05.67)     1:45.78 (40.11)   2:32.45 (1:26.78)
        3:01.67 (29.22)   3:34.13 (1:01.68)     4:05.04 (30.91)   4:40.44 (1:06.31)
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane 4 Swimming-10  'A'                                NT    4:59.91  
     1) Madigan, Katie W40              2) Demyanovich, Sara E W51        
     3) Schutzmeister, Scott M51        4) Kress, Jay T M52               
                  37.35   1:16.31 (1:16.31)     1:59.07 (42.76)   2:45.65 (1:29.34)
                            3:03.47 (17.82)     3:18.78 (15.31)   4:59.91 (1:56.44)
  2 Virginia Masters Swim Team-12  'A'                5:40.00    5:26.23  
     1) Clear, Kirk W M48               2) Russo, Claire C W32            
     3) Letendre, Denise M W27          4) Frogley, Chris S M72           
                  34.95   1:14.16 (1:14.16)     1:54.57 (40.41)   2:40.34 (1:26.18)
        3:12.74 (32.40)   3:50.48 (1:10.14)     4:34.20 (43.72)   5:26.23 (1:35.75)
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'B'                          7:05.95    6:28.79  
     1) Hoffman, Charlie L M65          2) Nealis, Jim E M58              
     3) Swol, Carol-lynn W46            4) Hutchins, Stefanie W W49       
                  41.42   1:24.55 (1:24.55)     2:10.08 (45.53)   3:01.38 (1:36.83)
        3:52.30 (50.92)   4:48.86 (1:47.48)     5:35.43 (46.57)   6:28.79 (1:39.93)
 
Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrapin Masters-10  'A'                         12:32.05   14:04.47  
     1) Swol, Carol-lynn W46            2) Nealis, Jim E M58              
     3) Collier, William G M59          4) Corley, Marie W38              
                1:42.09   3:43.33 (3:43.33)   5:31.34 (1:48.01)   7:25.81 (3:42.48)
      9:07.41 (1:41.60)  10:57.15 (3:31.34)  12:24.69 (1:27.54)  14:04.47 (3:07.32)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 53                    
 
  1. Terrapin Masters                   1718   2. Lane 4 Swimming                     862
  3. Virginia Masters Swim Team          761   4. Colonials 1776                      749
  5. Reston Masters Swim Team            742   6. Alexandria Masters Swimming         590
  7. Germantown Maryland Masters         589   8. Montgomery Ancient Mariners         396
  9. Garden State Masters                204  10. Central Maryland YMCA Masters       183
 11. Uc10                                153  12. Bearcat Masters                     151
 13. Asphalt Green Masters               142  14. Arlington Masters                    97
 14. Uc12                                 97  16. Ranger Aquatics Masters              77
 17. Gold Coast Masters                   60  18. Uc06                                 57
 19. Uc17                                 53  20. Monocacy Aquatic Club Masters        51
 21. Swim Fort Lauderdale                 37  21. Patriot Masters Swim Team            37
 23. Club Tribe Alumni                    20  24. Uc08                                 17
 25. Warrenton Masters Swim Team          16