Licensed to Virginia LMSC - For Office Use Only License
                                     HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/30/15 04:25 AM
                      RCA Dive Into Spring Meet - 3/22/15                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Sarah K        23 HRMS                   30.00      30.64  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Sarah K        23 HRMS                 1:16.00    1:16.19  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Sarah K        23 HRMS                   35.00      33.17  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Noelle           26 HRMS                 6:52.00    6:37.99  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Noelle           26 HRMS                 1:18.00    1:14.78  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Noelle           26 HRMS                   36.00      32.90  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Noelle           26 HRMS                 1:24.00    1:19.30  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burgess, Noelle           26 HRMS                 2:51.00    2:47.60  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Lindsey            32 UC12                      NT      43.73  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Lindsey            32 UC12                      NT      50.72  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Lindsey            32 UC12                      NT      57.18  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Lindsey            32 UC12                      NT      54.40  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Rebecca A         39 CPYM                   30.00      29.97  
  2 Marcel, Heather           39 CPYM                   43.23      43.55  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcel, Heather           39 CPYM                      NT    1:40.67  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcel, Heather           39 CPYM                   51.30      50.31  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Rebecca A         39 CPYM                   36.00      36.29  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Rebecca A         39 CPYM                 1:20.00    1:19.62  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Rebecca A         39 CPYM                 2:53.00    2:53.01  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcel, Heather           39 CPYM                      NT    1:55.82  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowe-Thompson, Carolyn N  44 VMST                   38.00      33.29  
  2 Horridge, Shannon         43 CPYM                   32.40      34.29  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horridge, Shannon         43 CPYM                 1:15.78    1:14.34  
  2 Lowe-Thompson, Carolyn N  44 VMST                 1:22.00    1:14.35  
  3 Higginbotham, Elizabeth   42 CPYM                 1:24.35    1:23.03  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowe-Thompson, Carolyn N  44 VMST                 2:50.00    2:40.55  
  2 Horridge, Shannon         43 CPYM                 2:30.00    2:44.19  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowe-Thompson, Carolyn N  44 VMST                 7:15.00    7:02.27  
  2 Horridge, Shannon         43 CPYM                 7:00.00    7:36.68  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowe-Thompson, Carolyn N  44 VMST                23:15.00   24:13.45  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horridge, Shannon         43 CPYM                   40.14      42.11  
  2 Higginbotham, Elizabeth   42 CPYM                      NT      52.30  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbotham, Elizabeth   42 CPYM                   51.04      47.15  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbotham, Elizabeth   42 CPYM                      NT    1:46.95  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Susan E         40 RCA                    43.78      43.08  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Susan E         40 RCA                  1:38.13    1:35.00  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbotham, Elizabeth   42 CPYM                      NT    3:48.67  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Kate A          48 VMST                   45.00      31.90  
  2 Arnold, Elizabeth A       47 UC12                      NT      32.81  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Zsuzsa B             45 HRMS                 1:11.20    1:10.32  
  2 Ratcliffe, Nicola         48 CPYM                 1:22.54    1:23.13  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Zsuzsa B             45 HRMS                 2:40.30    2:31.77  
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Rebecca L       46 CPYM                      NT    6:21.29  
  2 Fox, Zsuzsa B             45 HRMS                 6:59.80    6:36.81  
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Kate A          48 VMST                23:00.00   24:12.11  
  2 Mayock, Ellen             49 RCA                 30:00.00   29:04.01  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, Elizabeth A       47 UC12                      NT      39.14  
  2 Ratcliffe, Nicola         48 CPYM                   51.51      49.77  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Kate A          48 VMST                 3:45.00    3:06.96  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodgert, Donna            47 VMST                   40.00      38.82  
  2 Ratcliffe, Nicola         48 CPYM                      NT      54.90  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, Elizabeth A       47 UC12                      NT    1:25.73  
  2 Ratcliffe, Nicola         48 CPYM                 1:45.10    1:42.65  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratcliffe, Nicola         48 CPYM                 3:36.30    3:38.74  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodgert, Donna            47 VMST                 5:32.00    5:29.97  
  2 Ericsson, Kate A          48 VMST                 7:30.00    6:25.87  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witt, Cherie F            50 CPYM                   32.96      31.05  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witt, Cherie F            50 CPYM                 6:50.63    6:43.91  
  2 Stephenson, Kathryn S     50 VMST                      NT    6:57.51  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephenson, Kathryn S     50 VMST                      NT   23:32.26  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witt, Cherie F            50 CPYM                   37.67      37.41  
  2 Gregg, Kara               51 RCA                    44.00      44.47  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witt, Cherie F            50 CPYM                   39.89      39.29  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephenson, Kathryn S     50 VMST                   36.00      35.83  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 VMST                   31.00      31.33  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 VMST                 6:15.00    6:10.98  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 VMST                   40.00      39.06  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 VMST                   41.50      41.42  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   63 VMST                   35.00      34.74  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Suzi               67 UC12                   50.00      45.64  
  2 Ptak, Cheryl H            67 VMST                 1:19.37    1:13.66  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Suzi               67 UC12                 2:00.00    1:47.99  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ptak, Cheryl H            67 VMST                      NT    2:17.17  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Suzi               67 UC12                   54.00      53.86  
  2 Ptak, Cheryl H            67 VMST                 2:16.76    2:01.88  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Suzi               67 UC12                 2:00.00    1:55.03  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ptak, Cheryl H            67 VMST                      NT    1:54.14  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ptak, Cheryl H            67 VMST                 4:05.53    3:53.30  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Patrick E        32 HRMS                   27.00      26.67  
  2 Charley, Craig R          31 RCA                       NT      28.10  
  3 Shiraz, Ashton K          31 HRMS                   40.00      31.12  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charley, Craig R          31 RCA                       NT      33.49  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Patrick E        32 HRMS                   37.00      33.75  
  2 Charley, Craig R          31 RCA                       NT      37.99  
  3 Shiraz, Ashton K          31 HRMS                   45.00      39.75  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Patrick E        32 HRMS                   35.00      30.80  
  2 Charley, Craig R          31 RCA                       NT      32.03  
  3 Shiraz, Ashton K          31 HRMS                   50.00      36.72  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shiraz, Ashton K          31 HRMS                 1:45.00    1:32.24  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCormick, Seth P         35 CPYM                      NT      29.37  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCormick, Seth P         35 CPYM                      NT    1:12.36  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCormick, Seth P         35 CPYM                      NT      41.75  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCormick, Seth P         35 CPYM                      NT    1:23.95  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Patrick J        49 STON                   31.70      30.12  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vladu, Bogdan             46 UC12                      NT    2:01.85  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Patrick J        49 STON                   36.68      34.69  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vladu, Bogdan             46 UC12                      NT    1:09.92  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Patrick J        49 STON                 1:21.00    1:18.61  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Patrick J        49 STON                 1:16.00    1:13.10  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vladu, Bogdan             46 UC12                      NT    2:21.52  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pereles, Thomas R         51 VMST                   27.00      24.71  
  2 Ratcliffe, John M         51 CPYM                   33.71      35.92  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pereles, Thomas R         51 VMST                 1:00.00      57.09  
  2 Vaughn, David R           50 VMST                   55.00      59.69  
  3 Bamford, Sherman          50 RCA                  1:29.99    1:29.27  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, David R           50 VMST                 2:05.00    2:06.14  
  2 Johnson, Tim              50 UC12                      NT    2:13.72  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           51 VMST                 5:30.00    5:33.97  
  2 Ratcliffe, John M         51 CPYM                      NT    7:19.75  
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           51 VMST                20:00.00   20:21.22  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bamford, Sherman          50 RCA                  1:58.00    1:50.62  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           51 VMST                 1:07.00    1:08.27  
  2 Ratcliffe, John M         51 CPYM                      NT    1:36.34  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           51 VMST                 2:30.00    2:30.50  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bamford, Sherman          50 RCA                    45.40      44.96  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gregory           51 VMST                 1:05.00    1:06.24  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratcliffe, John M         51 CPYM                      NT    1:26.14  
  2 Bamford, Sherman          50 RCA                  1:45.60    1:45.31  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bamford, Sherman          50 RCA                  3:52.00    3:50.46  
  2 Johnson, Tim              50 UC12                      NT    2:26.81  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Ron                61 VMST                 1:04.25    1:05.47  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Ron                61 VMST                 2:28.13    2:29.05  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Ron                61 VMST                 6:45.30    6:48.93  
  2 Eckes, David C            64 UC12                11:40.00   11:38.83  
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Carl                79 VMST                10:20.00   10:19.17  
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Carl                79 VMST                 4:20.00    4:14.88  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russ, Carl                79 VMST                 4:40.00    4:50.58  
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crozet Parc YMCA Masters  'A'                          NT    2:16.71  
     1) Witt, Cherie F W50              2) Ratcliffe, Nicola W48          
     3) Horridge, Shannon W43           4) Deaton, Rebecca A W39