Licensed to Virginia LMSC - For Office Use Only License
                                     HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 4/29/16 04:25 AM
          2016 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 106-S002           
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.21     1/31/15 VANDERPOOL-WALLAC                            
        ZONE: Z 23.96     4/13/03 Petra Adamkova                               
          VA: V 23.86      3/6/14 Rachel Nelson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaner, Sara              24 1693                   25.60      24.78  
  2 Walden, Hannah            23 L4S                    26.89      25.71  
  3 Lampe, Corinne            24 SVY                    28.50      26.99  
  4 Sheppard, Rebekah         18 UC09                   29.77      29.27  
  5 Taylor, Chelsea           24 HRMS                   31.66      31.97  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.18     12/6/14 KATIE MEILI                                  
        ZONE: Z 54.18     4/23/06 Stacy Peterson                               
          VA: V 52.01      3/6/14 Rachel Nelson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaner, Sara              24 1693                   55.70      55.51  
                  26.46       55.51 (29.05)                                        
  2 Gregory, Kaley            23 UC12                   56.00      55.60  
                  26.61       55.60 (28.99)                                        
  3 Jerome, Kimberly          23 DCAC                   55.00      56.10  
                  27.02       56.10 (29.08)                                        
  4 Lampe, Corinne            24 SVY                  1:02.50      58.56  
                  28.31       58.56 (30.25)                                        
  5 Walden, Hannah            23 L4S                    59.15      58.84  
                  27.60       58.84 (31.24)                                        
  6 Newton, Helen             24 DCRP                 1:02.00      59.35  
                  28.65       59.35 (30.70)                                        
  7 Philbrick, Alexis         22 ARMS                 1:01.62    1:05.12  
                  30.32     1:05.12 (34.80)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.28     11/8/09 DANA VOLLMER                               
        ZONE: Z 1:55.38      4/4/04 Kelly Bowman                               
          VA: V 1:54.70     4/18/98 Janet Mayville                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mizerak, Gabrielle        24 1693                 1:57.24    1:54.63V 
                  26.61       54.97 (28.36)     1:24.53 (29.56)     1:54.63 (30.10)
  2 Taylor, Chelsea           24 HRMS                 2:36.00    2:30.36  
                  33.12     1:10.30 (37.18)     1:49.81 (39.51)     2:30.36 (40.55)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.97    10/25/03 JESSICA FOSCHI                             
        ZONE: Z 5:12.23      4/4/04 Kelly Bowman                               
          VA: V 5:17.94      5/7/09 Anne Muir                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregory, Kaley            23 UC12                 5:30.00    5:20.25  
                  29.09     1:00.12 (31.03)     1:31.69 (31.57)     2:03.74 (32.05)
        2:36.13 (32.39)     3:08.72 (32.59)     3:41.50 (32.78)     4:14.31 (32.81)
        4:47.55 (33.24)     5:20.25 (32.70)                                        
  2 Antos, Jess               24 UC12                 6:30.00    6:12.36  
                  33.66     1:09.36 (35.70)     1:45.70 (36.34)     2:22.85 (37.15)
        3:01.16 (38.31)     3:39.74 (38.58)     4:17.89 (38.15)     4:56.70 (38.81)
        5:35.48 (38.78)     6:12.36 (36.88)                                        
  3 Philbrick, Alexis         22 ARMS                 6:00.12    6:34.03  
                  32.49     1:08.83 (36.34)     1:48.06 (39.23)     2:29.11 (41.05)
        3:10.92 (41.81)     3:52.48 (41.56)     4:34.30 (41.82)     5:16.56 (42.26)
        5:55.22 (38.66)     6:34.03 (38.81)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.42     3/31/12 LUANE ROWE                                
        ZONE: Z 10:57.68      5/1/94 Laura Antonietta                          
          VA: V 10:56.04      5/7/09 Anne Muir                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregory, Kaley            23 UC12                10:30.00   10:52.83V 
                  29.56     1:01.06 (31.50)     1:33.16 (32.10)     2:05.37 (32.21)
        2:37.98 (32.61)     3:10.83 (32.85)     3:43.92 (33.09)     4:17.02 (33.10)
        4:50.28 (33.26)     5:23.44 (33.16)     5:56.71 (33.27)     6:29.95 (33.24)
        7:02.87 (32.92)     7:36.04 (33.17)     8:09.16 (33.12)     8:41.94 (32.78)
        9:15.21 (33.27)     9:48.20 (32.99)    10:21.11 (32.91)    10:52.83 (31.72)
  2 VanDoren, Sarah           24 L4S                 13:00.00   12:27.69  
                  33.73     1:10.55 (36.82)     1:47.75 (37.20)     2:25.12 (37.37)
        3:02.68 (37.56)     3:39.82 (37.14)     4:17.29 (37.47)     4:55.20 (37.91)
        5:33.11 (37.91)     6:11.31 (38.20)     6:48.50 (37.19)     7:26.42 (37.92)
        8:04.15 (37.73)     8:42.43 (38.28)     9:20.54 (38.11)     9:58.74 (38.20)
       10:36.51 (37.77)    11:14.42 (37.91)    11:51.65 (37.23)    12:27.69 (36.04)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
        ZONE: Z 18:41.96     4/23/06 Eliz. Schlicher                           
          VA: V 18:13.41     5/21/95 Cassie Campbell                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hicks, Felicity           22 NAMI                22:07.42   21:30.35  
                  33.69     1:10.92 (37.23)     1:48.89 (37.97)     2:27.51 (38.62)
        3:06.36 (38.85)     3:45.45 (39.09)     4:24.86 (39.41)     5:04.55 (39.69)
        5:44.02 (39.47)     6:23.71 (39.69)     7:03.02 (39.31)     7:42.54 (39.52)
        8:22.18 (39.64)     9:01.85 (39.67)     9:41.72 (39.87)    10:21.44 (39.72)
       11:01.55 (40.11)    11:41.22 (39.67)    12:20.49 (39.27)    13:00.29 (39.80)
       13:40.24 (39.95)    14:19.91 (39.67)    15:00.01 (40.10)    15:39.85 (39.84)
       16:19.11 (39.26)    16:58.29 (39.18)    17:37.76 (39.47)    18:17.40 (39.64)
       18:56.52 (39.12)    19:35.21 (38.69)    20:14.16 (38.95)    20:53.05 (38.89)
       21:30.35 (37.30)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18     5/22/10 O'DONNELL-MCCARTH                            
        ZONE: Z 26.73     4/12/15 Gabrielle Mizerak                            
          VA: V 26.73     4/12/15 Gabrielle Mizerak                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mizerak, Gabrielle        24 1693                   26.50      27.46  
  2 Lampe, Corinne            24 SVY                    32.50      30.45  
  3 Antos, Jess               24 UC12                   30.00      32.83  
  4 Taylor, Chelsea           24 HRMS                   45.00      41.21  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90     5/23/10 EMILE EWING                                  
        ZONE: Z 58.42     4/23/06 Stacy Peterson                               
          VA: V 58.59     4/10/15 Gabrielle Mizerak                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mizerak, Gabrielle        24 1693                   59.09      59.10  
                  28.14       59.10 (30.96)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.22     4/30/00 SARA SCHWEITZER                            
        ZONE: Z 2:02.91     4/17/11 Kellyanne Tomasul                          
          VA: V 2:07.40     2/12/11 Lori Leitzinger                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antos, Jess               24 UC12                 2:36.00    2:35.24  
                  36.48     1:16.01 (39.53)     1:56.02 (40.01)     2:35.24 (39.22)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.76     12/5/14 KATIE MEILI                                  
        ZONE: Z 30.06     4/13/03 Petra Adamkova                               
          VA: V 32.78     4/23/10 Courtney White                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jerome, Kimberly          23 DCAC                   30.00      31.05  
  2 Newton, Helen             24 DCRP                   32.80      32.91  
  3 Gregory, Kaley            23 UC12                   34.00      33.21  
  4 Shaner, Sara              24 1693                   33.00      33.90  
  5 Bugel, Madeleine          21 NAMI                   40.00      36.34  
  6 Sheppard, Rebekah         18 UC09                   38.27      37.55  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   58.71     12/5/14 KATIE MEILI                                
        ZONE: Z 1:06.88      4/4/04 Jillian Martin                             
          VA: V 1:10.76      2/9/08 Sarah Hunt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walden, Hannah            23 L4S                  1:18.45    1:14.99  
                  35.27     1:14.99 (39.72)                                        
  2 Sheppard, Rebekah         18 UC09                 1:23.55    1:22.12  
                  39.12     1:22.12 (43.00)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:06.59     12/6/14 MICAH LAWRENCE                             
        ZONE: Z 2:33.18     4/17/11 Lauren Fuchs                               
          VA: V 2:30.16     2/10/07 Sarah Hunt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newton, Helen             24 DCRP                 2:45.00    2:37.99  
                  37.19     1:16.90 (39.71)     1:57.69 (40.79)     2:37.99 (40.30)
  2 Bugel, Madeleine          21 NAMI                 2:45.00    2:50.25  
                  37.31     1:20.47 (43.16)     2:05.37 (44.90)     2:50.25 (44.88)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54     11/8/09 DANA VOLLMER                                 
        ZONE: Z 26.49     4/13/03 Petra Adamkova                               
          VA: V 25.59     4/10/15 Gabrielle Mizerak                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mizerak, Gabrielle        24 1693                   26.20      25.56V 
  2 Lampe, Corinne            24 SVY                    30.50      28.23  
  3 Shaner, Sara              24 1693                   29.70      28.76  
  4 Gregory, Kaley            23 UC12                   30.00      29.46  
  5 Sheppard, Rebekah         18 UC09                   33.77      33.01  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30     11/8/09 DANA VOLLMER                                 
        ZONE: Z 57.38     4/12/15 Harumi Katsuyama                             
          VA: V 56.33      3/5/15 Rachel Nelson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Corinne            24 SVY                  1:08.00    1:03.85  
                  29.92     1:03.85 (33.93)                                        
  2 Hicks, Felicity           22 NAMI                 1:07.42    1:04.50  
                  30.26     1:04.50 (34.24)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   53.02    12/21/14 KATIE MEILI                                
        ZONE: Z   59.90     4/15/12 Kellyanne Tomasul                          
          VA: V 1:00.86     4/10/15 Gabrielle Mizerak                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Corinne            24 SVY                  1:12.50    1:05.80  
                  29.94     1:05.80 (35.86)                                        
  2 Antos, Jess               24 UC12                 1:15.00    1:12.14  
                  32.91     1:12.14 (39.23)                                        
  3 Sheppard, Rebekah         18 UC09                 1:16.37    1:12.93  
                  33.62     1:12.93 (39.31)                                        
  4 Taylor, Chelsea           24 HRMS                 1:21.44    1:21.76  
                  38.75     1:21.76 (43.01)                                        
 -- Becker, Jennifer          19 L4S                  3:00.00         DQ  
                1:13.94        DQ (1:45.09)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:54.20     12/4/14 KATIE MEILI                                
        ZONE: Z 2:14.25     4/25/09 Erika Norris                               
          VA: V 2:15.54     1/25/15 Gabrielle Mizerak                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Corinne            24 SVY                  2:36.00    2:22.66  
                  30.09     1:07.16 (37.07)     1:50.46 (43.30)     2:22.66 (32.20)
  2 Walden, Hannah            23 L4S                  2:20.45    2:32.18  
                  32.38     1:09.48 (37.10)     1:55.24 (45.76)     2:32.18 (36.94)
  3 Bugel, Madeleine          21 NAMI                 2:20.00    2:39.04  
                  33.54     1:13.86 (40.32)   2:39.04 (1:25.18)                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.62     1/25/14 MADISON KENNEDY                              
        ZONE: Z 23.16     4/24/05 Petra Martin                                 
          VA: V 25.03     2/12/11 Lucy Carrig                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather           29 FINS                   25.91      24.95  
  2 Bentley, Margaret         28 L4S                    26.81      26.27  
  3 Mahaney, Melanie          25 SVY                    29.50      28.19  
  4 Harris, Melissa           28 FAC                    29.95      29.00  
  5 Boston, Brittany          28 FAC                    31.00      30.44  
  6 Knobel Green, Courteney   27 UC12                   51.01      34.98  
  7 Basinsky, Kathryn         27 NAMI                   44.00      37.03  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.18     2/24/13 KIM VANDENBERG                               
        ZONE: Z 53.31     4/23/06 Kelly Bowman                                 
          VA: V 53.75     5/20/93 Beth Gardner                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                   56.97      54.46  
                  25.87       54.46 (28.59)                                        
  2 Mohorn, Heather           29 FINS                   56.18      55.29  
                  26.58       55.29 (28.71)                                        
  3 Cota, Devon               25 VMST                 1:01.14    1:00.39  
                  29.33     1:00.39 (31.06)                                        
  4 Mahaney, Melanie          25 SVY                  1:05.50    1:01.20  
                  29.21     1:01.20 (31.99)                                        
  5 Sidoti, Barbara           26 RMST                 1:10.00    1:05.84  
                  31.41     1:05.84 (34.43)                                        
  6 Vayda, Shannon            27 ALEX                 1:10.00    1:08.68  
                  33.29     1:08.68 (35.39)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.80     5/20/01 LIMIN LIU                                  
        ZONE: Z 1:56.57     4/26/09 Jennifer O'Reilly                          
          VA: V 1:57.91      4/4/14 Denise Letendre                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cota, Devon               25 VMST                      NT    2:14.09  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.80     5/20/01 LIMIN LIU                                  
        ZONE: Z 1:56.57     4/26/09 Jennifer O'Reilly                          
          VA: V 1:57.91      4/4/14 Denise Letendre                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather           29 FINS                 2:01.15    1:59.09  
                  27.33       57.10 (29.77)     1:28.08 (30.98)     1:59.09 (31.01)
  2 Tonelli, Marlena          27 SWED                 2:15.00    2:13.25  
                  31.08     1:04.36 (33.28)     1:38.66 (34.30)     2:13.25 (34.59)
  3 Mahaney, Melanie          25 SVY                  2:18.00    2:15.32  
                  31.39     1:05.98 (34.59)     1:41.17 (35.19)     2:15.32 (34.15)
  4 Sidoti, Barbara           26 RMST                 2:40.00    2:24.77  
                  33.98     1:11.14 (37.16)     1:48.85 (37.71)     2:24.77 (35.92)
  5 Schwarz, Stacey           25 RMST                 2:15.00    2:25.41  
                  32.24     1:07.56 (35.32)     1:45.75 (38.19)     2:25.41 (39.66)
  6 Vayda, Shannon            27 ALEX                 2:35.79    2:28.28  
                  34.10     1:10.86 (36.76)     1:49.95 (39.09)     2:28.28 (38.33)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.88      1/3/96 SHEILA TAORMINA                            
        ZONE: Z 5:15.79     4/23/06 Kelly Bowman                               
          VA: V 5:22.19      5/9/85 Deborah Cain                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather           29 FINS                 5:27.18    5:16.27  
                  27.85       58.47 (30.62)     1:29.96 (31.49)     2:01.64 (31.68)
        2:33.70 (32.06)     3:05.85 (32.15)     3:38.02 (32.17)     4:10.79 (32.77)
        4:43.78 (32.99)     5:16.27 (32.49)                                        
  2 Menz, Corinne             26 CHRM                 5:49.47    5:49.81  
                  31.18     1:05.56 (34.38)     1:41.32 (35.76)     2:16.75 (35.43)
        2:52.60 (35.85)     3:28.59 (35.99)     4:04.79 (36.20)     4:40.31 (35.52)
        5:16.02 (35.71)     5:49.81 (33.79)                                        
  3 Tonelli, Marlena          27 SWED                 6:00.00    5:50.41  
                  32.90     1:07.51 (34.61)     1:42.27 (34.76)     2:17.41 (35.14)
        2:52.79 (35.38)     3:27.98 (35.19)     4:03.28 (35.30)     4:38.84 (35.56)
        5:14.92 (36.08)     5:50.41 (35.49)                                        
  4 Mahaney, Melanie          25 SVY                  8:00.00    6:05.26  
                  31.47     1:07.13 (35.66)     1:43.77 (36.64)     2:20.65 (36.88)
        2:57.75 (37.10)     3:34.36 (36.61)     4:11.65 (37.29)     4:49.97 (38.32)
        5:28.24 (38.27)     6:05.26 (37.02)                                        
  5 Cota, Devon               25 VMST                 6:00.00    6:12.49  
                  31.87     1:06.31 (34.44)     1:42.33 (36.02)     2:19.20 (36.87)
        2:57.09 (37.89)     3:35.14 (38.05)     4:13.98 (38.84)     4:53.94 (39.96)
        5:33.40 (39.46)     6:12.49 (39.09)                                        
  6 Vayda, Shannon            27 ALEX                 6:56.58    6:38.99  
                  36.63     1:14.98 (38.35)     1:54.62 (39.64)     2:34.73 (40.11)
        3:15.55 (40.82)     3:56.27 (40.72)     4:37.22 (40.95)     5:18.84 (41.62)
        5:59.76 (40.92)     6:38.99 (39.23)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.34     3/19/94 LISA HAZEN                                
        ZONE: Z 10:53.65     4/13/03 Amanda Pagon                              
          VA: V 11:00.56     4/26/12 Danielle Myers                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather           29 FINS                11:17.54   10:50.86Z 
                  28.54       59.54 (31.00)     1:31.27 (31.73)     2:03.14 (31.87)
        2:34.96 (31.82)     3:07.49 (32.53)     3:39.85 (32.36)     4:12.66 (32.81)
        4:45.20 (32.54)     5:17.79 (32.59)     5:50.61 (32.82)     6:23.65 (33.04)
        6:56.90 (33.25)     7:30.18 (33.28)     8:03.69 (33.51)     8:37.11 (33.42)
        9:10.91 (33.80)     9:44.42 (33.51)    10:17.74 (33.32)    10:50.86 (33.12)
  2 Tonelli, Marlena          27 SWED                12:10.00   11:54.89  
                  33.04     1:08.03 (34.99)     1:43.53 (35.50)     2:19.63 (36.10)
        2:55.49 (35.86)     3:31.62 (36.13)     4:07.74 (36.12)     4:44.03 (36.29)
        5:20.45 (36.42)     5:57.19 (36.74)     6:33.30 (36.11)     7:09.78 (36.48)
        7:45.87 (36.09)     8:22.13 (36.26)     8:57.74 (35.61)     9:33.07 (35.33)
       10:08.69 (35.62)    10:44.26 (35.57)    11:19.92 (35.66)    11:54.89 (34.97)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:50.17     5/19/91 KAREN BURTON                              
        ZONE: Z 18:05.58      5/9/93 Laurie Hug                                
          VA: V 18:24.07      6/1/85 Deborah Cain                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vayda, Shannon            27 ALEX                29:00.00   23:16.26  
                  37.83     1:18.27 (40.44)     1:59.49 (41.22)     2:41.47 (41.98)
        3:23.21 (41.74)     4:05.35 (42.14)     4:48.22 (42.87)     5:30.90 (42.68)
        6:12.94 (42.04)     6:55.54 (42.60)     7:37.90 (42.36)     8:20.29 (42.39)
        9:03.22 (42.93)     9:45.82 (42.60)    10:28.79 (42.97)    11:11.83 (43.04)
       11:54.97 (43.14)    12:37.78 (42.81)    13:20.17 (42.39)    14:03.29 (43.12)
       14:46.34 (43.05)    15:29.48 (43.14)    16:13.00 (43.52)    16:56.22 (43.22)
       17:39.47 (43.25)    18:22.86 (43.39)    19:06.39 (43.53)    19:50.41 (44.02)
       20:33.25 (42.84)    21:15.60 (42.35)    21:57.70 (42.10)    22:38.58 (40.88)
       23:16.26 (37.68)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26     5/22/10 TANICA JAMISON                               
        ZONE: Z 28.15     4/15/07 Stacy Peterson                               
          VA: V 28.22     5/20/10 Kate Hibbard                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coman, Maria              27 AGUA                   29.83      30.74  
  2 Mahaney, Melanie          25 SVY                    33.00      32.48  
  3 Boston, Brittany          28 FAC                    30.50      32.59  
  4 Knobel Green, Courteney   27 UC12                   54.09      39.10  
  5 Mundi, Jessica            26 ALEX                   40.00      42.00  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06     5/23/10 TANICA JAMISON                               
        ZONE: Z 59.56     4/15/07 Stacey Peterson                              
          VA: V 59.21     5/20/10 Kate Hibbard                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie          25 SVY                  1:12.00    1:12.03  
                  34.45     1:12.03 (37.58)                                        
  2 Sidoti, Barbara           26 RMST                 1:25.00    1:15.64  
                  37.01     1:15.64 (38.63)                                        
  3 Knobel Green, Courteney   27 UC12                 1:48.18    1:24.56  
                  41.45     1:24.56 (43.11)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:56.87     2/28/15 F PELLEGRINI                               
        ZONE: Z 2:08.40     4/25/09 Alyssa Lengle                              
          VA: V 2:07.06     5/20/10 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sidoti, Barbara           26 RMST                 3:00.00    2:41.23  
                  38.32     1:18.87 (40.55)     2:00.62 (41.75)     2:41.23 (40.61)
  2 Tonelli, Marlena          27 SWED                 2:40.00    2:44.75  
                  38.65     1:20.25 (41.60)     2:03.44 (43.19)     2:44.75 (41.31)
  3 Vayda, Shannon            27 ALEX                 3:03.95    2:54.19  
                  41.84     1:24.82 (42.98)     2:09.57 (44.75)     2:54.19 (44.62)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14     2/21/10 MEGAN JENDRICK                               
        ZONE: Z 30.03     4/24/05 Petra Martin                                 
          VA: V 31.81      1/1/96 Cheryl Conlin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                   31.92      31.10  
  2 Tonelli, Marlena          27 SWED                   36.00      34.43  
  3 Cota, Devon               25 VMST                   39.87      38.20  
  4 Mundi, Jessica            26 ALEX                   44.79      42.97  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58      2/6/10 MEGAN JENDRICK                             
        ZONE: Z 1:08.30     4/25/10 Jen Brielmaier                             
          VA: V 1:09.68     4/26/12 Danielle Myers                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                 1:10.15    1:08.35  
                  32.08     1:08.35 (36.27)                                        
  2 Tonelli, Marlena          27 SWED                 1:25.00    1:14.72  
                  35.71     1:14.72 (39.01)                                        
  3 Smickley, Megan           27 FAFF                 1:19.26    1:21.13  
                  38.87     1:21.13 (42.26)                                        
  4 Schwarz, Stacey           25 RMST                 1:22.00    1:26.27  
                  40.75     1:26.27 (45.52)                                        
  5 Mundi, Jessica            26 ALEX                 1:36.68    1:33.74  
                  44.12     1:33.74 (49.62)                                        
 -- Van Arkel, Brittany       28 ARMS                 1:25.00         DQ  
                  39.86          DQ (46.45)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:09.05      2/6/10 MEGAN JENDRICK                             
        ZONE: Z 2:29.17      4/5/14 Denise Letendre                            
          VA: V 2:29.17      4/4/14 Denise Letendre                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                 2:31.21    2:28.92Z 
                  33.71     1:11.75 (38.04)     1:50.34 (38.59)     2:28.92 (38.58)
  2 Tonelli, Marlena          27 SWED                 2:45.00    2:42.73  
                  37.53     1:18.47 (40.94)     2:00.54 (42.07)     2:42.73 (42.19)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41     5/22/10 TANICA JAMISON                               
        ZONE: Z 25.83     4/24/05 Petra Martin                                 
          VA: V 26.59     2/12/11 Lucy Carrig                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bentley, Margaret         28 L4S                    28.65      28.21  
  2 Chialastri, Kate          28 FINS                   28.46      28.73  
  3 Menz, Corinne             26 CHRM                   28.67      29.52  
  4 Mahaney, Melanie          25 SVY                    33.50      30.98  
  5 Coman, Maria              27 AGUA                   29.84      31.55  
  6 Harris, Melissa           28 FAC                    31.80      31.78  
  7 Tonelli, Marlena          27 SWED                   35.00      32.21  
  8 Cota, Devon               25 VMST                   32.53      32.44  
  9 Mundi, Jessica            26 ALEX                   38.52      35.61  
 10 Knobel Green, Courteney   27 UC12                   46.28      40.02  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   53.20     4/24/15 AMANDA SIMS                                
        ZONE: Z   57.58      4/6/14 Jessica Koltz                              
          VA: V 1:00.48     2/12/11 Lucy Carrig                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          28 FINS                 1:04.00    1:02.64  
                  29.57     1:02.64 (33.07)                                        
  2 Menz, Corinne             26 CHRM                 1:03.00    1:03.21  
                  29.24     1:03.21 (33.97)                                        
  3 Bentley, Margaret         28 L4S                  1:04.20    1:03.47  
                  29.23     1:03.47 (34.24)                                        
  4 Mahaney, Melanie          25 SVY                  1:15.00    1:09.55  
                  32.20     1:09.55 (37.35)                                        
  5 Smickley, Megan           27 FAFF                 1:09.87    1:11.32  
                  33.47     1:11.32 (37.85)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:57.84     5/20/01 LIMIN LIU                                  
        ZONE: Z 2:09.97      4/5/14 Denise Letendre                            
          VA: V 2:09.97      4/4/14 Denise Letendre                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          28 FINS                 2:15.21    2:17.69  
                  29.85     1:04.11 (34.26)     1:40.39 (36.28)     2:17.69 (37.30)
  2 Menz, Corinne             26 CHRM                 2:25.00    2:20.57  
                  30.96     1:06.23 (35.27)     1:43.71 (37.48)     2:20.57 (36.86)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   54.43      2/6/10 MEGAN JENDRICK                             
        ZONE: Z   59.53     4/24/05 Petra Martin                               
          VA: V 1:01.61     3/18/11 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                 1:01.55    1:00.56  
                  27.92     1:00.56 (32.64)                                        
  2 Bentley, Margaret         28 L4S                  1:06.83    1:06.08  
                  30.23     1:06.08 (35.85)                                        
  3 Chialastri, Kate          28 FINS                 1:10.00    1:07.27  
                  30.98     1:07.27 (36.29)                                        
  4 Menz, Corinne             26 CHRM                 1:10.00    1:09.90  
                  32.44     1:09.90 (37.46)                                        
  5 Tonelli, Marlena          27 SWED                 1:15.00    1:10.64  
                  33.76     1:10.64 (36.88)                                        
  6 Smickley, Megan           27 FAFF                 1:13.34    1:11.11  
                  33.31     1:11.11 (37.80)                                        
  7 Mundi, Jessica            26 ALEX                 1:25.40    1:22.00  
                  38.40     1:22.00 (43.60)                                        
  8 Knobel Green, Courteney   27 UC12                 1:52.43    1:28.74  
                  40.92     1:28.74 (47.82)                                        
  9 Basinsky, Kathryn         27 NAMI                 1:35.00    1:35.29  
                  43.01     1:35.29 (52.28)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:57.56     12/5/13 JUSTINE MUELLER                            
        ZONE: Z 2:11.79      4/5/14 Denise Letendre                            
          VA: V 2:10.46     4/28/11 Kate Hibbard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                 2:14.25    2:10.22Z 
                  27.81     1:01.24 (33.43)     1:38.88 (37.64)     2:10.22 (31.34)
  2 Chialastri, Kate          28 FINS                 2:26.09    2:26.23  
                  29.62     1:08.10 (38.48)     1:52.11 (44.01)     2:26.23 (34.12)
  3 Tonelli, Marlena          27 SWED                 2:30.00    2:27.48  
                  33.49     1:12.14 (38.65)     1:54.57 (42.43)     2:27.48 (32.91)
  4 Cota, Devon               25 VMST                 2:30.56    2:33.80  
                  32.64     1:13.94 (41.30)     1:59.49 (45.55)     2:33.80 (34.31)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:19.02     2/22/13 JUSTINE MUELLER                            
        ZONE: Z 4:40.26      4/6/14 Denise Letendre                            
          VA: V 4:40.26      4/4/14 Denise Letendre                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel            25 AGUA                 4:55.73    4:43.12  
                  29.31     1:03.48 (34.17)     1:40.01 (36.53)     2:16.04 (36.03)
        2:55.75 (39.71)     3:36.42 (40.67)     4:10.16 (33.74)     4:43.12 (32.96)
  2 Chialastri, Kate          28 FINS                 6:10.55    5:09.76  
                  29.54     1:03.36 (33.82)     1:44.63 (41.27)     2:25.24 (40.61)
        3:09.71 (44.47)     3:55.48 (45.77)     4:33.87 (38.39)     5:09.76 (35.89)
  3 Tonelli, Marlena          27 SWED                 5:30.00    5:25.35  
                  37.10     1:21.08 (43.98)     2:03.78 (42.70)     2:47.93 (44.15)
        3:29.99 (42.06)     4:13.67 (43.68)     4:50.30 (36.63)     5:25.35 (35.05)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48    11/29/12 ERIKA ERNDL                                  
        ZONE: Z 24.89      5/9/93 Liz Hobbs                                    
          VA: V 25.13      2/9/13 Courtney Hurtubise                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta      30 METR                   28.00      27.52  
  2 Shaw, Dana                31 CHRM                   27.90      27.70  
  3 Mathey, Alison            31 ARMS                   28.50      28.30  
  4 Hufford, Ellen            33 ARMS                   36.87      36.78  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.03     2/23/13 ERIKA ERNDL                                  
        ZONE: Z 54.22      5/1/94 Liz Hobbs                                    
          VA: V 54.78      1/1/94 Beth Scheimann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Meghan              32 L4S                  1:00.00      57.71  
                  27.95       57.71 (29.76)                                        
  2 Greenawalt, Anne          31 DFSH                   58.89      58.37  
                  27.70       58.37 (30.67)                                        
  3 Sontag, Jen               33 RMST                 1:01.50      58.72  
                  27.82       58.72 (30.90)                                        
  4 Gauzens, Stephanie        32 ALEX                 1:00.82      59.94  
                  28.83       59.94 (31.11)                                        
  5 Saint-Amour, Roberta      30 METR                 1:01.00    1:00.32  
                  28.38     1:00.32 (31.94)                                        
  6 Shaw, Dana                31 CHRM                 1:01.54    1:00.42  
                  28.64     1:00.42 (31.78)                                        
  7 Lunde-Habash, Emily       34 RMST                 1:07.50    1:02.36  
                  29.42     1:02.36 (32.94)                                        
  8 Fleck, Danielle           33 SVY                  1:05.42    1:02.48  
                  30.18     1:02.48 (32.30)                                        
  9 Mockler, Shannon          31 NAMI                 1:08.19    1:13.19  
                  35.33     1:13.19 (37.86)                                        
 10 Hufford, Ellen            33 ARMS                 1:18.39    1:21.36  
                  39.98     1:21.36 (41.38)                                        
 11 Houston, Chanelle         32 L4S                  1:27.18    1:26.58  
                  43.18     1:26.58 (43.40)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.46    11/30/12 ERIKA ERNDL                                
        ZONE: Z 1:55.16      4/6/14 Katie McWilliams                           
          VA: V 1:58.35     4/26/12 Maura Bolger                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           30 1693                 2:08.00    2:07.07  
                  29.19     1:01.37 (32.18)     1:34.27 (32.90)     2:07.07 (32.80)
  2 Gauzens, Stephanie        32 ALEX                 2:13.04    2:08.36  
                  29.51     1:01.72 (32.21)     1:35.02 (33.30)     2:08.36 (33.34)
  3 Fleck, Danielle           33 SVY                  2:20.15    2:17.85  
                  32.25     1:07.33 (35.08)     1:42.99 (35.66)     2:17.85 (34.86)
  4 Hufford, Ellen            33 ARMS                 2:55.28    2:50.51  
                  40.78     1:24.26 (43.48)     2:08.64 (44.38)     2:50.51 (41.87)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:46.92     4/14/12 DAWN HECKMAN                               
        ZONE: Z 5:11.06      4/2/00 Laurie Hug                                 
          VA: V 5:16.60        2000 Deborah Reed                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Dana                31 CHRM                 6:15.00    5:54.55  
                  31.69     1:06.67 (34.98)     1:42.78 (36.11)     2:18.70 (35.92)
        2:54.48 (35.78)     3:31.07 (36.59)     4:07.24 (36.17)     4:43.56 (36.32)
        5:19.62 (36.06)     5:54.55 (34.93)                                        
  2 Greenawalt, Anne          31 DFSH                 5:47.05    5:55.01  
                  30.38     1:04.06 (33.68)     1:39.90 (35.84)     2:15.87 (35.97)
        2:51.87 (36.00)     3:28.17 (36.30)     4:04.36 (36.19)     4:42.51 (38.15)
        5:20.48 (37.97)     5:55.01 (34.53)                                        
  3 Fleck, Danielle           33 SVY                  6:21.99    6:02.29  
                  31.55     1:06.67 (35.12)     1:43.10 (36.43)     2:20.24 (37.14)
        2:57.25 (37.01)     3:34.92 (37.67)     4:12.60 (37.68)     4:50.27 (37.67)
        5:27.00 (36.73)     6:02.29 (35.29)                                        
  4 Plimpton, Hannah          30 1776                 6:40.03    6:42.24  
                  35.40     1:14.76 (39.36)     1:55.41 (40.65)     2:36.41 (41.00)
        3:17.13 (40.72)     3:57.89 (40.76)     4:39.56 (41.67)     5:21.48 (41.92)
        6:03.52 (42.04)     6:42.24 (38.72)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:51.93     4/15/12 DAWN HECKMAN                              
        ZONE: Z 10:32.92      4/2/00 Laurie Hug                                
          VA: V 10:56.69        2000 Deborah Reed                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleck, Danielle           33 SVY                 13:07.00   12:25.08  
                  32.10     1:07.65 (35.55)     1:44.27 (36.62)     2:20.73 (36.46)
        2:57.29 (36.56)     3:34.35 (37.06)     4:11.68 (37.33)     4:49.47 (37.79)
        5:27.23 (37.76)     6:05.02 (37.79)     6:42.73 (37.71)     7:20.68 (37.95)
        7:59.26 (38.58)     8:37.49 (38.23)     9:15.50 (38.01)     9:53.81 (38.31)
       10:32.05 (38.24)    11:10.70 (38.65)    11:48.58 (37.88)    12:25.08 (36.50)
  2 Plimpton, Hannah          30 1776                13:30.03   14:12.14  
                  35.06     1:13.40 (38.34)     1:53.04 (39.64)     2:33.80 (40.76)
        3:14.81 (41.01)     3:56.55 (41.74)     4:39.97 (43.42)     5:23.73 (43.76)
        6:07.43 (43.70)     6:51.24 (43.81)     7:35.53 (44.29)     8:18.58 (43.05)
        9:01.91 (43.33)     9:45.51 (43.60)    10:28.71 (43.20)    11:13.06 (44.35)
       11:57.51 (44.45)    12:44.66 (47.15)    13:30.03 (45.37)    14:12.14 (42.11)
  3 Duquette, Michelle        33 L4S                 19:00.00   18:54.44  
                1:50.50     2:48.22 (57.72)                                        
            4:44.81 ( )     5:41.91 (57.10)     6:39.27 (57.36)     7:36.91 (57.64)
        8:35.88 (58.97)     9:32.06 (56.18)    10:29.02 (56.96)    11:27.80 (58.78)
       12:24.50 (56.70)    13:21.24 (56.74)    14:18.30 (57.06)    15:15.19 (56.89)
       16:11.04 (55.85)    17:06.86 (55.82)  18:54.44 (1:47.58)                    
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:07.52     5/23/93 KAREN BURTON                              
        ZONE: Z 17:27.45      4/2/00 Laurie Hug                                
          VA: V 18:03.83      1/1/03 Deborah Reed                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           30 1693                18:53.85   18:52.35  
                  30.22     1:03.59 (33.37)     1:37.60 (34.01)     2:11.65 (34.05)
        2:45.57 (33.92)     3:19.64 (34.07)     3:53.69 (34.05)     4:28.19 (34.50)
        5:02.29 (34.10)     5:36.42 (34.13)     6:10.68 (34.26)     6:45.14 (34.46)
        7:19.29 (34.15)     7:53.44 (34.15)     8:28.03 (34.59)     9:02.38 (34.35)
        9:36.77 (34.39)    10:11.41 (34.64)    10:46.30 (34.89)    11:20.81 (34.51)
       11:55.20 (34.39)    12:29.98 (34.78)    13:04.65 (34.67)    13:38.87 (34.22)
       14:13.50 (34.63)    14:48.07 (34.57)    15:22.79 (34.72)    15:57.74 (34.95)
       16:32.44 (34.70)    17:07.57 (35.13)    17:42.37 (34.80)    18:17.83 (35.46)
       18:52.35 (34.52)
  2 O'Connell, Ally           34 RMST                19:30.64   19:13.09  
                  30.95     1:04.92 (33.97)     1:39.81 (34.89)     2:14.81 (35.00)
        2:49.66 (34.85)     3:25.19 (35.53)     4:00.42 (35.23)     4:35.70 (35.28)
        5:10.85 (35.15)     5:46.07 (35.22)     6:21.24 (35.17)     6:56.79 (35.55)
        7:31.96 (35.17)     8:07.17 (35.21)     8:42.70 (35.53)     9:18.04 (35.34)
        9:53.29 (35.25)    10:28.53 (35.24)    11:03.65 (35.12)    11:38.67 (35.02)
       12:13.86 (35.19)    12:49.02 (35.16)    13:24.56 (35.54)    13:59.70 (35.14)
       14:34.82 (35.12)    15:09.88 (35.06)    15:45.12 (35.24)    16:20.25 (35.13)
       16:55.33 (35.08)    17:30.48 (35.15)    18:05.12 (34.64)    18:39.55 (34.43)
       19:13.09 (33.54)
  3 Mockler, Shannon          31 NAMI                28:00.00   24:09.12  
                  40.11     1:23.69 (43.58)     2:07.85 (44.16)     2:51.89 (44.04)
        3:35.75 (43.86)     4:19.48 (43.73)     5:03.10 (43.62)     5:47.16 (44.06)
        6:30.82 (43.66)     7:14.52 (43.70)     7:58.24 (43.72)     8:42.69 (44.45)
        9:26.88 (44.19)    10:10.68 (43.80)    10:54.45 (43.77)    11:38.58 (44.13)
       12:22.46 (43.88)    13:06.71 (44.25)    13:51.44 (44.73)    14:35.62 (44.18)
       15:19.89 (44.27)    16:03.72 (43.83)    16:48.08 (44.36)    17:32.10 (44.02)
       18:16.48 (44.38)    19:00.81 (44.33)    19:45.19 (44.38)    20:29.68 (44.49)
       21:14.95 (45.27)    21:59.80 (44.85)    22:44.40 (44.60)    23:27.79 (43.39)
       24:09.12 (41.33)
  4 Wahle, Christy            34 L4S                 27:55.48   27:16.15  
                  47.61     1:36.96 (49.35)     2:26.28 (49.32)     3:16.03 (49.75)
        4:06.22 (50.19)     4:56.84 (50.62)     5:46.80 (49.96)     6:36.98 (50.18)
        7:27.53 (50.55)     8:17.85 (50.32)     9:08.16 (50.31)     9:57.98 (49.82)
       10:48.26 (50.28)    11:38.17 (49.91)    12:28.00 (49.83)    13:18.05 (50.05)
       14:07.83 (49.78)    14:57.87 (50.04)    15:47.52 (49.65)    16:37.43 (49.91)
       17:26.21 (48.78)    18:16.32 (50.11)    19:05.70 (49.38)    19:54.90 (49.20)
       20:44.28 (49.38)    21:33.54 (49.26)    22:23.09 (49.55)    23:12.27 (49.18)
       24:01.46 (49.19)    24:50.88 (49.42)    25:39.91 (49.03)    26:29.52 (49.61)
       27:16.15 (46.63)
  5 Jensen, Megan             31 UC09                32:00.00   29:48.46  
                  47.11     1:38.37 (51.26)     2:31.14 (52.77)     3:25.40 (54.26)
        4:20.80 (55.40)     5:15.22 (54.42)     6:10.03 (54.81)     7:05.75 (55.72)
        8:00.25 (54.50)     8:55.51 (55.26)     9:50.10 (54.59)    10:44.16 (54.06)
       11:37.98 (53.82)    12:32.26 (54.28)    13:26.23 (53.97)    14:19.48 (53.25)
       15:13.54 (54.06)    16:08.88 (55.34)    17:03.14 (54.26)    17:57.63 (54.49)
       18:52.37 (54.74)    19:46.25 (53.88)    20:41.45 (55.20)    21:36.34 (54.89)
       22:31.03 (54.69)    23:26.46 (55.43)    24:22.23 (55.77)    25:17.59 (55.36)
       26:11.79 (54.20)    27:06.87 (55.08)    28:02.57 (55.70)    28:57.54 (54.97)
       29:48.46 (50.92)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.96      5/1/11 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 28.15      5/1/94 Liz Hobbs                                    
          VA: V 29.72      3/6/11 Deanne Moosman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joiner, Elizabeth         31 1693                      NT      30.43  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.96      5/1/11 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 28.15      5/1/94 Liz Hobbs                                    
          VA: V 29.72      3/6/11 Deanne Moosman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joiner, Elizabeth         31 1693                   31.00      30.50  
  2 Saint-Amour, Roberta      30 METR                   31.00      31.59  
  3 Mathey, Alison            31 ARMS                   33.00      32.56  
  4 Fleck, Danielle           33 SVY                    34.56      36.57  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   54.60     4/30/11 NORIKO INADA                               
        ZONE: Z 1:00.05      5/9/93 Zena Herrmann                              
          VA: V 1:03.97     4/26/12 Deanne Moosman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta      30 METR                 1:07.00    1:08.57  
                  32.90     1:08.57 (35.67)                                        
  2 Gauzens, Stephanie        32 ALEX                 1:08.82    1:09.11  
                  33.38     1:09.11 (35.73)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   54.60     4/30/11 NORIKO INADA                               
        ZONE: Z 1:00.05      5/9/93 Zena Herrmann                              
          VA: V 1:03.97     4/26/12 Deanne Moosman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joiner, Elizabeth         31 1693                      NT    1:05.69  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.93     2/19/96 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:07.61      5/9/93 Zena Herrmann                              
          VA: V 2:20.34     2/11/12 Jocelyn Posthumus                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joiner, Elizabeth         31 1693                 2:35.00    2:26.52  
                  34.93     1:12.55 (37.62)     1:50.35 (37.80)     2:26.52 (36.17)
  2 Gauzens, Stephanie        32 ALEX                 2:28.09    2:27.40  
                  34.25     1:11.08 (36.83)     1:49.13 (38.05)     2:27.40 (38.27)
  3 Plimpton, Hannah          30 1776                 3:03.03    2:51.59  
                  41.89     1:24.24 (42.35)     2:07.49 (43.25)     2:51.59 (44.10)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48      5/4/08 KATIE MCCLELLAND                             
        ZONE: Z 29.62     4/25/09 Petra Martin                                 
          VA: V 31.21      5/1/89 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta      30 METR                   38.00      36.65  
  2 Plimpton, Hannah          30 1776                   39.03      38.90  
  3 Hufford, Ellen            33 ARMS                   48.93      52.94  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08      5/4/08 KATIE MCCLELLAND                           
        ZONE: Z 1:10.00     4/13/03 Cheryl Conlin                              
          VA: V 1:08.96      5/1/89 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             32 ARMS                 1:12.73    1:12.12  
                  34.00     1:12.12 (38.12)                                        
  2 Plimpton, Hannah          30 1776                 1:22.03    1:21.86  
                  39.33     1:21.86 (42.53)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:15.99     1/20/13 ERIKA ERNDL                                
        ZONE: Z 2:33.28     4/22/01 Belinda Martin                             
          VA: V 2:33.76     4/11/03 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plimpton, Hannah          30 1776                 2:56.03    2:59.45  
                  40.94     1:26.25 (45.31)     2:13.07 (46.82)     2:59.45 (46.38)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18     4/15/00 ANGEL MARTINO                                
        ZONE: Z 27.06      5/1/94 Cindy Watts                                  
          VA: V 27.85      1/1/93 Beth Scheimann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lunde-Habash, Emily       34 RMST                   29.50      28.91  
  2 Greenawalt, Anne          31 DFSH                   29.90      29.34  
  3 Saint-Amour, Roberta      30 METR                   33.00      30.81  
  4 Fleck, Danielle           33 SVY                    34.81      33.37  
  5 Hufford, Ellen            33 ARMS                   40.42      41.22  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   55.01     5/16/99 ANGEL MARTINO                              
        ZONE: Z   59.11     4/15/12 Yun Qu                                     
          VA: V 1:00.17     4/26/12 Maura Bolger                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             32 ARMS                 1:02.06    1:02.53  
                  29.14     1:02.53 (33.39)                                        
  2 Greene, Shannon           30 1693                 1:07.00    1:06.70  
                  31.17     1:06.70 (35.53)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.46     5/12/96 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:11.83     4/14/12 Yun Qu                                     
          VA: V 2:12.37     4/26/12 Maura Bolger                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           30 1693                 2:25.00    2:24.34  
                  32.61     1:10.46 (37.85)     1:47.35 (36.89)     2:24.34 (36.99)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.01     4/15/00 ANGEL MARTINO                              
        ZONE: Z 1:02.24     4/14/91 Tray Rossa                                 
          VA: V 1:02.99      1/1/95 Beth O'Connor                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             32 ARMS                 1:05.38    1:06.23  
                  30.74     1:06.23 (35.49)                                        
  2 Saint-Amour, Roberta      30 METR                 1:10.00    1:09.08  
                  31.39     1:09.08 (37.69)                                        
  3 Fleck, Danielle           33 SVY                  1:16.24    1:14.73  
                  34.94     1:14.73 (39.79)                                        
  4 Plimpton, Hannah          30 1776                 1:30.03    1:18.26  
                  37.81     1:18.26 (40.45)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.80     3/11/09 ERIKA ERNDL                                
        ZONE: Z 2:13.54      5/9/93 Zena Herrmann                              
          VA: V 2:14.62     4/26/12 Maura Bolger                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mockler, Shannon          31 NAMI                 2:51.86    3:12.72  
                  42.91     1:33.52 (50.61)     2:28.48 (54.96)     3:12.72 (44.24)
  2 Houston, Chanelle         32 L4S                  4:03.57    3:51.43  
                  58.29   1:58.67 (1:00.38)   3:02.79 (1:04.12)     3:51.43 (48.64)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34     2/25/07 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 24.62     4/21/02 Fall Willeboordse                            
          VA: V 24.52     4/27/00 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurtubise, Courtney       35 1693                      NT      25.19  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34     2/25/07 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 24.62     4/21/02 Fall Willeboordse                            
          VA: V 24.52     4/27/00 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Katie              37 1693                   24.66      24.40V 
  2 Hurtubise, Courtney       35 1693                   25.11      25.30  
  3 Bieloski, Stephanie       36 SVY                    27.02      26.40  
  4 Gass, Krista              37 UC12                   28.00      26.74  
  5 Farhat, Stefanie          37 1693                   28.10      28.01  
  6 Choe, Michele             38 1693                   28.19      28.05  
  7 Davidson, Julia           39 1693                   29.01      29.82  
  8 Lovett, Lindsay           37 1693                   34.76      33.51  
  9 Scherschligt, Julia       39 GERM                   41.77      38.51  
 10 Fu, Angela                36 UMAC                   45.56      41.99  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72     2/25/07 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 54.14      5/8/90 Jacki Hirsty                                 
          VA: V 54.60     1/31/16 Katie Grier                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Katie              37 1693                   54.60      52.47Z 
                  25.01       52.47 (27.46)                                        
  2 Bieloski, Stephanie       36 SVY                    58.67      58.39  
                  27.74       58.39 (30.65)                                        
  3 Mazur, Jessica            35 ALEX                   59.80      59.57  
                  28.07       59.57 (31.50)                                        
  4 Hughes, Meghan            37 GMUP                   59.50    1:00.57  
                  28.49     1:00.57 (32.08)                                        
  5 Gass, Krista              37 UC12                 1:00.00    1:01.92  
                  28.93     1:01.92 (32.99)                                        
  6 Roddin, Julie             39 ANCM                 1:01.50    1:05.88  
                  31.68     1:05.88 (34.20)                                        
  7 Stabinsky, Mary           39 UC08                 1:13.00    1:11.98  
                  34.60     1:11.98 (37.38)                                        
  8 Preis, Sarah              37 DCAC                 1:15.00    1:14.12  
                  34.89     1:14.12 (39.23)                                        
  9 Lovett, Lindsay           37 1693                 1:18.19    1:19.39  
                  37.15     1:19.39 (42.24)                                        
 10 Scherschligt, Julia       39 GERM                 1:34.85    1:32.39  
                  46.32     1:32.39 (46.07)                                        
 11 Lech, Melissa             36 1776                 1:30.28    1:34.61  
 12 Fu, Angela                36 UMAC                 1:43.22    1:44.15  
                  44.36     1:44.15 (59.79)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72     2/25/07 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 54.14      5/8/90 Jacki Hirsty                                 
          VA: V 54.60     1/31/16 Katie Grier                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurtubise, Courtney       35 1693                      NT      56.72  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.55      5/3/97 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:57.03     4/22/01 Andrea Luallen                             
          VA: V 2:00.83      4/2/04 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Katie              37 1693                 2:01.60    1:59.16V 
                  27.26       56.58 (29.32)     1:27.52 (30.94)     1:59.16 (31.64)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.09      5/3/97 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:11.87     4/21/02 Laurie Hug                                 
          VA: V 5:26.91      1/1/99 Kelly Parker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 ANCM                 5:52.00    6:09.20  
                  32.60     1:08.63 (36.03)     1:45.89 (37.26)     2:23.38 (37.49)
        3:00.98 (37.60)     3:38.15 (37.17)     4:16.01 (37.86)     4:54.49 (38.48)
      6:09.20 (1:14.71)                                                            
  2 Stabinsky, Mary           39 UC08                 7:00.00    6:50.87  
                  36.10     1:16.16 (40.06)     1:56.86 (40.70)     2:40.71 (43.85)
        3:23.44 (42.73)     4:07.19 (43.75)     4:47.74 (40.55)     5:28.81 (41.07)
        6:10.84 (42.03)     6:50.87 (40.03)                                        
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:46.85    11/15/14 HEIDI GEORGE                              
        ZONE: Z 17:45.08     4/22/01 Laurie Hug                                
          VA: V 18:29.19      1/1/99 Kelly Parker                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 ANCM                20:15.00   20:26.96  
                  32.11     1:06.90 (34.79)     1:42.99 (36.09)     2:19.73 (36.74)
        2:56.58 (36.85)     3:33.54 (36.96)     4:10.60 (37.06)     4:48.21 (37.61)
        5:25.32 (37.11)     6:02.21 (36.89)     6:39.40 (37.19)     7:16.76 (37.36)
        7:54.43 (37.67)     8:32.01 (37.58)     9:09.57 (37.56)     9:46.90 (37.33)
       10:24.06 (37.16)    11:01.37 (37.31)    11:38.96 (37.59)    12:16.12 (37.16)
       12:53.61 (37.49)    13:31.10 (37.49)    14:08.88 (37.78)    14:46.67 (37.79)
       15:24.73 (38.06)    16:02.91 (38.18)    16:40.98 (38.07)    17:19.22 (38.24)
       17:57.22 (38.00)    18:35.20 (37.98)    19:13.27 (38.07)    19:50.78 (37.51)
       20:26.96 (36.18)
  2 Stabinsky, Mary           39 UC08                23:00.00   22:45.88  
                  36.57     1:17.09 (40.52)     2:00.25 (43.16)     2:41.63 (41.38)
        3:22.59 (40.96)     4:03.52 (40.93)     4:45.48 (41.96)     5:27.24 (41.76)
        6:08.40 (41.16)     6:50.56 (42.16)     7:32.27 (41.71)     8:13.67 (41.40)
        8:55.91 (42.24)     9:37.16 (41.25)    10:19.02 (41.86)    10:59.85 (40.83)
       11:41.22 (41.37)    12:22.08 (40.86)    13:03.41 (41.33)    13:44.87 (41.46)
       14:27.24 (42.37)    15:08.01 (40.77)    15:49.93 (41.92)    16:31.24 (41.31)
       17:13.55 (42.31)    17:56.89 (43.34)    18:38.67 (41.78)    19:21.08 (42.41)
       20:02.27 (41.19)    20:43.69 (41.42)    21:25.35 (41.66)    22:06.62 (41.27)
       22:45.88 (39.26)
  3 Lupo, Kyla                37 L4S                 35:00.00   31:47.33  
                  48.32     1:42.77 (54.45)     2:39.45 (56.68)     3:36.73 (57.28)
        4:33.73 (57.00)     5:30.71 (56.98)     6:29.00 (58.29)     7:27.83 (58.83)
        8:26.54 (58.71)     9:24.39 (57.85)    10:22.10 (57.71)    11:21.37 (59.27)
       12:19.79 (58.42)    13:17.98 (58.19)    14:16.57 (58.59)    15:14.05 (57.48)
       16:11.46 (57.41)    17:10.54 (59.08)    18:09.73 (59.19)    19:08.68 (58.95)
       20:07.29 (58.61)  21:07.73 (1:00.44)    22:07.35 (59.62)  23:08.05 (1:00.70)
     24:09.16 (1:01.11)    25:07.19 (58.03)    26:06.67 (59.48)    27:06.11 (59.44)
       28:05.85 (59.74)    29:03.35 (57.50)    30:00.69 (57.34)    30:59.48 (58.79)
       31:47.33 (47.85)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.02      5/3/14 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 28.55     4/21/02 Susan Williams                               
          VA: V 28.41     4/27/00 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovett, Lindsay           37 1693                      NT      42.70  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.02      5/3/14 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 28.55     4/21/02 Susan Williams                               
          VA: V 28.41     4/27/00 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       36 SVY                    31.57      30.26  
  2 Hurtubise, Courtney       35 1693                   30.10      30.57  
  3 Farhat, Stefanie          37 1693                   31.59      31.53  
  4 Choe, Michele             38 1693                   34.23      34.07  
  5 Lovett, Lindsay           37 1693                   42.96      41.92  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.83      5/4/14 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 59.32      5/2/99 Vibeke Swanson                               
          VA: V 59.87     4/27/00 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       36 SVY                  1:14.00    1:07.59  
                  33.03     1:07.59 (34.56)                                        
  2 Roddin, Julie             39 ANCM                 1:12.00    1:15.88  
                  37.13     1:15.88 (38.75)                                        
  3 Stabinsky, Mary           39 UC08                 1:27.37    1:26.91  
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.54     3/14/98 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:11.86     4/22/01 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:15.55      6/1/01 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             39 ANCM                 2:28.00    2:33.63  
                  36.27     1:15.01 (38.74)     1:54.92 (39.91)     2:33.63 (38.71)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.51      5/2/14 KATIE GLENN                                  
        ZONE: Z 32.31      4/2/00 Amanda Martin                                
          VA: V 31.45     5/15/91 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Kristen           39 1693                   33.04      31.56Z 
  2 Hurtubise, Courtney       35 1693                   34.14      33.63  
  3 Gass, Krista              37 UC12                   38.00      36.46  
  4 Bieloski, Stephanie       36 SVY                    39.50      38.33  
  5 Fu, Angela                36 UMAC                 1:00.00      58.43  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.88     4/25/15 KATIE GLENN                                
        ZONE: Z 1:10.38     4/24/05 Cheryl Conlin                              
          VA: V 1:10.37     5/15/91 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Kristen           39 1693                 1:16.52    1:09.80V 
                  33.25     1:09.80 (36.55)                                        
  2 Lech, Melissa             36 1776                 1:42.00    1:47.12  
                  51.15     1:47.12 (55.97)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.51     4/26/15 KATIE GLENN                                
        ZONE: Z 2:33.76     4/24/05 Cheryl Conlin                              
          VA: V 2:33.72      1/1/05 Cheryl Conlin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lech, Melissa             36 1776                 3:51.98    3:53.06  
                  51.22     1:51.05 (59.83)   2:52.60 (1:01.55)   3:53.06 (1:00.46)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.05     4/26/15 NORIKO INADA                                 
        ZONE: Z 27.04     4/21/02 Sylvia Buxton                                
          VA: V 26.68     4/27/00 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Katie              37 1693                   28.55      26.81Z 
  2 Hughes, Meghan            37 GMUP                   28.99      28.43  
  3 Bieloski, Stephanie       36 SVY                    30.50      29.68  
  4 Gass, Krista              37 UC12                   32.20      30.69  
  5 Scherschligt, Julia       39 GERM                   45.73      46.65  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78     5/18/03 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 59.38      5/2/99 Beth Baker                                   
          VA: V 57.89        2000 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Meghan            37 GMUP                 1:04.99    1:05.05  
                  30.06     1:05.05 (34.99)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67     5/23/10 SHERI HART                                 
        ZONE: Z 1:01.43      5/2/99 Beth Baker                                 
          VA: V 1:01.35     4/27/00 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Kristen           39 1693                 1:13.00    1:06.68  
                  32.69     1:06.68 (33.99)                                        
  2 Hughes, Meghan            37 GMUP                 1:08.00    1:07.40  
                  31.68     1:07.40 (35.72)                                        
  3 Bieloski, Stephanie       36 SVY                  1:09.74    1:08.31  
                  31.68     1:08.31 (36.63)                                        
  4 Gass, Krista              37 UC12                 1:13.60    1:10.92  
                  33.09     1:10.92 (37.83)                                        
  5 Scherschligt, Julia       39 GERM                 1:39.66    1:37.77  
                  45.63     1:37.77 (52.14)                                        
  6 Lech, Melissa             36 1776                 1:45.83    1:41.56  
                  48.86     1:41.56 (52.70)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24     3/14/98 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:13.08      5/2/99 Beth Baker                                 
          VA: V 2:13.08     4/30/99 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Meghan            37 GMUP                 2:28.00    2:27.19  
                  31.49     1:09.61 (38.12)     1:53.74 (44.13)     2:27.19 (33.45)
 -- Preis, Sarah              37 DCAC                 3:10.00         DQ  
                  45.52     1:30.68 (45.16)     2:25.44 (54.76)          DQ (41.17)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:24.18     3/14/98 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:37.56      5/2/99 Vibeke Swanson                             
          VA: V 4:48.65     4/30/99 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Meghan            37 GMUP                 5:20.00    5:11.19  
                  31.56     1:08.61 (37.05)     1:49.40 (40.79)     2:30.99 (41.59)
        3:14.61 (43.62)     3:59.06 (44.45)     4:35.59 (36.53)     5:11.19 (35.60)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91     4/15/07 DARA TORRES                                  
        ZONE: Z 24.96     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                             
          VA: V 24.65     5/14/02 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           44 L4S                    25.50      25.74  
  2 Burns, Natasha            44 L4S                    29.10      29.40  
  3 Deaton, Rebecca           40 CPYM                   29.53      29.58  
  4 Rawson, Laurelyn          44 L4S                    30.32      29.65  
  5 Gras Thompson, Beni       44 VMST                   30.02      29.82  
  6 Henion, Theresa           44 SVY                    30.52      29.92  
  7 Sullivan, Shannon         40 1693                   33.15      31.92  
  8 Kassens, Alice            41 VMST                   32.50      32.42  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34     4/15/07 DANA TORRES                                  
        ZONE: Z 55.91     4/20/97 Jacki Hirsty                                 
          VA: V 54.79     5/14/02 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Layton, Katie             43 GMUP                 1:03.78    1:02.50  
                  29.25     1:02.50 (33.25)                                        
  2 Gras Thompson, Beni       44 VMST                 1:06.02    1:06.96  
                  32.02     1:06.96 (34.94)                                        
  3 Burns, Natasha            44 L4S                  1:07.00    1:07.73  
                  32.37     1:07.73 (35.36)                                        
  4 Henion, Theresa           44 SVY                  1:07.61    1:08.46  
                  32.20     1:08.46 (36.26)                                        
  5 Sullivan, Shannon         40 1693                 1:09.73    1:08.63  
                  33.42     1:08.63 (35.21)                                        
  6 Lovett, Mandy             41 1693                 1:10.99    1:09.61  
                  33.66     1:09.61 (35.95)                                        
  7 Witlin, Robin             43 MACH                 1:13.45    1:09.65  
                  33.09     1:09.65 (36.56)                                        
  8 Kassens, Alice            41 VMST                 1:12.72    1:13.22  
                  34.99     1:13.22 (38.23)                                        
  9 Beels, Kendall            43 RMST                 1:24.89    1:26.60  
                  40.45     1:26.60 (46.15)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06    12/22/02 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 1:57.72     4/25/10 Kristin Gary                               
          VA: V 1:59.41      6/1/01 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           44 L4S                  2:05.00    2:05.44  
                  29.21     1:01.28 (32.07)     1:33.84 (32.56)     2:05.44 (31.60)
  2 Sullivan, Shannon         40 1693                 2:38.89    2:26.32  
                  34.30     1:11.30 (37.00)     1:49.28 (37.98)     2:26.32 (37.04)
  3 Jenkins, Alison           42 NAMI                 2:35.00    2:28.14  
                  33.33     1:10.85 (37.52)     1:50.21 (39.36)     2:28.14 (37.93)
  4 Lovett, Mandy             41 1693                 2:28.00    2:29.08  
                  34.07     1:10.94 (36.87)     1:49.90 (38.96)     2:29.08 (39.18)
  5 Witlin, Robin             43 MACH                 2:52.19    2:30.86  
                  33.96     1:11.31 (37.35)     1:51.20 (39.89)     2:30.86 (39.66)
  6 Kassens, Alice            41 VMST                 2:42.00    2:43.84  
                  36.56     1:17.74 (41.18)     2:00.63 (42.89)     2:43.84 (43.21)
  7 Beels, Kendall            43 RMST                 3:16.11    3:11.37  
                  44.82     1:33.58 (48.76)     2:24.13 (50.55)     3:11.37 (47.24)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:58.98     10/5/02 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:21.07     4/15/07 Laurie Hug                                 
          VA: V 5:33.24      4/2/04 Kelly Parker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovett, Mandy             41 1693                 6:40.00    6:41.67  
                  34.93     1:12.93 (38.00)     1:52.84 (39.91)     2:33.86 (41.02)
        3:15.33 (41.47)     3:56.81 (41.48)     4:38.12 (41.31)     5:19.71 (41.59)
        6:01.23 (41.52)     6:41.67 (40.44)                                        
  2 Witlin, Robin             43 MACH                 7:01.32    6:50.16  
                  37.25     1:17.67 (40.42)     1:58.58 (40.91)                    
                                4:05.84 ( )     4:48.04 (42.20)     5:30.05 (42.01)
      6:50.41 (1:20.36)         6:50.16 ( )                                        
  3 Baker, Maribeth           42 SVY                  6:57.02    7:00.57  
                  33.68     1:12.87 (39.19)     1:54.73 (41.86)     2:37.57 (42.84)
        3:21.55 (43.98)     4:05.95 (44.40)     4:50.39 (44.44)     5:34.85 (44.46)
        6:18.52 (43.67)     7:00.57 (42.05)                                        
  4 Beels, Kendall            43 RMST                 9:01.50    9:01.44  
                  46.07     1:37.68 (51.61)     2:31.79 (54.11)     3:27.92 (56.13)
        4:23.86 (55.94)     5:20.05 (56.19)     6:17.01 (56.96)     7:13.69 (56.68)
        8:10.02 (56.33)     9:01.44 (51.42)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:20.45    12/21/03 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z 10:57.76     4/11/08 Laurie Hug                                
          VA: V 11:24.44      6/1/01 Beth Baker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           42 SVY                 14:30.00   14:31.00  
                  36.27     1:18.23 (41.96)     2:01.41 (43.18)     2:45.03 (43.62)
        3:29.24 (44.21)     4:13.77 (44.53)     4:58.34 (44.57)     5:42.80 (44.46)
        6:27.78 (44.98)     7:12.36 (44.58)     7:57.09 (44.73)     8:41.47 (44.38)
        9:26.11 (44.64)    10:10.02 (43.91)    10:54.68 (44.66)    11:39.20 (44.52)
       12:23.27 (44.07)    13:06.93 (43.66)    13:49.35 (42.42)    14:31.00 (41.65)
  2 Beels, Kendall            43 RMST                20:00.00   17:49.53  
                  47.03     1:37.22 (50.19)     2:29.89 (52.67)     3:23.82 (53.93)
        4:17.63 (53.81)     5:12.19 (54.56)     6:07.03 (54.84)     7:01.61 (54.58)
        7:56.17 (54.56)     8:51.71 (55.54)     9:46.70 (54.99)    10:41.10 (54.40)
       11:35.21 (54.11)    12:29.14 (53.93)    13:24.10 (54.96)    14:18.60 (54.50)
       15:11.92 (53.32)    16:07.32 (55.40)    17:01.72 (54.40)    17:49.53 (47.81)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.20     12/7/02 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z 18:00.35     4/15/07 Laurie Hug                                
          VA: V 19:17.63      4/2/04 Kelly Parker                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brothers, Sherri          42 L4S                 31:00.00   29:47.00  
                  49.83     1:42.93 (53.10)     2:37.43 (54.50)     3:33.16 (55.73)
        4:27.94 (54.78)     5:22.86 (54.92)     6:17.79 (54.93)     7:12.66 (54.87)
        8:07.69 (55.03)     9:02.75 (55.06)     9:58.60 (55.85)    10:53.82 (55.22)
       11:48.77 (54.95)    12:44.48 (55.71)    13:39.96 (55.48)    14:34.49 (54.53)
       15:29.22 (54.73)    16:24.00 (54.78)    17:17.87 (53.87)    18:11.92 (54.05)
       19:04.81 (52.89)    19:59.81 (55.00)    20:53.87 (54.06)    21:47.77 (53.90)
       22:41.84 (54.07)    23:36.18 (54.34)    24:31.03 (54.85)    25:25.39 (54.36)
       26:19.10 (53.71)    27:12.23 (53.13)    28:05.13 (52.90)    28:58.21 (53.08)
       29:47.00 (48.79)
  2 May, Amanda               40 L4S                 38:00.00   30:23.47  
                  46.23     1:36.91 (50.68)     2:31.32 (54.41)     3:25.78 (54.46)
        4:21.82 (56.04)     5:17.00 (55.18)     6:12.60 (55.60)     7:08.35 (55.75)
        8:01.97 (53.62)     8:57.56 (55.59)     9:54.67 (57.11)    10:51.17 (56.50)
       11:46.42 (55.25)    12:42.59 (56.17)    13:37.67 (55.08)    14:36.24 (58.57)
       15:31.00 (54.76)    16:26.05 (55.05)    17:22.55 (56.50)    18:18.62 (56.07)
       19:13.31 (54.69)    20:10.54 (57.23)    21:06.69 (56.15)    22:02.05 (55.36)
       22:58.92 (56.87)    23:55.71 (56.79)    24:51.47 (55.76)    25:48.15 (56.68)
       26:43.71 (55.56)    27:41.07 (57.36)    28:38.02 (56.95)    29:34.44 (56.42)
       30:23.47 (49.03)
  3 LaPorte, Tracy            42 L4S                 33:30.00   33:43.02  
                  51.81     1:50.81 (59.00)   2:51.43 (1:00.62)     3:51.14 (59.71)
      4:52.11 (1:00.97)   5:53.36 (1:01.25)   6:55.32 (1:01.96)   7:57.26 (1:01.94)
      8:58.27 (1:01.01)  10:00.64 (1:02.37)  11:00.73 (1:00.09)  12:01.70 (1:00.97)
       13:00.95 (59.25)  14:01.10 (1:00.15)  15:04.34 (1:03.24)  16:07.17 (1:02.83)
     17:07.82 (1:00.65)  18:09.12 (1:01.30)  19:09.69 (1:00.57)  20:11.69 (1:02.00)
     21:16.08 (1:04.39)  22:18.08 (1:02.00)  23:21.77 (1:03.69)  24:23.05 (1:01.28)
     25:27.13 (1:04.08)  26:29.73 (1:02.60)  27:32.64 (1:02.91)  28:33.29 (1:00.65)
     29:36.65 (1:03.36)  30:38.60 (1:01.95)  31:40.12 (1:01.52)  32:43.07 (1:02.95)
       33:43.02 (59.95)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.12      5/1/11 SHERI HART                                   
        ZONE: Z 28.72     4/21/02 L. VanPelt-Diller                            
          VA: V 28.95     4/19/02 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         40 1693                      NT      36.60  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.12      5/1/11 SHERI HART                                   
        ZONE: Z 28.72     4/21/02 L. VanPelt-Diller                            
          VA: V 28.95     4/19/02 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         40 1693                   39.85      35.80  
  2 Rawson, Laurelyn          44 L4S                    38.89      37.38  
  3 Kassens, Alice            41 VMST                   40.00      38.70  
  4 Schneider, Johanna        42 GERM                   55.00      40.18  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   56.03     4/30/11 SHERI HART                                 
        ZONE: Z   58.87     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                           
          VA: V 1:00.71     4/19/02 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         40 1693                 1:22.01    1:15.94  
                  37.36     1:15.94 (38.58)                                        
  2 Kassens, Alice            41 VMST                 1:26.00    1:23.58  
                  40.42     1:23.58 (43.16)                                        
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   56.03     4/30/11 SHERI HART                                 
        ZONE: Z   58.87     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                           
          VA: V 1:00.71     4/19/02 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon         40 1693                      NT    1:16.01  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.43     4/24/10 KRISTIN GARY                               
        ZONE: Z 2:04.43     4/24/10 Kristin Gary                               
          VA: V 2:11.40     5/17/01 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kassens, Alice            41 VMST                 3:11.00    3:05.79  
                  44.29     1:30.78 (46.49)     2:18.67 (47.89)     3:05.79 (47.12)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24     2/28/10 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 33.16     4/20/97 Lisa Bennett                                 
          VA: V 32.73      6/1/96 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Layton, Katie             43 GMUP                   35.20      35.68  
  2 Burns, Natasha            44 L4S                    35.00      36.27  
  3 Henion, Theresa           44 SVY                    39.91      38.14  
  4 Sullivan, Shannon         40 1693                   42.39      39.99  
  5 Jenkins, Alison           42 NAMI                   41.53      40.18  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00      5/4/08 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:11.73      4/4/04 Patricia Powis                             
          VA: V 1:11.73      4/2/04 Patricia Powis                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Rebecca           40 CPYM                 1:19.00    1:17.95  
                  36.90     1:17.95 (41.05)                                        
  2 Gras Thompson, Beni       44 VMST                 1:26.89    1:20.76  
                  37.99     1:20.76 (42.77)                                        
  3 Burns, Natasha            44 L4S                  1:20.00    1:21.26  
                  38.56     1:21.26 (42.70)                                        
  4 Henion, Theresa           44 SVY                  1:25.30    1:23.08  
                  39.70     1:23.08 (43.38)                                        
  5 Sullivan, Shannon         40 1693                 1:31.72    1:24.49  
                  40.46     1:24.49 (44.03)                                        
  6 Lovett, Mandy             41 1693                 1:28.16    1:25.71  
                  40.53     1:25.71 (45.18)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.06     5/14/06 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:34.93     4/21/02 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:38.33     5/17/01 Patricia Powis                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Layton, Katie             43 GMUP                 2:45.94    2:46.85  
                  36.45     1:18.30 (41.85)     2:02.85 (44.55)     2:46.85 (44.00)
  2 Sullivan, Shannon         40 1693                 3:10.51    2:57.73  
                  41.43     1:26.34 (44.91)     2:12.11 (45.77)     2:57.73 (45.62)
  3 Henion, Theresa           44 SVY                  3:08.02    3:01.05  
                  39.95     1:25.45 (45.50)     2:12.80 (47.35)     3:01.05 (48.25)
  4 Lovett, Mandy             41 1693                 3:07.17    3:01.71  
                  43.62     1:29.51 (45.89)     2:15.39 (45.88)     3:01.71 (46.32)
  5 Burns, Natasha            44 L4S                  2:52.00    3:05.95  
                  40.57     1:27.95 (47.38)     2:16.78 (48.83)     3:05.95 (49.17)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14     5/10/09 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 27.14     4/21/02 Beth Baker                                   
          VA: V 26.42     5/17/01 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           42 SVY                    33.50      31.68  
  2 Jenkins, Alison           42 NAMI                   35.25      33.09  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83     5/10/09 S VON DER LIPPE                              
        ZONE: Z 59.12     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                             
          VA: V 58.56      6/1/01 Beth Baker                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           44 L4S                  1:00.40    1:02.79  
                  29.23     1:02.79 (33.56)                                        
  2 Baker, Maribeth           42 SVY                  1:16.00    1:14.25  
                  35.38     1:14.25 (38.87)                                        
  3 Schneider, Johanna        42 GERM                 1:50.00    1:27.78  
                  41.46     1:27.78 (46.32)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.13      5/4/08 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:10.18     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                           
          VA: V 2:09.63     5/17/01 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           42 SVY                  3:00.00    2:56.42  
                  36.44     1:20.83 (44.39)     2:08.55 (47.72)     2:56.42 (47.87)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.95     4/28/12 ERIKA BRAUN                                
        ZONE: Z   59.62     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                           
          VA: V 1:01.22     5/17/01 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Rebecca           40 CPYM                 1:16.66    1:15.55  
                  36.61     1:15.55 (38.94)                                        
  2 Jenkins, Alison           42 NAMI                 1:15.97    1:16.27  
                  36.09     1:16.27 (40.18)                                        
  3 Sullivan, Shannon         40 1693                 1:22.78    1:16.66  
                  36.32     1:16.66 (40.34)                                        
  4 Baker, Maribeth           42 SVY                  1:20.00    1:18.93  
                  37.33     1:18.93 (41.60)                                        
  5 Witlin, Robin             43 MACH                 1:34.23    1:21.39  
                  39.30     1:21.39 (42.09)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.85      5/4/08 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:11.32     4/23/06 K. Pipes-Neilsen                           
          VA: V 2:15.17     4/21/01 Beth Baker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gras Thompson, Beni       44 VMST                 2:44.13    2:41.39  
                  36.24     1:18.40 (42.16)     2:04.47 (46.07)     2:41.39 (36.92)
  2 Sullivan, Shannon         40 1693                 2:52.10    2:42.03  
                  38.96     1:19.29 (40.33)     2:04.46 (45.17)     2:42.03 (37.57)
  3 Jenkins, Alison           42 NAMI                 2:52.22    2:45.31  
                  35.01     1:17.81 (42.80)     2:07.42 (49.61)     2:45.31 (37.89)
  4 Witlin, Robin             43 MACH                 3:24.76    3:02.67  
                  39.90     1:28.50 (48.60)     2:21.92 (53.42)     3:02.67 (40.75)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00      5/4/08 SUSAN WALSH                                  
        ZONE: Z 25.57     4/15/07 Leslie Livingston                            
          VA: V 25.53     4/26/12 Annette Patterson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheppard, Rosie           46 UC09                   26.20      25.95  
  2 Redford, Gabi             49 UMAC                   27.00      27.75  
  3 Postma, Terri             46 GERM                   30.50      30.10  
  4 Wood, Pamela              46 L4S                    34.00      31.37  
  5 Bancroft, Caren           45 GERM                   35.00      32.13  
  6 Sommer, Lisa              46 SVY                    32.00      32.30  
  7 Walters, Suzanne          45 NAMI                   32.47      32.40  
  8 Romack, Erika             48 L4S                    34.68      33.44  
  9 Mallon, Barbara           49 GERM                   39.00      38.69  
 10 Chu, Jan                  48 FAC                    43.35      46.65  
 11 Kelly, Anne Marie         46 RMST                   50.00      49.69  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23    12/16/07 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 57.99     4/15/07 Leslie Livingston                            
          VA: V 55.86     4/26/12 Annette Patterson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheppard, Rosie           46 UC09                   56.91      56.22Z 
                  26.99       56.22 (29.23)                                        
  2 Pellegrini, Traci         46 COLU                   59.22      58.95  
                  28.29       58.95 (30.66)                                        
  3 Redford, Gabi             49 UMAC                 1:00.00    1:01.14  
                  29.44     1:01.14 (31.70)                                        
  4 Buchholz, Nancy           49 L4S                  1:05.76    1:04.70  
                  30.51     1:04.70 (34.19)                                        
  5 Gainor, Cathy             48 ANCM                 1:10.65    1:09.64  
                  34.10     1:09.64 (35.54)                                        
  6 Sommer, Lisa              46 SVY                  1:14.00    1:11.55  
                  33.00     1:11.55 (38.55)                                        
  7 Walters, Suzanne          45 NAMI                 1:12.28    1:11.85  
                  34.23     1:11.85 (37.62)                                        
  8 Richards, Staci           45 FAC                  1:19.00    1:14.45  
                  35.69     1:14.45 (38.76)                                        
  9 Maly, Cleary              46 QMST                 1:21.00    1:19.22  
                  37.34     1:19.22 (41.88)                                        
 10 DiPietro, Nancy           49 TRI3                 1:20.00    1:22.07  
 11 Chu, Jan                  48 FAC                  1:43.60    1:42.94  
                  45.92     1:42.94 (57.02)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28    12/16/07 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:04.12      5/2/99 Jacki Hirsty                               
          VA: V 2:05.36     4/14/11 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redford, Gabi             49 UMAC                 2:10.00    2:14.72  
                  30.34     1:03.41 (33.07)     1:38.46 (35.05)     2:14.72 (36.26)
  2 DiPietro, Nancy           49 TRI3                 3:30.00    3:04.82  
                  40.18                             2:16.22 ( )     3:04.82 (48.60)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:04.13     4/11/09 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:23.58     4/15/07 Vibeke Swanson                             
          VA: V 5:31.34     4/14/11 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gainor, Cathy             48 ANCM                 6:40.00    6:36.84  
                  37.46     1:17.09 (39.63)     1:57.64 (40.55)     2:37.94 (40.30)
        3:17.97 (40.03)     3:57.91 (39.94)     4:37.50 (39.59)     5:17.33 (39.83)
        5:57.62 (40.29)     6:36.84 (39.22)                                        
  2 Stein, Caroline           45 FINS                 7:54.42    7:53.29  
                  38.19     1:21.63 (43.44)     2:09.65 (48.02)     2:57.59 (47.94)
        3:46.80 (49.21)     4:37.03 (50.23)     5:27.17 (50.14)     6:17.77 (50.60)
        7:07.77 (50.00)     7:53.29 (45.52)                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:04.13     4/11/09 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 5:23.58     4/15/07 Vibeke Swanson                             
          VA: V 5:31.34     4/14/11 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Dawson, Deborah           47 EST                       NT    5:46.38  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:32.91     4/19/09 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z 11:14.60     4/12/15 Laurie Hug                                
          VA: V 11:18.46     5/15/11 Kelly Parker Palace                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Deborah           47 EST                 11:15.00   11:33.55  
                  31.27     1:04.38 (33.11)     1:39.10 (34.72)     2:14.35 (35.25)
        2:49.75 (35.40)     3:25.34 (35.59)     4:00.75 (35.41)     4:35.67 (34.92)
        5:10.99 (35.32)     5:46.38 (35.39)     6:21.87 (35.49)     6:56.97 (35.10)
        7:32.09 (35.12)     8:06.98 (34.89)     8:41.72 (34.74)     9:16.35 (34.63)
        9:50.59 (34.24)    10:24.92 (34.33)    10:59.63 (34.71)    11:33.55 (33.92)
  2 Postma, Terri             46 GERM                14:00.00   13:56.45  
                  36.33     1:16.86 (40.53)     1:57.51 (40.65)     2:38.49 (40.98)
        3:20.12 (41.63)     4:01.47 (41.35)     4:42.82 (41.35)     5:23.86 (41.04)
        6:05.59 (41.73)     6:48.01 (42.42)     7:30.11 (42.10)     8:12.49 (42.38)
        8:55.82 (43.33)     9:38.81 (42.99)    10:21.71 (42.90)    11:05.55 (43.84)
       11:49.09 (43.54)    12:32.40 (43.31)    13:15.59 (43.19)    13:56.45 (40.86)
  3 Maly, Cleary              46 QMST                17:15.00   17:30.26  
                  43.79     1:34.70 (50.91)     2:27.82 (53.12)     3:21.71 (53.89)
        4:15.00 (53.29)     5:08.94 (53.94)     6:02.87 (53.93)     6:56.21 (53.34)
        7:49.99 (53.78)     8:43.89 (53.90)     9:36.57 (52.68)    10:29.31 (52.74)
       11:21.86 (52.55)    12:15.26 (53.40)    13:07.70 (52.44)    14:01.36 (53.66)
       14:55.26 (53.90)    15:48.61 (53.35)    16:40.95 (52.34)    17:30.26 (49.31)
  4 DiPietro, Nancy           49 TRI3                17:00.00   17:47.12  
                  46.95     1:38.71 (51.76)     2:33.42 (54.71)     3:28.72 (55.30)
        4:24.14 (55.42)     5:19.08 (54.94)     6:13.62 (54.54)     7:07.78 (54.16)
        8:01.79 (54.01)     8:55.32 (53.53)     9:48.89 (53.57)    10:42.70 (53.81)
       11:36.88 (54.18)    12:30.41 (53.53)    13:24.81 (54.40)    14:17.68 (52.87)
       15:11.20 (53.52)    16:04.75 (53.55)  17:47.12 (1:42.37)                    
 -- Walsh, Sheila             45 DCAC                12:10.00   12:37.48  
                  35.52     1:14.52 (39.00)     1:53.83 (39.31)     2:33.92 (40.09)
        3:13.37 (39.45)     3:53.25 (39.88)     4:32.95 (39.70)     5:12.67 (39.72)
        5:52.59 (39.92)     6:33.18 (40.59)     7:13.54 (40.36)     7:53.78 (40.24)
        8:34.51 (40.73)     9:14.98 (40.47)     9:55.51 (40.53)    10:36.13 (40.62)
       11:17.77 (41.64)    11:58.58 (40.81)    12:37.48 (38.90)                    
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:49.73     4/22/07 K PIPES-NEILSEN                           
        ZONE: Z 18:09.22     4/17/11 Laurie Hug                                
          VA: V 18:52.84      4/1/11 Kelly Parker Palace                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Cris              45 UC10                24:00.00   26:04.08  
                  40.53     1:24.95 (44.42)     2:11.58 (46.63)     2:59.14 (47.56)
        3:47.16 (48.02)     4:34.23 (47.07)     5:21.80 (47.57)     6:10.21 (48.41)
        6:58.08 (47.87)                             8:35.28 ( )     9:22.90 (47.62)
       10:10.91 (48.01)    10:58.96 (48.05)    11:46.80 (47.84)    12:34.80 (48.00)
       13:22.79 (47.99)                            14:59.62 ( )  16:36.17 (1:36.55)
                                                   18:11.67 ( )    18:59.92 (48.25)
       19:47.60 (47.68)    20:35.14 (47.54)    21:22.82 (47.68)    22:10.54 (47.72)
       22:57.97 (47.43)    23:45.53 (47.56)    24:32.21 (46.68)    25:19.24 (47.03)
       26:04.08 (44.84)
  2 Meyers, Mary              48 L4S                 33:00.00   27:40.66  
                  50.76     1:43.84 (53.08)     2:37.39 (53.55)     3:27.64 (50.25)
        4:18.08 (50.44)     5:08.32 (50.24)     5:59.46 (51.14)     6:50.25 (50.79)
        7:42.00 (51.75)     8:31.89 (49.89)     9:21.73 (49.84)    10:11.43 (49.70)
       11:01.52 (50.09)    11:51.89 (50.37)    12:42.09 (50.20)    13:32.36 (50.27)
       14:23.21 (50.85)    15:13.65 (50.44)    16:03.30 (49.65)    16:52.52 (49.22)
       17:42.26 (49.74)    18:32.47 (50.21)    19:22.89 (50.42)                    
           21:03.13 ( )    21:53.42 (50.29)    22:43.86 (50.44)    23:33.81 (49.95)
       24:23.59 (49.78)    25:13.39 (49.80)    26:03.48 (50.09)    26:53.55 (50.07)
       27:40.66 (47.11)
  3 Roder, Aileen             45 L4S                 31:00.00   31:27.79  
                  56.23     1:56.00 (59.77)     2:54.94 (58.94)     3:54.34 (59.40)
      4:55.84 (1:01.50)     5:54.32 (58.48)     6:54.01 (59.69)     7:53.34 (59.33)
        8:52.39 (59.05)     9:50.57 (58.18)    10:49.08 (58.51)    11:46.41 (57.33)
       12:44.18 (57.77)    13:41.91 (57.73)    14:40.80 (58.89)    15:37.17 (56.37)
       16:34.34 (57.17)    17:31.28 (56.94)    18:29.27 (57.99)    19:25.94 (56.67)
       20:22.64 (56.70)    21:18.48 (55.84)    22:15.51 (57.03)    23:10.80 (55.29)
       24:07.07 (56.27)    25:01.57 (54.50)    25:58.23 (56.66)    26:53.86 (55.63)
       27:49.36 (55.50)    28:45.26 (55.90)    29:41.12 (55.86)    30:35.77 (54.65)
       31:27.79 (52.02)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35    12/21/08 K PIPES-NEILSEN                              
        ZONE: Z 29.34     4/15/07 Vibeke Swanson                               
          VA: V 28.94     4/26/12 Annette Patterson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katsaros, Sheryl          46 RMST                   38.00      35.84  
  2 Romack, Erika             48 L4S                    40.77      38.69  
  3 DiPietro, Nancy           49 TRI3                 1:30.00      44.22  
  4 Chu, Jan                  48 FAC                    50.24      50.65  
  5 Kelly, Anne Marie         46 RMST                   54.00    1:00.32  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83     5/23/10 ELLEN REYNOLDS                             
        ZONE: Z 1:02.40     4/15/07 Vibeke Swanson                             
          VA: V 1:06.03    10/28/12 Annette Patterson                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        45 GSM                  1:05.56    1:05.09  
                  31.27     1:05.09 (33.82)                                        
  2 Buchholz, Nancy           49 L4S                  1:21.08    1:14.27  
                  36.38     1:14.27 (37.89)                                        
  3 Katsaros, Sheryl          46 RMST                 1:20.00    1:18.79  
                  38.34     1:18.79 (40.45)                                        
  4 Gainor, Cathy             48 ANCM                 1:29.16    1:29.75  
                  44.92     1:29.75 (44.83)                                        
  5 Maly, Cleary              46 QMST                 1:34.99    1:39.42  
                  46.53     1:39.42 (52.89)                                        
  6 Chu, Jan                  48 FAC                  2:01.50    1:57.87  
                  53.99   1:57.87 (1:03.88)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.65     4/19/09 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:15.03     4/15/07 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:31.47     4/15/11 Caycee Buscaglia                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         46 COLU                 2:29.50    2:26.02  
                  34.74     1:11.58 (36.84)     1:49.53 (37.95)     2:26.02 (36.49)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17     5/20/07 CAROLINE KRATTLI                             
        ZONE: Z 32.24     4/20/13 Fall Willeboordse                            
          VA: V 33.96        2000 Patricia Miller                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokos- Marcolina, Eve     47 1776                   37.33      36.04  
  2 Postma, Terri             46 GERM                   37.58      39.11  
  3 Davidson, Michelle        45 GSM                    45.00      40.28  
  4 Sommer, Lisa              46 SVY                    39.00      40.32  
  5 Maly, Cleary              46 QMST                   45.00      45.40  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.85     3/27/11 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 1:12.86     4/21/13 Lisa Groves                                
          VA: V 1:12.78        2000 Patricia Miller                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokos- Marcolina, Eve     47 1776                 1:19.70    1:21.52  
                  37.86     1:21.52 (43.66)                                        
  2 Postma, Terri             46 GERM                 1:30.00    1:25.23  
                  40.74     1:25.23 (44.49)                                        
  3 Sommer, Lisa              46 SVY                  1:25.00    1:26.50  
                  39.87     1:26.50 (46.63)                                        
  4 Mallon, Barbara           49 GERM                 1:40.00    1:41.74  
                  47.76     1:41.74 (53.98)                                        
  5 DiPietro, Nancy           49 TRI3                 1:30.00    1:44.25  
                  48.61     1:44.25 (55.64)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.76      5/1/11 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z 2:42.01      4/5/14 Lisa Groves                                
          VA: V 2:42.13        2000 Patricia Miller                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         46 COLU                 2:46.20    2:44.80  
                  37.52     1:20.17 (42.65)     2:02.13 (41.96)     2:44.80 (42.67)
  2 Dawson, Deborah           47 EST                  2:50.00    2:48.61  
                  39.25     1:21.92 (42.67)     2:05.96 (44.04)     2:48.61 (42.65)
  3 Walsh, Sheila             45 DCAC                 2:52.17    2:52.60  
                  40.53     1:24.31 (43.78)     2:08.92 (44.61)     2:52.60 (43.68)
  4 Tokos- Marcolina, Eve     47 1776                 2:53.60    2:57.61  
                  39.78     1:24.11 (44.33)     2:10.62 (46.51)     2:57.61 (46.99)
  5 Sommer, Lisa              46 SVY                  3:09.00    3:06.01  
                  43.86     1:32.46 (48.60)     2:19.88 (47.42)     3:06.01 (46.13)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.96     4/21/13 SUSAN WILLIAMS                               
        ZONE: Z 26.70     4/12/15 Susan Williams                               
          VA: V 28.52     4/26/12 Annette Patterson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheppard, Rosie           46 UC09                   28.40      27.89  
  2 Redford, Gabi             49 UMAC                   30.00      30.33  
  3 Davidson, Michelle        45 GSM                    30.19      30.39  
  4 Walsh, Sheila             45 DCAC                   32.92      33.27  
  5 Tokos- Marcolina, Eve     47 1776                   33.40      33.52  
  6 Wood, Pamela              46 L4S                    35.00      34.19  
  7 Katsaros, Sheryl          46 RMST                   38.00      37.20  
  8 Walters, Suzanne          45 NAMI                   37.51      37.31  
  9 Bancroft, Caren           45 GERM                   44.00      38.87  
 10 Richards, Staci           45 FAC                    41.00      38.99  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.97      5/1/11 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z   59.28     4/15/12 Fall Willeboordse                          
          VA: V 1:05.45     4/26/12 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         46 COLU                      NT    1:07.77  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.97      5/1/11 S VON DER LIPPE                            
        ZONE: Z   59.28     4/15/12 Fall Willeboordse                          
          VA: V 1:05.45     4/26/12 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheppard, Rosie           46 UC09                 1:05.86    1:01.90  
                  28.61     1:01.90 (33.29)                                        
  2 Tokos- Marcolina, Eve     47 1776                 1:12.50    1:18.70  
                  35.23     1:18.70 (43.47)                                        
  3 Walters, Suzanne          45 NAMI                 1:30.00    1:28.88  
                  42.55     1:28.88 (46.33)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:07.39    12/26/08 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:18.52     4/17/11 Laurie Hug                                 
          VA: V 2:28.93     4/26/15 Donna Hodgert                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        45 GSM                  2:31.00    2:30.31  
                  33.05     1:10.28 (37.23)     1:49.79 (39.51)     2:30.31 (40.52)
  2 Postma, Terri             46 GERM                 3:30.00    3:08.67  
                  42.49     1:31.04 (48.55)     2:20.27 (49.23)     3:08.67 (48.40)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.39     4/28/12 FALL WILLEBOORDSE                          
        ZONE: Z   59.81     4/15/12 Fall Willeboordse                          
          VA: V 1:05.25    10/28/12 Annette Patterson                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         46 COLU                 1:07.60    1:06.97  
                  31.37     1:06.97 (35.60)                                        
  2 Tokos- Marcolina, Eve     47 1776                 1:16.90    1:15.10  
                  36.11     1:15.10 (38.99)                                        
  3 Wood, Pamela              46 L4S                  1:22.00    1:18.77  
                  35.62     1:18.77 (43.15)                                        
  4 Walters, Suzanne          45 NAMI                 1:27.08    1:27.20  
                  41.19     1:27.20 (46.01)                                        
  5 Bancroft, Caren           45 GERM                 1:50.00    1:29.28  
                  40.41     1:29.28 (48.87)                                        
  6 Mallon, Barbara           49 GERM                 1:50.00    1:34.63  
                  47.10     1:34.63 (47.53)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26    12/16/07 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 2:15.19     4/15/07 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:23.82     2/12/11 Alice Phillips                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         46 COLU                 2:26.00    2:25.18  
                  30.81     1:08.37 (37.56)     1:51.91 (43.54)     2:25.18 (33.27)
  2 Davidson, Michelle        45 GSM                  2:32.45    2:29.76  
                  32.23     1:09.15 (36.92)     1:55.97 (46.82)     2:29.76 (33.79)
  3 Redford, Gabi             49 UMAC                 2:35.00    2:36.08  
                  32.68     1:14.44 (41.76)     2:01.22 (46.78)     2:36.08 (34.86)
  4 Walsh, Sheila             45 DCAC                 2:37.42    2:39.61  
                  35.71     1:17.35 (41.64)     2:02.17 (44.82)     2:39.61 (37.44)
  5 Wood, Pamela              46 L4S                  2:58.00    2:52.52  
                  35.75     1:19.05 (43.30)     2:09.89 (50.84)     2:52.52 (42.63)
  6 Walters, Suzanne          45 NAMI                 3:18.83    3:11.85  
                  38.20     1:31.49 (53.29)     2:27.59 (56.10)     3:11.85 (44.26)
 -- Dawson, Deborah           47 EST                  2:30.00         DQ  
                  33.05     1:10.47 (37.42)     1:55.39 (44.92)          DQ (33.70)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:32.87    12/26/09 K PIPES-NEILSEN                            
        ZONE: Z 4:49.51     4/15/07 Vibeke Swanson                             
          VA: V 5:17.95     4/26/15 Donna Hodgert                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellegrini, Traci         46 COLU                 5:11.80    5:07.82  
                  31.89     1:07.77 (35.88)     1:47.57 (39.80)     2:27.69 (40.12)
        3:11.73 (44.04)     3:56.40 (44.67)     4:32.32 (35.92)     5:07.82 (35.50)
  2 Postma, Terri             46 GERM                 7:00.00    6:18.94  
                  42.56     1:31.89 (49.33)     2:25.08 (53.19)     3:18.71 (53.63)
        4:08.63 (49.92)     4:59.24 (50.61)     5:41.64 (42.40)     6:18.94 (37.30)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.53     3/18/16 FALL WILLEBOORDSE                            
        ZONE: Z 27.91     4/23/06 Janet Bright                                 
          VA: V 26.33     4/28/11 Suzanne Newell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        50 BCTM                   24.48      24.84Z 
  2 Williams, Susan           50 L4S                    25.82      25.78Z 
  3 Groves, Lisa              51 RMST                   27.80      28.38  
  4 Burke, Barbara            54 1776                   28.90      29.43  
  5 Dawson, Mandy             53 RMST                   29.02      29.61  
  6 Toner, Karlin             54 GMUP                   30.20      30.22  
  7 Witt, Cherie              51 CPYM                   31.11      32.10  
  8 Bowman, Branka            50 L4S                    38.19      39.41  
  9 Schroder, Armella         51 TRI3                   41.27      39.60  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   54.38     5/17/02 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:01.22     4/15/07 Lisa Bennett                               
          VA: V   57.72     4/28/11 Suzanne Newell                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        50 BCTM                   54.62      54.51Z 
                  25.57       54.51 (28.94)                                        
  2 Swanson, Vibeke           54 1776                 1:04.40    1:03.55  
                  30.65     1:03.55 (32.90)                                        
  3 Dawson, Mandy             53 RMST                 1:06.35    1:04.83  
                  30.58     1:04.83 (34.25)                                        
  4 Toner, Karlin             54 GMUP                 1:10.30    1:09.01  
                  32.06     1:09.01 (36.95)                                        
  5 Howard, Amy               51 QMST                 1:12.69    1:12.52  
                  35.07     1:12.52 (37.45)                                        
  6 Moyer, Michelle           53 RMST                 1:14.00    1:13.69  
                  35.26     1:13.69 (38.43)                                        
  7 Brown, Ann                53 MERR                 1:13.00    1:16.98  
                  36.71     1:16.98 (40.27)                                        
  8 Schroder, Armella         51 TRI3                 1:32.11    1:31.53  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:58.43      5/4/14 JILL HERNANDEZ                             
        ZONE: Z 2:05.65     4/12/15 Kelly Parker Pala                          
          VA: V 2:05.65     4/10/15 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                 2:08.02    2:08.80  
                  30.42     1:03.23 (32.81)     1:36.38 (33.15)     2:08.80 (32.42)
  2 Saucy, Stephanie          52 1776                 2:15.05    2:15.37  
                  32.41     1:06.06 (33.65)     1:40.81 (34.75)     2:15.37 (34.56)
  3 Becker, Marlene           51 L4S                  2:35.00    2:25.32  
                  33.95     1:10.80 (36.85)     1:47.89 (37.09)     2:25.32 (37.43)
  4 Dawson, Mandy             53 RMST                 2:25.75    2:27.87  
                  32.37     1:08.52 (36.15)     1:46.63 (38.11)     2:27.87 (41.24)
  5 Schroder, Armella         51 TRI3                 3:45.00    3:24.44  
                  43.91     1:33.38 (49.47)     2:28.24 (54.86)     3:24.44 (56.20)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:14.56     5/12/13 JILL HERNANDEZ                             
        ZONE: Z 5:53.51     4/15/07 Tracy Grilli                               
          VA: V 5:37.30     5/17/15 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                      NT    5:35.62Z 
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:14.56     5/12/13 JILL HERNANDEZ                             
        ZONE: Z 5:53.51     4/15/07 Tracy Grilli                               
          VA: V 5:37.30     5/17/15 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                 5:35.35    5:42.14Z 
                  31.08     1:05.03 (33.95)     1:39.27 (34.24)     2:13.83 (34.56)
        2:48.79 (34.96)     3:23.76 (34.97)     3:58.94 (35.18)     4:33.78 (34.84)
        5:08.53 (34.75)     5:42.14 (33.61)                                        
  2 Howard, Amy               51 QMST                 6:49.40    6:44.49  
                  37.20     1:17.06 (39.86)     1:57.69 (40.63)     2:38.46 (40.77)
        3:19.52 (41.06)     4:00.55 (41.03)     4:41.62 (41.07)     5:22.46 (40.84)
        6:03.81 (41.35)     6:44.49 (40.68)                                        
  3 Moyer, Michelle           53 RMST                 7:05.00    7:05.06  
                  38.18     1:20.24 (42.06)     2:03.42 (43.18)     2:46.73 (43.31)
        3:30.74 (44.01)     4:14.06 (43.32)     4:56.95 (42.89)     5:40.25 (43.30)
        6:23.37 (43.12)     7:05.06 (41.69)                                        
  4 Brown, Ann                53 MERR                 7:10.00    7:17.63  
                  39.87     1:24.01 (44.14)     2:08.82 (44.81)     2:53.76 (44.94)
        3:37.62 (43.86)     4:22.14 (44.52)     5:07.51 (45.37)     5:51.47 (43.96)
        6:34.90 (43.43)     7:17.63 (42.73)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:58.56     4/23/15 JILL HERNANDEZ                            
        ZONE: Z 12:10.44     4/15/07 Tracy Grilli                              
          VA: V 11:26.42     4/10/15 Kelly Parker Palace                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            54 1776                13:30.00   13:16.03  
                  34.50     1:12.46 (37.96)     1:51.96 (39.50)     2:31.72 (39.76)
        3:11.75 (40.03)     3:51.41 (39.66)     4:32.07 (40.66)     5:13.15 (41.08)
        5:53.61 (40.46)     6:33.98 (40.37)     7:14.45 (40.47)     7:55.25 (40.80)
        8:35.92 (40.67)     9:16.72 (40.80)     9:57.24 (40.52)    10:37.75 (40.51)
       11:18.61 (40.86)    11:59.21 (40.60)    12:38.17 (38.96)    13:16.03 (37.86)
  2 Dawson, Mandy             53 RMST                13:26.22   13:25.26  
                  33.58     1:10.53 (36.95)     1:49.77 (39.24)     2:30.12 (40.35)
        3:09.98 (39.86)     3:50.65 (40.67)     4:32.06 (41.41)     5:12.61 (40.55)
        5:53.47 (40.86)     6:35.67 (42.20)     7:17.35 (41.68)     7:59.66 (42.31)
        8:41.02 (41.36)     9:23.21 (42.19)    10:03.79 (40.58)    10:45.33 (41.54)
       11:26.45 (41.12)    12:07.11 (40.66)    12:47.32 (40.21)    13:25.26 (37.94)
  3 Becker, Marlene           51 L4S                 14:05.00   13:27.22  
                  35.17     1:14.48 (39.31)     1:54.54 (40.06)     2:34.87 (40.33)
        3:16.01 (41.14)     3:57.18 (41.17)     4:38.49 (41.31)     5:19.47 (40.98)
        5:59.87 (40.40)     6:40.29 (40.42)     7:21.08 (40.79)     8:01.50 (40.42)
        8:42.16 (40.66)     9:22.75 (40.59)    10:03.37 (40.62)    10:44.34 (40.97)
       11:25.92 (41.58)    12:07.00 (41.08)    12:47.79 (40.79)    13:27.22 (39.43)
  4 Howard, Amy               51 QMST                14:02.37   13:45.77  
                  37.87     1:18.40 (40.53)     1:59.92 (41.52)     2:41.57 (41.65)
        3:23.35 (41.78)     4:04.60 (41.25)     4:46.37 (41.77)     5:28.28 (41.91)
        6:09.74 (41.46)     6:51.10 (41.36)     7:32.93 (41.83)     8:14.68 (41.75)
        8:56.12 (41.44)     9:37.75 (41.63)    10:19.27 (41.52)    11:00.68 (41.41)
       11:42.08 (41.40)    12:23.48 (41.40)    13:05.21 (41.73)    13:45.77 (40.56)
  5 McKnight, Katherine       53 GMUP                15:30.00   15:18.90  
                  42.66     1:28.56 (45.90)     2:15.08 (46.52)     3:01.59 (46.51)
        3:47.69 (46.10)     4:33.88 (46.19)     5:19.50 (45.62)     6:05.79 (46.29)
        6:52.55 (46.76)     7:39.07 (46.52)     8:25.20 (46.13)     9:11.33 (46.13)
        9:57.45 (46.12)    10:43.92 (46.47)    11:30.42 (46.50)    12:16.92 (46.50)
       13:03.06 (46.14)    13:48.84 (45.78)    14:34.42 (45.58)    15:18.90 (44.48)
  6 Dewing, Maria             52 RIPM                15:41.70   16:16.29  
                  41.00     1:27.28 (46.28)     2:16.78 (49.50)     3:05.66 (48.88)
        3:54.65 (48.99)     4:44.52 (49.87)     5:34.24 (49.72)     6:24.71 (50.47)
        7:14.84 (50.13)     8:03.99 (49.15)     8:53.85 (49.86)     9:43.73 (49.88)
       10:33.60 (49.87)    11:22.97 (49.37)    12:12.91 (49.94)    13:02.14 (49.23)
       13:51.12 (48.98)    14:40.30 (49.18)    15:29.29 (48.99)    16:16.29 (47.00)
  7 Rotchford, Ellen          52 L4S                 53:55.33   23:53.91  
                1:01.52   2:09.43 (1:07.91)   3:20.76 (1:11.33)   4:32.33 (1:11.57)
      5:44.39 (1:12.06)   6:57.94 (1:13.55)   8:11.14 (1:13.20)   9:24.41 (1:13.27)
     10:37.64 (1:13.23)  11:49.01 (1:11.37)  12:59.47 (1:10.46)  14:14.19 (1:14.72)
     15:28.15 (1:13.96)  16:42.02 (1:13.87)  17:54.75 (1:12.73)  19:08.57 (1:13.82)
     20:21.81 (1:13.24)  21:33.59 (1:11.78)  23:53.91 (2:20.32)                    
 -- Bouchard, Rosemarie       52 L4S                 15:21.50   15:41.49  
                  41.36     1:27.98 (46.62)     2:17.25 (49.27)     3:07.43 (50.18)
        3:57.48 (50.05)     4:47.61 (50.13)     5:38.32 (50.71)     6:29.26 (50.94)
        7:20.12 (50.86)     8:11.47 (51.35)     9:02.71 (51.24)     9:53.36 (50.65)
       10:43.49 (50.13)                            11:34.59 ( )    12:24.24 (49.65)
       13:14.41 (50.17)    14:03.86 (49.45)    14:53.20 (49.34)    15:41.49 (48.29)
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:58.56     4/23/15 JILL HERNANDEZ                            
        ZONE: Z 12:10.44     4/15/07 Tracy Grilli                              
          VA: V 11:26.42     4/10/15 Kelly Parker Palace                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                      NT   11:17.52Z 
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:16.49     4/23/15 C PETERSEN                                
        ZONE: Z 20:22.29     4/15/07 N.Steadman-Martin                         
          VA: V 19:22.83     5/17/15 Kelly Parker Palace                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                18:33.81   18:41.92Z 
                  31.02     1:04.71 (33.69)     1:38.69 (33.98)     2:12.69 (34.00)
        2:46.22 (33.53)     3:19.91 (33.69)     3:53.58 (33.67)     4:27.58 (34.00)
        5:01.60 (34.02)     5:35.62 (34.02)     6:09.75 (34.13)     6:43.94 (34.19)
        7:17.92 (33.98)     7:51.95 (34.03)     8:25.97 (34.02)     8:59.97 (34.00)
        9:34.24 (34.27)    10:08.68 (34.44)    10:42.89 (34.21)    11:17.52 (34.63)
       11:51.58 (34.06)    12:25.83 (34.25)    12:59.84 (34.01)    13:33.81 (33.97)
       14:07.71 (33.90)    14:41.64 (33.93)    15:15.64 (34.00)    15:49.96 (34.32)
       16:24.60 (34.64)    16:59.16 (34.56)    17:33.65 (34.49)    18:08.07 (34.42)
       18:41.92 (33.85)
  2 Saucy, Stephanie          52 1776                20:31.74   20:38.20  
                  34.31     1:10.82 (36.51)     1:47.82 (37.00)     2:25.14 (37.32)
        3:02.64 (37.50)     3:39.86 (37.22)     4:17.28 (37.42)     4:54.60 (37.32)
        5:32.46 (37.86)     6:09.84 (37.38)     6:47.25 (37.41)     7:24.40 (37.15)
        8:01.81 (37.41)     8:39.45 (37.64)     9:17.10 (37.65)     9:54.63 (37.53)
       10:32.09 (37.46)    11:09.35 (37.26)    11:47.08 (37.73)    12:24.93 (37.85)
       13:02.08 (37.15)    13:39.31 (37.23)    14:17.25 (37.94)    14:55.04 (37.79)
       15:32.92 (37.88)    16:11.38 (38.46)    16:49.25 (37.87)    17:27.59 (38.34)
       18:06.27 (38.68)    18:44.51 (38.24)    19:22.58 (38.07)    20:01.00 (38.42)
       20:38.20 (37.20)
  3 Brown, Ann                53 MERR                24:00.00   24:39.38  
                  40.56     1:26.69 (46.13)     2:12.73 (46.04)     2:59.19 (46.46)
        3:44.35 (45.16)     4:29.30 (44.95)     5:15.05 (45.75)     6:00.18 (45.13)
        6:46.04 (45.86)     7:31.06 (45.02)     8:16.45 (45.39)     9:01.51 (45.06)
        9:47.51 (46.00)    10:32.76 (45.25)    11:18.17 (45.41)    12:03.16 (44.99)
       12:48.64 (45.48)    13:34.55 (45.91)    14:19.88 (45.33)    15:05.06 (45.18)
       15:50.43 (45.37)    16:35.76 (45.33)    17:20.47 (44.71)    18:04.67 (44.20)
       18:49.00 (44.33)    19:33.02 (44.02)    20:16.28 (43.26)    21:00.60 (44.32)
       21:44.00 (43.40)    22:28.12 (44.12)    23:12.41 (44.29)    23:57.23 (44.82)
       24:39.38 (42.15)
  4 Anderson, Chelle          52 L4S                 30:00.00   27:09.70  
                  44.61     1:32.88 (48.27)     2:22.27 (49.39)     3:12.46 (50.19)
        4:02.34 (49.88)     4:52.44 (50.10)     5:42.01 (49.57)     6:32.23 (50.22)
        7:22.08 (49.85)     8:11.75 (49.67)     9:01.96 (50.21)     9:51.66 (49.70)
       10:41.68 (50.02)    11:31.48 (49.80)    12:20.63 (49.15)    13:10.42 (49.79)
       14:00.11 (49.69)    14:49.84 (49.73)    15:38.63 (48.79)    16:28.92 (50.29)
       17:18.17 (49.25)    18:07.68 (49.51)    18:57.60 (49.92)    19:47.53 (49.93)
       20:37.25 (49.72)    21:26.32 (49.07)    22:15.67 (49.35)    23:05.49 (49.82)
       23:54.70 (49.21)    24:43.94 (49.24)    25:33.57 (49.63)    26:22.18 (48.61)
       27:09.70 (47.52)
  5 Ament, Kristina           54 L4S                 34:00.00   32:24.88  
                  48.08     1:42.87 (54.79)     2:42.56 (59.69)     3:41.23 (58.67)
        4:38.30 (57.07)     5:37.60 (59.30)   6:39.49 (1:01.89)     7:37.10 (57.61)
      8:37.78 (1:00.68)   9:38.34 (1:00.56)  10:40.39 (1:02.05)    11:38.77 (58.38)
       12:38.52 (59.75)    13:36.21 (57.69)    14:35.00 (58.79)    15:34.32 (59.32)
       16:33.49 (59.17)  17:33.63 (1:00.14)    18:32.42 (58.79)    19:30.02 (57.60)
       20:27.80 (57.78)  21:28.11 (1:00.31)  22:28.21 (1:00.10)  23:29.00 (1:00.79)
       24:26.78 (57.78)  25:27.00 (1:00.22)  26:27.99 (1:00.99)    27:27.35 (59.36)
     28:28.15 (1:00.80)    29:27.63 (59.48)  30:28.66 (1:01.03)    31:28.43 (59.77)
       32:24.88 (56.45)
  6 Sumption, Donna           52 L4S                 35:00.00   34:54.81  
                  56.04   1:56.14 (1:00.10)     2:56.03 (59.89)   3:58.08 (1:02.05)
      5:02.03 (1:03.95)   6:04.83 (1:02.80)   7:08.82 (1:03.99)   8:09.53 (1:00.71)
      9:13.24 (1:03.71)  10:16.76 (1:03.52)  11:20.69 (1:03.93)  12:23.98 (1:03.29)
     13:28.05 (1:04.07)  14:31.57 (1:03.52)  15:35.56 (1:03.99)  16:40.37 (1:04.81)
     17:44.23 (1:03.86)  18:46.63 (1:02.40)  19:52.31 (1:05.68)  20:56.88 (1:04.57)
     22:00.84 (1:03.96)  23:05.31 (1:04.47)  24:09.67 (1:04.36)  25:13.65 (1:03.98)
     26:17.18 (1:03.53)  27:23.37 (1:06.19)  28:27.11 (1:03.74)  29:31.63 (1:04.52)
     30:36.39 (1:04.76)  31:42.12 (1:05.73)  32:46.77 (1:04.65)  33:50.58 (1:03.81)
     34:54.81 (1:04.23)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.04     5/10/13 LESLIE LIVINGSTON                            
        ZONE: Z 33.29     4/15/07 N.Steadman-Martin                            
          VA: V 31.28      2/8/15 Val Van Horn Pate                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           54 1776                   34.34      32.97Z 
  2 Elshafei, Donna           52 UMAC                   37.46      36.96  
  3 Witt, Cherie              51 CPYM                   36.86      38.37  
  4 Schroder, Armella         51 TRI3                 1:05.00      51.17  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.04     5/10/13 LESLIE LIVINGSTON                            
        ZONE: Z 33.29     4/15/07 N.Steadman-Martin                            
          VA: V 31.28      2/8/15 Val Van Horn Pate                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Susan           50 L4S                       NT      28.13Z 
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.19     3/18/16 FALL WILLEBOORDSE                          
        ZONE: Z 1:10.71     4/15/07 N.Steadman-Martin                          
          VA: V 1:06.16      2/8/15 Val Van Horn Pate                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           54 1776                 1:06.98    1:08.28Z 
                  33.53     1:08.28 (34.75)                                        
  2 Saucy, Stephanie          52 1776                 1:08.67    1:08.89Z 
  3 Howard, Amy               51 QMST                 1:15.69    1:20.32  
                  38.91     1:20.32 (41.41)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:07.51    11/22/14 ELLEN REYNOLDS                             
        ZONE: Z 2:21.72     4/21/13 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:25.28      2/6/16 Val Van Horn Pate                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           54 1776                 2:28.82    2:25.95  
                  35.08     1:11.69 (36.61)     1:49.10 (37.41)     2:25.95 (36.85)
  2 Hug, Laurie               50 1776                 2:28.22    2:26.12  
                  35.35     1:12.24 (36.89)     1:49.21 (36.97)     2:26.12 (36.91)
  3 Saucy, Stephanie          52 1776                 2:28.85    2:28.79  
                  35.62     1:12.76 (37.14)     1:51.13 (38.37)     2:28.79 (37.66)
  4 Elshafei, Donna           52 UMAC                 3:18.67    2:53.89  
                  41.15     1:25.09 (43.94)     2:11.20 (46.11)     2:53.89 (42.69)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37     5/21/10 BRIGITTE HEUER                               
        ZONE: Z 34.06     4/11/15 Leslie Livingston                            
          VA: V 32.83     5/20/10 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Lisa              51 RMST                   34.50      35.02  
  2 Toner, Karlin             54 GMUP                   37.44      37.52  
  3 Burke, Barbara            54 1776                   38.11      38.65  
  4 Dawson, Mandy             53 RMST                   39.34      39.45  
  5 Sickenberger, Phyllis     52 RMST                   48.00      44.20  
  6 Rome, Julie               54 TRI3                   56.00    1:00.96  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.21     2/18/12 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 1:13.46     4/25/10 Lisa Bennett                               
          VA: V 1:12.46     5/20/10 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        50 BCTM                 1:11.01    1:09.87Z 
                  32.71     1:09.87 (37.16)                                        
  2 Groves, Lisa              51 RMST                 1:15.30    1:17.43  
                  35.88     1:17.43 (41.55)                                        
  3 Burke, Barbara            54 1776                 1:22.58    1:22.55  
                  40.35     1:22.55 (42.20)                                        
  4 Toner, Karlin             54 GMUP                 1:24.30    1:24.76  
                  39.85     1:24.76 (44.91)                                        
  5 Witt, Cherie              51 CPYM                 1:23.94    1:26.58  
                  41.12     1:26.58 (45.46)                                        
  6 Bowman, Branka            50 L4S                  1:50.00    1:50.48  
                  51.95     1:50.48 (58.53)                                        
  7 Rome, Julie               54 TRI3                 2:00.00    2:08.73  
                1:02.95   2:08.73 (1:05.78)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92     2/20/12 CAROLINE KRATTLI                           
        ZONE: Z 2:45.65     4/20/13 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:45.89     5/11/06 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                 2:48.42    2:44.31Z 
                  37.98     1:19.54 (41.56)     2:01.86 (42.32)     2:44.31 (42.45)
  2 Groves, Lisa              51 RMST                 2:47.00    2:50.62  
                  37.85     1:20.34 (42.49)     2:05.13 (44.79)     2:50.62 (45.49)
  3 Swanson, Vibeke           54 1776                 2:58.85    2:53.39  
                  41.16     1:24.54 (43.38)     2:08.91 (44.37)     2:53.39 (44.48)
  4 Burke, Barbara            54 1776                 3:04.29    3:04.66  
                  41.72     1:29.11 (47.39)     2:17.61 (48.50)     3:04.66 (47.05)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.70     5/11/13 LESLIE LIVINGSTON                            
        ZONE: Z 30.88     4/15/07 Lisa Bennett                                 
          VA: V 29.03     4/28/11 Suzanne Newell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Susan           50 L4S                    26.70      26.97Z 
  2 Dawson, Mandy             53 RMST                   39.20      33.41  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.17     5/12/13 JILL HERNANDEZ                             
        ZONE: Z 1:00.81     4/21/13 Leslie Livingston                          
          VA: V 1:05.96      2/8/15 Val Van Horn Pate                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        50 BCTM                 1:01.25    1:01.57  
                  28.40     1:01.57 (33.17)                                        
  2 Saucy, Stephanie          52 1776                 1:11.99    1:14.76  
                  34.94     1:14.76 (39.82)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:15.18     5/17/02 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:34.33     4/25/10 Elizabeth Hogan                            
          VA: V 2:35.47      5/9/13 Val Van Horn Pate                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                 2:24.22    2:23.14Z 
                  32.29     1:08.71 (36.42)     1:45.88 (37.17)     2:23.14 (37.26)
  2 Burke, Barbara            54 1776                 2:54.69    2:59.47  
                  38.99     1:23.91 (44.92)     2:12.60 (48.69)     2:59.47 (46.87)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:01.48     3/19/16 FALL WILLEBOORDSE                          
        ZONE: Z 1:04.61      4/6/14 Leslie Livingston                          
          VA: V 1:05.26     4/28/11 Suzanne Newell                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        50 BCTM                 1:01.48    1:01.41N 
                  28.15     1:01.41 (33.26)                                        
  2 Williams, Susan           50 L4S                  1:05.00    1:04.29Z 
                  28.72     1:04.29 (35.57)                                        
  3 Groves, Lisa              51 RMST                 1:09.80    1:10.45  
                  33.28     1:10.45 (37.17)                                        
  4 Swanson, Vibeke           54 1776                 1:09.50    1:11.56  
                  34.05     1:11.56 (37.51)                                        
  5 Burke, Barbara            54 1776                 1:15.85    1:13.85  
                  35.38     1:13.85 (38.47)                                        
  6 Toner, Karlin             54 GMUP                 1:19.89    1:19.58  
                  37.31     1:19.58 (42.27)                                        
  7 Witt, Cherie              51 CPYM                 1:18.82    1:20.67  
                  37.95     1:20.67 (42.72)                                        
  8 Elshafei, Donna           52 UMAC                 1:25.31    1:21.45  
                  38.18     1:21.45 (43.27)                                        
  9 Moyer, Michelle           53 RMST                 1:30.00    1:29.34  
                  41.03     1:29.34 (48.31)                                        
 10 Dewing, Maria             52 RIPM                 1:28.28    1:31.64  
                  43.05     1:31.64 (48.59)                                        
 11 Bowman, Branka            50 L4S                  1:50.00    1:41.03  
                  49.37     1:41.03 (51.66)                                        
 12 Rome, Julie               54 TRI3                 2:00.00    2:08.77  
                1:02.96   2:08.77 (1:05.81)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:13.16     5/10/15 ELLEN REYNOLDS                             
        ZONE: Z 2:24.58     4/20/13 Vibeke Swanson                             
          VA: V 2:31.51     4/10/15 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        50 BCTM                 2:14.56    2:15.51Z 
                  28.24     1:01.83 (33.59)     1:42.05 (40.22)     2:15.51 (33.46)
  2 Hug, Laurie               50 1776                 2:27.22    2:28.41  
                  32.25     1:11.08 (38.83)     1:54.48 (43.40)     2:28.41 (33.93)
  3 Swanson, Vibeke           54 1776                 2:29.98    2:32.58  
                  36.16     1:12.61 (36.45)     1:57.40 (44.79)     2:32.58 (35.18)
  4 Saucy, Stephanie          52 1776                 2:34.21    2:33.80  
                  33.41     1:11.63 (38.22)     1:58.43 (46.80)     2:33.80 (35.37)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:44.38      5/2/14 JILL HERNANDEZ                             
        ZONE: Z 5:05.77     4/21/13 Vibeke Swanson                             
          VA: V 5:24.23     5/17/15 Kelly Parker Palace                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               50 1776                 5:05.05    5:04.65Z 
                  32.33     1:09.57 (37.24)     1:49.97 (40.40)     2:29.59 (39.62)
        3:13.03 (43.44)     3:57.11 (44.08)     4:31.14 (34.03)     5:04.65 (33.51)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29     5/10/09 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 27.03      5/8/90 Jane Bruner                                  
          VA: V 26.37     5/13/11 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Tammy             56 SVY                    30.30      29.84  
  2 Fries, Beth               58 MESC                   33.00      31.25  
  3 Miller, Patricia          55 VMST                   30.45      31.38  
  4 Frost, Holly              56 L4S                    38.07      37.38  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29     5/10/09 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 27.03      5/8/90 Jane Bruner                                  
          VA: V 26.37     5/13/11 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Brightwell, Kim           56 RMST                      NT      28.76  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   54.72      5/4/08 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:02.19     4/12/15 Kim Brightwell                             
          VA: V   58.81     5/13/11 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fries, Beth               58 MESC                 1:10.00    1:07.52  
                  32.54     1:07.52 (34.98)                                        
  2 Jordan, Tammy             56 SVY                  1:09.50    1:09.88  
                  30.77     1:09.88 (39.11)                                        
  3 Stuart, Margaret          57 ALEX                 1:25.04    1:22.66  
                  40.33     1:22.66 (42.33)                                        
  4 Baumgarten, Elizabeth     59 TRI3                 1:26.00    1:22.89  
                  37.87     1:22.89 (45.02)                                        
  5 Menes, Rebecca            55 DCAC                 1:29.23    1:30.31  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   54.72      5/4/08 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:02.19     4/12/15 Kim Brightwell                             
          VA: V   58.81     5/13/11 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Brightwell, Kim           56 RMST                      NT    1:03.23  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02     5/10/09 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:23.21     4/12/15 Cynthia Hajost                             
          VA: V 2:16.25      1/1/10 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           56 RMST                      NT    2:19.58Z 
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02     5/10/09 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:23.21     4/12/15 Cynthia Hajost                             
          VA: V 2:16.25      1/1/10 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fries, Beth               58 MESC                 2:50.00    2:30.21  
                  33.45     1:11.36 (37.91)     1:50.75 (39.39)     2:30.21 (39.46)
  2 Stuart, Margaret          57 ALEX                 3:00.80    3:07.67  
                  42.94     1:30.09 (47.15)     2:19.45 (49.36)     3:07.67 (48.22)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:27.33     1/25/09 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 6:18.92     4/12/15 Cynthia Hajost                             
          VA: V 5:54.39     4/15/11 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Patricia          55 VMST                 6:41.03    6:39.41  
                  36.80     1:16.47 (39.67)     1:56.67 (40.20)     2:37.34 (40.67)
        3:18.04 (40.70)     3:58.83 (40.79)     4:39.76 (40.93)     5:20.43 (40.67)
        6:00.70 (40.27)     6:39.41 (38.71)                                        
  2 Fries, Beth               58 MESC                 7:00.00    6:51.53  
                  34.17     1:12.95 (38.78)     1:53.95 (41.00)     2:35.92 (41.97)
        3:18.57 (42.65)     4:01.20 (42.63)     4:44.17 (42.97)     5:27.34 (43.17)
        6:10.35 (43.01)     6:51.53 (41.18)                                        
  3 Stuart, Margaret          57 ALEX                 7:50.39    8:11.47  
                  43.07     1:30.99 (47.92)     2:19.61 (48.62)     3:08.44 (48.83)
        3:58.68 (50.24)     4:49.73 (51.05)     5:40.56 (50.83)     6:31.66 (51.10)
        7:22.54 (50.88)     8:11.47 (48.93)                                        
  4 Flynn, Merri              56 RMST                 8:30.00    8:34.71  
                  45.59     1:35.96 (50.37)     2:28.13 (52.17)     3:19.98 (51.85)
        4:13.60 (53.62)     5:05.89 (52.29)     5:58.76 (52.87)     6:51.54 (52.78)
        7:44.64 (53.10)     8:34.71 (50.07)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:20.53     3/13/10 LAURA VAL                                 
        ZONE: Z 12:46.93     4/12/15 Cynthia Hajost                            
          VA: V 11:49.98     4/15/11 Shirley Loftus-Charley                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       59 SVY                 14:30.00   13:54.67  
                  36.03     1:15.34 (39.31)     1:56.04 (40.70)     2:37.24 (41.20)
        3:18.86 (41.62)     4:00.93 (42.07)     4:43.13 (42.20)     5:25.00 (41.87)
        6:07.00 (42.00)     6:48.78 (41.78)     7:30.45 (41.67)     8:12.33 (41.88)
        8:54.48 (42.15)     9:37.22 (42.74)    10:20.53 (43.31)    11:03.56 (43.03)
       11:46.50 (42.94)    12:29.52 (43.02)    13:12.88 (43.36)    13:54.67 (41.79)
  2 Sturm, Shari              55 MASH                14:45.00   15:01.27  
                  42.05     1:26.52 (44.47)     2:12.25 (45.73)     2:58.23 (45.98)
        3:44.22 (45.99)     4:29.98 (45.76)     5:15.83 (45.85)     6:01.16 (45.33)
        6:47.04 (45.88)     7:32.94 (45.90)     8:18.36 (45.42)     9:03.83 (45.47)
        9:49.35 (45.52)    10:35.01 (45.66)    11:20.16 (45.15)    12:04.87 (44.71)
       12:50.09 (45.22)    13:34.76 (44.67)    14:18.69 (43.93)    15:01.27 (42.58)
  3 Baumgarten, Elizabeth     59 TRI3                20:00.00   17:16.97  
                  45.05     1:32.08 (47.03)                             3:16.96 ( )
        4:09.36 (52.40)     5:02.49 (53.13)                                        
                                8:34.43 ( )     9:27.30 (52.87)    10:20.05 (52.75)
       11:12.69 (52.64)                            12:58.00 ( )    13:49.47 (51.47)
       14:41.91 (52.44)    15:34.74 (52.83)  17:16.97 (1:42.23)                    
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:56.04     4/16/10 LAURA VAL                                 
        ZONE: Z 21:12.59     4/10/15 Cynthia Hajost                            
          VA: V 19:49.87     2/12/11 Shirley Loftus-Charley                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Joy                 58 L4S                 40:00.00   36:18.54  
                2:02.03   3:05.53 (1:03.50)   4:07.63 (1:02.10)   5:12.48 (1:04.85)
      6:16.48 (1:04.00)   7:21.51 (1:05.03)   8:27.40 (1:05.89)   9:31.04 (1:03.64)
     10:36.86 (1:05.82)  11:42.28 (1:05.42)  12:47.33 (1:05.05)  13:52.82 (1:05.49)
     15:00.30 (1:07.48)  16:08.62 (1:08.32)  17:17.57 (1:08.95)  18:24.97 (1:07.40)
                               19:30.17 ( )  20:36.62 (1:06.45)  21:46.36 (1:09.74)
     22:52.33 (1:05.97)  23:59.98 (1:07.65)  25:07.75 (1:07.77)  26:13.72 (1:05.97)
     27:22.63 (1:08.91)  28:29.31 (1:06.68)  29:36.62 (1:07.31)  30:45.87 (1:09.25)
     31:52.26 (1:06.39)  33:00.00 (1:07.74)  34:07.59 (1:07.59)  35:13.35 (1:05.76)
     36:18.54 (1:05.19)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88     3/28/10 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 31.27     4/12/15 Kim Brightwell                               
          VA: V 34.01    10/30/11 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           56 RMST                   31.14      31.03Z 
  2 Gaynor, Patty             55 NEM                    32.90      32.71  
  3 Jordan, Tammy             56 SVY                    40.20      38.69  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65     5/23/10 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:08.67     4/12/15 Kim Brightwell                             
          VA: V 1:15.29    10/30/11 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           56 RMST                 1:08.72    1:09.60  
                  34.08     1:09.60 (35.52)                                        
  2 Gaynor, Patty             55 NEM                  1:12.00    1:12.00  
                  34.55     1:12.00 (37.45)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.94      5/2/14 BONNIE BILICH                              
        ZONE: Z 2:30.95     4/12/15 Kim Brightwell                             
          VA: V 2:41.81     1/30/11 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           56 RMST                 2:38.47    2:31.88  
                  35.25     1:13.62 (38.37)     1:52.89 (39.27)     2:31.88 (38.99)
  2 Gaynor, Patty             55 NEM                  2:43.20    2:44.08  
                  36.98     1:18.07 (41.09)     2:01.22 (43.15)     2:44.08 (42.86)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.76     5/14/11 LISA BENNETT                                 
        ZONE: Z 35.79     4/11/15 Kim Brightwell                               
          VA: V 33.76     5/13/11 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           56 RMST                   35.83      35.88  
  2 Miller, Patricia          55 VMST                   37.52      36.44  
  3 Gaynor, Patty             55 NEM                    36.59      36.56  
  4 Jordan, Tammy             56 SVY                    40.50      39.59  
  5 Flynn, Merri              56 RMST                   48.00      44.63  
  6 Peters, Melissa           57 EST                    43.00      45.51  
  7 Baumgarten, Elizabeth     59 TRI3                   43.37      46.17  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.76     4/25/15 CHRIS WENZEL                               
        ZONE: Z 1:19.22     4/12/92 Jane Bruner                                
          VA: V 1:13.91     5/13/11 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       59 SVY                  1:30.00    1:30.04  
                  42.65     1:30.04 (47.39)                                        
  2 Baumgarten, Elizabeth     59 TRI3                 1:39.56    1:36.72  
                  45.58     1:36.72 (51.14)                                        
  3 Peters, Melissa           57 EST                  1:50.00    1:40.57  
                  48.53     1:40.57 (52.04)                                        
  4 Stuart, Margaret          57 ALEX                 1:52.91    1:50.60  
                  52.24     1:50.60 (58.36)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:40.19     5/10/09 CATHERINE KOHN                             
        ZONE: Z 2:53.73     4/17/11 Janet Bright                               
          VA: V 2:58.21     4/15/11 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Patricia          55 VMST                 2:57.04    2:57.60V 
                  41.03     1:25.33 (44.30)     2:11.00 (45.67)     2:57.60 (46.60)
  2 Snow, Karen               56 MERR                 3:20.41    3:15.50  
                  44.64     1:34.07 (49.43)     2:25.28 (51.21)     3:15.50 (50.22)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.45     5/11/13 TRACI GRANGER                                
        ZONE: Z 32.11      5/8/90 Jane Bruner                                  
          VA: V 30.34     5/13/11 Lisa Bennett                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       59 SVY                    31.45      32.03Z 
  2 Gaynor, Patty             55 NEM                    32.50      33.50  
  3 Jordan, Tammy             56 SVY                    35.00      34.71  
  4 Corbett, Alice            57 FAC                    39.30      42.59  
  5 Flynn, Merri              56 RMST                   45.00      43.94  
  6 Peters, Melissa           57 EST                    40.00      44.04  
  7 Menes, Rebecca            55 DCAC                   46.26      46.62  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31     5/10/09 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:09.68     4/21/13 Jeanne Lappin                              
          VA: V 1:08.34     5/13/11 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       59 SVY                  1:22.00    1:31.58  
                  42.02     1:31.58 (49.56)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:16.28     5/10/09 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:38.25     4/20/13 Jeanne Lappin                              
          VA: V 2:44.22     1/30/11 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corbett, Alice            57 FAC                  3:44.00    3:36.17  
                  47.89     1:42.57 (54.68)     2:39.29 (56.72)     3:36.17 (56.88)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21     5/20/07 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:10.43     4/12/15 Kim Brightwell                             
          VA: V 1:07.93     5/13/11 Lisa Bennett                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           56 RMST                 1:10.53    1:09.37Z 
                  31.72     1:09.37 (37.65)                                        
  2 Snow, Karen               56 MERR                 1:21.03    1:17.19  
                  36.95     1:17.19 (40.24)                                        
  3 Jordan, Tammy             56 SVY                  1:19.00    1:17.23  
                  36.52     1:17.23 (40.71)                                        
  4 Miller, Patricia          55 VMST                 1:15.58    1:17.85  
                  38.30     1:17.85 (39.55)                                        
  5 Keisling, Christine       59 SVY                  1:18.00    1:17.93  
                  34.51     1:17.93 (43.42)                                        
  6 Peters, Melissa           57 EST                  1:45.00    1:32.28  
                  43.79     1:32.28 (48.49)                                        
  7 Corbett, Alice            57 FAC                  1:29.32    1:32.63  
                  43.60     1:32.63 (49.03)                                        
  8 Flynn, Merri              56 RMST                 1:50.00    1:38.63  
                  48.04     1:38.63 (50.59)                                        
  9 Frost, Holly              56 L4S                  1:40.44    1:41.00  
                  46.74     1:41.00 (54.26)                                        
 10 Stuart, Margaret          57 ALEX                 1:45.17    1:45.57  
                  53.21     1:45.57 (52.36)                                        
 -- Baumgarten, Elizabeth     59 TRI3                 1:36.69         DQ  
                  46.62          DQ (50.44)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91     5/22/10 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:35.70     4/24/10 Shirley Loftus-Ch                          
          VA: V 2:35.70     4/23/10 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine       59 SVY                  2:52.00    2:55.45  
                  37.95     1:23.14 (45.19)     2:14.12 (50.98)     2:55.45 (41.33)
  2 Snow, Karen               56 MERR                 3:03.86    2:58.93  
                  40.29     1:25.71 (45.42)     2:16.74 (51.03)     2:58.93 (42.19)
  3 Corbett, Alice            57 FAC                  3:15.74    3:16.32  
                  47.08     1:36.62 (49.54)   3:16.32 (1:39.70)                    
  4 Peters, Melissa           57 EST                  3:05.00    3:23.79  
                  45.13     1:38.02 (52.89)     2:34.77 (56.75)     3:23.79 (49.02)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:03.92      5/7/10 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 5:29.09     4/25/10 Shirley Loftus-Ch                          
          VA: V 5:28.24     2/12/11 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snow, Karen               56 MERR                 6:25.00    6:19.46  
                  42.46     1:32.11 (49.65)     2:19.67 (47.56)     3:06.62 (46.95)
        3:58.06 (51.44)     4:50.53 (52.47)     5:38.62 (48.09)     6:19.46 (40.84)
  2 Corbett, Alice            57 FAC                  7:15.00    6:55.70  
                  47.35     1:40.16 (52.81)     2:33.91 (53.75)     3:25.85 (51.94)
        4:23.42 (57.57)     5:22.29 (58.87)     6:10.31 (48.02)     6:55.70 (45.39)
 -- Keisling, Christine       59 SVY                  6:12.00         DQ  
                  43.85     1:34.67 (50.82)     2:26.72 (52.05)     3:17.61 (50.89)
        4:10.97 (53.36)     5:05.31 (54.34)     5:49.39 (44.08)          DQ (42.94)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.48      3/9/14 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 28.40     4/12/15 Melinda Wolff                                
          VA: V 30.54     3/25/12 Shirley Loftus-Charley                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                   29.31      28.86  
  2 Figenshu, Susan           61 1776                   31.52      31.63  
  3 Watts, Sue                61 1776                   31.53      31.82  
  4 Duquette, Bobbe           62 L4S                    35.00      35.01  
  5 Clark, Debra              61 FAC                  1:17.38    1:05.95  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   56.45     4/29/12 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:04.78     4/20/97 Jane Bruner                                
          VA: V 1:04.18     4/13/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                 1:07.17    1:04.92  
                  30.57     1:04.92 (34.35)                                        
  2 Watts, Sue                61 1776                 1:09.00    1:09.04  
                  34.04     1:09.04 (35.00)                                        
  3 Figenshu, Susan           61 1776                 1:10.21    1:11.18  
                  33.41     1:11.18 (37.77)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:05.95     4/10/15 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:15.58     4/12/15 Nancy Steadman Ma                          
          VA: V 2:16.92     1/29/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 2:24.00    2:22.07  
                  33.59     1:09.42 (35.83)     1:46.13 (36.71)     2:22.07 (35.94)
  2 Pfinsgraff, Joan          62 MARY                 2:22.00    2:22.45  
                  32.85     1:08.31 (35.46)     1:45.14 (36.83)     2:22.45 (37.31)
  3 Watts, Sue                61 1776                 2:32.09    2:32.63  
                  35.98     1:14.09 (38.11)     1:53.46 (39.37)     2:32.63 (39.17)
  4 Figenshu, Susan           61 1776                 2:48.86    2:46.77  
                  37.05     1:18.21 (41.16)     2:02.92 (44.71)     2:46.77 (43.85)
  5 White, Maureen            60 CRAB                 3:10.00    3:00.98  
                  41.56     1:27.25 (45.69)     2:15.23 (47.98)     3:00.98 (45.75)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:39.00     1/26/14 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 6:10.88     4/12/15 Shirley Loftus-Ch                          
          VA: V 5:56.62     3/25/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                      NT    6:08.61Z 
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:39.00     1/26/14 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 6:10.88     4/12/15 Shirley Loftus-Ch                          
          VA: V 5:56.62     3/25/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Sue                61 1776                 6:46.28    6:49.34  
                  37.53     1:17.58 (40.05)     1:58.86 (41.28)     2:40.33 (41.47)
        3:22.05 (41.72)     4:03.69 (41.64)     4:45.27 (41.58)     5:27.27 (42.00)
        6:09.69 (42.42)     6:49.34 (39.65)                                        
  2 Braaten, Kitten           60 VMST                 7:29.14    7:16.57  
                  40.93     1:24.41 (43.48)     2:08.48 (44.07)     2:52.61 (44.13)
        3:36.67 (44.06)     4:20.80 (44.13)     5:05.33 (44.53)     5:49.70 (44.37)
        6:34.00 (44.30)     7:16.57 (42.57)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.77     3/30/12 LAURA VAL                                 
        ZONE: Z 14:05.17     4/20/97 Nancy Brown                               
          VA: V 12:06.00     4/26/12 Shirley Loftus-Charley                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                12:30.00   12:22.20Z 
                  34.25     1:11.18 (36.93)     1:48.04 (36.86)     2:25.04 (37.00)
        3:01.80 (36.76)     3:38.96 (37.16)     4:16.28 (37.32)     4:53.58 (37.30)
        5:31.07 (37.49)     6:08.61 (37.54)     6:46.41 (37.80)     7:24.10 (37.69)
        8:01.67 (37.57)     8:39.11 (37.44)     9:16.45 (37.34)     9:53.70 (37.25)
       10:31.44 (37.74)    11:08.58 (37.14)    11:46.01 (37.43)    12:22.20 (36.19)
  2 Watts, Sue                61 1776                14:00.97   14:01.88Z 
                  37.87     1:19.25 (41.38)     2:01.17 (41.92)     2:43.50 (42.33)
        3:25.85 (42.35)     4:08.86 (43.01)     4:51.60 (42.74)     5:34.51 (42.91)
        6:17.26 (42.75)     7:00.23 (42.97)     7:43.07 (42.84)     8:25.84 (42.77)
        9:08.43 (42.59)     9:50.96 (42.53)    10:33.48 (42.52)    11:15.77 (42.29)
       11:58.24 (42.47)    12:40.49 (42.25)    13:22.52 (42.03)    14:01.88 (39.36)
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:43.99     3/30/12 LAURA VAL                                 
        ZONE: Z 20:30.03     4/10/15 Nancy Steadman Ma                         
          VA: V 20:04.71     2/11/12 Shirley Loftus-Charley                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            63 UMAC                26:00.00   26:17.95  
                  41.90     1:27.25 (45.35)     2:15.00 (47.75)     3:03.65 (48.65)
        3:51.88 (48.23)     4:40.97 (49.09)     5:29.94 (48.97)     6:17.60 (47.66)
        7:04.75 (47.15)     7:52.99 (48.24)     8:41.30 (48.31)     9:29.60 (48.30)
       10:17.19 (47.59)    11:06.91 (49.72)    11:55.01 (48.10)    12:43.75 (48.74)
       13:31.12 (47.37)    14:19.19 (48.07)    15:07.64 (48.45)    15:56.67 (49.03)
       16:44.75 (48.08)    17:34.75 (50.00)    18:22.23 (47.48)    19:10.79 (48.56)
       19:58.89 (48.10)    20:46.92 (48.03)    21:34.63 (47.71)    22:21.97 (47.34)
       23:09.86 (47.89)    23:57.91 (48.05)    24:45.10 (47.19)    25:31.96 (46.86)
       26:17.95 (45.99)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.58     4/26/15 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 36.61      5/5/96 Jane Bruner                                  
          VA: V 36.94     4/26/12 Marcia Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan          62 MARY                   33.90      33.47Z 
  2 Watts, Sue                61 1776                   36.70      36.69  
  3 Figenshu, Susan           61 1776                   37.75      37.48  
  4 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                   39.00      38.89  
  5 Clark, Debra              61 FAC                  1:28.55    1:15.30  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.58     4/26/15 LAURA VAL                                    
        ZONE: Z 36.61      5/5/96 Jane Bruner                                  
          VA: V 36.94     4/26/12 Marcia Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                      NT      36.89  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72     5/12/13 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:20.41     3/22/87 Clara Walker                               
          VA: V 1:17.33     4/13/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan          62 MARY                 1:13.00    1:11.28Z 
                  35.36     1:11.28 (35.92)                                        
  2 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 1:20.00    1:20.21Z 
                  39.92     1:20.21 (40.29)                                        
  3 Figenshu, Susan           61 1776                 1:25.00    1:21.55  
                  39.20     1:21.55 (42.35)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:21.44     5/11/13 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:29.52      4/6/14 Joan Pfinsgraff                            
          VA: V 2:38.63     4/26/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfinsgraff, Joan          62 MARY                 2:35.77    2:33.42  
                  36.17     1:14.72 (38.55)     1:54.21 (39.49)     2:33.42 (39.21)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.09     5/10/13 MELINDA WOLFF                                
        ZONE: Z 36.77     4/20/13 Melinda Wolff                                
          VA: V 39.46     4/13/12 Shirley Loftus-Charley                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                   37.30      37.08  
  2 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                   41.00      40.59  
  3 White, Maureen            60 CRAB                   43.50      42.93  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:16.80     4/25/15 LO KNAPP                                   
        ZONE: Z 1:19.00     4/21/13 Melinda Wolff                              
          VA: V 1:24.75     4/26/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                 1:22.82    1:23.47  
                  38.21     1:23.47 (45.26)                                        
  2 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 1:30.00    1:28.43  
                  42.18     1:28.43 (46.25)                                        
  3 White, Maureen            60 CRAB                 1:35.00    1:34.93  
                  45.82     1:34.93 (49.11)                                        
  4 Lampe, Betty              60 SVY                  1:42.27    1:45.40  
                  49.62     1:45.40 (55.78)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:44.73     4/26/15 LO KNAPP                                   
        ZONE: Z 2:56.39      5/2/99 Joann Leilich                              
          VA: V 2:57.39     4/26/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Maureen            60 CRAB                 3:30.00    3:32.08  
                  48.39     1:41.58 (53.19)     2:35.81 (54.23)     3:32.08 (56.27)
  2 Lampe, Betty              60 SVY                  3:42.34    3:40.97  
                  49.01     1:44.83 (55.82)     2:43.58 (58.75)     3:40.97 (57.39)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.14     5/11/13 CHARLOTTE DAVIS                              
        ZONE: Z 34.14      5/5/96 Jane Bruner                                  
          VA: V 33.58     4/13/12 Shirley Loftus-Charley                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                   34.00      32.15Z 
  2 Figenshu, Susan           61 1776                   33.53      33.41Z 
  3 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                   36.00      34.33  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:04.27     4/27/12 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:17.83      4/6/14 Kathleen Lewis                             
          VA: V 1:12.93     1/29/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 1:20.00    1:16.83Z 
                  36.09     1:16.83 (40.74)                                        
  2 Lampe, Betty              60 SVY                  1:37.65    1:40.92  
                  45.26     1:40.92 (55.66)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:24.30     5/10/13 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:43.12     4/11/15 Nancy Steadman Ma                          
          VA: V 2:43.42     2/11/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 2:50.00    2:47.94  
                  36.10     1:18.66 (42.56)     2:01.60 (42.94)     2:47.94 (46.34)
  2 Braaten, Kitten           60 VMST                 4:00.00    3:29.99  
                  47.90     1:41.10 (53.20)     2:36.72 (55.62)     3:29.99 (53.27)
  3 Lampe, Betty              60 SVY                  3:54.97    3:51.73  
                  46.18     1:43.92 (57.74)   2:47.52 (1:03.60)   3:51.73 (1:04.21)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:07.08     5/17/15 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 1:14.02     4/12/15 Nancy Steadman Ma                          
          VA: V 1:15.44     2/11/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            63 1776                 1:16.59    1:15.25  
                  34.71     1:15.25 (40.54)                                        
  2 Lampe, Betty              60 SVY                  1:39.79    1:35.14  
                  45.50     1:35.14 (49.64)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.40      3/4/12 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 2:36.65     4/14/12 Shirley Loftus-Ch                          
          VA: V 2:36.65     4/13/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 2:47.00    2:41.23  
                  35.52     1:17.94 (42.42)     2:05.09 (47.15)     2:41.23 (36.14)
  2 Pfinsgraff, Joan          62 MARY                 2:45.00    2:43.42  
                  37.98     1:17.64 (39.66)     2:06.73 (49.09)     2:43.42 (36.69)
  3 Lampe, Betty              60 SVY                  3:25.97    3:23.66  
                  44.77     1:41.10 (56.33)     2:38.72 (57.62)     3:23.66 (44.94)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:16.18     3/15/14 LAURA VAL                                  
        ZONE: Z 5:36.46      4/6/14 Shirley Loftus-Ch                          
          VA: V 5:33.25     3/25/12 Shirley Loftus-Charley                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   64 VMST                 5:48.00    5:36.78  
                  36.14     1:18.74 (42.60)     2:02.66 (43.92)     2:45.70 (43.04)
        3:33.87 (48.17)     4:24.23 (50.36)     5:01.13 (36.90)     5:36.78 (35.65)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.03      3/6/16 CHARLOTTE DAVIS                              
        ZONE: Z 31.33      5/1/94 Clara Walker                                 
          VA: V 30.42     5/17/07 Beth Schreiner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lahtinen-Hicks, Wallis    65 NAMI                   49.09      41.55  
  2 Warren, Barbara           69 WVM                    43.31      44.68  
  3 Batko, Margaret           65 TRI3                   44.61      46.75  
  4 Zalkind, Julie            69 ARMS                   58.86      51.18  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:05.01     4/26/15 STELLA PREISSLER                           
        ZONE: Z 1:09.79      5/9/93 Clara Walker                               
          VA: V 1:09.77     5/17/07 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             69 UC10                 1:18.29    1:18.92  
                  37.94     1:18.92 (40.98)                                        
  2 Lahtinen-Hicks, Wallis    65 NAMI                 1:45.09    1:37.32  
                  44.53     1:37.32 (52.79)                                        
  3 Batko, Margaret           65 TRI3                 1:41.85    1:46.22  
                  50.76     1:46.22 (55.46)                                        
  4 Warren, Barbara           69 WVM                  1:45.21    1:54.46  
                  51.66   1:54.46 (1:02.80)                                        
  5 Zalkind, Julie            69 ARMS                 2:05.05    1:58.75  
                  55.43   1:58.75 (1:03.32)                                        
  6 Breidinger, Phyllis       68 1693                 2:27.33    2:00.59  
                  57.31   2:00.59 (1:03.28)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:17.15      3/6/16 CHARLOTTE DAVIS                            
        ZONE: Z 2:35.59      5/9/93 Clara Walker                               
          VA: V 2:33.50     1/31/15 Marcia Barry                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             69 UC10                 2:54.90    2:53.70  
                  39.13     1:22.29 (43.16)     2:08.21 (45.92)     2:53.70 (45.49)
  2 Batko, Margaret           65 TRI3                 3:50.02    3:56.15  
                  53.40   1:53.65 (1:00.25)   2:56.00 (1:02.35)   3:56.15 (1:00.15)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:20.15     4/12/14 BARBARA DUNBAR                             
        ZONE: Z 6:57.63      5/9/93 Clara Walker                               
          VA: V 6:48.80     1/31/15 Marcia Barry                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             69 UC10                 7:39.00    7:43.11  
                  40.62     1:26.34 (45.72)     2:13.08 (46.74)     3:00.02 (46.94)
        3:47.15 (47.13)     4:34.59 (47.44)     5:21.63 (47.04)     6:09.27 (47.64)
        6:56.71 (47.44)     7:43.11 (46.40)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:55.01     4/23/15 CELESTE MILLER                            
        ZONE: Z 14:04.18      5/9/93 Clara Walker                              
          VA: V 13:48.36     1/31/15 Marcia Barry                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tierstein, Leslie         65 L4S                 29:00.00   28:40.52  
                1:12.98   2:36.24 (1:23.26)   4:02.49 (1:26.25)   5:28.39 (1:25.90)
      6:57.29 (1:28.90)   8:22.19 (1:24.90)   9:50.52 (1:28.33)  11:15.03 (1:24.51)
     12:42.59 (1:27.56)  14:09.59 (1:27.00)  15:37.05 (1:27.46)  17:02.79 (1:25.74)
     18:30.35 (1:27.56)  20:01.69 (1:31.34)  21:27.67 (1:25.98)  23:01.19 (1:33.52)
     24:28.37 (1:27.18)  25:54.99 (1:26.62)  27:20.26 (1:25.27)  28:40.52 (1:20.26)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21:50.50     4/12/14 BARBARA DUNBAR                            
        ZONE: Z 23:55.07      5/1/94 Clara Walker                              
          VA: V 25:53.15      5/7/09 Betsy Durrant                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer        68 L4S                 44:32.80   46:42.34  
                1:20.65   2:46.13 (1:25.48)   4:13.64 (1:27.51)   5:40.82 (1:27.18)
      7:06.16 (1:25.34)   8:33.30 (1:27.14)   9:59.38 (1:26.08)  11:27.33 (1:27.95)
     12:50.96 (1:23.63)  14:17.02 (1:26.06)  15:41.88 (1:24.86)  17:08.12 (1:26.24)
     18:36.24 (1:28.12)  19:57.84 (1:21.60)  21:23.87 (1:26.03)  22:49.42 (1:25.55)
     24:16.66 (1:27.24)  25:41.34 (1:24.68)  27:05.06 (1:23.72)  28:29.40 (1:24.34)
     29:54.26 (1:24.86)  31:20.41 (1:26.15)  32:45.06 (1:24.65)  34:09.63 (1:24.57)
     35:34.15 (1:24.52)  37:00.49 (1:26.34)  38:24.03 (1:23.54)  39:47.89 (1:23.86)
     41:13.09 (1:25.20)  42:37.09 (1:24.00)  43:59.20 (1:22.11)  45:23.28 (1:24.08)
     46:42.34 (1:19.06)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.49     4/12/15 CECILIA MCCLOSKEY                            
        ZONE: Z 39.45     4/13/03 Nancy Brown                                  
          VA: V 38.22     1/31/15 Marcia Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           69 WVM                    53.49      55.08  
  2 Zalkind, Julie            69 ARMS                 1:05.05      59.13  
  3 Batko, Margaret           65 TRI3                 1:00.38    1:00.07  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.15     4/11/15 CECILIA MCCLOSKEY                          
        ZONE: Z 1:24.62     4/13/03 Nancy Brown                                
          VA: V 1:24.62     1/31/15 Marcia Barry                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neaves, Marie             68 1ST                  1:55.00    1:56.16  
                  58.67     1:56.16 (57.49)                                        
  2 Warren, Barbara           69 WVM                  2:10.70    2:11.66  
                1:01.38   2:11.66 (1:10.28)                                        
  3 Batko, Margaret           65 TRI3                 2:10.00    2:28.44  
                1:11.72   2:28.44 (1:16.72)                                        
 -- Zalkind, Julie            69 ARMS                 2:14.82         DQ  
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:34.30     2/14/15 CECILIA MCCLOSKEY                          
        ZONE: Z 2:35.00     4/12/15 Cecilia Mccloskey                          
          VA: V 2:58.81     3/23/14 Marcia Barry                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer        68 L4S                  6:59.78    7:08.50  
                1:38.55   3:25.61 (1:47.06)   5:18.55 (1:52.94)   7:08.50 (1:49.95)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74     4/25/04 JOANN LEILICH                                
        ZONE: Z 38.59      4/4/04 Joann Leilich                                
          VA: V 37.74     4/22/04 Joann Leilich                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neaves, Marie             68 1ST                    50.00      49.66  
  2 Warren, Barbara           69 WVM                  1:01.68    1:02.04  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95     4/25/04 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 1:24.51      4/4/04 Joann Leilich                              
          VA: V 1:23.95     4/22/04 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         69 ANCM                 1:33.57    1:30.38  
                  44.57     1:30.38 (45.81)                                        
  2 Johnston, Jennifer        68 L4S                  4:06.37    4:02.41  
                1:58.93   4:02.41 (2:03.48)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:01.50      4/4/04 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 3:01.50      4/4/04 Joann Leilich                              
          VA: V 3:01.50      4/2/04 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         69 ANCM                 3:20.77    3:19.52  
                  45.14     1:36.04 (50.90)     2:27.53 (51.49)     3:19.52 (51.99)
  2 Neaves, Marie             68 1ST                  3:56.45    4:09.58  
                  58.78   2:02.34 (1:03.56)   3:07.12 (1:04.78)   4:09.58 (1:02.46)
  3 Johnston, Jennifer        68 L4S                  8:17.93    8:06.72  
                1:56.99   4:01.77 (2:04.78)   6:05.44 (2:03.67)   8:06.72 (2:01.28)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.19     3/21/14 DIANN UUSTAL                                 
        ZONE: Z 39.22     4/15/07 Beth Schreiner                               
          VA: V 39.22     4/13/07 Beth Schreiner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           69 WVM                  1:05.49    1:06.59  
  2 Johnston, Jennifer        68 L4S                  2:17.99    2:19.87  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:11.55     2/15/15 CECILIA MCCLOSKEY                          
        ZONE: Z 1:24.21     4/15/12 Margot Pettijohn                           
          VA: V 1:35.12    10/30/05 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         69 ANCM                 1:28.71    1:28.78  
                  40.76     1:28.78 (48.02)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.22     4/12/15 CECILIA MCCLOSKEY                          
        ZONE: Z 1:12.22     4/12/15 Cecilia Mccloskey                          
          VA: V 1:22.20     4/22/04 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         69 ANCM                 1:25.95    1:23.14  
                  38.98     1:23.14 (44.16)                                        
  2 Warren, Barbara           69 WVM                  2:25.12    2:18.85  
                1:03.37   2:18.85 (1:15.48)                                        
 -- Johnston, Jennifer        68 L4S                  3:26.89         DQ  
                1:53.16        DQ (1:41.78)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:37.07     4/11/15 CECILIA MCCLOSKEY                          
        ZONE: Z 2:37.07     4/11/15 Cecilia Mccloskey                          
          VA: V 3:02.97      1/1/04 Joann Leilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         69 ANCM                 3:03.33    3:03.69  
                  40.12     1:26.95 (46.83)   3:03.69 (1:36.74)                    
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79     4/30/00 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:13.89     4/23/06 Nancy Brown                                
          VA: V 1:12.24     4/28/11 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             73 RMST                 1:48.11    1:55.19  
                  55.21     1:55.19 (59.98)                                        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:58.55     4/25/04 LAVELLE STOINOFF                          
        ZONE: Z 15:29.63     4/20/97 June Krauser                              
          VA: V 16:06.98     4/29/12 Betsy Durrant                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             73 RMST                21:44.53   21:47.67  
                  58.30   2:02.91 (1:04.61)   3:10.30 (1:07.39)   4:17.15 (1:06.85)
      5:25.41 (1:08.26)   6:30.23 (1:04.82)   7:35.76 (1:05.53)   8:42.84 (1:07.08)
      9:50.77 (1:07.93)  10:56.64 (1:05.87)  12:03.73 (1:07.09)  13:09.15 (1:05.42)
     14:15.53 (1:06.38)  15:21.10 (1:05.57)  16:25.89 (1:04.79)  17:30.90 (1:05.01)
     18:36.73 (1:05.83)  19:41.70 (1:04.97)  20:46.14 (1:04.44)  21:47.67 (1:01.53)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91     5/20/07 BETSY JORDAN                                 
        ZONE: Z 39.48     4/23/06 Nancy Brown                                  
          VA: V 40.03     4/26/12 Beth Schreiner                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             73 RMST                   56.72      59.51  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:21.68     4/13/13 JOY WARD                                   
        ZONE: Z 1:23.67     4/23/06 Nancy Brown                                
          VA: V 1:29.24     4/26/12 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             73 RMST                 2:00.94    2:04.48  
                1:01.50   2:04.48 (1:02.98)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:57.22     4/14/13 JOY WARD                                   
        ZONE: Z 3:11.90     3/29/98 Doris Steadman                             
          VA: V 3:22.27      2/3/13 Beth Schreiner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             73 RMST                 4:22.84    4:24.28  
                1:06.67   2:13.78 (1:07.11)   3:22.10 (1:08.32)   4:24.28 (1:02.18)
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97     4/30/00 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:26.07     4/23/06 Nancy Brown                                
          VA: V 1:34.88     4/21/06 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             73 RMST                 2:18.40    2:22.26  
                1:07.21   2:22.26 (1:15.05)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87      4/3/05 GAIL ROPER                                   
        ZONE: Z 36.70     3/29/98 Dorothy Donnelly                             
          VA: V 34.44      3/3/12 Johnnie Detrick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           75 VMST                   35.24      35.17Z 
  2 Hannam, Karen             75 L4S                    59.20    1:00.63  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23     4/24/05 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:28.20      5/2/99 Dorothy Donnelly                           
          VA: V 1:17.32     4/15/11 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           75 VMST                 1:24.11    1:21.18Z 
                  39.74     1:21.18 (41.44)                                        
  2 Hannam, Karen             75 L4S                  2:13.70    2:25.41  
                1:07.13   2:25.41 (1:18.28)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:53.05      3/8/09 RONNIE KAMPHAUSEN                          
        ZONE: Z 3:07.12      4/6/14 Joann Leilich                              
          VA: V 3:03.03     4/26/12 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           75 VMST                 3:06.85    2:59.85V 
                  42.01     1:28.45 (46.44)     2:15.57 (47.12)     2:59.85 (44.28)
  2 Hannam, Karen             75 L4S                  4:47.56    4:48.71  
                1:07.96   2:24.16 (1:16.20)   3:39.06 (1:14.90)   4:48.71 (1:09.65)
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:47.72     3/18/09 RONNIE KAMPHAUSEN                         
        ZONE: Z 19:54.95     4/15/07 Lesley Francis                            
          VA: V 19:59.53     4/23/10 Lesley Francis                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                 25:43.42   26:15.63  
                1:12.93   2:31.33 (1:18.40)   3:49.88 (1:18.55)   5:11.37 (1:21.49)
      6:30.59 (1:19.22)   7:51.09 (1:20.50)   9:09.55 (1:18.46)  10:30.27 (1:20.72)
     11:49.23 (1:18.96)  13:06.56 (1:17.33)  14:28.11 (1:21.55)  15:49.96 (1:21.85)
     17:07.04 (1:17.08)  18:26.33 (1:19.29)  19:45.76 (1:19.43)  21:06.15 (1:20.39)
     22:24.30 (1:18.15)  23:42.94 (1:18.64)  25:01.90 (1:18.96)  26:15.63 (1:13.73)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25     4/30/00 DORIS STEADMAN                               
        ZONE: Z 48.98     4/14/91 Marie Wicklun                                
          VA: V 45.44     3/23/14 Lucille Griffin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           75 VMST                   43.06      43.32V 
  2 Hannam, Karen             75 L4S                  1:17.70    1:17.61  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70     4/15/11 NANCY BROWN                                
        ZONE: Z 1:40.84      5/2/99 Ruth Morrill                               
          VA: V 1:41.89     3/23/14 Lucille Griffin                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           75 VMST                 1:36.68    1:36.73Z 
                  47.60     1:36.73 (49.13)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 41.53     4/13/14 JOANN LEILICH                                
        ZONE: Z 48.35     4/17/11 Johnnie Detrick                              
          VA: V 47.56     9/29/12 Johnnie Detrick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                  1:03.90    1:11.56  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:29.24     4/11/14 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 2:02.07      5/8/90 Margaret Hubbard                           
          VA: V 1:47.13     2/11/12 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                  2:29.47    2:40.79  
                1:16.77   2:40.79 (1:24.02)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:16.31      4/5/14 JOANN LEILICH                              
        ZONE: Z 3:16.31      4/5/14 Joann Leilich                              
          VA: V 3:49.28     4/15/11 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                  5:20.97    5:40.08  
                1:19.91   2:47.36 (1:27.45)   4:15.95 (1:28.59)   5:40.08 (1:24.13)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 38.05     4/26/15 MARY ANN CASE                                
        ZONE: Z 54.03     3/29/98 Nancy Phillips                               
          VA: V 44.16     3/23/14 Lucille Griffin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                  1:18.64    1:26.26  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:27.31     4/24/05 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 1:51.25     4/21/13 Laura Walker                               
          VA: V 1:38.05     4/26/12 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                  2:13.70    2:36.44  
                1:20.01   2:36.44 (1:16.43)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:18.40     4/24/05 GAIL ROPER                                 
        ZONE: Z 3:21.72      4/5/14 Joann Leilich                              
          VA: V 3:37.74     2/12/11 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             75 L4S                  5:22.54    5:43.31  
                1:29.87   3:04.15 (1:34.28)   4:29.73 (1:25.58)   5:43.31 (1:13.58)
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:22.34    12/13/15 JOHNNIE DETRICK                            
        ZONE: Z 1:44.63     4/13/03 Jeanne Merryman                            
          VA: V 1:22.34    12/13/15 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                 1:35.87    1:34.75Z 
                  45.57     1:34.75 (49.18)                                        
  2 Francis, Lesley           84 VMST                 2:00.00    2:01.32  
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  8:26.37     3/30/08 JEAN TROY                                 
        ZONE: Z 10:59.67     3/29/98 Marie Wicklun                             
          VA: V 10:25.24      3/3/12 Lesley Francis                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Francis, Lesley           84 VMST                11:00.00         DQ  
                1:01.25   2:09.65 (1:08.40)   3:19.49 (1:09.84)   4:30.45 (1:10.96)
      5:41.36 (1:10.91)   6:52.17 (1:10.81)   8:07.02 (1:14.85)   9:18.25 (1:11.23)
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57     4/19/09 BETTY LORENZI                                
        ZONE: Z 49.73     4/13/03 Jeanne Merryman                              
          VA: V 58.59      6/1/03 Marianna Berkley                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                   48.50      47.66Z 
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37     4/19/09 BETTY LORENZI                              
        ZONE: Z 1:51.33      5/1/94 Marie Wicklun                              
          VA: V 2:09.85      4/2/04 Marianna Berkley                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                 1:54.10    1:43.32Z 
                  50.28     1:43.32 (53.04)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:26.72     4/19/09 BETTY LORENZI                              
        ZONE: Z 3:51.12      5/1/94 Marie Wicklun                              
          VA: V 4:51.99      4/2/04 Marianna Berkley                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                 3:50.30    3:44.08Z 
                  53.69     1:50.46 (56.77)     2:48.25 (57.79)     3:44.08 (55.83)
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   50.10     4/15/07 LOIS KIVI NOCHMAN                          
        ZONE: Z 1:23.68      4/4/04 Marianna Berkley                           
          VA: V 1:05.02        2000 Marianna Berkley                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                   58.01      58.14Z 
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.03      2/7/16 JOHNNIE DETRICK                            
        ZONE: Z 2:04.44     4/13/03 Jeanne Merryman                            
          VA: V 1:44.03      2/6/16 Johhnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                 1:59.08    1:49.72Z 
                  52.11     1:49.72 (57.61)                                        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:48.28      2/6/16 JOHNNIE DETRICK                            
        ZONE: Z 5:07.78     4/14/12 Joan Waldbaum                              
          VA: V 3:48.28      2/6/16 Johnnie Detrick                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              80 MARY                 4:24.98    4:05.04Z 
                1:03.58     2:00.50 (56.92)   3:13.46 (1:12.96)     4:05.04 (51.58)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.36     4/28/12 JOSH SCHNEIDER                               
        ZONE: Z 21.04     4/15/07 Geoffrey Meyer Jr                            
          VA: V 21.45     5/21/92 Neill Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glass, Sidney             24 1693                   22.00      21.79  
  2 Acquaviva, Joseph         24 FINS                   21.99      22.68  
  3 Shu, Jack                 23 ARMS                   24.10      22.91  
  4 Rhodes, Stephen           20 FAC                    25.50      24.83  
  5 Sims, Charles             19 FAC                    27.02      25.67  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.59     12/1/12 EUGENE GODSOE                                
        ZONE: Z 44.96     4/23/06 William Liscinsky                            
          VA: V 46.94      4/4/14 Nathan Destree                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyar, Nathaniel          24 1693                      NT      52.00  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.59     12/1/12 EUGENE GODSOE                                
        ZONE: Z 44.96     4/23/06 William Liscinsky                            
          VA: V 46.94      4/4/14 Nathan Destree                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glass, Sidney             24 1693                   48.17      47.61  
                  22.62       47.61 (24.99)                                        
  2 Kimball, William          23 FINS                   50.00      47.98  
                  23.25       47.98 (24.73)                                        
  3 Wilson, Taylor            23 DCAC                   49.99      49.68  
                  23.95       49.68 (25.73)                                        
  4 Kirkendall, Billy         18 GMUP                   52.00      50.23  
                  24.27       50.23 (25.96)                                        
  5 Shu, Jack                 23 ARMS                   52.00      50.76  
                  23.88       50.76 (26.88)                                        
  6 Guo, Yue                  24 NAMI                   51.09      52.03  
                  24.96       52.03 (27.07)                                        
  7 Rhodes, Stephen           20 FAC                    57.00      53.16  
                  25.52       53.16 (27.64)                                        
  8 Lessem, Alexander         20 GMUP                   56.43      55.80  
                  26.83       55.80 (28.97)                                        
  9 Sims, Charles             19 FAC                  1:01.97      59.20  
                  27.77       59.20 (31.43)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:35.02     11/8/09 ANDY GRANT                                 
        ZONE: Z 1:42.51     4/15/07 Geoffrey Meyer Jr                          
          VA: V 1:44.34     5/19/05 Benjamin Garrett                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirkendall, Billy         18 GMUP                 1:52.00    1:50.80  
                  25.75       54.41 (28.66)     1:22.93 (28.52)     1:50.80 (27.87)
  2 Clendenin, William        22 BWST                 1:46.45    1:53.59  
                  26.52       54.94 (28.42)     1:24.00 (29.06)     1:53.59 (29.59)
  3 Lessem, Alexander         20 GMUP                 2:05.67    2:01.05  
                  27.88       58.30 (30.42)     1:29.65 (31.35)     2:01.05 (31.40)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.81     1/24/10 ANDY GRANT                                 
        ZONE: Z 4:53.48      5/5/96 Paul Franco                                
          VA: V 4:37.17     5/19/05 Benjamin Garrett                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glass, Sidney             24 1693                 5:02.32    5:05.96  
                  26.26       56.45 (30.19)     1:27.50 (31.05)     1:58.93 (31.43)
        2:29.70 (30.77)     3:00.91 (31.21)     3:32.17 (31.26)     4:03.27 (31.10)
        4:34.79 (31.52)     5:05.96 (31.17)                                        
  2 Kirkendall, Billy         18 GMUP                 5:10.00    5:07.96  
                  26.62       56.39 (29.77)     1:27.33 (30.94)     1:59.10 (31.77)
        2:30.64 (31.54)     3:02.40 (31.76)     3:33.94 (31.54)     4:05.47 (31.53)
        4:37.16 (31.69)     5:07.96 (30.80)                                        
  3 Gordon, Joshua            20 GMUP                 5:55.00    5:46.15  
                  30.86     1:04.92 (34.06)     1:39.79 (34.87)     2:14.76 (34.97)
        2:49.93 (35.17)     3:25.32 (35.39)     4:00.45 (35.13)     4:35.99 (35.54)
        5:11.44 (35.45)     5:46.15 (34.71)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:01.26     2/13/10 JP ARNOLD                                 
        ZONE: Z 10:32.60     4/23/10 Christopher Stick                         
          VA: V  9:37.03     5/19/05 Benjamin Garrett                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clendenin, William        22 BWST                 9:40.03   11:02.54  
                  28.22       59.45 (31.23)     1:31.02 (31.57)     2:03.30 (32.28)
        2:35.58 (32.28)     3:07.91 (32.33)     3:40.38 (32.47)     4:13.13 (32.75)
        4:45.93 (32.80)     5:19.08 (33.15)     5:52.37 (33.29)     6:25.89 (33.52)
        6:59.87 (33.98)     7:34.02 (34.15)     8:08.59 (34.57)     8:43.31 (34.72)
        9:18.09 (34.78)     9:52.82 (34.73)    10:27.74 (34.92)    11:02.54 (34.80)
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:48.70     3/27/10 ANDREW MUELLER                            
        ZONE: Z 18:02.67     4/23/06 Pete Murphy                               
          VA: V 16:35.76     2/12/05 Benjamin Garrett                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Joshua            20 GMUP                19:00.00   19:34.56  
                  31.26     1:05.19 (33.93)     1:39.46 (34.27)     2:14.13 (34.67)
        2:49.06 (34.93)     3:24.50 (35.44)     3:59.62 (35.12)     4:35.30 (35.68)
        5:10.74 (35.44)     5:46.55 (35.81)     6:22.04 (35.49)     6:57.80 (35.76)
        7:33.39 (35.59)     8:08.92 (35.53)     8:44.78 (35.86)     9:20.24 (35.46)
        9:56.32 (36.08)    10:32.64 (36.32)    11:09.12 (36.48)    11:45.40 (36.28)
       12:21.65 (36.25)    12:57.63 (35.98)    13:34.16 (36.53)    14:10.52 (36.36)
       14:46.47 (35.95)    15:23.04 (36.57)    15:59.46 (36.42)    16:35.73 (36.27)
       17:11.94 (36.21)    17:48.30 (36.36)    18:23.98 (35.68)  19:34.56 (1:10.58)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.33     5/10/13 ANDREW ELLIOTT                               
        ZONE: Z 23.22     4/15/07 Chris Gibson                                 
          VA: V 23.73     4/10/15 Sidney Glass                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shu, Jack                 23 ARMS                   29.00      26.80  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.33     5/10/13 ANDREW ELLIOTT                               
        ZONE: Z 23.22     4/15/07 Chris Gibson                                 
          VA: V 23.73     4/10/15 Sidney Glass                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glass, Sidney             24 1693                      NT      24.30  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.36    11/30/12 EUGENE GODSOE                                
        ZONE: Z 49.19     4/15/07 Chris Gibson                                 
          VA: V 52.59      4/4/14 Sidney Glass                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shu, Jack                 23 ARMS                 1:00.00      57.15  
                  27.68       57.15 (29.47)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.53      2/1/15 ROSTYSLAV FEDYNA                             
        ZONE: Z 25.32     4/23/06 William Liscinsky                            
          VA: V 27.00     4/10/15 Nathan Destree                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Acquaviva, Joseph         24 FINS                   27.50      27.31  
  2 Wilson, Taylor            23 DCAC                   35.35      29.52  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 54.07     4/25/15 COLIN BABCOCK                                
        ZONE: Z 56.37     4/23/06 William Liscinsky                            
          VA: V 58.69     5/21/92 Neill Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Acquaviva, Joseph         24 FINS                   59.99      59.15  
                  27.92       59.15 (31.23)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:57.33     5/12/13 ELLIOT KEEFER                              
        ZONE: Z 2:08.32     4/20/97 Robert Butcher                             
          VA: V 2:13.05     5/19/05 Benjamin Garrett                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clendenin, William        22 BWST                 2:05.69    2:18.88  
                  31.49     1:07.09 (35.60)     1:42.64 (35.55)     2:18.88 (36.24)
  2 Gordon, Joshua            20 GMUP                 2:36.67    2:42.39  
                  36.62     1:18.09 (41.47)     1:59.86 (41.77)     2:42.39 (42.53)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.13     4/26/15 HENRIK LINDAU                                
        ZONE: Z 22.40     4/11/15 Nathan Destree                               
          VA: V 22.40     4/10/15 Nathan Destree                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Taylor            23 DCAC                   24.24      23.33  
  2 Shu, Jack                 23 ARMS                   25.70      25.25  
  3 Guo, Yue                  24 NAMI                   25.29      25.34  
  4 Rhodes, Stephen           20 FAC                    28.00      26.89  
  5 Sims, Charles             19 FAC                    29.12      29.35  
  6 Goldstein, Jeremy         20 GMUP                   32.01      31.40  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 46.65    11/30/12 EUGENE GODSOE                                
        ZONE: Z 49.92     4/12/15 Nathan Destree                               
          VA: V 49.92     4/10/15 Nathan Destree                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirkendall, Billy         18 GMUP                   55.00      57.63  
                  26.68       57.63 (30.95)                                        
  2 Lessem, Alexander         20 GMUP                   59.73      58.49  
                  27.65       58.49 (30.84)                                        
  3 Rhodes, Stephen           20 FAC                  1:07.00    1:02.04  
                  28.09     1:02.04 (33.95)                                        
  4 Sims, Charles             19 FAC                  1:08.38    1:09.37  
                  29.60     1:09.37 (39.77)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.39     2/14/10 RUSSELL PAYNE                              
        ZONE: Z 1:58.91      4/5/14 John Guiffre                               
          VA: V 2:01.21     5/20/93 James Wolfle                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lessem, Alexander         20 GMUP                 2:14.60    2:08.45  
                  29.56     1:02.15 (32.59)     1:35.31 (33.16)     2:08.45 (33.14)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 49.52     4/25/15 COLIN BABCOCK                                
        ZONE: Z 50.72     4/23/06 William Liscinsky                            
          VA: V 52.50     4/12/15 Nathan Destree                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Acquaviva, Joseph         24 FINS                   55.55      54.08  
                  24.80       54.08 (29.28)                                        
  2 Shu, Jack                 23 ARMS                   59.90      58.54  
                  25.81       58.54 (32.73)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:49.30     4/26/15 COLIN BABCOCK                              
        ZONE: Z 1:56.71     4/15/07 Geoffrey Meyer Jr                          
          VA: V 1:57.45     5/19/05 Benjamin Garrett                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clendenin, William        22 BWST                 1:50.56    2:02.36  
                  25.96       56.65 (30.69)     1:31.71 (35.06)     2:02.36 (30.65)
  2 Moyar, Nathaniel          24 1693                 2:02.00    2:05.70  
                  27.12       58.00 (30.88)     1:34.02 (36.02)     2:05.70 (31.68)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:50.12     2/13/10 RUSSELL PAYNE                              
        ZONE: Z 4:17.87      4/6/14 John Guiffre                               
          VA: V 4:07.94     5/19/05 Benjamin Garrett                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyar, Nathaniel          24 1693                 4:25.00    4:33.56  
                  27.93       59.62 (31.69)     1:35.26 (35.64)     2:11.44 (36.18)
        2:49.76 (38.32)     3:27.90 (38.14)     4:01.31 (33.41)     4:33.56 (32.25)
 -- Gordon, Joshua            20 GMUP                 5:00.07         DQ  
                  31.85     1:08.02 (36.17)     1:47.68 (39.66)     2:26.19 (38.51)
        3:06.72 (40.53)     3:49.15 (42.43)     4:25.99 (36.84)          DQ (35.10)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67    12/20/14 BOUSQUET\ADRIAN                              
        ZONE: Z 21.18      5/2/99 David Lawson                                 
          VA: V 20.94     4/22/04 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Kevin          28 1693                   20.91      21.20  
  2 Loughran, Kyle            28 1693                   21.20      21.42  
  3 Corcoran, Ryan            28 FINS                   21.62      21.72  
  4 Kirby, Devin              28 CHRM                   23.00      22.36  
  5 Bossert, Adam             25 AGUA                   23.50      22.93  
  6 D'Aguillo, Mike           25 1693                   23.59      23.97  
  7 Colalillo, Tony           27 CHRM                   23.70      24.06  
  8 Summers, Dan              29 ARMS                   24.30      24.33  
  9 Reklaitis, Thomas         25 L4S                    27.00      27.87  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67    12/20/14 BOUSQUET\ADRIAN                              
        ZONE: Z 21.18      5/2/99 David Lawson                                 
          VA: V 20.94     4/22/04 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Kevin          28 1693                      NT      21.05Z 
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 41.13      5/3/14 NATHAN ADRIAN                                
        ZONE: Z 45.61     4/15/07 William Liscinsky                            
          VA: V 45.70     4/22/04 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corcoran, Ryan            28 FINS                   48.61      48.72  
                  23.65       48.72 (25.07)                                        
  2 Kirby, Devin              28 CHRM                   55.00      50.80  
                  24.39       50.80 (26.41)                                        
  3 McGuire, Daniel           25 ALEX                   52.75      50.93  
                  23.44       50.93 (27.49)                                        
  4 D'Aguillo, Mike           25 1693                   56.50      55.21  
                  26.29       55.21 (28.92)                                        
  5 Vayda, Robert             28 ALEX                 1:01.24    1:00.35  
                  28.66     1:00.35 (31.69)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:31.93     12/6/13 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 1:41.97     4/22/01 Marc Grabish                               
          VA: V 1:41.48     4/22/04 Troy Johnson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loughran, Kyle            28 1693                 1:46.00    1:45.34  
                  25.07       52.55 (27.48)     1:18.96 (26.41)     1:45.34 (26.38)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46     4/16/10 ADAM MANIA                                   
        ZONE: Z 23.71     4/15/07 William Liscinsky                            
          VA: V 23.92      2/6/16 David Wren                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, Devin              28 CHRM                   30.00      28.33  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95     4/15/10 ADAM MANIA                                   
        ZONE: Z 52.28     4/22/01 Peter Hezky                                  
          VA: V 51.06      2/6/16 David Wren                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, Devin              28 CHRM                 1:00.00    1:03.58  
                  30.73     1:03.58 (32.85)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.57    11/18/11 ADAM MANIA                                 
        ZONE: Z 1:53.99     4/22/01 Peter Hezky                                
          VA: V 1:53.60      1/1/94 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clouse, Jason             25 RMST                 2:20.00    2:23.30  
                  32.91     1:09.93 (37.02)     1:47.37 (37.44)     2:23.30 (35.93)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87     5/21/10 MARK GANGLOFF                                
        ZONE: Z 25.23     4/15/07 William Liscinsky                            
          VA: V 26.64     1/30/05 Jeremy Linn                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGuire, Daniel           25 ALEX                   30.50      28.59  
  2 Sabovici, Adrian          28 AGUA                   31.86      30.17  
  3 D'Aguillo, Mike           25 1693                   34.00      32.08  
  4 DuBois, Adam              28 ARMS                   32.96      33.39  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 51.57     4/25/15 MARCUS TITUS                                 
        ZONE: Z 56.76     4/25/10 William Liscinsky                            
          VA: V 57.49     5/16/94 Neill Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossert, Adam             25 AGUA                 1:03.90    1:02.24  
                  29.04     1:02.24 (33.20)                                        
  2 Sabovici, Adrian          28 AGUA                 1:14.07    1:05.33  
                  30.74     1:05.33 (34.59)                                        
  3 Summers, Dan              29 ARMS                 1:08.66    1:09.05  
                  32.58     1:09.05 (36.47)                                        
  4 DuBois, Adam              28 ARMS                 1:12.67    1:13.60  
                  34.02     1:13.60 (39.58)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:53.04    12/21/13 BJ JOHNSON                                 
        ZONE: Z 2:07.48     4/23/06 Ethan Bassett                              
          VA: V 2:09.35     5/16/94 Neill Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabovici, Adrian          28 AGUA                 2:41.23    2:25.91  
                  32.68     1:10.20 (37.52)     1:47.91 (37.71)     2:25.91 (38.00)
  2 Vayda, Robert             28 ALEX                 2:51.15    2:40.44  
                  35.97     1:17.44 (41.47)     1:58.66 (41.22)     2:40.44 (41.78)
  3 DuBois, Adam              28 ARMS                 2:32.00    2:41.25  
                  35.08     1:15.78 (40.70)     1:57.72 (41.94)     2:41.25 (43.53)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.11    11/30/12 DAVIS TARWATER                               
        ZONE: Z 22.24      4/5/14 Jarryd Botha                                 
          VA: V 23.49      4/2/04 Frank Byskov                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGuire, Daniel           25 ALEX                   26.50      25.30  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 45.32    11/30/12 DAVIS TARWATER                               
        ZONE: Z 49.79      4/6/14 Jarryd Botha                                 
          VA: V 50.52      4/2/04 Frank Byskov                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DuBois, Adam              28 ARMS                 1:06.00    1:05.02  
                  29.72     1:05.02 (35.30)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62     5/20/07 ERIK SCALISE                               
        ZONE: Z 1:53.82      4/2/00 Curtis Sawin                               
          VA: V 1:54.52      2/9/08 Scott Halasz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clouse, Jason             25 RMST                 2:15.00    2:21.55  
                  30.38     1:07.33 (36.95)     1:45.00 (37.67)     2:21.55 (36.55)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 47.77      5/3/14 DARIAN TOWNSEND                              
        ZONE: Z 50.51     4/15/07 William Liscinsky                            
          VA: V 52.26     5/16/94 Neill Williams                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossert, Adam             25 AGUA                   58.00      58.19  
                  27.62       58.19 (30.57)                                        
  2 Kirby, Devin              28 CHRM                 1:00.00      58.37  
                  26.86       58.37 (31.51)                                        
  3 Colalillo, Tony           27 CHRM                 1:01.90    1:01.94  
                  28.19     1:01.94 (33.75)                                        
  4 Summers, Dan              29 ARMS                 1:03.53    1:03.21  
                  30.14     1:03.21 (33.07)                                        
  5 Vayda, Robert             28 ALEX                 1:07.98    1:06.39  
                  31.42     1:06.39 (34.97)                                        
  6 DuBois, Adam              28 ARMS                 1:07.12    1:06.65  
                  30.63     1:06.65 (36.02)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:41.79    12/21/13 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 1:55.03      4/4/04 Frank Byskov                               
          VA: V 1:55.03      4/2/04 Frank Byskov                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, Devin              28 CHRM                 2:10.00    2:14.00  
                  26.87     1:01.44 (34.57)     1:43.09 (41.65)     2:14.00 (30.91)
  2 Clouse, Jason             25 RMST                 2:19.95    2:19.46  
                  29.49     1:06.62 (37.13)     1:47.64 (41.02)     2:19.46 (31.82)
  3 DuBois, Adam              28 ARMS                 2:22.00    2:25.12  
                  29.84     1:06.84 (37.00)     1:48.43 (41.59)     2:25.12 (36.69)
 -- Vayda, Robert             28 ALEX                 2:34.96         DQ  
                  31.54     1:11.92 (40.38)     1:54.64 (42.72)          DQ (36.71)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:41.85    12/20/13 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 4:07.19     4/22/01 Peter Hezky                                
          VA: V 4:16.15     3/11/04 Frank Byskov                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clouse, Jason             25 RMST                 5:00.99    4:50.88  
                  29.92     1:05.70 (35.78)     1:42.72 (37.02)     2:19.93 (37.21)
        3:02.01 (42.08)     3:44.61 (42.60)     4:18.10 (33.49)     4:50.88 (32.78)
  2 Vayda, Robert             28 ALEX                 5:43.86    5:30.40  
                  33.62     1:12.77 (39.15)     1:58.09 (45.32)     2:41.91 (43.82)
        3:27.79 (45.88)     4:11.82 (44.03)     4:52.35 (40.53)     5:30.40 (38.05)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.33      5/3/14 ERVIN\ERVIN                                  
        ZONE: Z 21.83     3/29/98 Billy Barr                                   
          VA: V 20.93     1/27/07 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert           34 MARY                   21.81      21.83Z 
  2 Laiti, Patrick            30 UC12                   23.41      23.35  
  3 Murphy, Matthew           31 UC10                   26.00      23.85  
  4 Hiskey, Justin            32 CHRM                   24.89      24.56  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.75    12/21/14 DARIAN TOWNSEND                              
        ZONE: Z 47.40     4/23/06 Troy Johnson                                 
          VA: V 46.38     4/11/08 Troy Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert           34 MARY                   47.41      47.74  
                  22.72       47.74 (25.02)                                        
  2 Helfers, Edward           33 UC10                   50.50      50.54  
                  24.56       50.54 (25.98)                                        
  3 Thurstlic, Alexander      30 UC08                   51.99      51.69  
                  25.43       51.69 (26.26)                                        
  4 Kurt, Mustafa             32 L4S                    57.00      55.13  
                  27.23       55.13 (27.90)                                        
  5 Murphy, Matthew           31 UC10                 1:00.00      55.92  
                  25.06       55.92 (30.86)                                        
  6 Oloughlin, Jonathan       32 UMAC                   55.91      56.23  
                  27.08       56.23 (29.15)                                        
  7 Thill, Geoffrey           32 CMYM                   57.05      58.57  
                  27.26       58.57 (31.31)                                        
  8 Folgar, Javier            30 NAMI                 1:11.99    1:06.33  
                  31.63     1:06.33 (34.70)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:34.00    12/19/14 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 1:44.78     4/24/05 Christopher Perry                          
          VA: V 1:44.90     5/21/95 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert           34 MARY                 1:44.97    1:45.43  
                  24.95       51.91 (26.96)     1:18.65 (26.74)     1:45.43 (26.78)
  2 Hersh, David              34 FINS                 1:52.00    1:51.60  
                  26.38       54.45 (28.07)     1:22.88 (28.43)     1:51.60 (28.72)
  3 Thurstlic, Alexander      30 UC08                 1:53.25    1:51.63  
                  26.73       54.96 (28.23)     1:23.65 (28.69)     1:51.63 (27.98)
  4 Limouze, Thomas           32 FINS                 2:00.00    1:56.53  
                  28.08       58.24 (30.16)     1:27.26 (29.02)     1:56.53 (29.27)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:29.49     2/25/96 MATTHEW CETLINSKI                          
        ZONE: Z 4:44.06     4/20/13 Michael Bazylewic                          
          VA: V 4:43.29     5/21/95 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helfers, Edward           33 UC10                 5:05.00    5:00.53  
                  27.11       57.33 (30.22)     1:28.10 (30.77)     1:59.13 (31.03)
        2:29.99 (30.86)     3:00.87 (30.88)     3:31.87 (31.00)     4:02.32 (30.45)
        4:32.09 (29.77)     5:00.53 (28.44)                                        
  2 Hersh, David              34 FINS                 5:05.00    5:00.72  
                  27.08       55.95 (28.87)     1:25.48 (29.53)     1:55.65 (30.17)
        2:26.39 (30.74)     2:57.42 (31.03)     3:28.61 (31.19)     4:00.41 (31.80)
        4:31.53 (31.12)     5:00.72 (29.19)                                        
  3 Limouze, Thomas           32 FINS                 5:31.80    5:17.16  
                  30.14     1:02.86 (32.72)     1:35.58 (32.72)     2:08.23 (32.65)
        2:40.98 (32.75)     3:13.02 (32.04)     3:45.02 (32.00)     4:16.41 (31.39)
        4:47.27 (30.86)     5:17.16 (29.89)                                        
  4 Thill, Geoffrey           32 CMYM                 5:32.48    5:36.73  
                  30.48     1:03.40 (32.92)     1:37.63 (34.23)     2:12.01 (34.38)
        2:46.18 (34.17)     3:20.60 (34.42)     3:54.66 (34.06)     4:29.03 (34.37)
        5:03.02 (33.99)     5:36.73 (33.71)                                        
  5 Oloughlin, Jonathan       32 UMAC                 5:36.85    5:37.37  
                  30.11     1:03.62 (33.51)     1:37.36 (33.74)     2:11.40 (34.04)
        2:45.95 (34.55)     3:20.30 (34.35)     3:55.04 (34.74)     4:29.89 (34.85)
        5:04.64 (34.75)     5:37.37 (32.73)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:26.93     3/23/03 JOSHUA WOODRUFF                           
        ZONE: Z 10:12.02     4/13/12 Stephen Michaels                          
          VA: V 10:00.08     4/28/11 Billy Gaines                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckman, Scott            30 ARMS                15:00.00   15:47.76  
                  40.48     1:22.24 (41.76)   2:51.79 (1:29.55)     3:39.03 (47.24)
        4:26.32 (47.29)     5:14.04 (47.72)                             6:52.74 ( )
        7:42.18 (49.44)                             8:30.52 ( )     9:19.68 (49.16)
       10:07.87 (48.19)    10:57.17 (49.30)    11:46.02 (48.85)  13:23.93 (1:37.91)
       14:13.73 (49.80)    15:00.87 (47.14)    15:47.76 (46.89)                    
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.57     5/12/96 JEFF ERWIN                                
        ZONE: Z 16:46.56     4/16/89 James Kegley                              
          VA: V 16:31.38      2/9/13 Eric Limkemann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thill, Geoffrey           32 CMYM                20:19.39   20:19.37  
                  31.16     1:05.20 (34.04)     1:39.84 (34.64)     2:15.10 (35.26)
        2:50.25 (35.15)     3:25.19 (34.94)     4:00.99 (35.80)     4:36.21 (35.22)
        5:11.53 (35.32)     5:47.14 (35.61)     6:22.53 (35.39)     6:58.11 (35.58)
        7:34.15 (36.04)     8:10.21 (36.06)     8:47.10 (36.89)     9:24.03 (36.93)
       10:00.83 (36.80)    10:37.59 (36.76)    11:15.18 (37.59)    11:53.38 (38.20)
       12:31.78 (38.40)    13:10.76 (38.98)    13:49.26 (38.50)    14:27.53 (38.27)
       15:05.55 (38.02)    15:44.15 (38.60)    16:21.89 (37.74)    17:00.71 (38.82)
       17:39.10 (38.39)    18:18.14 (39.04)    18:56.55 (38.41)    19:35.26 (38.71)
       20:19.37 (44.11)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.51     4/26/15 MATT GREVERS                                 
        ZONE: Z 24.35     4/23/06 Troy Johnson                                 
          VA: V 24.18     5/21/95 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin            32 CHRM                   27.84      29.22  
  2 Folgar, Javier            30 NAMI                   37.97      35.43  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.35     4/24/15 MATT GREVERS                                 
        ZONE: Z 26.94     4/20/97 Wally Dicks                                  
          VA: V 26.59     9/29/12 Vanja Rogulj                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laiti, Patrick            30 UC12                   29.23      29.23  
  2 Vera, Arturo              33 NAMI                   28.99      29.68  
  3 Kurt, Mustafa             32 L4S                    34.00      30.15  
  4 Folgar, Javier            30 NAMI                   38.42      37.35  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   53.44     4/29/11 ED MOSES                                   
        ZONE: Z   57.93     4/17/11 Joe Nagy                                   
          VA: V 1:00.14     5/14/02 Neill Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laiti, Patrick            30 UC12                 1:05.61    1:05.20  
                  29.15     1:05.20 (36.05)                                        
  2 Kurt, Mustafa             32 L4S                  1:12.00    1:06.98  
                  30.89     1:06.98 (36.09)                                        
  3 Folgar, Javier            30 NAMI                 1:25.81    1:22.11  
                  38.95     1:22.11 (43.16)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:56.02      5/1/11 ED MOSES                                   
        ZONE: Z 2:07.04     4/17/11 Scott Werner                               
          VA: V 2:15.57     5/14/02 Neill Williams                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomasian, Aram           30 RMST                 2:50.00    2:42.78  
                  36.45     1:16.81 (40.36)     2:00.17 (43.36)     2:42.78 (42.61)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.11     4/26/15 MATT GREVERS                                 
        ZONE: Z 22.73     4/14/12 Terrence Fenningh                            
          VA: V 23.38      5/8/98 Coll Haddon                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurstlic, Alexander      30 UC08                   25.50      24.86  
  2 Limouze, Thomas           32 FINS                   29.00      26.59  
  3 Murphy, Matthew           31 UC10                   31.00      28.01  
  4 Thomasian, Aram           30 RMST                   27.62      28.13  
  5 Thill, Geoffrey           32 CMYM                   29.21      28.78  
  6 Folgar, Javier            30 NAMI                   37.72      35.40  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:45.01     4/12/15 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 1:56.82     4/11/15 Gregory Danner                             
          VA: V 1:49.63     12/2/10 Matt Haupt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helfers, Edward           33 UC10                 2:02.50    2:05.84  
                  28.82     1:00.51 (31.69)     1:32.80 (32.29)     2:05.84 (33.04)
  2 Limouze, Thomas           32 FINS                 2:10.00    2:09.27  
                  28.97     1:02.25 (33.28)     1:34.28 (32.03)     2:09.27 (34.99)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 47.78     4/25/15 MATT GREVERS                                 
        ZONE: Z 53.61     4/15/12 Terrence Fenningh                            
          VA: V 53.09     1/27/07 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           31 UC10                 1:10.00    1:03.62  
                  29.23     1:03.62 (34.39)                                        
  2 Hiskey, Justin            32 CHRM                 1:03.21    1:05.40  
                  30.05     1:05.40 (35.35)                                        
  3 Folgar, Javier            30 NAMI                 1:23.77    1:15.37  
                  35.83     1:15.37 (39.54)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:42.03    12/20/14 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 1:55.50     4/13/03 Curtis Sawin                               
          VA: V 1:57.59     1/27/07 Daniel Summerlin                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurstlic, Alexander      30 UC08                 2:07.49    2:05.24  
                  26.66       59.37 (32.71)     1:36.53 (37.16)     2:05.24 (28.71)
  2 Thomasian, Aram           30 RMST                 2:31.33    2:30.99  
                  30.26     1:11.79 (41.53)     1:55.05 (43.26)     2:30.99 (35.94)
  3 Chisholm, Alex            34 RMST                 2:50.00    2:52.22  
                  35.53     1:19.92 (44.39)     2:10.39 (50.47)     2:52.22 (41.83)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:40.98    12/19/14 DARIAN TOWNSEND                            
        ZONE: Z 4:14.93     4/12/15 Gregory Danner                             
          VA: V 4:16.74     4/26/12 Adam Barley                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurstlic, Alexander      30 UC08                 4:45.00    4:33.96  
                  28.09     1:00.31 (32.22)     1:37.44 (37.13)     2:12.36 (34.92)
        2:52.11 (39.75)     3:32.06 (39.95)     4:04.43 (32.37)     4:33.96 (29.53)
  2 Limouze, Thomas           32 FINS                 4:40.00    4:37.96  
                  29.39     1:03.38 (33.99)     1:39.45 (36.07)     2:14.19 (34.74)
        2:54.64 (40.45)     3:34.66 (40.02)     4:06.91 (32.25)     4:37.96 (31.05)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14      5/4/08 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 21.05     4/23/06 Michael Ross                                 
          VA: V 21.18     1/26/08 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zenyuh, James             39 UC10                   23.00      22.30  
  2 Lovett, Michael           38 1693                   22.77      22.34  
  3 George, Nathan            36 DCM                    22.62      22.91  
  4 Dryburgh, Andrew          35 SVY                    24.00      24.08  
  5 Schmidt, Ian              36 L4S                    28.82      24.93  
  6 Bohan, Michael            39 UC07                   26.04      25.63  
  7 Rosenberg, James          39 L4S                    26.50      25.77  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14      5/4/08 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 21.05     4/23/06 Michael Ross                                 
          VA: V 21.18     1/26/08 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Mee, Daniel               38 1693                      NT      23.98  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24     4/20/09 VLAD PYSHNENKO                               
        ZONE: Z 45.54     4/23/06 Michael Ross                                 
          VA: V 47.33     4/26/12 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovett, Michael           38 1693                   49.98      49.83  
                  23.87       49.83 (25.96)                                        
  2 Zenyuh, James             39 UC10                   52.00      50.57  
                  24.28       50.57 (26.29)                                        
  3 Krajewski, Thomas         37 GMUP                   51.03      51.51  
                  24.54       51.51 (26.97)                                        
  4 Hegna, Ryan               35 CBFY                   51.56      52.41  
                  25.29       52.41 (27.12)                                        
  5 George, Nathan            36 DCM                    50.97      52.83  
                  25.07       52.83 (27.76)                                        
  6 Mee, Daniel               38 1693                   56.00      54.08  
                  25.66       54.08 (28.42)                                        
  7 Gass, Kraig               36 WINM                   55.84      56.10  
                  26.43       56.10 (29.67)                                        
  8 Schmidt, Ian              36 L4S                  1:04.00      56.14  
                  27.31       56.14 (28.83)                                        
  9 Kaplan, Jordan            37 L4S                    55.67      56.19  
                  26.99       56.19 (29.20)                                        
 10 Di Filippo, Mario         39 UC10                   57.00      57.53  
                  28.14       57.53 (29.39)                                        
 11 Bohan, Michael            39 UC07                 1:01.68      59.03  
                  27.63       59.03 (31.40)                                        
 12 Gwilliam, Glenn           37 RMST                 1:10.00    1:05.48  
                  31.73     1:05.48 (33.75)                                        
 13 Egan, Ryan                39 ARMS                 1:05.00    1:07.52  
                  31.35     1:07.52 (36.17)                                        
 14 Sugar, David              36 NBAC                 1:10.51    1:11.33  
                  33.23     1:11.33 (38.10)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56      5/4/08 JOSH DAVIS                                 
        ZONE: Z 1:39.90     4/24/05 Michael Ross                               
          VA: V 1:47.91      4/1/00 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hegna, Ryan               35 CBFY                 1:56.04    1:54.37  
                  26.29       54.93 (28.64)     1:24.76 (29.83)     1:54.37 (29.61)
  2 Sabala, Michael           35 CHEL                 1:51.16    1:55.90  
                  26.01       54.98 (28.97)     1:25.24 (30.26)     1:55.90 (30.66)
  3 Dryburgh, Andrew          35 SVY                  2:00.00    1:58.90  
                  27.70       58.22 (30.52)     1:29.19 (30.97)     1:58.90 (29.71)
  4 Kaplan, Jordan            37 L4S                  2:06.98    2:01.85  
                  28.11       58.54 (30.43)     1:30.25 (31.71)     2:01.85 (31.60)
  5 Conroy, Michael           36 ALEX                 2:05.00    2:02.47  
                  29.09     1:00.02 (30.93)     1:31.05 (31.03)     2:02.47 (31.42)
  6 Schmidt, Ian              36 L4S                  2:28.00    2:03.69  
                  27.96       58.93 (30.97)     1:31.14 (32.21)     2:03.69 (32.55)
  7 Di Filippo, Mario         39 UC10                 2:05.00    2:05.95  
                  29.28     1:01.58 (32.30)     1:34.25 (32.67)     2:05.95 (31.70)
  8 Dragon, Tony              39 UC10                 2:07.58    2:07.19  
                  29.85     1:01.25 (31.40)     1:33.99 (32.74)     2:07.19 (33.20)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97     5/17/02 RONALD KARNAUGH                            
        ZONE: Z 4:43.62     4/25/09 Mark Matheson                              
          VA: V 4:50.41      4/1/00 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hegna, Ryan               35 CBFY                 5:27.67    5:26.78  
                  27.67       58.46 (30.79)     1:30.20 (31.74)     2:02.80 (32.60)
        2:35.74 (32.94)     3:09.55 (33.81)     3:43.91 (34.36)     4:18.31 (34.40)
        4:52.94 (34.63)     5:26.78 (33.84)                                        
  2 Kaplan, Jordan            37 L4S                  5:38.00    5:36.55  
                  30.80     1:04.36 (33.56)     1:38.50 (34.14)     2:13.00 (34.50)
        2:47.52 (34.52)     3:22.05 (34.53)     3:56.55 (34.50)     4:31.09 (34.54)
        5:04.76 (33.67)     5:36.55 (31.79)                                        
  3 Di Filippo, Mario         39 UC10                 5:31.00    5:38.51  
                  29.83     1:03.20 (33.37)     1:37.67 (34.47)     2:12.55 (34.88)
        2:47.46 (34.91)     3:22.31 (34.85)     3:56.98 (34.67)     4:31.55 (34.57)
        5:06.01 (34.46)     5:38.51 (32.50)                                        
  4 Boris, Joseph             36 SVY                  5:42.13    5:40.32  
                  30.19     1:03.95 (33.76)     1:38.72 (34.77)     2:13.82 (35.10)
        2:48.84 (35.02)     3:23.84 (35.00)     3:58.65 (34.81)     4:33.57 (34.92)
        5:07.47 (33.90)     5:40.32 (32.85)                                        
  5 Patterson, Thomas         38 1776                 5:47.00    5:40.36  
                  31.21     1:04.68 (33.47)     1:38.65 (33.97)     2:12.74 (34.09)
        2:47.16 (34.42)     3:21.89 (34.73)     3:56.83 (34.94)     4:32.10 (35.27)
        5:07.35 (35.25)     5:40.36 (33.01)                                        
  6 Dryburgh, Andrew          35 SVY                  5:40.00    5:42.01  
                  29.14     1:03.22 (34.08)     1:38.60 (35.38)     2:14.18 (35.58)
        2:50.20 (36.02)     3:25.13 (34.93)     3:59.88 (34.75)     4:35.04 (35.16)
        5:09.87 (34.83)     5:42.01 (32.14)                                        
  7 Dragon, Tony              39 UC10                 5:49.51    5:49.88  
                  32.19     1:06.69 (34.50)     1:42.17 (35.48)     2:17.70 (35.53)
        2:53.53 (35.83)     3:29.45 (35.92)     4:05.51 (36.06)     4:41.33 (35.82)
        5:16.40 (35.07)     5:49.88 (33.48)                                        
  8 Sugar, David              36 NBAC                 7:48.15    7:26.46  
                  38.54     1:23.00 (44.46)     2:09.47 (46.47)     2:56.45 (46.98)
        3:43.56 (47.11)     4:30.13 (46.57)     5:16.03 (45.90)     6:01.87 (45.84)
        6:45.73 (43.86)     7:26.46 (40.73)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:27.97     5/20/10 ERIC CHRISTENSEN                          
        ZONE: Z  9:50.85     4/13/12 Frederik Hviid                            
          VA: V 10:33.12      4/9/05 Rob St Jean                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaplan, Jordan            37 L4S                 11:40.00   11:32.66  
                  31.96     1:06.95 (34.99)     1:42.31 (35.36)     2:17.85 (35.54)
        2:53.19 (35.34)     3:28.13 (34.94)     4:03.32 (35.19)     4:38.46 (35.14)
        5:13.36 (34.90)     5:48.48 (35.12)     6:23.53 (35.05)     6:58.77 (35.24)
        7:33.74 (34.97)     8:08.78 (35.04)     8:43.35 (34.57)     9:18.21 (34.86)
        9:53.24 (35.03)    10:27.77 (34.53)    11:01.25 (33.48)    11:32.66 (31.41)
  2 Dryburgh, Andrew          35 SVY                 11:38.68   11:38.64  
                  29.84     1:03.38 (33.54)     1:38.22 (34.84)     2:13.39 (35.17)
        2:49.21 (35.82)     3:25.00 (35.79)     4:00.72 (35.72)     4:36.73 (36.01)
        5:12.98 (36.25)     5:49.53 (36.55)     6:24.54 (35.01)     6:59.57 (35.03)
        7:34.44 (34.87)     8:09.27 (34.83)     8:44.65 (35.38)     9:19.50 (34.85)
        9:54.67 (35.17)    10:29.85 (35.18)    11:04.50 (34.65)    11:38.64 (34.14)
  3 Patterson, Thomas         38 1776                11:57.00   11:40.87  
                  31.10     1:04.32 (33.22)     1:38.06 (33.74)     2:12.34 (34.28)
        2:46.78 (34.44)     3:21.37 (34.59)     3:56.14 (34.77)     4:31.31 (35.17)
        5:06.65 (35.34)     5:42.27 (35.62)     6:17.76 (35.49)     6:53.50 (35.74)
        7:29.41 (35.91)     8:05.46 (36.05)     8:41.62 (36.16)     9:17.95 (36.33)
        9:54.54 (36.59)    10:30.40 (35.86)    11:06.45 (36.05)    11:40.87 (34.42)
  4 Boris, Joseph             36 SVY                 11:32.21   11:55.32  
                  29.89     1:03.29 (33.40)     1:38.06 (34.77)     2:13.24 (35.18)
        2:48.55 (35.31)     3:23.88 (35.33)     3:59.66 (35.78)     4:35.43 (35.77)
        5:11.33 (35.90)     5:47.41 (36.08)     6:23.90 (36.49)     7:00.39 (36.49)
        7:37.35 (36.96)     8:14.06 (36.71)     8:51.50 (37.44)     9:28.95 (37.45)
       10:06.47 (37.52)    10:44.01 (37.54)    11:20.55 (36.54)    11:55.32 (34.77)
  5 Dragon, Tony              39 UC10                12:54.35   12:42.18  
                  36.40     1:14.31 (37.91)     1:52.85 (38.54)     2:31.35 (38.50)
        3:09.88 (38.53)     3:48.76 (38.88)     4:27.65 (38.89)     5:07.00 (39.35)
        5:45.82 (38.82)     6:24.46 (38.64)     7:02.65 (38.19)     7:41.65 (39.00)
        8:20.36 (38.71)     8:59.01 (38.65)     9:37.38 (38.37)    10:16.21 (38.83)
       10:54.52 (38.31)    11:32.11 (37.59)    12:08.30 (36.19)    12:42.18 (33.88)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:53.88     5/18/03 JEFF ERWIN                                
        ZONE: Z 16:25.58     4/19/13 Frederik Hviid                            
          VA: V 17:14.60      4/2/04 Rob St Jean                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Filippo, Mario         39 UC10                19:00.00   19:22.77  
                  30.26     1:03.77 (33.51)     1:37.89 (34.12)     2:12.31 (34.42)
        2:46.68 (34.37)     3:21.15 (34.47)     3:56.02 (34.87)     4:30.96 (34.94)
        5:06.18 (35.22)     5:41.29 (35.11)     6:17.11 (35.82)     6:52.45 (35.34)
        7:28.07 (35.62)     8:03.88 (35.81)     8:39.30 (35.42)     9:15.15 (35.85)
        9:50.92 (35.77)    10:26.87 (35.95)    11:02.87 (36.00)    11:38.72 (35.85)
       12:14.84 (36.12)    12:50.76 (35.92)    13:26.54 (35.78)    14:02.43 (35.89)
       14:38.43 (36.00)    15:14.35 (35.92)    15:50.44 (36.09)    16:26.23 (35.79)
       17:01.93 (35.70)    17:37.18 (35.25)    18:13.11 (35.93)    18:49.05 (35.94)
       19:22.77 (33.72)
  2 Sugar, David              36 NBAC                26:14.07   26:38.70  
                  36.64     1:22.15 (45.51)     2:08.56 (46.41)     2:56.01 (47.45)
        3:43.81 (47.80)     4:31.52 (47.71)     5:19.84 (48.32)     6:08.46 (48.62)
        6:57.25 (48.79)     7:46.68 (49.43)     8:36.42 (49.74)     9:24.89 (48.47)
       10:14.69 (49.80)    11:03.18 (48.49)    11:52.04 (48.86)    12:40.87 (48.83)
       13:29.37 (48.50)    14:19.30 (49.93)    15:08.55 (49.25)    15:58.07 (49.52)
       16:48.40 (50.33)    17:38.85 (50.45)    18:30.15 (51.30)    19:20.56 (50.41)
       20:10.53 (49.97)    21:01.28 (50.75)    21:51.07 (49.79)    22:40.92 (49.85)
       23:29.20 (48.28)    24:18.94 (49.74)    25:07.17 (48.23)    25:53.99 (46.82)
       26:38.70 (44.71)
  3 Takeguchi, Kevin          37 L4S                 32:11.68   37:22.47  
                  48.90   1:54.09 (1:05.19)   2:58.52 (1:04.43)   4:01.49 (1:02.97)
        5:01.04 (59.55)   6:03.90 (1:02.86)   7:06.39 (1:02.49)   8:12.17 (1:05.78)
      9:17.97 (1:05.80)  10:24.63 (1:06.66)  11:35.04 (1:10.41)  12:41.41 (1:06.37)
     13:54.25 (1:12.84)  15:05.84 (1:11.59)  16:23.76 (1:17.92)  17:50.68 (1:26.92)
     19:00.60 (1:09.92)  20:15.25 (1:14.65)  21:24.19 (1:08.94)  22:37.56 (1:13.37)
     23:47.98 (1:10.42)  24:51.97 (1:03.99)  25:58.90 (1:06.93)  27:07.23 (1:08.33)
     28:14.52 (1:07.29)  29:31.15 (1:16.63)  30:39.54 (1:08.39)  31:45.85 (1:06.31)
     32:57.00 (1:11.15)  34:04.61 (1:07.61)  35:08.98 (1:04.37)  37:22.47 (2:13.49)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70      5/4/08 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 23.06     4/23/06 Michael Ross                                 
          VA: V 24.64      4/1/00 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zenyuh, James             39 UC10                   25.00      24.10  
  2 George, Nathan            36 DCM                    26.50      26.26  
  3 Sabala, Michael           35 CHEL                   26.16      26.75  
  4 Gass, Kraig               36 WINM                   30.93      29.92  
  5 Bohan, Michael            39 UC07                   31.78      31.34  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12      5/4/08 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 49.62     4/24/05 Michael Ross                                 
          VA: V 52.93      4/1/00 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zenyuh, James             39 UC10                   54.00      52.34  
                  25.02       52.34 (27.32)                                        
  2 Mee, Daniel               38 1693                   59.68      58.78  
                  28.17       58.78 (30.61)                                        
  3 George, Nathan            36 DCM                    58.00      59.51  
                  28.60       59.51 (30.91)                                        
  4 Woodworth, Scott          39 L4S                    58.80      59.87  
                  29.21       59.87 (30.66)                                        
  5 Romack, Dave              38 L4S                  1:00.06    1:00.17  
                  29.28     1:00.17 (30.89)                                        
  6 Sugar, David              36 NBAC                 1:58.29    2:12.64  
                1:03.21   2:12.64 (1:09.43)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:47.72      5/4/08 JOSH DAVIS                                 
        ZONE: Z 1:52.89     4/24/05 Michael Ross                               
          VA: V 1:55.48      4/1/00 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romack, Dave              38 L4S                  2:12.06    2:09.32  
                  29.85     1:01.70 (31.85)     1:35.46 (33.76)     2:09.32 (33.86)
  2 Woodworth, Scott          39 L4S                  2:17.00    2:13.08  
                  31.14     1:04.41 (33.27)     1:38.53 (34.12)     2:13.08 (34.55)
  3 Boris, Joseph             36 SVY                  2:30.08    2:29.90  
                  35.91     1:14.15 (38.24)     1:52.76 (38.61)     2:29.90 (37.14)
 -- Patterson, Thomas         38 1776                 2:25.00         DQ  
                  45.94     1:21.86 (35.92)     1:59.73 (37.87)          DQ (37.85)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35     5/21/10 STEVE WEST                                   
        ZONE: Z 26.29     4/22/01 Wally Dicks                                  
          VA: V 28.20      1/1/93 Michael Slowey                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchins, Bradford        38 SVY                    30.50      29.34  
  2 George, Nathan            36 DCM                    29.00      29.86  
  3 Dryburgh, Andrew          35 SVY                    32.17      31.79  
  4 Hegna, Ryan               35 CBFY                   31.16      32.15  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   54.98     3/28/15 JAMES SHEEHAN                              
        ZONE: Z   55.84     4/22/01 Wally Dicks                                
          VA: V 1:01.50      1/1/93 Michael Slowey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchins, Bradford        38 SVY                  1:08.00    1:04.62  
                  29.76     1:04.62 (34.86)                                        
  2 George, Nathan            36 DCM                  1:04.50    1:04.63  
                  30.41     1:04.63 (34.22)                                        
  3 Sabala, Michael           35 CHEL                 1:05.16    1:07.91  
                  31.28     1:07.91 (36.63)                                        
  4 Strahota, Jeffrey         35 UMAC                 1:06.01    1:08.55  
                  32.22     1:08.55 (36.33)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.23    12/16/01 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 2:06.40     4/22/01 Wally Dicks                                
          VA: V 2:15.38      6/1/93 Michael Slowey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchins, Bradford        38 SVY                  2:30.00    2:26.91  
                  32.61     1:09.18 (36.57)     1:47.40 (38.22)     2:26.91 (39.51)
  2 Boris, Joseph             36 SVY                  2:41.21    2:40.37  
                  36.65     1:17.51 (40.86)     1:59.27 (41.76)     2:40.37 (41.10)
  3 Patterson, Thomas         38 1776                 2:46.00    2:43.13  
                  37.15     1:18.29 (41.14)     2:00.46 (42.17)     2:43.13 (42.67)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.26     4/29/11 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 22.86     4/23/06 Michael Ross                                 
          VA: V 23.69     4/26/12 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zenyuh, James             39 UC10                   24.00      23.24  
  2 Lovett, Michael           38 1693                   24.41      23.99  
  3 George, Nathan            36 DCM                    24.20      24.66  
  4 Krajewski, Thomas         37 GMUP                   25.48      25.69  
  5 Hegna, Ryan               35 CBFY                   25.77      26.37  
  6 Dryburgh, Andrew          35 SVY                    26.26      26.42  
  7 Gass, Kraig               36 WINM                   27.53      27.28  
  8 Rosenberg, James          39 L4S                    27.20      27.59  
  9 Bohan, Michael            39 UC07                   30.63      29.15  
 10 Gwilliam, Glenn           37 RMST                   35.00      33.79  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.12     4/24/15 GLENN COUNTS                                 
        ZONE: Z 50.06     4/23/06 Michael Ross                                 
          VA: V 51.69     1/26/08 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George, Nathan            36 DCM                    55.29      56.45  
                  25.54       56.45 (30.91)                                        
  2 Field, David              36 NCMS                 1:05.00      57.49  
                  26.22       57.49 (31.27)                                        
  3 Strahota, Jeffrey         35 UMAC                   57.75      59.11  
                  26.99       59.11 (32.12)                                        
  4 Dryburgh, Andrew          35 SVY                  1:00.00      59.41  
                  27.57       59.41 (31.84)                                        
  5 Hegna, Ryan               35 CBFY                   57.50      59.56  
                  26.86       59.56 (32.70)                                        
  6 Gass, Kraig               36 WINM                 1:01.62    1:02.54  
                  28.08     1:02.54 (34.46)                                        
  7 Rosenberg, James          39 L4S                  1:06.00    1:03.97  
                  28.53     1:03.97 (35.44)                                        
  8 Di Filippo, Mario         39 UC10                 1:04.00    1:04.59  
                  30.53     1:04.59 (34.06)                                        
  9 Woodworth, Scott          39 L4S                  1:02.00    1:04.66  
                  29.45     1:04.66 (35.21)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.74     5/16/99 BOBBY PATTEN                               
        ZONE: Z 1:52.21      5/9/93 Bill Specht                                
          VA: V 1:58.92      4/1/00 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         38 1776                 2:19.00    2:17.54  
                  30.07     1:03.26 (33.19)     1:38.85 (35.59)     2:17.54 (38.69)
  2 Dryburgh, Andrew          35 SVY                  2:20.00    2:18.74  
                  29.48     1:04.20 (34.72)     1:40.29 (36.09)     2:18.74 (38.45)
  3 Di Filippo, Mario         39 UC10                 2:20.00    2:23.57  
                  32.14     1:08.99 (36.85)     1:46.25 (37.26)     2:23.57 (37.32)
  4 Jaskot, Brian             37 ALEX                 2:29.28    2:27.66  
                  31.30     1:06.97 (35.67)     1:45.50 (38.53)     2:27.66 (42.16)
  5 Rosenberg, James          39 L4S                  2:35.00    2:35.27  
                  32.04     1:09.98 (37.94)     1:52.58 (42.60)     2:35.27 (42.69)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06      5/4/08 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 53.98     4/13/08 Jeffrey Roddin                               
          VA: V 54.31     4/26/12 Daniel Summerlin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovett, Michael           38 1693                   57.25      55.59  
                  25.30       55.59 (30.29)                                        
  2 Zenyuh, James             39 UC10                   55.00      56.11  
                  23.86       56.11 (32.25)                                        
  3 George, Nathan            36 DCM                    58.50      56.64  
                  25.20       56.64 (31.44)                                        
  4 Sabala, Michael           35 CHEL                   58.16      59.73  
                  28.04       59.73 (31.69)                                        
  5 Boris, Joseph             36 SVY                  1:07.71    1:06.67  
                  31.77     1:06.67 (34.90)                                        
 -- Strahota, Jeffrey         35 UMAC                 1:04.01         DQ  
                  28.04          DQ (32.80)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74    12/22/02 RONALD KARNAUGH                            
        ZONE: Z 1:58.94     4/15/07 Jeffrey Roddin                             
          VA: V 1:59.02     1/26/08 Daniel Summerlin                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George, Nathan            36 DCM                  2:10.18    2:12.22  
                  26.57     1:01.25 (34.68)     1:40.69 (39.44)     2:12.22 (31.53)
  2 Patterson, Thomas         38 1776                 2:25.00    2:21.83  
                  30.58     1:06.65 (36.07)     1:48.38 (41.73)     2:21.83 (33.45)
  3 Boris, Joseph             36 SVY                  3:15.00    2:23.36  
                  31.08     1:09.07 (37.99)     1:50.95 (41.88)     2:23.36 (32.41)
  4 Jaskot, Brian             37 ALEX                 2:26.45    2:30.71  
                  31.53     1:11.89 (40.36)     1:56.86 (44.97)     2:30.71 (33.85)
  5 Bohan, Michael            39 UC07                 2:24.00    2:31.69  
                  29.46     1:07.56 (38.10)     1:55.02 (47.46)     2:31.69 (36.67)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:56.76    12/16/01 RON KARNAUGH                               
        ZONE: Z 4:25.68     4/22/01 Danilo Vicioso                             
          VA: V 4:24.06      6/1/04 Rob St Jean                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Field, David              36 NCMS                 5:30.00    4:56.49  
                  29.17     1:03.27 (34.10)     1:42.62 (39.35)     2:22.50 (39.88)
        3:05.11 (42.61)     3:48.79 (43.68)     4:22.97 (34.18)     4:56.49 (33.52)
  2 Patterson, Thomas         38 1776                 4:55.00    4:58.20  
                  30.89     1:05.90 (35.01)     1:42.69 (36.79)     2:20.15 (37.46)
        3:03.52 (43.37)     3:48.04 (44.52)     4:23.93 (35.89)     4:58.20 (34.27)
  3 Boris, Joseph             36 SVY                  5:08.63    5:06.30  
                  33.14     1:10.94 (37.80)     1:51.28 (40.34)     2:33.23 (41.95)
        3:15.24 (42.01)     3:58.82 (43.58)     4:33.02 (34.20)     5:06.30 (33.28)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.67    12/20/14 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 21.78     4/21/02 Michael Fell                                 
          VA: V 21.84      1/1/98 John Tudor                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Lovett, Brian             41 1693                      NT      23.47  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.67    12/20/14 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 21.78     4/21/02 Michael Fell                                 
          VA: V 21.84      1/1/98 John Tudor                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             44 SVY                    21.97      22.16  
  2 Stull, Eric               41 SVY                    23.35      23.16  
  3 Lovett, Brian             41 1693                   23.50      23.39  
  4 Harbourt, Cliff           43 UC10                   24.38      23.95  
  5 Bingaman, Cory            41 ALEX                   25.50      24.92  
  6 Hannesschlager, Michael   41 L4S                    25.67      25.02  
  7 Rudolph, Daniel           44 L4S                    26.10      25.45  
  8 Bezerra, Andre            44 DCAC                   40.00      26.43  
  9 Tomson, Farol             44 GERM                   25.89      26.56  
 10 Jennings, Matthew         40 FAFF                   28.20      28.00  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.15      5/3/14 JOSH DAVIS                                   
        ZONE: Z 47.63     4/21/02 Michael Fell                                 
          VA: V 47.58     4/27/00 John Tudor                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             44 SVY                    49.89      49.18  
                  23.44       49.18 (25.74)                                        
  2 Bell, David               40 CRUZ                   52.00      51.61  
                  24.81       51.61 (26.80)                                        
  3 Stull, Eric               41 SVY                    53.00      51.72  
                  25.30       51.72 (26.42)                                        
  4 Lovett, Brian             41 1693                   53.00      52.14  
                  25.08       52.14 (27.06)                                        
  5 Harbourt, Cliff           43 UC10                   54.17      53.66  
                  25.57       53.66 (28.09)                                        
  6 Grasha, Eric              40 DCAC                   56.89      55.37  
                  26.49       55.37 (28.88)                                        
  7 Rudolph, Daniel           44 L4S                    56.06      55.79  
                  26.80       55.79 (28.99)                                        
  8 Hannesschlager, Michael   41 L4S                    57.82      57.93  
                  26.53       57.93 (31.40)                                        
  9 Hinz, Brian               42 CMYM                   59.80    1:01.40  
                  28.25     1:01.40 (33.15)                                        
 10 Bezerra, Andre            44 DCAC                 1:30.00    1:01.78  
                  29.61     1:01.78 (32.17)                                        
 11 Church, Aaron             40 GMUP                 1:06.76    1:06.31  
                  31.99     1:06.31 (34.32)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.23     4/24/15 JOSH DAVIS                                 
        ZONE: Z 1:49.32     4/24/05 Michael Schmidt                            
          VA: V 1:44.37      3/6/09 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             44 SVY                  1:52.71    1:50.46  
                  25.12       52.79 (27.67)     1:21.50 (28.71)     1:50.46 (28.96)
  2 Stull, Eric               41 SVY                  1:59.75    1:56.66  
                  27.14       56.77 (29.63)     1:26.85 (30.08)     1:56.66 (29.81)
  3 Harbourt, Cliff           43 UC10                 2:06.03    2:03.78  
                  27.10       57.16 (30.06)     1:28.61 (31.45)     2:03.78 (35.17)
  4 Rudolph, Daniel           44 L4S                  2:07.18    2:05.93  
                  28.71     1:00.33 (31.62)     1:32.86 (32.53)     2:05.93 (33.07)
  5 Ahlgren, Kyle             40 1693                 2:19.54    2:16.94  
                  32.47     1:07.54 (35.07)     1:42.75 (35.21)     2:16.94 (34.19)
  6 Jennings, Matthew         40 FAFF                 3:10.00    2:24.93  
                  31.99     1:08.47 (36.48)     1:47.29 (38.82)     2:24.93 (37.64)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.36     4/25/15 JOSH DAVIS                                 
        ZONE: Z 4:46.18     4/12/08 Chris Stevenson                            
          VA: V 4:42.67      5/7/09 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               40 CRUZ                      NT    5:12.41  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.36     4/25/15 JOSH DAVIS                                 
        ZONE: Z 4:46.18     4/12/08 Chris Stevenson                            
          VA: V 4:42.67      5/7/09 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig            41 RMST                 5:40.09    5:34.75  
                  29.69     1:02.39 (32.70)     1:36.84 (34.45)     2:11.54 (34.70)
        2:46.38 (34.84)     3:20.85 (34.47)     3:55.14 (34.29)     4:28.73 (33.59)
        5:01.89 (33.16)     5:34.75 (32.86)                                        
  2 Stull, Eric               41 SVY                  5:50.00    5:37.03  
                  30.48     1:03.63 (33.15)     1:37.39 (33.76)     2:11.78 (34.39)
        2:46.38 (34.60)     3:21.24 (34.86)     3:55.37 (34.13)     4:29.53 (34.16)
        5:03.42 (33.89)     5:37.03 (33.61)                                        
  3 Rudolph, Daniel           44 L4S                  5:52.79    5:51.23  
                  31.93     1:06.36 (34.43)     1:41.75 (35.39)     2:17.29 (35.54)
        2:52.85 (35.56)     3:28.56 (35.71)     4:04.50 (35.94)     4:40.44 (35.94)
        5:16.61 (36.17)     5:51.23 (34.62)                                        
  4 Ahlgren, Kyle             40 1693                 6:06.89    5:56.30  
                  34.25     1:11.19 (36.94)     1:46.91 (35.72)     2:23.17 (36.26)
        2:59.05 (35.88)     3:34.71 (35.66)     4:10.80 (36.09)     4:47.07 (36.27)
        5:22.36 (35.29)     5:56.30 (33.94)                                        
  5 Joubert, Kevin            43 MERR                 6:00.00    6:03.20  
                  32.80     1:09.02 (36.22)     1:45.94 (36.92)     2:23.71 (37.77)
        3:01.21 (37.50)     3:38.03 (36.82)     4:14.87 (36.84)     4:51.78 (36.91)
        5:28.55 (36.77)     6:03.20 (34.65)                                        
  6 Earle, Dan                44 1693                 6:12.50    6:08.54  
                  33.07     1:08.82 (35.75)     1:45.07 (36.25)     2:22.77 (37.70)
        2:59.52 (36.75)     3:36.47 (36.95)     4:14.27 (37.80)     4:52.35 (38.08)
        5:30.79 (38.44)     6:08.54 (37.75)                                        
  7 Church, Aaron             40 GMUP                 6:30.25    6:32.51  
                  35.58     1:14.33 (38.75)     1:53.94 (39.61)     2:33.63 (39.69)
        3:13.27 (39.64)     3:53.02 (39.75)     4:33.50 (40.48)     5:13.98 (40.48)
        5:54.16 (40.18)     6:32.51 (38.35)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:32.66      5/7/10 ALEX KOSTICH                              
        ZONE: Z 10:19.02     4/24/09 Rob Jones                                 
          VA: V  9:50.25     4/18/09 Chris Stevenson                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               40 CRUZ                12:30.00   12:48.22  
                  26.95       56.91 (29.96)     1:27.88 (30.97)     1:59.40 (31.52)
        2:31.40 (32.00)     3:03.35 (31.95)     3:35.78 (32.43)     4:08.58 (32.80)
        4:41.09 (32.51)     5:12.41 (31.32)     6:10.77 (58.36)     6:53.87 (43.10)
        7:34.68 (40.81)     8:15.53 (40.85)     8:55.55 (40.02)     9:33.78 (38.23)
       10:11.35 (37.57)    10:49.10 (37.75)    11:26.09 (36.99)  12:48.22 (1:22.13)
  2 Robev, Peter              43 L4S                 25:00.00   27:32.83  
                1:08.90   2:31.75 (1:22.85)                             3:57.00 ( )
      5:26.34 (1:29.34)   6:56.15 (1:29.81)                             8:22.47 ( )
      9:44.41 (1:21.94)  11:10.49 (1:26.08)                            12:35.90 ( )
     13:59.62 (1:23.72)  15:19.85 (1:20.23)                            16:40.20 ( )
     17:59.00 (1:18.80)  19:22.71 (1:23.71)  27:32.83 (8:10.12)                    
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.52      5/9/10 ALEX KOSTICH                              
        ZONE: Z 17:42.09     4/23/06 Scott Brown                               
          VA: V 17:40.34     4/10/10 Rob St Jean                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle             40 1693                20:49.92   20:18.03  
                  35.07     1:13.24 (38.17)     1:50.58 (37.34)     2:27.89 (37.31)
        3:05.18 (37.29)     3:42.31 (37.13)     4:19.25 (36.94)     4:56.70 (37.45)
        5:34.12 (37.42)     6:11.70 (37.58)     6:48.84 (37.14)     7:26.11 (37.27)
        8:03.13 (37.02)     8:40.33 (37.20)     9:17.37 (37.04)     9:54.11 (36.74)
       10:30.97 (36.86)    11:08.44 (37.47)    11:45.41 (36.97)    12:22.52 (37.11)
       12:59.09 (36.57)    13:35.69 (36.60)    14:12.10 (36.41)    14:49.11 (37.01)
       15:25.71 (36.60)    16:02.47 (36.76)    16:39.45 (36.98)    17:16.71 (37.26)
       17:53.30 (36.59)    18:30.42 (37.12)    19:07.11 (36.69)    19:43.84 (36.73)
       20:18.03 (34.19)
  2 Joubert, Kevin            43 MERR                22:00.00   20:58.95  
                  32.54     1:07.76 (35.22)     1:44.02 (36.26)     2:21.40 (37.38)
        2:58.42 (37.02)     3:35.96 (37.54)     4:13.51 (37.55)     4:50.96 (37.45)
        5:28.51 (37.55)     6:06.08 (37.57)     6:43.72 (37.64)     7:21.63 (37.91)
        7:59.83 (38.20)     8:37.80 (37.97)     9:15.85 (38.05)     9:53.89 (38.04)
       10:32.03 (38.14)    11:10.41 (38.38)    11:48.95 (38.54)    12:28.42 (39.47)
       13:07.86 (39.44)    13:47.00 (39.14)    14:26.17 (39.17)    15:05.21 (39.04)
       15:44.32 (39.11)    16:23.55 (39.23)    17:03.32 (39.77)    17:43.57 (40.25)
       18:23.55 (39.98)    19:02.92 (39.37)    19:42.25 (39.33)    20:20.89 (38.64)
       20:58.95 (38.06)
  3 Church, Aaron             40 GMUP                22:00.00   21:41.01  
                  35.55     1:13.80 (38.25)     1:53.50 (39.70)     2:33.38 (39.88)
        3:13.39 (40.01)     3:53.21 (39.82)     4:32.67 (39.46)     5:12.02 (39.35)
        5:51.66 (39.64)     6:31.46 (39.80)     7:11.15 (39.69)     7:50.80 (39.65)
        8:30.30 (39.50)     9:09.91 (39.61)     9:49.57 (39.66)    10:29.35 (39.78)
       11:08.75 (39.40)    11:48.65 (39.90)    12:28.44 (39.79)    13:08.11 (39.67)
       13:47.75 (39.64)    14:27.24 (39.49)    15:06.80 (39.56)    15:46.27 (39.47)
       16:25.75 (39.48)    17:05.45 (39.70)    17:44.82 (39.37)    18:24.56 (39.74)
       19:04.17 (39.61)    19:43.62 (39.45)    20:23.44 (39.82)    21:03.14 (39.70)
       21:41.01 (37.87)
  4 Perlstein, Michael        43 L4S                 33:30.00   35:12.81  
                  53.50     1:50.28 (56.78)                             3:48.79 ( )
                                6:06.38 ( )   7:10.85 (1:04.47)   8:11.65 (1:00.80)
      9:14.48 (1:02.83)  10:19.61 (1:05.13)  11:24.77 (1:05.16)  12:30.42 (1:05.65)
     13:36.02 (1:05.60)  14:41.43 (1:05.41)  15:47.83 (1:06.40)  16:56.48 (1:08.65)
     18:02.15 (1:05.67)  19:06.35 (1:04.20)  20:10.80 (1:04.45)  21:19.99 (1:09.19)
     22:26.88 (1:06.89)  23:32.57 (1:05.69)  24:37.37 (1:04.80)  25:40.58 (1:03.21)
                               27:48.71 ( )  28:54.40 (1:05.69)  30:00.17 (1:05.77)
     31:04.41 (1:04.24)  32:10.08 (1:05.67)  33:13.71 (1:03.63)  34:15.17 (1:01.46)
       35:12.81 (57.64)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77     4/26/09 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 24.45     4/13/08 Chris Stevenson                              
          VA: V 24.45     4/11/08 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               40 CRUZ                   26.00      26.13  
  2 Bingaman, Cory            41 ALEX                   29.25      30.02  
  3 Rudolph, Daniel           44 L4S                    29.99      30.20  
  4 Tomson, Farol             44 GERM                   32.83      32.18  
  5 Jennings, Matthew         40 FAFF                   37.00      34.67  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77     4/26/09 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 24.45     4/13/08 Chris Stevenson                              
          VA: V 24.45     4/11/08 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Earle, Dan                44 1693                      NT      31.10  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49     4/26/09 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 51.88     4/13/08 Chris Stevenson                              
          VA: V 50.67      3/6/09 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               40 CRUZ                   57.30      56.81  
                  27.40       56.81 (29.41)                                        
  2 Grasha, Eric              40 DCAC                 1:10.30    1:04.97  
                  31.83     1:04.97 (33.14)                                        
  3 Earle, Dan                44 1693                 1:08.22    1:08.63  
                  33.99     1:08.63 (34.64)                                        
  4 Hastings, Corey           40 ALEX                 1:10.16    1:09.75  
                  33.52     1:09.75 (36.23)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.09      5/4/08 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 1:53.29     4/12/08 Chris Stevenson                            
          VA: V 1:51.10      5/7/09 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               40 CRUZ                 2:08.99    2:05.24  
                  28.70       59.84 (31.14)     1:32.34 (32.50)     2:05.24 (32.90)
  2 Ahlgren, Kyle             40 1693                 2:37.51    2:32.82  
                  37.90     1:16.22 (38.32)     1:54.92 (38.70)     2:32.82 (37.90)
  3 Jennings, Matthew         40 FAFF                 3:20.00    2:51.75  
                  37.75     1:21.23 (43.48)     2:07.55 (46.32)     2:51.75 (44.20)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.56     4/24/15 STEVE WEST                                   
        ZONE: Z 27.42      5/2/99 Benn Doyle                                   
          VA: V 28.52     5/19/05 David Malsbury                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         44 UMAC                   29.49      29.10  
  2 Williams, Rich            40 1693                   28.86      29.23  
  3 Bell, David               40 CRUZ                   32.00      30.50  
  4 Gross, Jeremy             44 SVY                    31.84      30.59  
  5 McNelis, Michael          40 UC04                   31.87      30.99  
  6 Stull, Eric               41 SVY                    33.00      31.37  
  7 Hinz, Brian               42 CMYM                   34.50      33.79  
  8 Tomson, Farol             44 GERM                   35.75      35.40  
  9 Grasha, Eric              40 DCAC                   37.24      37.28  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   55.37     4/25/15 JEFF COMMINGS                              
        ZONE: Z   58.39     4/26/09 Jim Tuchler                                
          VA: V 1:02.36      5/7/98 Michael Slowey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Rich            40 1693                 1:03.61    1:03.59  
                  30.14     1:03.59 (33.45)                                        
  2 Goodison, Michael         44 UMAC                 1:05.29    1:04.08  
                  30.65     1:04.08 (33.43)                                        
  3 Baldwin, Craig            41 RMST                 1:15.18    1:09.91  
                  32.45     1:09.91 (37.46)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.53      5/3/14 STEVE WEST                                 
        ZONE: Z 2:08.34     4/25/09 Jim Tuchler                                
          VA: V 2:18.21      5/7/98 Michael Slowey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         44 UMAC                 2:28.49    2:25.37  
                  32.60     1:10.08 (37.48)     1:47.92 (37.84)     2:25.37 (37.45)
  2 Williams, Rich            40 1693                 2:32.79    2:25.96  
                  32.43     1:08.90 (36.47)     1:47.24 (38.34)     2:25.96 (38.72)
  3 McNelis, Michael          40 UC04                 2:36.20    2:28.78  
                  33.67     1:11.97 (38.30)     1:50.30 (38.33)     2:28.78 (38.48)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61     4/26/09 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 22.61     4/26/09 Michael Ross                                 
          VA: V 23.82      5/7/09 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             44 SVY                    23.91      23.94  
  2 Lovett, Brian             41 1693                   26.00      24.92  
  3 Goodison, Michael         44 UMAC                   25.98      25.61  
  4 Stull, Eric               41 SVY                    26.16      25.88  
  5 Harbourt, Cliff           43 UC10                   26.73      26.46  
  6 Bingaman, Cory            41 ALEX                   27.50      26.86  
  7 Hastings, Corey           40 ALEX                   26.98      26.99  
  8 Hannesschlager, Michael   41 L4S                    28.20      27.09  
  9 Grasha, Eric              40 DCAC                   28.00      27.35  
 10 Tomson, Farol             44 GERM                   29.01      28.73  
 11 Hinz, Brian               42 CMYM                   29.14      29.28  
 12 Rudolph, Daniel           44 L4S                    29.73      29.37  
 13 Joubert, Kevin            43 MERR                   35.00      30.61  
 14 Bezerra, Andre            44 DCAC                   45.00      30.64  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27      5/4/08 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 51.92     4/13/08 Chris Stevenson                              
          VA: V 50.81      5/7/09 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             44 SVY                    56.07      55.01  
                  25.77       55.01 (29.24)                                        
  2 Harbourt, Cliff           43 UC10                 1:03.16    1:00.15  
                  28.90     1:00.15 (31.25)                                        
  3 Hastings, Corey           40 ALEX                 1:05.55    1:06.01  
                  29.01     1:06.01 (37.00)                                        
  4 Jennings, Matthew         40 FAFF                 1:17.41    1:17.01  
                  35.97     1:17.01 (41.04)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.61     4/14/02 DENNIS BAKER                               
        ZONE: Z 1:57.61     4/12/08 Chris Stevenson                            
          VA: V 1:54.85      5/7/09 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joubert, Kevin            43 MERR                 3:00.00    2:46.09  
                  37.30     1:20.29 (42.99)     2:02.56 (42.27)     2:46.09 (43.53)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.07     4/25/15 JEFF COMMINGS                                
        ZONE: Z 53.51     4/26/09 Jim Tuchler                                  
          VA: V 55.67      5/8/98 John Tudor                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               40 CRUZ                   57.99      57.84  
                  26.36       57.84 (31.48)                                        
  2 Williams, Rich            40 1693                   58.48      58.53  
                  27.09       58.53 (31.44)                                        
  3 Lovett, Brian             41 1693                 1:03.00      59.78  
                  26.90       59.78 (32.88)                                        
  4 Goodison, Michael         44 UMAC                 1:01.49      59.85  
                  28.47       59.85 (31.38)                                        
  5 Baldwin, Craig            41 RMST                 1:10.05    1:01.95  
                  28.43     1:01.95 (33.52)                                        
  6 Bingaman, Cory            41 ALEX                 1:04.00    1:02.43  
                  28.90     1:02.43 (33.53)                                        
  7 McNelis, Michael          40 UC04                 1:03.85    1:02.65  
                  29.74     1:02.65 (32.91)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.85     4/26/09 MICHAEL ROSS                               
        ZONE: Z 1:51.85     4/25/09 Michael Ross                               
          VA: V 2:03.51     4/27/00 John Tudor                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bingaman, Cory            41 ALEX                 2:22.00    2:16.58  
                  28.33     1:02.52 (34.19)     1:42.84 (40.32)     2:16.58 (33.74)
  2 Hastings, Corey           40 ALEX                 2:36.13    2:32.29  
                  29.94     1:07.37 (37.43)     1:53.41 (46.04)     2:32.29 (38.88)
  3 Church, Aaron             40 GMUP                 3:12.01    3:10.55  
                  44.16     1:33.60 (49.44)   2:33.94 (1:00.34)     3:10.55 (36.61)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:01.87     4/19/09 ROQUE SANTOS                               
        ZONE: Z 4:18.94     4/26/09 Jim Tuchler                                
          VA: V 4:23.70      2/9/08 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNelis, Michael          40 UC04                 5:04.96    4:53.69  
                  31.06     1:07.45 (36.39)     1:45.39 (37.94)     2:23.65 (38.26)
        3:04.59 (40.94)     3:46.46 (41.87)     4:20.62 (34.16)     4:53.69 (33.07)
  2 Ahlgren, Kyle             40 1693                 5:43.50    5:30.12  
                  39.57     1:24.23 (44.66)     2:04.51 (40.28)     2:43.63 (39.12)
        3:32.53 (48.90)     4:21.05 (48.52)     4:57.09 (36.04)     5:30.12 (33.03)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06     5/21/10 RICHARD HUGHEY                               
        ZONE: Z 23.21      5/9/93 Daniel Rogacki                               
          VA: V 22.91     5/17/07 David Malsbury                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Sprenger, Kurt            46 VMST                      NT      25.34  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06     5/21/10 RICHARD HUGHEY                               
        ZONE: Z 23.21      5/9/93 Daniel Rogacki                               
          VA: V 22.91     5/17/07 David Malsbury                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael             47 MESC                   21.96      22.38Z 
  2 Hiltabiddle, Steve        49 1776                   22.66      22.67Z 
  3 Rees, Greg                46 SVY                    22.80      22.81Z 
  4 Doane, Michael            45 UMAC                   22.69      23.01Z 
  5 Sangmeister, Gary         45 SVY                    24.20      23.22  
  6 Mehok, George             48 SYSM                   23.13      23.41  
  7 Ruckdeschel, Jonathan     47 CMYM                   23.84      23.52  
  8 Clear, Kirk               48 VMST                   25.01      24.76  
  9 Reynolds, Sean            47 CBFY                   26.26      25.76  
 10 Sax, William              47 GMUP                   26.72      26.76  
 11 Toy, Raymond              49 CMYM                   29.35      28.54  
 12 Shinaishin, Tarik         48 FAC                    28.00      30.50  
 13 Wynes, Tony               46 RMST                   34.09      34.08  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.21     4/26/15 NICOLAS GRANGER                              
        ZONE: Z 51.49     4/13/03 Bradford Gandee                              
          VA: V 50.62     4/26/12 Rob Jones                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael             47 MESC                   47.90      47.99Z 
                  23.20       47.99 (24.79)                                        
  2 Rees, Greg                46 SVY                    50.94      50.21Z 
                  23.74       50.21 (26.47)                                        
  3 Hiltabiddle, Steve        49 1776                   49.37      50.56Z 
                  23.80       50.56 (26.76)                                        
  4 Mehok, George             48 SYSM                   50.13      51.77  
                  24.81       51.77 (26.96)                                        
  5 Doane, Michael            45 UMAC                   52.99      52.56  
                  25.04       52.56 (27.52)                                        
  6 Ruckdeschel, Jonathan     47 CMYM                   53.66      52.86  
                  24.59       52.86 (28.27)                                        
  7 Sangmeister, Gary         45 SVY                    53.50      53.08  
                  25.13       53.08 (27.95)                                        
  8 Bates, John               47 SPRY                   51.00      53.36  
                  25.11       53.36 (28.25)                                        
  9 Sprenger, Kurt            46 VMST                   56.00      54.81  
                  26.07       54.81 (28.74)                                        
 10 Reynolds, Sean            47 CBFY                   58.83      57.10  
                  26.62       57.10 (30.48)                                        
 11 Clear, Kirk               48 VMST                   55.84      57.18  
                  27.29       57.18 (29.89)                                        
 12 Toy, Raymond              49 CMYM                 1:05.31    1:02.29  
                  30.40     1:02.29 (31.89)                                        
 13 Shinaishin, Tarik         48 FAC                  1:06.00    1:06.57  
                  32.00     1:06.57 (34.57)                                        
 14 Wynes, Tony               46 RMST                 1:13.96    1:15.27  
                  36.63     1:15.27 (38.64)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69     5/21/10 DAVID SIMS                                 
        ZONE: Z 1:52.65     4/21/02 John Hudson                                
          VA: V 1:45.92      3/5/10 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, John               47 SPRY                 2:00.00    2:01.48  
                  29.50     1:00.91 (31.41)     1:31.97 (31.06)     2:01.48 (29.51)
  2 Murray, James             47 FBST                 2:06.00    2:04.46  
                  28.39       58.98 (30.59)     1:31.70 (32.72)     2:04.46 (32.76)
  3 Torrington, Geoffrey      45 L4S                  2:01.00    2:04.65  
                  28.18       59.07 (30.89)     1:31.53 (32.46)     2:04.65 (33.12)
  4 Toy, Raymond              49 CMYM                 2:38.97    2:27.56  
                  33.04     1:10.86 (37.82)     1:49.48 (38.62)     2:27.56 (38.08)
  5 Wynes, Tony               46 RMST                 2:46.54    2:43.29  
                  38.61     1:19.70 (41.09)     2:02.99 (43.29)     2:43.29 (40.30)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.10     5/20/07 DENNIS BAKER                               
        ZONE: Z 4:51.53     4/25/09 Neil Brophy                                
          VA: V 4:52.46     4/28/11 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William              47 GMUP                 5:35.73    5:41.59  
                  29.82     1:03.07 (33.25)     1:37.92 (34.85)     2:13.14 (35.22)
        2:48.09 (34.95)     3:23.10 (35.01)     3:58.52 (35.42)     4:33.56 (35.04)
        5:08.28 (34.72)     5:41.59 (33.31)                                        
  2 Henry, Mike               45 L4S                  6:01.96    6:06.18  
                  31.21     1:05.09 (33.88)     1:40.00 (34.91)     2:16.15 (36.15)
        2:52.82 (36.67)     3:30.18 (37.36)     4:08.94 (38.76)     4:48.31 (39.37)
        5:27.65 (39.34)     6:06.18 (38.53)                                        
  3 Severt, Cary              45 UC12                 6:15.00    6:09.88  
                  34.09     1:09.84 (35.75)     1:45.97 (36.13)     2:22.95 (36.98)
        3:00.58 (37.63)     3:38.87 (38.29)     4:16.97 (38.10)     4:54.74 (37.77)
        5:32.90 (38.16)     6:09.88 (36.98)                                        
  4 McKnight, Patrick         49 GMUP                 5:58.99    6:18.79  
                  33.47     1:10.33 (36.86)     1:48.43 (38.10)     2:27.10 (38.67)
        3:05.81 (38.71)     3:44.68 (38.87)     4:23.48 (38.80)     5:02.29 (38.81)
        5:40.76 (38.47)     6:18.79 (38.03)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:43.93     5/20/10 KEITH SWITZER                             
        ZONE: Z  9:58.64     4/24/09 Neil Brophy                               
          VA: V 10:24.07      1/7/11 Chris Stevenson                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, James             47 FBST                11:52.74   11:31.91  
                  30.98     1:04.20 (33.22)     1:38.42 (34.22)     2:13.04 (34.62)
        2:47.89 (34.85)     3:23.15 (35.26)     3:58.02 (34.87)     4:33.41 (35.39)
        5:08.76 (35.35)     5:44.00 (35.24)     6:19.24 (35.24)     6:54.20 (34.96)
        7:29.32 (35.12)     8:04.41 (35.09)     8:39.81 (35.40)     9:14.97 (35.16)
        9:49.90 (34.93)    10:24.76 (34.86)    10:59.56 (34.80)    11:31.91 (32.35)
  2 Sax, William              47 GMUP                11:27.23   11:45.84  
                  30.39     1:04.11 (33.72)     1:39.28 (35.17)     2:14.25 (34.97)
        2:49.71 (35.46)     3:25.50 (35.79)     4:00.41 (34.91)     4:35.52 (35.11)
        5:11.18 (35.66)     5:46.65 (35.47)     6:22.22 (35.57)     6:58.35 (36.13)
        7:34.34 (35.99)     8:11.40 (37.06)     8:47.39 (35.99)     9:24.10 (36.71)
       10:00.10 (36.00)    10:36.62 (36.52)    11:12.38 (35.76)    11:45.84 (33.46)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.58     4/26/15 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 25.06     4/23/06 Clay Britt                                   
          VA: V 24.28     5/20/10 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Rees, Greg                46 SVY                       NT      25.70  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.58     4/26/15 MICHAEL ROSS                                 
        ZONE: Z 25.06     4/23/06 Clay Britt                                   
          VA: V 24.28     5/20/10 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael             47 MESC                   23.58      24.18Z 
  2 Rees, Greg                46 SVY                    25.86      25.57  
  3 Mehok, George             48 SYSM                   27.03      27.07  
  4 Clear, Kirk               48 VMST                   28.31      27.58  
  5 Ruckdeschel, Jonathan     47 CMYM                   32.46      30.50  
  6 Toy, Raymond              49 CMYM                   38.41      35.37  
  7 Wynes, Tony               46 RMST                   41.99      43.90  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.55     4/30/11 CHRIS STEVENSON                              
        ZONE: Z 53.87     4/23/06 Clay Britt                                   
          VA: V 51.55     4/28/11 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael             47 MESC                   51.99      52.03Z 
                  25.32       52.03 (26.71)                                        
  2 Rees, Greg                46 SVY                    56.34      56.79  
                  27.01       56.79 (29.78)                                        
  3 Williams, Neill           48 DCAC                   59.17      58.21  
                  28.20       58.21 (30.01)                                        
  4 Mehok, George             48 SYSM                   57.50      58.71  
                  28.47       58.71 (30.24)                                        
  5 Sprenger, Kurt            46 VMST                 1:03.67    1:02.47  
                  30.21     1:02.47 (32.26)                                        
  6 Clear, Kirk               48 VMST                 1:03.29    1:04.75  
                  30.81     1:04.75 (33.94)                                        
  7 Henry, Mike               45 L4S                  1:12.23    1:11.40  
                  34.82     1:11.40 (36.58)                                        
  8 Toy, Raymond              49 CMYM                 1:24.38    1:17.96  
                  36.81     1:17.96 (41.15)                                        
  9 Wynes, Tony               46 RMST                 1:26.94    1:29.22  
                  45.02     1:29.22 (44.20)                                        
 10 Shinaishin, Tarik         48 FAC                  1:40.00    1:31.36  
                  44.95     1:31.36 (46.41)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.17     3/28/15 TODD TORRES                                  
        ZONE: Z 28.59     4/12/15 Neill Williams                               
          VA: V 28.60     5/17/07 David Malsbury                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           48 DCAC                   28.59      28.09Z 
  2 Ross, Michael             47 MESC                   28.99      28.85  
  3 Doane, Michael            45 UMAC                   28.99      28.90  
  4 Sangmeister, Gary         45 SVY                    30.30      30.10  
  5 Ruckdeschel, Jonathan     47 CMYM                   33.88      31.62  
  6 Reynolds, Sean            47 CBFY                   34.67      34.71  
  7 Wynes, Tony               46 RMST                   42.30      42.92  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   56.83     2/20/15 TODD TORRES                                
        ZONE: Z 1:00.59     4/26/09 Jon Blank                                  
          VA: V 1:04.24     4/15/10 David Malsbury                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           48 DCAC                 1:02.88    1:01.42  
                  28.62     1:01.42 (32.80)                                        
  2 Sangmeister, Gary         45 SVY                  1:08.90    1:06.97  
                  31.14     1:06.97 (35.83)                                        
  3 Shinaishin, Tarik         48 FAC                  2:00.00    1:42.10  
                  48.19     1:42.10 (53.91)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.23     3/28/15 TODD TORRES                                
        ZONE: Z 2:17.87     4/25/09 Jon Blank                                  
          VA: V 2:24.61     4/23/06 Tom Royal                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wynes, Tony               46 RMST                 3:25.04    3:18.66  
                  44.57     1:34.72 (50.15)     2:26.69 (51.97)     3:18.66 (51.97)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67      5/4/08 PAUL SMITH                                   
        ZONE: Z 23.77     4/25/10 William Segal                                
          VA: V 23.89      3/5/10 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                46 SVY                    24.16      24.10  
  2 Ross, Michael             47 MESC                   23.74      24.12  
  3 Hiltabiddle, Steve        49 1776                   23.78      24.20  
  4 Williams, Neill           48 DCAC                   24.80      25.10  
  5 Doane, Michael            45 UMAC                   24.68      25.19  
  6 Sangmeister, Gary         45 SVY                    25.80      25.33  
  7 Mehok, George             48 SYSM                   25.40      26.05  
  8 Ruckdeschel, Jonathan     47 CMYM                   26.78      26.83  
  9 Clear, Kirk               48 VMST                   27.29      27.48  
 10 Sprenger, Kurt            46 VMST                   28.10      28.20  
 11 Sax, William              47 GMUP                   29.09      29.37  
 12 Reynolds, Sean            47 CBFY                   30.63      30.53  
 13 Toy, Raymond              49 CMYM                   33.42      31.95  
 14 Shinaishin, Tarik         48 FAC                    35.00      33.41  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90     5/21/10 DAVID SIMS                                   
        ZONE: Z 52.58     4/25/09 Scott Carpenter                              
          VA: V 51.36      3/5/10 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        49 1776                   53.48      54.48  
                  25.80       54.48 (28.68)                                        
  2 Rees, Greg                46 SVY                    54.59      54.71  
                  25.61       54.71 (29.10)                                        
  3 Roddin, Jeffrey           47 ANCM                   55.00      54.86  
                  25.65       54.86 (29.21)                                        
  4 Doane, Michael            45 UMAC                   57.00      56.52  
                  26.44       56.52 (30.08)                                        
  5 Williams, Neill           48 DCAC                   57.55      56.77  
                  26.37       56.77 (30.40)                                        
  6 Mehok, George             48 SYSM                   56.40      57.14  
                  26.83       57.14 (30.31)                                        
  7 Sangmeister, Gary         45 SVY                  1:01.50      59.86  
                  28.14       59.86 (31.72)                                        
  8 Sax, William              47 GMUP                 1:03.74    1:04.25  
                  29.39     1:04.25 (34.86)                                        
  9 Torrington, Geoffrey      45 L4S                  1:05.00    1:05.00  
                  30.18     1:05.00 (34.82)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.73     12/6/08 DENNIS BAKER                               
        ZONE: Z 1:59.22     4/26/09 Michael Schmidt                            
          VA: V 1:57.08      3/5/10 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William              47 GMUP                 2:20.16    2:24.74  
                  31.22     1:08.38 (37.16)     1:46.74 (38.36)     2:24.74 (38.00)
  2 Severt, Cary              45 UC12                 3:05.00    3:14.13  
                  39.30     1:28.04 (48.74)     2:20.50 (52.46)     3:14.13 (53.63)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14     5/23/10 RICHARD HUGHEY                               
        ZONE: Z 54.88     4/12/15 Jeffrey Roddin                               
          VA: V 54.99     5/20/10 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           48 DCAC                   58.01      55.98  
                  25.84       55.98 (30.14)                                        
  2 Roddin, Jeffrey           47 ANCM                   56.50      56.32  
                  26.21       56.32 (30.11)                                        
  3 Rees, Greg                46 SVY                    56.91      56.87  
                  25.06       56.87 (31.81)                                        
  4 Hiltabiddle, Steve        49 1776                   57.50      57.90  
                  26.50       57.90 (31.40)                                        
  5 Sangmeister, Gary         45 SVY                  1:01.50      59.88  
                  28.68       59.88 (31.20)                                        
  6 Ruckdeschel, Jonathan     47 CMYM                 1:03.53    1:01.21  
                  29.18     1:01.21 (32.03)                                        
  7 Reynolds, Sean            47 CBFY                 1:09.78    1:09.31  
                  32.34     1:09.31 (36.97)                                        
  8 Shinaishin, Tarik         48 FAC                  1:24.00    1:22.91  
                  39.98     1:22.91 (42.93)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.44     4/26/15 NICOLAS GRANGER                            
        ZONE: Z 2:02.31     4/11/15 Jeffrey Roddin                             
          VA: V 2:00.26     5/20/10 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           47 ANCM                 2:05.00    2:04.68  
                  26.76       58.80 (32.04)     1:34.67 (35.87)     2:04.68 (30.01)
  2 Sangmeister, Gary         45 SVY                  2:29.50    2:20.72  
                  29.71     1:08.31 (38.60)     1:47.58 (39.27)     2:20.72 (33.14)
  3 Sprenger, Kurt            46 VMST                 2:26.50    2:22.61  
                  30.74     1:06.08 (35.34)     1:51.55 (45.47)     2:22.61 (31.06)
  4 Shinaishin, Tarik         48 FAC                  3:00.00    3:05.32  
                  37.38     1:29.49 (52.11)     2:25.74 (56.25)     3:05.32 (39.58)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:01.32     4/24/15 NICOLAS GRANGER                            
        ZONE: Z 4:24.92     4/12/15 Jerome Frentsos                            
          VA: V 4:17.52     5/20/10 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           47 ANCM                 4:35.00    4:33.99  
                  29.35     1:01.32 (31.97)     1:36.51 (35.19)     2:12.30 (35.79)
        2:51.27 (38.97)     3:30.17 (38.90)     4:02.04 (31.87)     4:33.99 (31.95)
  2 Wynes, Tony               46 RMST                 8:00.00    6:44.14  
                  52.28     1:49.60 (57.32)                             3:32.83 ( )
        4:25.24 (52.41)     5:18.45 (53.21)   6:44.14 (1:25.69)                    
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.36     4/29/11 ROWDY GAINES                                 
        ZONE: Z 22.03     4/13/03 Paul Trevisan                                
          VA: V 23.17     1/25/15 Gregory Harris                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                   23.17      22.83V 
  2 McGuire, Jim              51 SVY                    25.00      24.66  
  3 Ledger, Clark             51 LVM                    25.13      24.72  
  4 Schutzmeister, Scott      51 L4S                    25.02      24.96  
  5 Ruggieri, James           52 SVY                    26.13      25.99  
  6 Murphy, Matthew           54 GSM                    26.37      26.26  
  7 Eliot, Doug               51 RMST                   26.40      26.47  
  8 McGroarty, Patrick        52 FAFF                   33.00      28.51  
  9 Scheller, Robert          51 MSSC                   28.70      28.74  
 10 Payne, Stephen            54 UMAC                   30.94      30.32  
 11 McGowan, Thomas           54 UC12                   34.37      31.59  
 12 Hill, Richard             50 UC12                   30.50      37.48  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59     5/10/09 ROWDY GAINES                                 
        ZONE: Z 49.28     4/24/05 Paul Trevisan                                
          VA: V 50.35    12/13/15 Gregory Harris                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                   50.35      50.25V 
                  23.71       50.25 (26.54)                                        
  2 Ledger, Clark             51 LVM                    55.08      54.23  
                  26.09       54.23 (28.14)                                        
  3 Schutzmeister, Scott      51 L4S                    53.93      55.63  
                  27.21       55.63 (28.42)                                        
  4 Hellmann, Ralph           54 SYSM                   55.68      56.10  
                  27.01       56.10 (29.09)                                        
  5 McGuire, Jim              51 SVY                    55.62      56.66  
                  26.24       56.66 (30.42)                                        
  6 Murphy, Matthew           54 GSM                    59.39      58.29  
  7 Worst, Jeremy             53 WAVA                   59.87      58.67  
                  28.23       58.67 (30.44)                                        
  8 Ruggieri, James           52 SVY                  1:00.50      58.76  
                  27.65       58.76 (31.11)                                        
  9 Evans, Brian              51 RMST                 1:01.55    1:00.28  
                  29.11     1:00.28 (31.17)                                        
 10 Scheller, Robert          51 MSSC                 1:03.67    1:02.90  
                  30.57     1:02.90 (32.33)                                        
 11 Bamford, Sherman          51 VMST                 1:31.34    1:31.09  
                  43.08     1:31.09 (48.01)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76     5/10/09 ROWDY GAINES                               
        ZONE: Z 1:52.67     4/24/05 Bradford Gandee                            
          VA: V 1:57.54     4/10/15 Gregory Harris                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                 1:57.54    1:54.59V 
                  27.29       56.39 (29.10)     1:25.75 (29.36)     1:54.59 (28.84)
  2 Schmidt, Michael          53 MESC                 1:57.75    1:55.83  
                  27.48       56.87 (29.39)     1:26.13 (29.26)     1:55.83 (29.70)
  3 Ledger, Clark             51 LVM                  2:02.00    2:00.30  
                  27.56       57.70 (30.14)     1:29.07 (31.37)     2:00.30 (31.23)
  4 Quinones, Enrique         52 DCAC                 1:59.50    2:00.33  
                  28.27       58.50 (30.23)     1:29.27 (30.77)     2:00.33 (31.06)
  5 Schutzmeister, Scott      51 L4S                  2:00.32    2:05.09  
                  29.31     1:01.26 (31.95)     1:33.24 (31.98)     2:05.09 (31.85)
  6 Murphy, Matthew           54 GSM                  2:10.38    2:08.09  
                  28.95     1:00.93 (31.98)     1:34.57 (33.64)     2:08.09 (33.52)
  7 Worst, Jeremy             53 WAVA                 2:16.52    2:13.88  
                  30.43     1:03.66 (33.23)     1:38.87 (35.21)     2:13.88 (35.01)
  8 Evans, Brian              51 RMST                 2:14.00    2:16.69  
                  30.63     1:05.25 (34.62)     1:40.80 (35.55)     2:16.69 (35.89)
  9 Scheller, Robert          51 MSSC                 2:29.12    2:18.36  
                  31.48     1:05.14 (33.66)     1:41.27 (36.13)     2:18.36 (37.09)
 10 Payne, Stephen            54 UMAC                 2:41.74    2:39.34  
                  35.52     1:15.69 (40.17)     1:57.78 (42.09)     2:39.34 (41.56)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57     5/20/01 JIM MCCONICA                               
        ZONE: Z 5:07.41     4/23/06 Bradford Gandee                            
          VA: V 5:23.90     2/14/09 Jim McFarland                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          53 MESC                 5:29.71    5:18.50  
                  29.58     1:00.76 (31.18)     1:32.65 (31.89)     2:05.06 (32.41)
        2:37.45 (32.39)     3:10.03 (32.58)     3:42.67 (32.64)     4:15.31 (32.64)
        4:47.37 (32.06)     5:18.50 (31.13)                                        
  2 Ledger, Clark             51 LVM                  5:30.00    5:34.28  
                  29.55     1:02.20 (32.65)     1:35.97 (33.77)     2:09.98 (34.01)
        2:44.20 (34.22)     3:18.50 (34.30)     3:52.69 (34.19)     4:26.94 (34.25)
        5:01.15 (34.21)     5:34.28 (33.13)                                        
  3 Quinones, Enrique         52 DCAC                 5:29.50    5:37.25  
                  29.48     1:00.82 (31.34)     1:33.19 (32.37)     2:06.05 (32.86)
        2:39.99 (33.94)     3:14.52 (34.53)     3:49.46 (34.94)     4:25.03 (35.57)
        5:01.55 (36.52)     5:37.25 (35.70)                                        
  4 Swinnerton, Kenneth       52 L4S                  6:07.28    5:48.94  
                  32.15     1:06.69 (34.54)     1:42.18 (35.49)     2:18.11 (35.93)
        2:54.37 (36.26)     3:30.08 (35.71)     4:05.42 (35.34)     4:40.69 (35.27)
        5:15.14 (34.45)     5:48.94 (33.80)                                        
  5 Grecco, Paul              54 GMUP                 5:58.77    5:52.31  
                  32.90     1:08.48 (35.58)     1:44.18 (35.70)     2:20.00 (35.82)
        2:56.00 (36.00)     3:32.10 (36.10)     4:08.06 (35.96)     4:43.92 (35.86)
        5:19.50 (35.58)     5:52.31 (32.81)                                        
  6 Junta, Donald             53 GMUP                 7:00.00    7:37.67  
                  40.60     1:27.69 (47.09)     2:15.14 (47.45)     3:01.24 (46.10)
        3:48.05 (46.81)     4:34.16 (46.11)     5:20.84 (46.68)     6:07.77 (46.93)
        6:53.16 (45.39)     7:37.67 (44.51)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:55.84      4/6/13 KEITH SWITZER                             
        ZONE: Z 10:49.44     4/23/06 Bradford Gandee                           
          VA: V 11:23.54     4/24/09 Jim McFarland                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              54 1776                11:33.00   11:30.78  
                  32.70     1:07.41 (34.71)     1:42.84 (35.43)     2:17.75 (34.91)
        2:52.75 (35.00)     3:27.41 (34.66)     4:02.12 (34.71)     4:37.22 (35.10)
        5:11.90 (34.68)     5:46.87 (34.97)     6:21.89 (35.02)     6:56.40 (34.51)
        7:30.81 (34.41)     8:05.75 (34.94)     8:40.37 (34.62)     9:14.94 (34.57)
        9:49.56 (34.62)    10:23.69 (34.13)    10:57.78 (34.09)    11:30.78 (33.00)
  2 Eliot, Doug               51 RMST                12:25.00   12:27.23  
                  31.33     1:05.78 (34.45)     1:41.58 (35.80)     2:18.04 (36.46)
        2:55.12 (37.08)     3:32.41 (37.29)     4:10.32 (37.91)     4:48.41 (38.09)
        5:26.23 (37.82)     6:04.59 (38.36)     6:42.68 (38.09)     7:20.85 (38.17)
        7:59.56 (38.71)     8:38.13 (38.57)     9:16.29 (38.16)     9:55.05 (38.76)
       10:33.74 (38.69)    11:12.25 (38.51)    11:50.36 (38.11)    12:27.23 (36.87)
  3 Evans, Brian              51 RMST                12:53.00   13:06.30  
                  33.63     1:11.89 (38.26)     1:51.01 (39.12)     2:30.31 (39.30)
        3:09.45 (39.14)     3:49.16 (39.71)     4:28.95 (39.79)     5:08.78 (39.83)
        5:48.20 (39.42)     6:28.42 (40.22)     7:08.16 (39.74)     7:47.83 (39.67)
        8:28.05 (40.22)     9:08.42 (40.37)     9:48.67 (40.25)    10:28.94 (40.27)
       11:09.67 (40.73)    11:49.82 (40.15)    12:29.08 (39.26)    13:06.30 (37.22)
  4 Scheller, Robert          51 MSSC                14:55.00   13:54.39  
                  35.00     1:13.86 (38.86)     1:54.05 (40.19)     2:35.33 (41.28)
        3:16.80 (41.47)     3:59.02 (42.22)     4:41.05 (42.03)     5:23.64 (42.59)
        6:06.33 (42.69)     6:48.82 (42.49)     7:31.97 (43.15)     8:14.53 (42.56)
        8:57.90 (43.37)     9:40.09 (42.19)    10:22.36 (42.27)    11:05.03 (42.67)
       11:48.18 (43.15)    12:31.01 (42.83)    13:14.06 (43.05)    13:54.39 (40.33)
  5 Payne, Stephen            54 UMAC                13:00.00   15:13.05  
                  39.35     1:21.83 (42.48)     2:05.92 (44.09)     2:51.15 (45.23)
        3:38.01 (46.86)     4:24.78 (46.77)     5:11.64 (46.86)     5:58.00 (46.36)
        6:43.64 (45.64)     7:29.51 (45.87)     8:16.78 (47.27)     9:02.44 (45.66)
        9:48.08 (45.64)    10:35.18 (47.10)    11:23.56 (48.38)    12:11.34 (47.78)
       12:57.26 (45.92)    13:43.94 (46.68)    14:29.34 (45.40)    15:13.05 (43.71)
  6 Brown, Ray                52 FAFF                16:15.00   15:25.64  
                  39.24     1:21.21 (41.97)     2:05.51 (44.30)     2:50.81 (45.30)
      4:26.72 (1:35.91)     5:14.00 (47.28)     6:02.54 (48.54)                    
            6:50.56 ( )     7:38.76 (48.20)     8:26.70 (47.94)     9:14.80 (48.10)
       10:03.09 (48.29)    10:50.96 (47.87)    11:38.45 (47.49)    12:25.19 (46.74)
       13:12.40 (47.21)    13:59.03 (46.63)    14:44.74 (45.71)    15:25.64 (40.90)
 -- Dever, Frederick          50 DCAC                11:48.98         DQ  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:55.84      4/6/13 KEITH SWITZER                             
        ZONE: Z 10:49.44     4/23/06 Bradford Gandee                           
          VA: V 11:23.54     4/24/09 Jim McFarland                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rob                51 UC12                      NT   10:36.39Z 
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:28.77     4/23/15 JEFF ERWIN                                
        ZONE: Z 18:06.67     4/15/07 Robert Hansen                             
          VA: V 18:52.71     2/14/09 Jim McFarland                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rob                51 UC12                18:10.32   17:41.21Z 
                  29.61     1:01.10 (31.49)     1:32.77 (31.67)     2:04.41 (31.64)
        2:36.23 (31.82)     3:07.94 (31.71)     3:39.69 (31.75)     4:11.52 (31.83)
        4:43.48 (31.96)     5:15.41 (31.93)     5:47.34 (31.93)     6:19.37 (32.03)
        6:51.55 (32.18)     7:23.70 (32.15)     7:55.84 (32.14)     8:28.05 (32.21)
        9:00.52 (32.47)     9:32.87 (32.35)    10:05.18 (32.31)    10:36.39 (31.21)
       11:13.75 (37.36)    11:45.80 (32.05)    12:17.90 (32.10)    12:50.23 (32.33)
       13:22.54 (32.31)    13:54.98 (32.44)    14:27.28 (32.30)    14:59.75 (32.47)
       15:32.02 (32.27)    16:04.63 (32.61)    16:37.61 (32.98)    17:10.10 (32.49)
       17:41.21 (31.11)
  2 Swinnerton, Kenneth       52 L4S                 20:43.47   19:28.46  
                  32.48     1:07.23 (34.75)     1:42.51 (35.28)     2:18.19 (35.68)
        2:54.17 (35.98)     3:30.05 (35.88)     4:05.96 (35.91)     4:41.84 (35.88)
        5:17.49 (35.65)     5:53.71 (36.22)     6:29.07 (35.36)     7:04.81 (35.74)
        7:40.23 (35.42)     8:15.88 (35.65)     8:51.59 (35.71)     9:27.21 (35.62)
       10:02.61 (35.40)    10:37.95 (35.34)    11:13.53 (35.58)    11:48.80 (35.27)
       12:24.23 (35.43)    12:59.78 (35.55)    13:34.90 (35.12)    14:10.38 (35.48)
       14:45.97 (35.59)    15:21.79 (35.82)    15:57.38 (35.59)    16:32.87 (35.49)
       17:08.63 (35.76)    17:44.12 (35.49)    18:19.53 (35.41)    18:54.42 (34.89)
       19:28.46 (34.04)
  3 Grecco, Paul              54 GMUP                20:30.00   21:02.46  
                  33.86     1:10.87 (37.01)     1:48.27 (37.40)     2:25.56 (37.29)
        3:03.10 (37.54)     3:40.71 (37.61)     4:19.00 (38.29)     4:56.79 (37.79)
        5:34.38 (37.59)     6:12.93 (38.55)     6:51.24 (38.31)     7:29.27 (38.03)
        8:07.92 (38.65)     8:45.68 (37.76)     9:24.64 (38.96)    10:03.15 (38.51)
       10:42.37 (39.22)    11:21.75 (39.38)    12:01.10 (39.35)    12:40.55 (39.45)
       13:19.74 (39.19)    13:58.95 (39.21)    14:38.14 (39.19)    15:17.55 (39.41)
       15:57.17 (39.62)    16:36.70 (39.53)    17:15.54 (38.84)    17:55.13 (39.59)
       18:34.15 (39.02)    19:12.92 (38.77)    19:50.73 (37.81)    20:27.85 (37.12)
       21:02.46 (34.61)
  4 Junta, Donald             53 GMUP                29:00.00   25:23.06  
                  42.29     1:30.10 (47.81)     2:17.18 (47.08)     3:03.67 (46.49)
        3:50.07 (46.40)     4:37.17 (47.10)     5:23.95 (46.78)     6:10.24 (46.29)
        6:56.14 (45.90)     7:42.01 (45.87)     8:27.99 (45.98)     9:15.75 (47.76)
       10:02.28 (46.53)    10:47.84 (45.56)    11:33.61 (45.77)    12:19.02 (45.41)
       13:04.92 (45.90)    13:51.11 (46.19)    14:36.93 (45.82)    15:22.64 (45.71)
       16:09.16 (46.52)    16:55.26 (46.10)    17:41.43 (46.17)    18:27.14 (45.71)
       19:13.72 (46.58)    20:00.16 (46.44)    20:46.69 (46.53)    21:32.91 (46.22)
       22:19.75 (46.84)    23:06.59 (46.84)    23:53.05 (46.46)    24:39.23 (46.18)
       25:23.06 (43.83)
  5 Stevenson, Andrew         52 L4S                 30:00.00   29:10.89  
                  49.56     1:40.30 (50.74)     2:32.22 (51.92)     3:23.84 (51.62)
        4:17.56 (53.72)     5:10.04 (52.48)     6:03.25 (53.21)     6:55.92 (52.67)
        7:47.97 (52.05)     8:41.46 (53.49)     9:35.56 (54.10)    10:30.00 (54.44)
       11:22.58 (52.58)    12:16.48 (53.90)    13:09.92 (53.44)    14:02.71 (52.79)
       14:56.48 (53.77)    15:49.76 (53.28)    16:43.47 (53.71)    17:36.27 (52.80)
       18:30.24 (53.97)    19:24.53 (54.29)    20:19.07 (54.54)    21:12.86 (53.79)
       22:06.82 (53.96)    23:00.79 (53.97)    23:54.17 (53.38)    24:48.50 (54.33)
       25:41.94 (53.44)    26:34.92 (52.98)    27:27.88 (52.96)    28:20.84 (52.96)
       29:10.89 (50.05)
  6 Raful, Mitchell           54 RMST                26:50.00   29:52.23  
                  44.11     1:34.02 (49.91)     2:29.42 (55.40)     3:20.99 (51.57)
        4:15.08 (54.09)     5:07.33 (52.25)     6:02.20 (54.87)     6:56.80 (54.60)
        7:51.51 (54.71)     8:46.52 (55.01)     9:41.06 (54.54)    10:39.52 (58.46)
       11:33.07 (53.55)    12:28.01 (54.94)    13:22.48 (54.47)    14:17.87 (55.39)
       15:12.75 (54.88)    16:07.04 (54.29)    17:02.92 (55.88)    17:56.72 (53.80)
       18:51.52 (54.80)    19:46.72 (55.20)    20:42.08 (55.36)    21:37.38 (55.30)
       22:31.35 (53.97)    23:26.34 (54.99)    24:23.33 (56.99)    25:17.70 (54.37)
       26:13.83 (56.13)    27:08.52 (54.69)    28:04.17 (55.65)    28:57.52 (53.35)
       29:52.23 (54.71)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.57      5/4/14 FRITZ BEDFORD                                
        ZONE: Z 27.54      5/2/99 Bob Kolonkowski                              
          VA: V 25.99      2/8/15 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               50 SVY                    27.50      26.97Z 
  2 Eliot, Doug               51 RMST                   33.00      31.25  
  3 Evans, Brian              51 RMST                   32.43      33.47  
  4 McGowan, Thomas           54 UC12                   43.73      37.70  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 52.72     3/21/15 FRITZ BEDFORD                                
        ZONE: Z 59.93     4/13/03 Rick Stringer                                
          VA: V 55.10      2/8/15 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               50 SVY                    59.00      58.02Z 
                  28.60       58.02 (29.42)                                        
  2 Eliot, Doug               51 RMST                 1:13.00    1:09.23  
                  33.91     1:09.23 (35.32)                                        
  3 Reyes, Ted                50 DCAC                 1:25.00    1:13.00  
                  33.82     1:13.00 (39.18)                                        
  4 Bamford, Sherman          51 VMST                 1:55.00    1:57.70  
                  58.90     1:57.70 (58.80)                                        
  5 Mueller, Jim              50 L4S                  2:10.00    2:12.73  
                1:00.88   2:12.73 (1:11.85)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.04     4/25/15 JIM TUCHLER                                
        ZONE: Z 2:04.91     4/17/11 Clay Britt                                 
          VA: V 2:03.00      2/7/15 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                53 L4S                  2:30.00    2:28.66  
                  34.98     1:13.31 (38.33)     1:52.54 (39.23)     2:28.66 (36.12)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.45     3/30/14 DAVID GUTHRIE                                
        ZONE: Z 29.89     4/15/07 Jose Cunningham                              
          VA: V 29.31      5/1/08 Michael Slowey                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Ralph           54 SYSM                   30.27      31.47  
  2 Reilly, Jeff              54 1776                   37.10      33.97  
  3 Strouse, Gregory          53 GERM                   40.00      35.25  
  4 Reyes, Ted                50 DCAC                   40.00      37.72  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   58.41     3/29/14 DAVID GUTHRIE                              
        ZONE: Z 1:03.32     4/25/10 Benn Doyle                                 
          VA: V 1:03.10      6/1/08 Michael Slowey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                 1:04.65    1:02.71V 
                  29.39     1:02.71 (33.32)                                        
  2 Kress, Jay                53 L4S                  1:15.50    1:13.91  
                  35.99     1:13.91 (37.92)                                        
  3 Oliphant, Mark            53 TCYS                 1:13.00    1:14.14  
                  34.21     1:14.14 (39.93)                                        
  4 Strouse, Gregory          53 GERM                 1:30.00    1:15.66  
                  37.92     1:15.66 (37.74)                                        
  5 Mueller, Jim              50 L4S                  2:20.00    2:03.99  
                  58.55   2:03.99 (1:05.44)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:07.25     3/30/14 DAVID GUTHRIE                              
        ZONE: Z 2:18.34     4/24/10 Benn Doyle                                 
          VA: V 2:26.69      5/1/08 Michael Slowey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                 2:28.19    2:24.97V 
                  31.79     1:08.15 (36.36)     1:46.44 (38.29)     2:24.97 (38.53)
  2 Hellmann, Ralph           54 SYSM                 2:40.00    2:35.91  
                  34.52     1:13.29 (38.77)     1:54.47 (41.18)     2:35.91 (41.44)
  3 Reilly, Jeff              54 1776                 2:37.37    2:36.10  
                  36.01     1:15.70 (39.69)     1:56.69 (40.99)     2:36.10 (39.41)
  4 Kress, Jay                53 L4S                  2:45.00    2:51.16  
                  38.23     1:21.32 (43.09)     2:07.41 (46.09)     2:51.16 (43.75)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19     4/25/04 TRIP HEDRICK                                 
        ZONE: Z 24.24     4/15/07 Donald Graham                                
          VA: V 24.76      2/8/15 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               50 SVY                    24.90      25.05  
  2 Ledger, Clark             51 LVM                    27.12      26.80  
  3 Harris, Greg              52 VMST                   26.11      26.82  
  4 McGuire, Jim              51 SVY                    27.19      26.97  
  5 Dever, Frederick          50 DCAC                   27.26      27.68  
  6 Worst, Jeremy             53 WAVA                   27.88      28.26  
  7 Ruggieri, James           52 SVY                    29.20      28.90  
  7 Strouse, Gregory          53 GERM                   29.81      28.90  
  9 Murphy, Matthew           54 GSM                    29.58      29.31  
 10 Reyes, Ted                50 DCAC                   35.00      30.50  
 11 Scheller, Robert          51 MSSC                   31.02      31.25  
 12 Bamford, Sherman          51 VMST                   45.50      46.24  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.73     5/12/13 DAVID SIMS                                   
        ZONE: Z 55.19     4/24/05 Jim O’Connor                                 
          VA: V 56.35      2/8/15 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               50 SVY                    57.50      55.68  
                  25.94       55.68 (29.74)                                        
  2 Harris, Greg              52 VMST                 1:03.39      58.87  
                  27.01       58.87 (31.86)                                        
  3 Schutzmeister, Scott      51 L4S                    57.81      59.68  
                  28.71       59.68 (30.97)                                        
  4 Dever, Frederick          50 DCAC                 1:00.44    1:01.00  
                  28.92     1:01.00 (32.08)                                        
  5 McGuire, Jim              51 SVY                  1:02.50    1:01.10  
                  29.00     1:01.10 (32.10)                                        
  6 Worst, Jeremy             53 WAVA                 1:07.96    1:06.29  
                  30.31     1:06.29 (35.98)                                        
  7 Scheller, Robert          51 MSSC                 1:10.00    1:07.42  
                  31.69     1:07.42 (35.73)                                        
  8 McGroarty, Patrick        52 FAFF                 1:30.00    1:24.60  
                  38.18     1:24.60 (46.42)                                        
  9 Raful, Mitchell           54 RMST                 1:40.00    2:00.11  
                  53.36   2:00.11 (1:06.75)                                        
 -- Junta, Donald             53 GMUP                      NT        DNF  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:59.10     4/25/15 DAVID SIMS                                 
        ZONE: Z 2:02.75     4/24/05 Jim O'Connor                               
          VA: V 2:08.96      2/8/15 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          53 MESC                 2:13.55    2:09.52  
                  29.40     1:01.93 (32.53)     1:35.52 (33.59)     2:09.52 (34.00)
  2 Dever, Frederick          50 DCAC                 2:18.56    2:20.95  
                  31.60     1:06.60 (35.00)     1:42.53 (35.93)     2:20.95 (38.42)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.28     5/11/13 DAVID SIMS                                   
        ZONE: Z 55.06     4/15/12 Clay Britt                                   
          VA: V 58.53      4/4/14 Gregory Harris                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                   58.53      58.05V 
                  27.05       58.05 (31.00)                                        
  2 Evans, Jeff               50 SVY                    58.00      58.12  
                  26.28       58.12 (31.84)                                        
  3 Elshafei, Emad            50 UMAC                 1:00.99    1:00.60  
                  27.90     1:00.60 (32.70)                                        
  4 Strouse, Gregory          53 GERM                 1:27.00    1:06.77  
                  31.75     1:06.77 (35.02)                                        
  5 Ruggieri, James           52 SVY                  1:10.50    1:08.48  
                  31.79     1:08.48 (36.69)                                        
  6 Murphy, Matthew           54 GSM                  1:08.50    1:09.10  
                  31.94     1:09.10 (37.16)                                        
  7 Eliot, Doug               51 RMST                 1:10.00    1:09.73  
                  31.34     1:09.73 (38.39)                                        
  8 McGowan, Thomas           54 UC12                 1:34.25    1:20.40  
                  37.97     1:20.40 (42.43)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:59.99      5/4/14 DAVID SIMS                                 
        ZONE: Z 2:10.92     4/15/07 Robert Hansen                              
          VA: V 2:10.99      2/6/16 Gregory Harris                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Greg              52 VMST                 2:08.37    2:08.74Z 
                  26.83     1:00.06 (33.23)     1:38.26 (38.20)     2:08.74 (30.48)
  2 Evans, Jeff               50 SVY                  2:10.00    2:09.87Z 
                  26.85       59.06 (32.21)     1:38.67 (39.61)     2:09.87 (31.20)
  3 Kress, Jay                53 L4S                  2:25.00    2:23.91  
                  29.38     1:06.95 (37.57)     1:49.66 (42.71)     2:23.91 (34.25)
  4 Reilly, Jeff              54 1776                 2:22.22    2:24.15  
                  29.47     1:11.26 (41.79)     1:51.43 (40.17)     2:24.15 (32.72)
  5 Murphy, Matthew           54 GSM                  2:33.12    2:28.22  
                  30.25     1:08.05 (37.80)     1:53.76 (45.71)     2:28.22 (34.46)
  6 Strouse, Gregory          53 GERM                 2:55.00    2:28.69  
                  31.57     1:11.41 (39.84)     1:55.38 (43.97)     2:28.69 (33.31)
  7 Worst, Jeremy             53 WAVA                 2:33.84    2:37.07  
                  30.83     1:10.04 (39.21)     1:58.06 (48.02)     2:37.07 (39.01)
  8 Evans, Brian              51 RMST                 2:39.00    2:37.87  
                  34.93     1:14.09 (39.16)     2:02.74 (48.65)     2:37.87 (35.13)
  9 Scheller, Robert          51 MSSC                 2:33.00    2:47.96  
                  32.37     1:16.98 (44.61)     2:05.01 (48.03)     2:47.96 (42.95)
 10 Bamford, Sherman          51 VMST                 3:50.00    3:52.14  
                  45.97   1:52.99 (1:07.02)   2:59.99 (1:07.00)     3:52.14 (52.15)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:16.57      5/2/14 DARREN PHELAN                              
        ZONE: Z 4:46.38     4/15/07 Robert Hansen                              
          VA: V 4:51.62     4/27/00 Rick Stringer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad            50 UMAC                 4:42.00    4:42.34Z 
                  30.80     1:06.93 (36.13)     1:42.44 (35.51)     2:17.93 (35.49)
        2:58.54 (40.61)     3:38.00 (39.46)     4:11.14 (33.14)     4:42.34 (31.20)
  2 Dever, Frederick          50 DCAC                 5:11.06    5:17.98  
                  31.51     1:07.62 (36.11)     1:50.61 (42.99)     2:33.90 (43.29)
        3:20.03 (46.13)     4:08.07 (48.04)     4:43.64 (35.57)     5:17.98 (34.34)
  3 Grecco, Paul              54 GMUP                 5:21.57    5:19.87  
                  34.35     1:13.99 (39.64)     1:55.49 (41.50)     2:35.54 (40.05)
        3:20.20 (44.66)     4:07.06 (46.86)     4:44.89 (37.83)     5:19.87 (34.98)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82     4/30/00 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 24.13     4/22/01 Richard Arluck                               
          VA: V 24.62     5/20/10 Charles Tupitza                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laiti, Chris              55 TA                     26.00      25.60  
  2 Morozin, Joe              56 1776                   30.00      25.66  
  3 Linehan, Sean             55 L4S                    29.50      28.44  
  4 Black, Thomas             55 MACH                   28.89      29.12  
  5 Sen, Ercan                58 NAMI                   40.00      35.91  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37     4/30/00 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 53.39     4/22/01 Richard Arluck                               
          VA: V 54.06     4/11/08 Dave Oates                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              56 1776                   59.00      55.37  
                  26.44       55.37 (28.93)                                        
  2 Shipp, Bill               55 UMAC                   58.50      58.80  
                  28.35       58.80 (30.45)                                        
  3 Denes, Thomas             58 ANCM                 1:02.00    1:00.35  
                  29.29     1:00.35 (31.06)                                        
  4 Laiti, Chris              55 TA                     57.00    1:00.63  
                  28.52     1:00.63 (32.11)                                        
  5 Rickard, Alan             59 RIPM                 1:02.90    1:01.58  
                  29.33     1:01.58 (32.25)                                        
  6 Allen, Douglas Dewey      56 UC10                 1:03.70    1:05.45  
                  31.59     1:05.45 (33.86)                                        
  7 Black, Thomas             55 MACH                 1:03.40    1:06.28  
                  31.69     1:06.28 (34.59)                                        
  8 Linehan, Sean             55 L4S                  1:06.35    1:06.93  
                  30.91     1:06.93 (36.02)                                        
  9 Burgess, Douglas          59 MERR                 1:09.84    1:10.71  
                  32.88     1:10.71 (37.83)                                        
 10 Sen, Ercan                58 NAMI                 1:33.81    1:26.02  
                  41.35     1:26.02 (44.67)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79     4/10/10 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 1:56.76     4/13/08 Dave Oates                                 
          VA: V 1:56.76     4/11/08 Dave Oates                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shipp, Bill               55 UMAC                 2:08.00    2:07.12  
                  30.25     1:02.64 (32.39)     1:35.66 (33.02)     2:07.12 (31.46)
  2 Rickard, Alan             59 RIPM                 2:22.22    2:18.08  
                  31.73     1:06.76 (35.03)     1:42.27 (35.51)     2:18.08 (35.81)
  3 Rumble, Wilson            55 DCAC                 2:30.00    2:20.71  
                  32.00     1:06.89 (34.89)     1:43.94 (37.05)     2:20.71 (36.77)
  4 Allen, Douglas Dewey      56 UC10                 2:26.42    2:29.38  
                  33.81     1:10.92 (37.11)     1:50.59 (39.67)     2:29.38 (38.79)
  5 Black, Thomas             55 MACH                 2:29.55    2:32.88  
                  34.67     1:12.09 (37.42)     1:52.47 (40.38)     2:32.88 (40.41)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.82     4/11/10 MICHAEL MANN                               
        ZONE: Z 5:23.18     4/24/10 James Thornton                             
          VA: V 5:25.51     4/24/09 Dave Oates                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shipp, Bill               55 UMAC                 5:44.63    5:48.88  
                  30.71     1:05.06 (34.35)     1:40.06 (35.00)     2:15.34 (35.28)
        2:50.77 (35.43)     3:26.56 (35.79)     4:02.75 (36.19)     4:38.55 (35.80)
        5:14.25 (35.70)     5:48.88 (34.63)                                        
  2 Denes, Thomas             58 ANCM                 6:10.00    6:20.40  
                  34.44     1:11.59 (37.15)     1:48.75 (37.16)     2:26.42 (37.67)
        3:04.52 (38.10)     3:43.08 (38.56)     4:21.68 (38.60)     5:00.94 (39.26)
        5:40.85 (39.91)     6:20.40 (39.55)                                        
  3 Rumble, Wilson            55 DCAC                 6:30.00    6:25.65  
                  34.34     1:11.51 (37.17)     1:50.73 (39.22)     2:30.59 (39.86)
        3:10.71 (40.12)     3:51.10 (40.39)     4:29.83 (38.73)     5:10.17 (40.34)
        5:48.01 (37.84)     6:25.65 (37.64)                                        
  4 Rickard, Alan             59 RIPM                 6:17.65    6:29.70  
                  34.06     1:11.70 (37.64)     1:50.69 (38.99)     2:31.63 (40.94)
        3:11.60 (39.97)     3:51.98 (40.38)     4:32.69 (40.71)     5:12.11 (39.42)
        5:51.51 (39.40)     6:29.70 (38.19)                                        
  5 Schall, James             55 UC08                 6:44.00    6:43.55  
                  35.83     1:14.56 (38.73)     1:55.17 (40.61)     2:36.65 (41.48)
        3:17.83 (41.18)     3:58.85 (41.02)     4:39.83 (40.98)     5:22.40 (42.57)
        6:04.06 (41.66)     6:43.55 (39.49)                                        
  6 Allen, Douglas Dewey      56 UC10                 6:56.84    7:11.74  
                  35.66     1:17.25 (41.59)     2:00.22 (42.97)     2:44.30 (44.08)
        3:29.36 (45.06)     4:14.58 (45.22)     4:59.73 (45.15)     5:45.42 (45.69)
        6:30.21 (44.79)     7:11.74 (41.53)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:07.36     5/14/06 JIM MC CONICA                             
        ZONE: Z 11:22.39     4/23/10 James Thornton                            
          VA: V 11:58.79      4/6/13 Jim McFarland                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rickard, Alan             59 RIPM                12:44.00   13:15.47  
                  33.49     1:10.80 (37.31)     1:49.05 (38.25)     2:27.55 (38.50)
        3:07.29 (39.74)     3:46.75 (39.46)     4:26.26 (39.51)     5:05.81 (39.55)
        5:45.83 (40.02)     6:26.25 (40.42)     7:07.85 (41.60)     7:48.95 (41.10)
        8:30.13 (41.18)     9:11.35 (41.22)     9:53.35 (42.00)    10:34.44 (41.09)
       11:15.27 (40.83)    11:55.88 (40.61)    12:36.41 (40.53)    13:15.47 (39.06)
  2 Allen, Douglas Dewey      56 UC10                15:08.95   14:55.20  
                  36.75     1:19.18 (42.43)     2:03.37 (44.19)     2:47.79 (44.42)
        3:32.10 (44.31)     4:16.89 (44.79)     5:02.42 (45.53)     5:46.87 (44.45)
        6:33.09 (46.22)     7:19.58 (46.49)     8:05.23 (45.65)     8:51.78 (46.55)
        9:37.88 (46.10)    10:24.28 (46.40)    11:10.86 (46.58)    11:56.96 (46.10)
       12:42.84 (45.88)    13:29.15 (46.31)    14:14.03 (44.88)    14:55.20 (41.17)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:11.12     5/20/07 JIM MC CONICA                             
        ZONE: Z 18:46.55     4/10/15 Jerry De Muro                             
          VA: V 19:37.29      4/6/13 Jim McFarland                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetters, Matthew          55 UC10                21:09.00   20:33.40  
                  35.22     1:12.95 (37.73)     1:51.29 (38.34)     2:28.83 (37.54)
        3:06.18 (37.35)     3:43.74 (37.56)     4:20.89 (37.15)     4:58.33 (37.44)
        5:35.90 (37.57)     6:13.31 (37.41)     6:50.59 (37.28)     7:27.68 (37.09)
        8:04.85 (37.17)     8:42.22 (37.37)     9:19.92 (37.70)     9:57.21 (37.29)
       10:34.81 (37.60)    11:12.45 (37.64)    11:50.12 (37.67)    12:27.62 (37.50)
       13:05.18 (37.56)    13:43.21 (38.03)    14:20.92 (37.71)    14:58.48 (37.56)
       15:36.23 (37.75)    16:13.86 (37.63)    16:51.69 (37.83)    17:29.13 (37.44)
       18:06.52 (37.39)    18:43.62 (37.10)    19:20.86 (37.24)    19:57.68 (36.82)
       20:33.40 (35.72)
  2 Scoggin, Sam              55 RMST                21:37.38   21:11.80  
                  34.10     1:10.19 (36.09)     1:47.85 (37.66)     2:26.07 (38.22)
        3:03.71 (37.64)     3:41.77 (38.06)     4:20.18 (38.41)     4:58.45 (38.27)
        5:36.89 (38.44)     6:15.56 (38.67)     6:53.94 (38.38)     7:32.52 (38.58)
        8:11.44 (38.92)     8:50.51 (39.07)     9:29.18 (38.67)    10:08.43 (39.25)
       10:47.56 (39.13)    11:26.64 (39.08)    12:05.37 (38.73)    12:44.29 (38.92)
       13:23.00 (38.71)    14:01.92 (38.92)    14:41.02 (39.10)    15:19.87 (38.85)
       15:58.72 (38.85)    16:37.63 (38.91)    17:16.95 (39.32)    17:55.99 (39.04)
       18:35.37 (39.38)    19:15.03 (39.66)    19:54.13 (39.10)    20:33.65 (39.52)
       21:11.80 (38.15)
  3 Rumble, Wilson            55 DCAC                23:00.00   21:58.35  
                  34.03     1:11.27 (37.24)     1:49.50 (38.23)     2:28.76 (39.26)
        3:09.32 (40.56)     3:49.23 (39.91)     4:29.94 (40.71)     5:10.42 (40.48)
        5:51.53 (41.11)     6:32.44 (40.91)     7:12.86 (40.42)     7:52.88 (40.02)
        8:33.53 (40.65)     9:13.50 (39.97)     9:54.00 (40.50)    10:34.17 (40.17)
       11:14.97 (40.80)    11:55.34 (40.37)    12:35.88 (40.54)    13:16.25 (40.37)
       13:56.97 (40.72)    14:37.49 (40.52)    15:17.62 (40.13)    15:58.49 (40.87)
       16:38.84 (40.35)    17:19.79 (40.95)    18:00.75 (40.96)    18:41.10 (40.35)
       19:21.59 (40.49)    20:00.85 (39.26)    20:40.76 (39.91)    21:20.88 (40.12)
       21:58.35 (37.47)
  4 Schall, James             55 UC08                23:00.00   22:46.90  
                  36.01     1:14.58 (38.57)     1:54.45 (39.87)     2:38.15 (43.70)
        3:18.79 (40.64)     3:59.67 (40.88)     4:40.40 (40.73)     5:20.74 (40.34)
        6:01.33 (40.59)     6:42.82 (41.49)     7:23.87 (41.05)     8:04.67 (40.80)
        8:46.09 (41.42)     9:28.38 (42.29)    10:08.82 (40.44)    10:50.02 (41.20)
       11:32.20 (42.18)    12:14.02 (41.82)    12:54.91 (40.89)    13:36.54 (41.63)
       14:18.52 (41.98)    15:00.12 (41.60)    15:41.81 (41.69)    16:24.39 (42.58)
       17:07.71 (43.32)    17:50.72 (43.01)    18:33.26 (42.54)    19:15.79 (42.53)
       19:58.64 (42.85)    20:41.61 (42.97)    21:24.11 (42.50)    22:06.93 (42.82)
       22:46.90 (39.97)
  5 Moyer, Steven             58 RMST                26:30.00   24:32.01  
                  41.44     1:26.35 (44.91)     2:12.12 (45.77)     2:57.55 (45.43)
        3:42.85 (45.30)     4:27.95 (45.10)     5:13.45 (45.50)     5:59.24 (45.79)
        6:43.97 (44.73)     7:27.99 (44.02)     8:13.60 (45.61)     8:58.31 (44.71)
        9:43.61 (45.30)    10:27.72 (44.11)    11:13.53 (45.81)    11:58.73 (45.20)
       12:42.98 (44.25)    13:27.54 (44.56)    14:12.23 (44.69)    14:56.45 (44.22)
       15:41.32 (44.87)    16:25.90 (44.58)    17:10.18 (44.28)    17:54.54 (44.36)
       18:37.82 (43.28)    19:23.65 (45.83)    20:08.08 (44.43)    20:52.04 (43.96)
       21:37.20 (45.16)    22:22.24 (45.04)    23:05.91 (43.67)    23:49.43 (43.52)
       24:32.01 (42.58)
  6 Harwit-Whewell, Stephen   55 WAVA                24:00.00   24:32.83  
                  39.57     1:22.93 (43.36)     2:07.43 (44.50)     2:52.06 (44.63)
        3:37.49 (45.43)     4:22.58 (45.09)     5:07.58 (45.00)     5:52.47 (44.89)
        6:37.58 (45.11)     7:22.36 (44.78)     8:07.71 (45.35)     8:52.19 (44.48)
        9:36.66 (44.47)    10:20.68 (44.02)    11:05.18 (44.50)    11:49.28 (44.10)
       12:33.93 (44.65)    13:18.32 (44.39)    14:02.56 (44.24)    14:47.26 (44.70)
       15:32.21 (44.95)    16:16.74 (44.53)    17:01.77 (45.03)    17:46.99 (45.22)
       18:32.31 (45.32)    19:17.48 (45.17)    20:03.32 (45.84)    20:48.97 (45.65)
       21:34.87 (45.90)    22:20.14 (45.27)    23:05.27 (45.13)    23:50.44 (45.17)
       24:32.83 (42.39)
  7 Sickenberger, Bill        56 RMST                23:30.00   24:57.61  
                  38.89     1:21.46 (42.57)     2:06.48 (45.02)     2:51.91 (45.43)
        3:37.87 (45.96)     4:23.93 (46.06)     5:10.63 (46.70)     5:56.76 (46.13)
        6:42.12 (45.36)     7:28.97 (46.85)     8:15.06 (46.09)     9:00.77 (45.71)
        9:46.69 (45.92)    10:32.01 (45.32)    11:17.94 (45.93)    12:03.79 (45.85)
       12:49.50 (45.71)    13:35.15 (45.65)    14:21.13 (45.98)    15:06.44 (45.31)
       15:51.75 (45.31)    16:37.57 (45.82)    17:23.77 (46.20)    18:09.02 (45.25)
       18:55.44 (46.42)    19:41.44 (46.00)    20:27.07 (45.63)    21:13.38 (46.31)
       21:59.14 (45.76)    22:45.57 (46.43)    23:31.08 (45.51)    24:16.27 (45.19)
       24:57.61 (41.34)
  8 Katz, Ronald              58 JCCN                25:45.00   26:31.31  
                  41.20     1:25.85 (44.65)     2:11.41 (45.56)     2:58.53 (47.12)
        3:45.52 (46.99)     4:32.79 (47.27)     5:20.94 (48.15)     6:08.83 (47.89)
        6:58.49 (49.66)     7:46.96 (48.47)     8:35.55 (48.59)     9:25.13 (49.58)
       10:14.22 (49.09)    11:02.48 (48.26)    11:51.25 (48.77)    12:39.23 (47.98)
       13:27.25 (48.02)    14:15.10 (47.85)    15:02.57 (47.47)    15:50.25 (47.68)
       16:38.76 (48.51)    17:27.10 (48.34)    18:16.64 (49.54)    19:04.84 (48.20)
       19:54.62 (49.78)    20:44.27 (49.65)    21:33.56 (49.29)    22:23.05 (49.49)
       23:12.83 (49.78)    24:02.48 (49.65)    24:52.69 (50.21)    25:42.82 (50.13)
       26:31.31 (48.49)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.71     2/28/16 STEVE WOOD                                   
        ZONE: Z 28.39      4/2/00 Richard Alexander                            
          VA: V 29.26     4/19/02 William Bacon                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              57 VMST                   36.50      34.88  
  2 Linehan, Sean             55 L4S                    41.07      37.56  
  3 Sen, Ercan                58 NAMI                   47.63      51.50  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:03.14     3/31/12 TOM BARTON                                 
        ZONE: Z 2:18.02     4/25/09 David Bright                               
          VA: V 2:14.63     5/19/05 Rick Stringer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              57 VMST                 2:55.00    2:51.54  
                  41.02     1:23.47 (42.45)     2:07.74 (44.27)     2:51.54 (43.80)
  2 Swiger, Ralph             59 VMST                 3:28.08    3:44.96  
                  54.75     1:51.44 (56.69)     2:49.07 (57.63)     3:44.96 (55.89)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.60     3/12/16 DAVID GUTHRIE                                
        ZONE: Z 31.19      5/2/99 Jack Schiltz                                 
          VA: V 31.11      6/1/99 Jack Schiltz                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scoggin, Sam              55 RMST                   33.40      34.59  
  2 Schall, James             55 UC08                   40.50      40.74  
  3 Burgess, Douglas          59 MERR                   49.52      46.76  
  4 Sen, Ercan                58 NAMI                   53.03      51.20  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:00.91     3/12/16 DAVID GUTHRIE                              
        ZONE: Z 1:04.36     4/12/15 Gregory Oxley                              
          VA: V 1:08.18     4/30/99 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hong, Chun                55 RMST                 1:21.77    1:25.16  
                  39.72     1:25.16 (45.44)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:16.14     3/12/16 DAVID GUTHRIE                              
        ZONE: Z 2:33.72     4/14/12 Jose E Cunningham                          
          VA: V 2:33.17      5/7/98 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schall, James             55 UC08                 3:09.00    3:06.62  
                  42.60     1:31.23 (48.63)     2:20.26 (49.03)     3:06.62 (46.36)
  2 Romo, Robert              57 VMST                 3:10.00    3:08.29  
                  42.46     1:30.82 (48.36)     2:20.99 (50.17)     3:08.29 (47.30)
  3 Rumble, Wilson            55 DCAC                 3:15.00    3:11.58  
                  44.46     1:34.23 (49.77)     2:23.31 (49.08)     3:11.58 (48.27)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.13     4/26/15 BRUCE KONE                                   
        ZONE: Z 26.05     4/12/08 Mark Pugliese                                
          VA: V 26.78     4/30/99 Jack Schiltz                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              56 1776                   35.00      29.69  
  2 Denes, Thomas             58 ANCM                   32.00      30.13  
  3 Linehan, Sean             55 L4S                    32.79      32.83  
  4 Sen, Ercan                58 NAMI                   50.00      50.02  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   53.90     5/12/13 PAUL CARTER                                
        ZONE: Z   59.53     4/13/08 Mark Pugliese                              
          VA: V 1:02.27    10/26/08 Dave Oates                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              56 1776                 1:20.00    1:09.20  
                  33.56     1:09.20 (35.64)                                        
  2 Rumble, Wilson            55 DCAC                 1:20.00    1:13.92  
                  34.81     1:13.92 (39.11)                                        
  3 Swiger, Ralph             59 VMST                 1:39.78    1:49.14  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.18     5/23/10 BRAD HORNER                                
        ZONE: Z 2:21.96     3/29/98 Jack Geoghegan                             
          VA: V 2:22.76     5/20/10 Charles Tupitza                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rumble, Wilson            55 DCAC                 3:00.00    2:56.05  
                  35.82     1:19.28 (43.46)     2:07.01 (47.73)     2:56.05 (49.04)
  2 Swiger, Ralph             59 VMST                 3:48.02    4:20.61  
                  54.98   1:56.80 (1:01.82)   3:10.69 (1:13.89)   4:20.61 (1:09.92)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   56.20      5/4/08 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 1:00.94     4/25/10 Paul Trevisan                              
          VA: V 1:01.50     5/19/05 Rick Stringer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              56 1776                 1:20.00    1:04.74  
                  30.71     1:04.74 (34.03)                                        
  2 Scoggin, Sam              55 RMST                 1:08.33    1:08.25  
                  31.80     1:08.25 (36.45)                                        
 -- Sen, Ercan                58 NAMI                 1:47.53         DQ  
                  50.09          DQ (55.70)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09      5/4/08 TIMOTHY SHEAD                              
        ZONE: Z 2:16.49     4/17/11 Jamie Hemmerle                             
          VA: V 2:17.43     5/19/05 Rick Stringer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morozin, Joe              56 1776                 2:24.00    2:24.71  
                  31.77     1:10.98 (39.21)     1:52.66 (41.68)     2:24.71 (32.05)
  2 Romo, Robert              57 VMST                 2:48.00    2:47.57  
                  34.45     1:18.44 (43.99)     2:08.68 (50.24)     2:47.57 (38.89)
  3 Burgess, Douglas          59 MERR                 3:19.28    3:25.07  
                  43.52     1:35.04 (51.52)   2:35.35 (1:00.31)     3:25.07 (49.72)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.66      5/2/14 JIM SAUER                                  
        ZONE: Z 4:53.50     4/21/13 Robert Kannegiese                          
          VA: V 4:59.66     5/19/05 Rick Stringer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shipp, Bill               55 UMAC                 5:10.00    5:15.33  
                  32.76     1:10.98 (38.22)     1:53.86 (42.88)     2:35.06 (41.20)
        3:20.94 (45.88)     4:06.96 (46.02)     4:41.25 (34.29)     5:15.33 (34.08)
  2 Rumble, Wilson            55 DCAC                 6:00.00    5:52.16  
                  34.90     1:17.59 (42.69)     2:07.13 (49.54)     2:55.71 (48.58)
        3:46.03 (50.32)     4:37.05 (51.02)     5:14.88 (37.83)     5:52.16 (37.28)
  3 Swiger, Ralph             59 VMST                 7:13.97    7:53.32  
                  52.79     1:52.03 (59.24)   2:57.08 (1:05.05)   4:00.25 (1:03.17)
      5:05.90 (1:05.65)   6:10.51 (1:04.61)   7:53.32 (1:42.81)                    
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30     5/22/05 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 24.53     4/23/06 Jim Dragon                                   
          VA: V 24.16     4/14/11 Scott Kauffman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                   25.60      25.67  
  2 Keith, Dale               61 1776                   27.00      27.06  
  3 Franz, Craig              62 DCAC                   29.00      28.20  
  4 Dearfield, Kerry          63 L4S                    29.00      28.33  
  5 Tipler, David             60 RMST                   28.00      28.97  
  6 Swenson, Rick             63 CMYM                   33.17      31.86  
  7 Boyle, Michael            64 GERM                   35.89      37.64  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14     5/22/05 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 58.56      5/2/99 David Harrison                               
          VA: V 54.55     4/14/11 Scott Kauffman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                   57.25      55.89Z 
                  26.39       55.89 (29.50)                                        
  2 Meyer, Geoffrey           64 1776                   58.23      58.07Z 
                  28.46       58.07 (29.61)                                        
  3 Franz, Craig              62 DCAC                 1:03.00    1:02.10  
                  30.31     1:02.10 (31.79)                                        
  4 Dearfield, Kerry          63 L4S                  1:04.00    1:03.30  
                  30.35     1:03.30 (32.95)                                        
  5 Ryan, James               63 GSM                  1:06.08    1:05.12  
                  32.10     1:05.12 (33.02)                                        
  6 Edgell, Don               63 L4S                  1:05.70    1:06.07  
                  32.01     1:06.07 (34.06)                                        
  7 Tipler, David             60 RMST                 1:09.00    1:09.92  
  8 Burstein, Dennis          64 GMUP                 1:16.50    1:18.39  
                  37.79     1:18.39 (40.60)                                        
  9 Boyle, Michael            64 GERM                 1:22.59    1:25.77  
                  41.52     1:25.77 (44.25)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.08     4/24/15 RICK COLELLA                               
        ZONE: Z 2:06.98     4/13/08 Jack Zakim                                 
          VA: V 2:12.68     4/11/03 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                 2:04.00    2:05.13Z 
                  28.55       59.88 (31.33)     1:32.63 (32.75)     2:05.13 (32.50)
  2 Keith, Dale               61 1776                 2:14.50    2:14.46  
                  30.50     1:04.31 (33.81)     1:38.88 (34.57)     2:14.46 (35.58)
  3 Franz, Craig              62 DCAC                 2:20.00    2:16.39  
                  31.54     1:05.74 (34.20)     1:41.73 (35.99)     2:16.39 (34.66)
  4 Swenson, Rick             63 CMYM                 2:55.00    2:44.69  
                  37.83     1:18.67 (40.84)     2:01.05 (42.38)     2:44.69 (43.64)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:11.17     4/29/12 JIM MC CONICA                              
        ZONE: Z 5:32.86     4/20/13 James Thornton                             
          VA: V 6:00.57     5/15/03 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                 5:50.00    5:51.17  
                  31.64     1:06.27 (34.63)     1:40.76 (34.49)     2:15.88 (35.12)
        2:51.09 (35.21)     3:26.67 (35.58)     4:02.33 (35.66)     4:38.48 (36.15)
        5:15.29 (36.81)     5:51.17 (35.88)                                        
  2 Ryan, James               63 GSM                  6:04.52    6:03.97  
                  34.79     1:10.70 (35.91)     1:47.58 (36.88)     2:24.69 (37.11)
        3:01.73 (37.04)     3:38.75 (37.02)     4:15.97 (37.22)     4:52.76 (36.79)
        5:29.33 (36.57)     6:03.97 (34.64)                                        
  3 Franz, Craig              62 DCAC                 5:45.00    6:15.92  
                  32.95     1:08.27 (35.32)     1:45.58 (37.31)     2:23.64 (38.06)
        3:02.33 (38.69)     3:41.37 (39.04)     4:21.05 (39.68)     5:00.63 (39.58)
        5:39.39 (38.76)     6:15.92 (36.53)                                        
  4 Edgell, Don               63 L4S                  6:40.00    6:50.91  
                  36.46     1:17.54 (41.08)     1:59.47 (41.93)     2:41.80 (42.33)
        3:24.00 (42.20)     4:06.08 (42.08)     4:48.08 (42.00)     5:30.15 (42.07)
        6:11.50 (41.35)     6:50.91 (39.41)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:42.16     4/23/15 MICHAEL MANN                              
        ZONE: Z 12:07.48     4/21/02 David Harrison                            
          VA: V 12:29.83     5/15/03 Warner Brundage                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burstein, Dennis          64 GMUP                17:33.89   16:38.74  
                  44.92     1:33.91 (48.99)     2:24.60 (50.69)     3:15.58 (50.98)
        4:05.36 (49.78)     4:55.81 (50.45)     5:47.10 (51.29)     6:38.66 (51.56)
        7:28.89 (50.23)     8:19.38 (50.49)     9:10.07 (50.69)    10:01.16 (51.09)
       10:52.73 (51.57)    11:41.94 (49.21)    12:32.87 (50.93)    13:23.88 (51.01)
       14:13.81 (49.93)    15:04.73 (50.92)    15:53.32 (48.59)    16:38.74 (45.42)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:59.55     5/20/10 JIM CLEMMONS                              
        ZONE: Z 20:01.66      5/2/99 David Harrison                            
          VA: V 20:59.69      6/1/04 Neil Watts                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               63 GSM                 21:01.40   20:50.24  
                  35.25     1:12.47 (37.22)     1:49.87 (37.40)     2:27.65 (37.78)
        3:05.69 (38.04)     3:43.69 (38.00)     4:21.62 (37.93)     4:59.53 (37.91)
        5:37.14 (37.61)     6:15.43 (38.29)     6:53.60 (38.17)     7:31.22 (37.62)
        8:08.81 (37.59)     8:46.57 (37.76)     9:24.49 (37.92)    10:01.97 (37.48)
       10:40.54 (38.57)    11:18.28 (37.74)    11:56.75 (38.47)    12:35.28 (38.53)
       13:13.88 (38.60)    13:51.97 (38.09)    14:30.30 (38.33)    15:08.39 (38.09)
       15:46.29 (37.90)    16:24.71 (38.42)    17:02.64 (37.93)    17:41.08 (38.44)
       18:19.32 (38.24)    18:57.24 (37.92)    19:35.68 (38.44)    20:13.83 (38.15)
       20:50.24 (36.41)
  2 Chambers, John            60 CHEL                20:30.00   21:01.82  
                  33.99     1:10.89 (36.90)     1:48.71 (37.82)     2:26.77 (38.06)
        3:05.68 (38.91)     3:44.40 (38.72)     4:23.29 (38.89)     5:02.55 (39.26)
        5:41.55 (39.00)     6:20.45 (38.90)     6:59.43 (38.98)     7:38.46 (39.03)
        8:17.01 (38.55)     8:55.84 (38.83)     9:34.80 (38.96)    10:13.74 (38.94)
       10:52.48 (38.74)    11:31.19 (38.71)    12:10.21 (39.02)    12:48.76 (38.55)
       13:27.45 (38.69)    14:06.01 (38.56)    14:44.71 (38.70)    15:23.15 (38.44)
       16:01.57 (38.42)    16:40.30 (38.73)    17:18.87 (38.57)    17:57.25 (38.38)
       18:35.64 (38.39)    19:13.72 (38.08)    19:51.34 (37.62)    20:28.05 (36.71)
       21:01.82 (33.77)
  3 Franz, Craig              62 DCAC                22:20.00   22:00.13  
                  35.50     1:13.99 (38.49)     1:53.96 (39.97)     2:33.57 (39.61)
        3:13.92 (40.35)     3:54.13 (40.21)     4:34.48 (40.35)     5:14.47 (39.99)
        5:54.76 (40.29)     6:35.11 (40.35)     7:15.63 (40.52)     7:55.17 (39.54)
        8:36.28 (41.11)     9:17.43 (41.15)     9:57.99 (40.56)    10:37.45 (39.46)
       11:18.21 (40.76)    11:59.08 (40.87)    12:39.02 (39.94)    13:20.01 (40.99)
       14:00.27 (40.26)    14:41.24 (40.97)    15:21.78 (40.54)    16:01.82 (40.04)
       16:42.15 (40.33)    17:23.71 (41.56)    18:03.54 (39.83)    18:43.24 (39.70)
       19:23.79 (40.55)    20:04.40 (40.61)    20:44.12 (39.72)    21:22.71 (38.59)
       22:00.13 (37.42)
  4 Desrosiers, Jim           61 RMST                24:30.59   22:42.92  
                  37.04     1:17.68 (40.64)     1:58.03 (40.35)     2:38.90 (40.87)
        3:19.63 (40.73)     4:00.59 (40.96)     4:41.75 (41.16)     5:22.84 (41.09)
        6:04.11 (41.27)     6:45.56 (41.45)     7:27.09 (41.53)     8:08.53 (41.44)
        8:49.78 (41.25)     9:31.93 (42.15)    10:13.32 (41.39)    10:55.16 (41.84)
       11:36.31 (41.15)    12:18.28 (41.97)    12:59.20 (40.92)    13:41.20 (42.00)
       14:23.30 (42.10)    15:05.38 (42.08)    15:47.20 (41.82)    16:29.26 (42.06)
       17:10.87 (41.61)    17:52.86 (41.99)    18:35.20 (42.34)    19:17.32 (42.12)
       19:58.96 (41.64)    20:40.79 (41.83)    21:22.16 (41.37)    22:03.61 (41.45)
       22:42.92 (39.31)
  5 Tupitza, Charles          61 WAVA                23:30.00   23:02.55  
                  33.78     1:13.01 (39.23)     1:53.37 (40.36)     2:34.28 (40.91)
        3:14.00 (39.72)     3:54.83 (40.83)     4:35.06 (40.23)     5:15.58 (40.52)
        5:56.95 (41.37)     6:38.38 (41.43)     7:20.13 (41.75)     8:03.05 (42.92)
        8:45.01 (41.96)     9:27.26 (42.25)    10:09.67 (42.41)    10:52.20 (42.53)
       11:34.89 (42.69)    12:17.82 (42.93)    13:00.91 (43.09)    13:44.22 (43.31)
       14:26.86 (42.64)    15:10.79 (43.93)    15:53.73 (42.94)    16:36.23 (42.50)
       17:19.17 (42.94)    18:02.87 (43.70)    18:46.13 (43.26)    19:30.00 (43.87)
       20:14.29 (44.29)    20:57.53 (43.24)    21:40.53 (43.00)    22:22.45 (41.92)
       23:02.55 (40.10)
  6 Beachler, Michael         64 NCMS                25:40.00   26:04.07  
                  40.61     1:27.10 (46.49)     2:15.98 (48.88)     3:04.75 (48.77)
        3:54.08 (49.33)     4:43.37 (49.29)     5:32.52 (49.15)     6:21.81 (49.29)
        7:10.87 (49.06)     8:00.19 (49.32)     8:48.59 (48.40)     9:37.20 (48.61)
       10:25.75 (48.55)    11:14.82 (49.07)    12:03.43 (48.61)    12:51.48 (48.05)
       13:39.40 (47.92)    14:27.01 (47.61)    15:14.92 (47.91)    16:03.27 (48.35)
       16:51.39 (48.12)    17:39.05 (47.66)    18:26.74 (47.69)    19:14.00 (47.26)
       20:01.21 (47.21)    20:47.68 (46.47)    21:33.95 (46.27)    22:19.13 (45.18)
       23:04.04 (44.91)    23:49.20 (45.16)    24:35.26 (46.06)    25:20.86 (45.60)
       26:04.07 (43.21)
  7 Boyle, Michael            64 GERM                28:53.00   30:07.55  
                  50.63     1:43.52 (52.89)     2:36.85 (53.33)     3:30.95 (54.10)
        4:28.18 (57.23)     5:24.65 (56.47)     6:19.42 (54.77)     7:13.90 (54.48)
        8:09.34 (55.44)     9:05.25 (55.91)    10:00.96 (55.71)    10:56.20 (55.24)
       11:51.37 (55.17)    12:47.31 (55.94)    13:42.84 (55.53)    14:38.85 (56.01)
       15:33.42 (54.57)    16:28.88 (55.46)    17:24.45 (55.57)    18:20.15 (55.70)
       19:16.48 (56.33)    20:10.39 (53.91)    21:04.86 (54.47)    22:00.41 (55.55)
       22:55.57 (55.16)    23:50.11 (54.54)    24:45.59 (55.48)    25:40.98 (55.39)
       26:35.67 (54.69)    27:29.23 (53.56)    28:22.86 (53.63)    29:16.13 (53.27)
       30:07.55 (51.42)
 -- Weinberg, Norman          61 UC10                24:15.00   23:07.63  
                  38.97     1:21.78 (42.81)     2:05.31 (43.53)     2:49.22 (43.91)
        3:32.87 (43.65)     4:17.38 (44.51)     5:01.91 (44.53)     5:46.03 (44.12)
        6:29.46 (43.43)     7:12.96 (43.50)     7:56.34 (43.38)     8:39.61 (43.27)
        9:22.85 (43.24)    10:06.05 (43.20)    10:49.19 (43.14)    11:32.75 (43.56)
       12:16.39 (43.64)    12:59.96 (43.57)    13:42.91 (42.95)    14:26.34 (43.43)
       15:10.21 (43.87)    15:54.15 (43.94)    16:37.61 (43.46)    17:20.76 (43.15)
       18:04.46 (43.70)    18:48.17 (43.71)    19:31.91 (43.74)    20:16.14 (44.23)
       21:00.34 (44.20)    21:44.03 (43.69)    22:26.85 (42.82)    23:07.63 (40.78)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82      5/4/08 HUGH WILDER                                  
        ZONE: Z 28.98     4/23/06 Richard Alexander                            
          VA: V 31.61     5/20/10 David Frisch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey           64 1776                   30.49      29.76  
  2 Keith, Dale               61 1776                   30.50      30.20  
  3 Rysdon, Jon               64 RMST                   33.00      33.94  
  4 Dearfield, Kerry          63 L4S                    36.50      35.96  
  5 Nash, Dawson              62 DCAC                   38.00      37.99  
  6 Woody, Chip               64 GAJA                   40.00      40.24  
  7 Boyle, Michael            64 GERM                   55.26      50.15  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29      5/4/08 HUGH WILDER                                
        ZONE: Z 1:06.22     4/23/06 Richard Alexander                          
          VA: V 1:09.84     2/10/07 William Bacon                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keith, Dale               61 1776                 1:07.00    1:06.03Z 
                  32.00     1:06.03 (34.03)                                        
  2 Meyer, Geoffrey           64 1776                 1:05.21    1:06.88  
                  33.09     1:06.88 (33.79)                                        
  3 Rysdon, Jon               64 RMST                 1:12.00    1:12.53  
                  35.51     1:12.53 (37.02)                                        
  4 Mccorkle, John            64 VMST                 1:22.00    1:17.36  
                  37.92     1:17.36 (39.44)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:12.85     4/11/15 DAVE HANNULA                               
        ZONE: Z 2:23.07     4/15/12 Richard Bober                              
          VA: V 2:36.99     6/27/07 William Bacon                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey           64 1776                 2:25.85    2:28.14  
                  34.79     1:12.24 (37.45)     1:50.83 (38.59)     2:28.14 (37.31)
  2 Rysdon, Jon               64 RMST                 2:39.00    2:42.22  
                  37.58     1:19.25 (41.67)     2:01.41 (42.16)     2:42.22 (40.81)
  3 Nash, Dawson              62 DCAC                 3:05.00    3:02.75  
                  42.37     1:29.17 (46.80)     2:18.13 (48.96)     3:02.75 (44.62)
  4 Novitske, Ray             60 ALEX                 3:06.00    3:33.65  
                1:55.50     2:44.75 (49.25)     3:33.65 (48.90)                    
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.76     4/24/15 RICK COLELLA                                 
        ZONE: Z 31.63     4/23/06 Louis Kronfeld                               
          VA: V 31.47     5/15/03 Jack Schiltz                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                   34.00      37.20  
  2 Novitske, Ray             60 ALEX                   39.50      38.88  
  3 Woody, Chip               64 GAJA                   39.76      39.42  
  4 Dearfield, Kerry          63 L4S                    43.00      41.79  
  5 Burstein, Dennis          64 GMUP                   41.65      42.57  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.61      5/2/14 RICK COLELLA                               
        ZONE: Z 1:10.26      4/6/14 Berry Hamilton                             
          VA: V 1:11.87     5/15/03 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen        64 1776                 1:16.00    1:16.23  
                  35.95     1:16.23 (40.28)                                        
  2 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                 1:32.00    1:23.01  
                  39.31     1:23.01 (43.70)                                        
  3 Novitske, Ray             60 ALEX                 1:29.50    1:24.77  
                  41.13     1:24.77 (43.64)                                        
  4 Woody, Chip               64 GAJA                 1:31.00    1:31.74  
                  41.34     1:31.74 (50.40)                                        
  5 Boyle, Michael            64 GERM                 1:53.12    1:52.42  
                  57.31     1:52.42 (55.11)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:16.71      5/3/14 RICK COLELLA                               
        ZONE: Z 2:38.50      4/5/14 Berry Hamilton                             
          VA: V 2:39.51     5/15/03 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen        64 1776                 2:47.00    2:48.58  
                  37.38     1:19.53 (42.15)     2:03.17 (43.64)     2:48.58 (45.41)
  2 Mccorkle, John            64 VMST                 3:10.00    3:00.40  
                  41.02     1:26.45 (45.43)     2:13.82 (47.37)     3:00.40 (46.58)
  3 Burstein, Dennis          64 GMUP                 3:30.22    3:34.24  
                  49.42     1:42.71 (53.29)     2:38.60 (55.89)     3:34.24 (55.64)
  4 Boyle, Michael            64 GERM                 4:00.65    4:10.79  
                1:00.56   2:04.45 (1:03.89)   3:09.80 (1:05.35)   4:10.79 (1:00.99)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46     5/22/05 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 26.13     4/12/08 Jim Dragon                                   
          VA: V 26.99     4/14/11 Scott Kauffman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keith, Dale               61 1776                   29.20      29.08  
  2 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                   28.44      29.23  
  3 Dearfield, Kerry          63 L4S                    31.50      31.82  
  4 Dougherty, Stephen        64 1776                   31.00      32.06  
  5 Rysdon, Jon               64 RMST                   33.00      32.69  
  6 Tipler, David             60 RMST                   32.00      34.21  
  7 Edgell, Don               63 L4S                    36.10      35.06  
  8 Woody, Chip               64 GAJA                   35.70      35.99  
  9 Novitske, Ray             60 ALEX                   39.50      38.81  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92     5/22/05 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z 1:00.63     4/25/09 Kieran Kelleher                            
          VA: V 1:04.11     5/15/03 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        63 AGUA                 1:04.13    1:06.26  
                  30.61     1:06.26 (35.65)                                        
  2 Rysdon, Jon               64 RMST                 1:23.00    1:23.88  
                  38.44     1:23.88 (45.44)                                        
  3 Nash, Dawson              62 DCAC                 1:30.00    1:30.38  
                  40.59     1:30.38 (49.79)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:10.06     4/16/11 LAWRENCE DAY                               
        ZONE: Z 2:39.99      4/5/14 Chuck Berke                                
          VA: V 2:54.36     5/15/03 Edward Gaulrapp                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, John            60 CHEL                 2:32.00    2:34.84Z 
                  34.25     1:12.81 (38.56)     1:52.36 (39.55)     2:34.84 (42.48)
  2 Mccorkle, John            64 VMST                 3:30.00    2:37.18Z 
                  33.44     1:11.66 (38.22)     1:54.17 (42.51)     2:37.18 (43.01)
  3 Rysdon, Jon               64 RMST                 3:07.30    3:09.57  
                  39.00     1:24.80 (45.80)     2:18.01 (53.21)     3:09.57 (51.56)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.23     5/11/13 RICK COLELLA                               
        ZONE: Z 1:02.78     4/12/15 Ed McCleskey                               
          VA: V 1:04.53      5/7/09 David Frisch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey           64 1776                 1:05.32    1:05.72  
                  30.22     1:05.72 (35.50)                                        
  2 Dougherty, Stephen        64 1776                 1:09.00    1:08.86  
                  32.00     1:08.86 (36.86)                                        
  3 Dearfield, Kerry          63 L4S                  1:16.00    1:15.63  
                  33.83     1:15.63 (41.80)                                        
  4 Woody, Chip               64 GAJA                 1:22.66    1:20.97  
                  38.19     1:20.97 (42.78)                                        
  5 Nash, Dawson              62 DCAC                 1:35.00    1:22.68  
                  36.98     1:22.68 (45.70)                                        
  6 Boyle, Michael            64 GERM                 1:46.25    1:47.29  
                  52.30     1:47.29 (54.99)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.26      5/4/14 RICK COLELLA                               
        ZONE: Z 2:22.04      4/5/14 Berry Hamilton                             
          VA: V 2:24.04     5/15/03 Jack Schiltz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen        64 1776                 2:30.00    2:32.37  
                  33.08     1:11.41 (38.33)     1:55.48 (44.07)     2:32.37 (36.89)
  2 Rysdon, Jon               64 RMST                 2:52.30    2:54.15  
                  36.37     1:21.11 (44.74)     2:16.09 (54.98)     2:54.15 (38.06)
  3 Boyle, Michael            64 GERM                 3:54.00    4:24.33  
                1:02.97   3:30.82 (2:27.85)     4:24.33 (53.51)                    
 -- Mccorkle, John            64 VMST                 2:45.00         DQ  
                  33.01     1:15.37 (42.36)     2:02.84 (47.47)          DQ (36.83)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:24.24      5/2/14 RICK COLELLA                               
        ZONE: Z 5:06.11     4/21/13 James Thornton                             
          VA: V 5:23.02     5/15/03 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rysdon, Jon               64 RMST                 6:15.00    6:09.26  
                  39.37     1:24.53 (45.16)     2:11.27 (46.74)     2:59.24 (47.97)
        3:55.80 (56.56)     4:53.52 (57.72)     5:32.44 (38.92)     6:09.26 (36.82)
  2 Nash, Dawson              62 DCAC                 6:45.00    6:40.08  
                  40.94     1:28.33 (47.39)     2:18.40 (50.07)     3:07.52 (49.12)
      4:09.46 (1:01.94)   5:11.70 (1:02.24)     5:57.03 (45.33)     6:40.08 (43.05)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10     5/23/10 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 27.92     4/23/06 Jerry Katz                                   
          VA: V 26.47     4/11/08 Harry Sober                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackins, Joseph           68 MARY                   29.68      30.09  
  2 Lengle, James             66 ARMS                   33.01      30.60  
  3 Miller, Jim               65 VMST                   31.45      30.98  
  4 Meyer, Jerry              66 CMYM                   36.00      33.76  
  5 Stuart, Ian               69 ALEX                   35.33      34.34  
  6 Timmons, Timothy          69 GMUP                   37.00      36.37  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   49.42     5/22/10 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z   59.92     4/13/03 David Harrison                             
          VA: V 1:00.72     2/11/12 Hank Holswade                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charlie          65 UMAC                 1:03.94    1:04.52  
                  30.81     1:04.52 (33.71)                                        
  2 Harmon, David             66 ANCM                 1:04.91    1:04.86  
                  31.77     1:04.86 (33.09)                                        
  3 Wallace, Richard          68 GSM                  1:09.00    1:08.52  
                  32.94     1:08.52 (35.58)                                        
  4 Jackins, Joseph           68 MARY                 1:11.31    1:08.66  
                  33.28     1:08.66 (35.38)                                        
  5 Miller, Jim               65 VMST                 1:09.94    1:10.52  
                  34.08     1:10.52 (36.44)                                        
  6 Lengle, James             66 ARMS                 1:15.01    1:11.16  
                  33.74     1:11.16 (37.42)                                        
  7 Long, Robert              66 ADMS                 1:10.00    1:13.45  
                  34.90     1:13.45 (38.55)                                        
  8 Kurtz, Geoff              66 UC08                 1:14.50    1:14.33  
                  35.66     1:14.33 (38.67)                                        
  9 Stuart, Ian               69 ALEX                 1:20.00    1:18.39  
                  38.10     1:18.39 (40.29)                                        
 10 Meyer, Jerry              66 CMYM                 1:22.05    1:20.18  
                  36.23     1:20.18 (43.95)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:57.54     5/21/10 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z 2:09.58     4/13/03 David Harrison                             
          VA: V 2:16.51      5/1/08 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David             66 ANCM                 2:28.00    2:28.67  
                  35.44     1:13.51 (38.07)     1:51.21 (37.70)     2:28.67 (37.46)
  2 Lengle, James             66 ARMS                 3:20.01    2:53.60  
                  39.93     1:22.75 (42.82)     2:08.81 (46.06)     2:53.60 (44.79)
  3 Stuart, Ian               69 ALEX                 2:52.00    2:54.41  
                  40.07     1:25.18 (45.11)     2:11.44 (46.26)     2:54.41 (42.97)
  4 Meyer, Jerry              66 CMYM                 3:05.00    3:06.88  
                  38.20     1:27.50 (49.30)     2:17.56 (50.06)     3:06.88 (49.32)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:34.54     1/31/15 DAN KIRKLAND                               
        ZONE: Z 5:53.27     4/13/03 David Harrison                             
          VA: V 6:28.02      5/7/09 Sandy Galletly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackins, Joseph           68 MARY                 6:50.00    7:08.90  
                  36.49     1:17.26 (40.77)     2:00.44 (43.18)     2:44.07 (43.63)
        3:28.39 (44.32)     4:12.89 (44.50)     4:58.15 (45.26)     5:42.77 (44.62)
        6:28.47 (45.70)     7:08.90 (40.43)                                        
  2 Wallace, Richard          68 GSM                  6:59.00    7:17.80  
                  37.04     1:19.13 (42.09)     2:04.09 (44.96)     2:50.30 (46.21)
        3:36.39 (46.09)     4:22.73 (46.34)     5:08.77 (46.04)     5:54.28 (45.51)
        6:38.87 (44.59)     7:17.80 (38.93)                                        
  3 Stuart, Ian               69 ALEX                 7:50.38    7:45.34  
                  41.41     1:27.64 (46.23)     2:14.85 (47.21)     3:02.77 (47.92)
        3:50.73 (47.96)     4:38.94 (48.21)     5:26.63 (47.69)     6:14.86 (48.23)
        7:02.27 (47.41)     7:45.34 (43.07)                                        
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:07.81     4/23/15 JIM CLEMMONS                              
        ZONE: Z 23:03.74     4/13/12 Rich Bernstein                            
          VA: V 22:36.37      5/7/09 Sandy Galletly                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard          68 GSM                 25:30.00   24:50.01  
                  37.91     1:22.04 (44.13)     2:07.34 (45.30)     2:52.60 (45.26)
        3:37.97 (45.37)     4:23.41 (45.44)     5:08.74 (45.33)     5:54.73 (45.99)
        6:40.69 (45.96)     7:26.57 (45.88)     8:12.44 (45.87)     8:57.80 (45.36)
        9:43.46 (45.66)    10:29.22 (45.76)    11:14.63 (45.41)    12:00.75 (46.12)
       12:46.55 (45.80)    13:32.63 (46.08)    14:18.42 (45.79)    15:04.46 (46.04)
       15:50.34 (45.88)    16:35.79 (45.45)    17:21.94 (46.15)    18:07.88 (45.94)
       18:53.98 (46.10)    19:39.57 (45.59)    20:25.62 (46.05)    21:11.66 (46.04)
       21:57.14 (45.48)    22:43.19 (46.05)    23:28.03 (44.84)    24:11.21 (43.18)
       24:50.01 (38.80)
  2 Tharp, Louis              65 UC06                24:55.81   25:17.98  
                  41.87     1:27.15 (45.28)     2:13.22 (46.07)     2:58.91 (45.69)
        3:44.73 (45.82)     4:31.26 (46.53)     5:17.15 (45.89)     6:03.37 (46.22)
        6:49.54 (46.17)     7:35.65 (46.11)     8:21.25 (45.60)     9:07.16 (45.91)
        9:53.15 (45.99)    10:39.30 (46.15)    11:25.59 (46.29)    12:11.40 (45.81)
       12:57.52 (46.12)    13:43.27 (45.75)    14:28.90 (45.63)    15:15.51 (46.61)
       16:02.48 (46.97)    16:49.34 (46.86)    17:36.78 (47.44)    18:23.61 (46.83)
       19:10.24 (46.63)    19:56.09 (45.85)    20:42.71 (46.62)    21:29.61 (46.90)
       22:16.69 (47.08)    23:03.41 (46.72)    23:49.70 (46.29)    24:34.81 (45.11)
       25:17.98 (43.17)
  3 Griffith, Lee             67 L4S                 29:30.00   28:33.69  
                  40.19     1:26.46 (46.27)     2:16.41 (49.95)     3:08.44 (52.03)
        4:01.26 (52.82)     4:52.76 (51.50)     5:45.21 (52.45)     6:38.93 (53.72)
        7:31.59 (52.66)     8:24.25 (52.66)     9:16.55 (52.30)    10:10.10 (53.55)
       11:03.29 (53.19)    11:55.37 (52.08)    12:48.17 (52.80)    13:39.88 (51.71)
       14:31.97 (52.09)    15:25.37 (53.40)    16:17.37 (52.00)    17:10.98 (53.61)
       18:03.86 (52.88)    18:56.44 (52.58)    19:48.71 (52.27)    20:41.75 (53.04)
       21:34.95 (53.20)    22:28.60 (53.65)    23:21.22 (52.62)    24:13.97 (52.75)
       25:08.16 (54.19)    26:00.07 (51.91)    26:52.58 (52.51)    27:45.33 (52.75)
       28:33.69 (48.36)
  4 Paulson, Laurence         67 RMST                33:00.00   32:33.83  
                  47.28     1:45.78 (58.50)   2:47.69 (1:01.91)   3:48.48 (1:00.79)
      4:50.26 (1:01.78)   5:50.27 (1:00.01)   6:51.11 (1:00.84)     7:51.00 (59.89)
        8:47.93 (56.93)     9:45.75 (57.82)    10:41.78 (56.03)    11:37.14 (55.36)
       12:32.63 (55.49)    13:27.68 (55.05)    14:23.16 (55.48)    15:20.26 (57.10)
     16:31.11 (1:10.85)  17:43.63 (1:12.52)  18:54.60 (1:10.97)  20:06.08 (1:11.48)
     21:17.49 (1:11.41)  22:29.74 (1:12.25)  23:41.35 (1:11.61)  24:51.32 (1:09.97)
       25:41.47 (50.15)    26:31.86 (50.39)    27:23.92 (52.06)    28:17.42 (53.50)
       29:10.33 (52.91)    30:02.32 (51.99)    30:54.10 (51.78)    31:45.63 (51.53)
       32:33.83 (48.20)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74     5/23/10 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 33.48     4/21/02 Marshall Greer                               
          VA: V 33.50     4/11/08 Harry Sober                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Stephen           66 GERM                   36.13      35.50  
  2 Downey, Andy              65 WOW                    34.50      37.71  
  3 Meyer, Jerry              66 CMYM                   37.50      38.41  
  4 Miller, Jim               65 VMST                   37.07      38.88  
  5 Jackins, Joseph           68 MARY                   38.34      40.29  
  6 Paulson, Laurence         67 RMST                   40.00      44.62  
 -- Timmons, Timothy          69 GMUP                   42.00         DQ  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.62     5/12/13 HUGH WILDER                                
        ZONE: Z 1:13.00      5/1/94 Roger Franks                               
          VA: V 1:14.70     4/11/08 Harry Sober                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Stephen           66 GERM                 1:18.70    1:20.05  
                  37.74     1:20.05 (42.31)                                        
  2 Downey, Andy              65 WOW                  1:17.00    1:23.36  
                  40.09     1:23.36 (43.27)                                        
  3 Miller, Jim               65 VMST                 1:22.36    1:25.09  
                  42.01     1:25.09 (43.08)                                        
  4 Paulson, Laurence         67 RMST                 1:33.57    1:36.27  
                  48.32     1:36.27 (47.95)                                        
  5 Kurtz, Geoff              66 UC08                 1:38.00    1:38.87  
                  47.70     1:38.87 (51.17)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:16.72     5/11/13 HUGH WILDER                                
        ZONE: Z 2:48.33     4/21/13 Bob Kolonkowski                            
          VA: V 2:45.20     5/20/10 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Stephen           66 GERM                 2:56.24    2:53.83  
                  39.76     1:23.11 (43.35)     2:09.39 (46.28)     2:53.83 (44.44)
  2 Miller, Jim               65 VMST                 3:15.42    3:02.33  
                  43.02     1:29.35 (46.33)     2:16.43 (47.08)     3:02.33 (45.90)
  3 Paulson, Laurence         67 RMST                 3:18.67    3:24.87  
                  48.16     1:40.78 (52.62)     2:34.50 (53.72)     3:24.87 (50.37)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.53     5/10/13 ROBERT STRAND                                
        ZONE: Z 32.59     4/13/08 Louis Kronfeld                               
          VA: V 36.02      5/1/08 Warner Brundage                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charlie          65 UMAC                   36.34      36.59  
  2 Lengle, James             66 ARMS                   40.01      36.95  
  3 Long, Robert              66 ADMS                   38.00      37.33  
  4 Frost, Tim                68 L4S                    40.00      39.87  
  5 Davis, James              69 VMST                   45.00      41.18  
  6 Kurtz, Geoff              66 UC08                   45.30      45.44  
  7 Meyer, Jerry              66 CMYM                   47.00      48.26  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:07.35     5/11/13 ROBERT STRAND                              
        ZONE: Z 1:14.03     4/12/08 Louis Kronfeld                             
          VA: V 1:18.36     4/18/09 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, James             66 ARMS                 1:30.01    1:23.27  
                  38.30     1:23.27 (44.97)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:30.17      5/1/11 ROBERT STRAND                              
        ZONE: Z 2:52.57     4/14/12 Henry Cole                                 
          VA: V 2:52.59     4/18/09 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, James             66 ARMS                 3:30.01    3:17.16  
                  44.28     1:34.23 (49.95)     2:27.92 (53.69)     3:17.16 (49.24)
  2 Long, Robert              66 ADMS                 3:25.00    3:28.01  
                  45.55     1:38.16 (52.61)     2:33.56 (55.40)     3:28.01 (54.45)
  3 Paulson, Laurence         67 RMST                 4:00.00    4:13.27  
                  58.33   2:02.48 (1:04.15)   3:09.36 (1:06.88)   4:13.27 (1:03.91)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94     5/22/10 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 25.93     4/25/10 Jim Dragon                                   
          VA: V 29.12     5/19/05 Art Wolfe                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              65 WOW                    33.50      33.40  
  2 Jackins, Joseph           68 MARY                   37.44      38.35  
  3 Paulson, Laurence         67 RMST                   38.14      38.77  
  4 Meyer, Jerry              66 CMYM                   44.00      41.91  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.36     5/21/10 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z 1:14.48      5/9/93 Joseph Kurtzman                            
          VA: V 1:09.61     5/19/05 Art Wolfe                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         67 RMST                 1:32.00    1:33.29  
                  43.81     1:33.29 (49.48)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:18.25      2/7/16 LAWRENCE DAY                               
        ZONE: Z 2:47.86     4/17/11 Hugh Roddin                                
          VA: V 2:56.75     5/11/06 Art Wolfe                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         67 RMST                 3:30.67    3:43.50  
                  44.95     1:43.61 (58.66)   2:44.23 (1:00.62)     3:43.50 (59.27)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32     5/23/10 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z 1:11.46     4/12/15 Michael Campbell                           
          VA: V 1:08.17     5/19/05 Art Wolfe                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              65 WOW                  1:23.50    1:22.19  
                  35.24     1:22.19 (46.95)                                        
  2 Jackins, Joseph           68 MARY                 1:25.47    1:22.41  
                  40.20     1:22.41 (42.21)                                        
  3 Davis, James              69 VMST                 1:32.50    1:26.04  
                  41.27     1:26.04 (44.77)                                        
  4 Miller, Jim               65 VMST                 1:30.06    1:27.27  
                  40.27     1:27.27 (47.00)                                        
  5 Paulson, Laurence         67 RMST                 1:32.96    1:35.52  
                  42.71     1:35.52 (52.81)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.21      5/4/14 ALEK SHESTAKOV                             
        ZONE: Z 2:38.89     4/15/07 Michael Laux                               
          VA: V 2:34.93     5/11/06 Art Wolfe                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David             66 ANCM                 2:56.91    2:51.34  
                  38.64     1:24.05 (45.41)     2:13.99 (49.94)     2:51.34 (37.35)
  2 Paulson, Laurence         67 RMST                 3:22.50    3:28.45  
                  44.35     1:35.82 (51.47)   2:44.61 (1:08.79)     3:28.45 (43.84)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:57.17      5/2/14 ALEK SHESTAKOV                             
        ZONE: Z 5:56.71     4/13/08 Art Wolfe                                  
          VA: V 5:40.97     5/11/06 Art Wolfe                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, David             66 ANCM                 6:17.26    6:11.06  
                  41.26     1:31.29 (50.03)     2:20.18 (48.89)     3:07.07 (46.89)
        4:00.49 (53.42)     4:52.09 (51.60)     5:33.22 (41.13)     6:11.06 (37.84)
  2 Paulson, Laurence         67 RMST                 7:10.00    7:27.81  
                  46.77     1:45.85 (59.08)     2:40.32 (54.47)     3:33.66 (53.34)
      4:42.60 (1:08.94)   5:49.76 (1:07.16)     6:40.07 (50.31)     7:27.81 (47.74)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13      5/4/08 JEFF FARRELL                                 
        ZONE: Z 28.09      4/4/04 Walter Lincoln                               
          VA: V 28.12     4/19/13 Harry Sober                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               71 GSM                    26.15      26.45Z 
  2 Sober, Harry              73 VMST                   30.00      29.20  
  3 Novell, Ken               73 VMST                   30.50      29.27  
  4 Zamon, Frederick          74 GMUP                   32.04      31.42  
  5 Robinson, David           72 GERM                   32.00      33.72  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   54.58     4/26/15 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z 1:03.73      4/4/04 Walter Lincoln                             
          VA: V 1:04.53      4/4/14 Ken Novell                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novell, Ken               73 VMST                 1:09.00    1:05.32  
                  31.72     1:05.32 (33.60)                                        
  2 Sober, Harry              73 VMST                 1:10.00    1:07.22  
                  31.00     1:07.22 (36.22)                                        
  3 Tulenko, Tom              73 1776                 1:07.00    1:11.94  
                  35.08     1:11.94 (36.86)                                        
  4 Bernstein, Rich           70 AGUA                 1:20.00    1:14.51  
                  36.35     1:14.51 (38.16)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.63      5/8/15 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 2:17.89     4/13/08 David Harrison                             
          VA: V 2:29.13     4/19/13 Ken Novell                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novell, Ken               73 VMST                 2:40.00    2:32.27  
                  33.71     1:10.64 (36.93)     1:50.65 (40.01)     2:32.27 (41.62)
  2 Bernstein, Rich           70 AGUA                 2:40.00    2:38.78  
                  37.72     1:18.27 (40.55)     1:58.67 (40.40)     2:38.78 (40.11)
  3 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 3:30.00    3:25.50  
                  45.61     1:38.54 (52.93)     2:32.19 (53.65)     3:25.50 (53.31)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:48.21      5/9/15 DAVID QUIGGIN                              
        ZONE: Z 6:15.86     4/12/08 David Harrison                             
          VA: V 7:08.50     4/19/13 Ken Novell                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           70 AGUA                 6:45.00    6:50.71  
                  38.06     1:19.97 (41.91)     2:02.07 (42.10)     2:44.15 (42.08)
        3:25.67 (41.52)     4:07.50 (41.83)     4:48.88 (41.38)     5:30.28 (41.40)
        6:11.07 (40.79)     6:50.71 (39.64)                                        
  2 Tulenko, Tom              73 1776                 7:30.00    7:26.55  
                  39.93     1:23.96 (44.03)     2:10.63 (46.67)     2:57.51 (46.88)
        3:44.28 (46.77)     4:30.78 (46.50)     5:16.39 (45.61)     6:01.93 (45.54)
        6:46.64 (44.71)     7:26.55 (39.91)                                        
  3 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 9:30.00    9:11.54  
                  46.50     1:41.26 (54.76)     2:36.63 (55.37)     3:32.35 (55.72)
        4:28.57 (56.22)     5:25.69 (57.12)     6:23.23 (57.54)     7:18.50 (55.27)
        8:17.10 (58.60)     9:11.54 (54.44)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:09.40      5/7/15 DAVID QUIGGIN                             
        ZONE: Z 12:50.23     4/11/08 David Harrison                            
          VA: V 15:43.88     1/20/13 Robin Wilson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           70 AGUA                13:49.00   13:32.26  
                  37.23     1:17.06 (39.83)     1:57.38 (40.32)     2:38.50 (41.12)
        3:19.40 (40.90)     4:00.23 (40.83)     4:41.11 (40.88)     5:22.19 (41.08)
        6:02.76 (40.57)     6:43.49 (40.73)     7:24.56 (41.07)     8:05.63 (41.07)
        8:47.07 (41.44)     9:28.47 (41.40)    10:09.25 (40.78)    10:50.27 (41.02)
       11:31.10 (40.83)    12:12.22 (41.12)    12:52.92 (40.70)    13:32.26 (39.34)
  2 Tulenko, Tom              73 1776                15:30.00   15:26.15  
                  41.05     1:26.18 (45.13)     2:13.37 (47.19)     3:01.16 (47.79)
        3:48.79 (47.63)     4:36.72 (47.93)     5:24.77 (48.05)     6:12.84 (48.07)
        7:00.08 (47.24)     7:47.31 (47.23)     8:34.47 (47.16)     9:21.73 (47.26)
       10:08.41 (46.68)    10:55.24 (46.83)    11:41.93 (46.69)    12:28.64 (46.71)
       13:14.93 (46.29)    14:00.34 (45.41)    14:44.64 (44.30)    15:26.15 (41.51)
  3 Gaulrapp, Edward          73 VMST                18:00.00   18:23.69  
                  46.38     1:40.11 (53.73)     2:34.80 (54.69)     3:30.21 (55.41)
        4:24.64 (54.43)     5:20.23 (55.59)     6:15.23 (55.00)     7:10.94 (55.71)
      8:12.30 (1:01.36)   9:13.12 (1:00.82)  10:13.83 (1:00.71)  11:15.26 (1:01.43)
       12:08.72 (53.46)    13:02.71 (53.99)    13:57.61 (54.90)    14:51.56 (53.95)
       15:44.90 (53.34)    16:38.32 (53.42)    17:31.71 (53.39)    18:23.69 (51.98)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.72     4/26/15 RICHARD BURNS                                
        ZONE: Z 35.62     4/21/02 William VanPelt                              
          VA: V 35.96     4/19/13 Harry Sober                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               71 GSM                    33.49      34.72Z 
  2 Sober, Harry              73 VMST                   41.00      38.26  
  3 Novell, Ken               73 VMST                   45.00      39.62  
  4 Robinson, David           72 GERM                   44.00      42.16  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.42     4/24/15 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 1:13.47      5/2/99 Roger Franks                               
          VA: V 1:24.54     4/10/15 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 1:55.00    1:46.13  
                  54.58     1:46.13 (51.55)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:23.68      5/2/14 RICHARD BURNS                              
        ZONE: Z 2:40.19      5/2/99 Roger Franks                               
          VA: V 3:00.68      2/8/14 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           70 AGUA                 3:05.00    3:07.14  
                  45.80     1:33.40 (47.60)     2:20.99 (47.59)     3:07.14 (46.15)
  2 Robinson, David           72 GERM                 3:30.00    3:21.99  
                  48.67     1:40.01 (51.34)     2:32.47 (52.46)     3:21.99 (49.52)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.86     9/29/13 DAVID GILDEA                                 
        ZONE: Z 37.20     4/22/01 Charles Urstadt                              
          VA: V 37.91      5/9/13 Terry Gernstein                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               71 GSM                    33.58      33.94Z 
  2 Greger, Ron               71 GERM                   40.27      41.18  
  3 Gaulrapp, Edward          73 VMST                   42.50      43.89  
  4 Finz, Samuel              71 VMST                   47.00      48.13  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.75     9/29/13 DAVID GILDEA                               
        ZONE: Z 1:19.39     4/25/10 Hans Reichelt                              
          VA: V 1:26.41      5/9/13 Terry Gernstein                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greger, Ron               71 GERM                 1:31.38    1:28.09  
                  42.52     1:28.09 (45.57)                                        
  2 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 1:45.00    1:46.31  
                  50.62     1:46.31 (55.69)                                        
  3 Robinson, David           72 GERM                 1:45.00    1:48.32  
                  52.94     1:48.32 (55.38)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:43.16     4/26/15 KENNETH FROST                              
        ZONE: Z 2:55.54     4/24/10 Hans Reichelt                              
          VA: V 3:06.81     3/29/08 Richard Scott                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Henry               71 MARY                 3:01.58    3:05.76  
                  42.15     1:28.60 (46.45)     2:15.58 (46.98)     3:05.76 (50.18)
  2 Bernstein, Rich           70 AGUA                 3:15.00    3:15.90  
                  45.36     1:35.40 (50.04)     2:25.75 (50.35)     3:15.90 (50.15)
  3 Greger, Ron               71 GERM                 3:25.07    3:24.75  
                  47.16     1:39.31 (52.15)     2:33.01 (53.70)     3:24.75 (51.74)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.92     4/26/15 RICHARD ABRAHAMS                             
        ZONE: Z 28.27     4/11/15 Jim Dragon                                   
          VA: V 31.59     4/26/12 Randolph Wise                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               71 GSM                    28.27      28.60  
  2 Sober, Harry              73 VMST                   37.00      34.19  
  3 Novell, Ken               73 VMST                   36.50      36.17  
  4 Zamon, Frederick          74 GMUP                   41.72      40.92  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.77     4/24/15 RICHARD ABRAHAMS                           
        ZONE: Z 1:23.28      5/9/93 Birch Davidson                             
          VA: V 1:29.95     4/19/13 Edward Gaulrapp                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 1:50.00    1:39.12  
                  46.49     1:39.12 (52.63)                                        
  2 Zamon, Frederick          74 GMUP                 1:45.38    1:42.42  
                  47.46     1:42.42 (54.96)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:34.31     1/26/14 ROBERT POILETMAN                           
        ZONE: Z 3:03.53     4/14/12 Raymond Loewe                              
          VA: V 3:38.49      4/4/14 Edward Gaulrapp                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 3:50.00    3:50.15  
                  49.56     1:48.89 (59.33)   2:50.47 (1:01.58)     3:50.15 (59.68)
  2 Zamon, Frederick          74 GMUP                 4:05.50    4:15.51  
                  48.20   1:51.54 (1:03.34)   3:02.36 (1:10.82)   4:15.51 (1:13.15)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.05      5/3/14 JAMES ELDER                                
        ZONE: Z 1:15.35     4/25/10 Hans Reichelt                              
          VA: V 1:17.51     4/26/12 Randolph Wise                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sober, Harry              73 VMST                 1:28.00    1:18.92  
                  34.49     1:18.92 (44.43)                                        
  2 Novell, Ken               73 VMST                 1:25.00    1:24.99  
                  38.49     1:24.99 (46.50)                                        
  3 Robinson, David           72 GERM                 1:32.00    1:28.24  
                  41.30     1:28.24 (46.94)                                        
  4 Zamon, Frederick          74 GMUP                 1:30.15    1:29.07  
                  40.10     1:29.07 (48.97)                                        
  5 Bernstein, Rich           70 AGUA                 1:30.00    1:31.63  
                  45.16     1:31.63 (46.47)                                        
  6 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 1:35.00    1:34.17  
                  45.32     1:34.17 (48.85)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92     2/23/08 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 2:51.62     4/20/97 Roger Franks                               
          VA: V 2:58.07     3/29/14 Warner Brundage                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           70 AGUA                 3:00.00    3:06.56  
                  47.56     1:34.92 (47.36)     2:25.80 (50.88)     3:06.56 (40.76)
  2 Novell, Ken               73 VMST                 3:40.00    3:21.23  
                  40.66     1:31.74 (51.08)   2:38.59 (1:06.85)     3:21.23 (42.64)
  3 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 3:40.00    3:27.07  
                  50.00     1:45.30 (55.30)     2:41.06 (55.76)     3:27.07 (46.01)
  4 Zamon, Frederick          74 GMUP                 3:36.14    3:29.57  
                  44.38     1:37.41 (53.03)   2:41.12 (1:03.71)     3:29.57 (48.45)
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:34.47     4/27/03 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 6:16.23      5/2/99 Roger Franks                               
          VA: V 7:01.91     4/19/13 Edward Gaulrapp                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           70 AGUA                 6:27.00    6:23.68  
                  49.57     1:44.55 (54.98)     2:33.38 (48.83)     3:20.88 (47.50)
        4:11.15 (50.27)     5:02.39 (51.24)     5:44.28 (41.89)     6:23.68 (39.40)
  2 Gaulrapp, Edward          73 VMST                 7:40.00    7:24.98  
                  50.72     1:47.03 (56.31)     2:45.08 (58.05)     3:41.05 (55.97)
        4:40.94 (59.89)   5:42.03 (1:01.09)     6:33.93 (51.90)     7:24.98 (51.05)
  3 Zamon, Frederick          74 GMUP                 7:46.14    7:43.67  
                  48.63   2:49.87 (2:01.24)     3:48.43 (58.56)   4:56.35 (1:07.92)
                                6:00.55 ( )     6:54.47 (53.92)     7:43.67 (49.20)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.58      3/4/12 JEFF FARRELL                                 
        ZONE: Z 31.49     4/12/92 Harry Class                                  
          VA: V 32.75     4/23/10 Owen Maher                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                   30.62      30.62Z 
  2 Shay, Barry               75 DCM                    37.77      38.15  
  3 Hatchette, Michael        75 NEM                    44.00      42.74  
  4 Nobbe, Nick               77 RMST                   42.00      43.69  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68     5/10/09 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 1:10.97     4/21/02 Roger Franks                               
          VA: V 1:16.12     2/13/10 Owen Maher                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                 1:10.62    1:11.64  
                  32.86     1:11.64 (38.78)                                        
  2 Shay, Barry               75 DCM                  1:25.60    1:27.17  
                  42.05     1:27.17 (45.12)                                        
  3 Nobbe, Nick               77 RMST                 1:35.00    1:37.79  
                  47.56     1:37.79 (50.23)                                        
  4 Gladfelter, David         79 1776                 1:50.00    1:49.59  
                  52.17     1:49.59 (57.42)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77     5/10/09 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 2:29.79     4/21/02 Roger Franks                               
          VA: V 2:58.53      6/1/85 Patrick Frank                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 GOLD                 2:31.74    2:29.42Z 
                  34.35     1:11.95 (37.60)     1:50.81 (38.86)     2:29.42 (38.61)
  2 Hamada, Ahmed             77 GOLD                 2:49.62    2:38.00  
                  35.19     1:16.39 (41.20)     1:58.74 (42.35)     2:38.00 (39.26)
  3 Shay, Barry               75 DCM                  3:13.37    3:17.57  
                  45.02     1:35.86 (50.84)     2:28.08 (52.22)     3:17.57 (49.49)
  4 Nobbe, Nick               77 RMST                 3:30.00    3:34.80  
                  51.75     1:45.56 (53.81)     2:41.45 (55.89)     3:34.80 (53.35)
  5 Hatchette, Michael        75 NEM                  3:52.00    3:55.66  
                  47.78     1:46.97 (59.19)   2:50.91 (1:03.94)   3:55.66 (1:04.75)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:03.87      5/8/10 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 6:43.59     4/21/02 Roger Franks                               
          VA: V 8:20.45     4/17/99 Calvin Barnes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                 7:49.62    7:26.26  
                                1:22.55 ( )     2:07.47 (44.92)     2:54.61 (47.14)
        3:39.74 (45.13)     4:24.53 (44.79)     5:11.91 (47.38)     5:59.87 (47.96)
        6:45.40 (45.53)     7:26.26 (40.86)                                        
  2 Shay, Barry               75 DCM                  8:45.97    9:00.89  
                  46.76     1:39.54 (52.78)     2:33.93 (54.39)     3:30.34 (56.41)
        4:27.04 (56.70)     5:22.94 (55.90)     6:18.41 (55.47)     7:13.97 (55.56)
        8:09.50 (55.53)     9:00.89 (51.39)                                        
  3 Nobbe, Nick               77 RMST                 9:10.00    9:29.67  
                  52.31     1:49.14 (56.83)     2:46.76 (57.62)     3:44.70 (57.94)
        4:42.18 (57.48)     5:40.25 (58.07)     6:37.04 (56.79)     7:34.63 (57.59)
        8:33.68 (59.05)     9:29.67 (55.99)                                        
  4 Gladfelter, David         79 1776                11:30.00   11:15.26  
                  59.70   2:06.18 (1:06.48)   3:15.65 (1:09.47)   4:25.19 (1:09.54)
      5:36.22 (1:11.03)   6:46.82 (1:10.60)   7:56.82 (1:10.00)   9:06.45 (1:09.63)
     10:14.04 (1:07.59)  11:15.26 (1:01.22)                                        
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:20.59     5/10/09 DAVID RADCLIFF                            
        ZONE: Z 15:11.04      4/4/14 Ahmed Hamada                              
          VA: V 16:38.58      1/1/99 Calvin Barnes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                16:06.20   15:25.49  
                  38.28   2:08.94 (1:30.66)     2:56.47 (47.53)     3:44.86 (48.39)
        4:30.95 (46.09)     5:19.01 (48.06)     6:05.97 (46.96)                    
            6:54.79 ( )     7:41.15 (46.36)     8:29.25 (48.10)     9:17.18 (47.93)
       10:06.13 (48.95)    10:52.87 (46.74)    11:41.09 (48.22)    12:26.32 (45.23)
       13:13.18 (46.86)    14:01.07 (47.89)    14:45.28 (44.21)    15:25.49 (40.21)
  2 Shay, Barry               75 DCM                 19:52.00   18:56.52  
                  50.81     1:46.25 (55.44)     2:44.01 (57.76)     3:41.68 (57.67)
        4:38.82 (57.14)     5:36.72 (57.90)     6:34.78 (58.06)     7:32.41 (57.63)
        8:30.29 (57.88)     9:28.67 (58.38)    10:26.71 (58.04)    11:24.63 (57.92)
       12:21.85 (57.22)    13:19.45 (57.60)    14:17.29 (57.84)    15:14.24 (56.95)
       16:11.28 (57.04)    17:08.25 (56.97)    18:04.17 (55.92)    18:56.52 (52.35)
  3 Nobbe, Nick               77 RMST                18:30.00   19:01.65  
                  54.52     1:52.54 (58.02)     2:52.12 (59.58)     3:49.99 (57.87)
        4:47.35 (57.36)     5:44.61 (57.26)     6:42.36 (57.75)     7:39.08 (56.72)
        8:36.84 (57.76)     9:34.08 (57.24)    10:30.65 (56.57)    11:27.72 (57.07)
       12:26.18 (58.46)    13:22.84 (56.66)    14:19.38 (56.54)    15:16.56 (57.18)
       16:12.75 (56.19)    17:09.82 (57.07)    18:06.84 (57.02)    19:01.65 (54.81)
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:25.49     5/10/09 DAVID RADCLIFF                            
        ZONE: Z 23:50.03     4/21/02 Roger Franks                              
          VA: V 28:54.93      2/6/99 Calvin Barnes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         79 1776                39:00.00   37:35.89  
                1:02.62   2:11.86 (1:09.24)   3:22.13 (1:10.27)   4:31.15 (1:09.02)
      5:39.46 (1:08.31)   6:48.39 (1:08.93)   7:57.25 (1:08.86)   9:05.81 (1:08.56)
     10:14.48 (1:08.67)  11:22.96 (1:08.48)  12:30.55 (1:07.59)  13:38.93 (1:08.38)
     14:47.06 (1:08.13)  15:54.96 (1:07.90)  17:01.83 (1:06.87)  18:09.06 (1:07.23)
     19:16.56 (1:07.50)  20:24.14 (1:07.58)  21:31.89 (1:07.75)  22:39.55 (1:07.66)
     23:47.57 (1:08.02)  24:55.55 (1:07.98)  26:04.63 (1:09.08)  27:13.14 (1:08.51)
     28:22.28 (1:09.14)  29:31.90 (1:09.62)  30:41.14 (1:09.24)  31:49.95 (1:08.81)
     32:58.28 (1:08.33)  34:06.98 (1:08.70)  35:15.89 (1:08.91)  36:26.30 (1:10.41)
     37:35.89 (1:09.59)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.11     4/19/09 YOSHI OYAKAWA                                
        ZONE: Z 37.02     4/21/02 Roger Franks                                 
          VA: V 42.09     4/17/99 Calvin Barnes                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                   42.00      42.22  
  2 Hatchette, Michael        75 NEM                  1:05.00    1:01.24  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55     4/19/09 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 1:17.17     4/21/02 Roger Franks                               
          VA: V 1:34.39     4/17/99 Calvin Barnes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 GOLD                 1:17.36    1:19.66  
                  39.30     1:19.66 (40.36)                                        
  2 Deege, Leonard            76 UC10                 1:55.00    1:54.87  
                  54.23   1:54.87 (1:00.64)                                        
  3 Gerson, Gordon            79 RMST                 2:10.58    2:15.90  
                1:06.95   2:15.90 (1:08.95)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:31.41     4/17/10 BURWELL JONES                              
        ZONE: Z 2:54.61     4/13/03 Roger Franks                               
          VA: V 3:27.19      6/1/99 Calvin Barnes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 GOLD                 2:51.00    2:56.02  
                  40.35     1:24.19 (43.84)     2:10.47 (46.28)     2:56.02 (45.55)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64     4/30/06 JOHN KORTHEUER                               
        ZONE: Z 42.37      5/9/93 Roger Chamberlain                            
          VA: V 45.18      1/1/04 Norman Rainer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            76 ANCM                   41.20      47.29  
  2 Deege, Leonard            76 UC10                   56.00      53.31  
  3 Gladfelter, David         79 1776                 1:05.00    1:07.69  
  4 Gerson, Gordon            79 RMST                 1:05.58    1:11.39  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.21     3/27/11 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 1:37.14     4/12/15 Louis Diamond                              
          VA: V 1:40.60      1/1/04 Norman Rainer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hatchette, Michael        75 NEM                  2:20.00         DQ  
                1:09.92        DQ (1:18.20)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:59.83     4/14/11 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 3:40.55     4/12/92 Murray Eager                               
          VA: V 3:46.29      1/1/04 Norman Rainer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         79 1776                 5:00.00    5:03.42  
                1:11.50   2:31.17 (1:19.67)   3:49.72 (1:18.55)   5:03.42 (1:13.70)
  2 Gerson, Gordon            79 RMST                 5:58.58    5:57.71  
                1:23.48   2:56.44 (1:32.96)   4:31.59 (1:35.15)   5:57.71 (1:26.12)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.84     4/15/11 DAVID COSTILL                                
        ZONE: Z 36.05      4/5/14 Jerry Katz                                   
          VA: V 38.99     2/13/10 Owen Maher                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                   37.62      36.58  
  2 Deege, Leonard            76 UC10                 1:00.00      57.10  
  3 Gladfelter, David         79 1776                 1:05.00    1:07.31  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:12.71     4/17/11 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 1:29.57      4/6/14 Ahmed Hamada                               
          VA: V 1:43.82     4/23/10 Owen Maher                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                 1:39.62    1:32.77  
                  44.46     1:32.77 (48.31)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:59.30     5/10/13 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 3:36.42      4/5/14 Ahmed Hamada                               
          VA: V 4:43.67     2/12/11 Richard Scott                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                 4:12.00    3:44.90  
                  48.73                             2:47.63 ( )     3:44.90 (57.27)
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.69     3/27/11 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 1:24.45     4/21/02 Roger Franks                               
          VA: V 1:36.76        2000 Calvin Barnes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed             77 GOLD                 1:36.20    1:25.32  
                  39.73     1:25.32 (45.59)                                        
  2 Hatchette, Michael        75 NEM                  2:16.00    2:13.58  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:39.07     3/27/11 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 3:11.25     4/12/92 Norris Fluke                               
          VA: V 3:40.65      2/6/99 Calvin Barnes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           75 GOLD                 2:55.00    2:53.87Z 
                  36.60     1:21.03 (44.43)     2:12.25 (51.22)     2:53.87 (41.62)
 -- Hamada, Ahmed             77 GOLD                 3:26.62        DNF  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:04.60      5/3/14 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 1:20.12     4/20/97 Robert Knapp                               
          VA: V 1:29.79      6/1/88 Patrick Frank                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David           80 L4S                  1:25.10    1:25.46  
                  40.22     1:25.46 (45.24)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:23.60     4/12/15 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 3:10.55     4/20/97 Robert Knapp                               
          VA: V 3:17.79      6/1/88 Patrick Frank                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David           80 L4S                  3:11.43    3:21.50  
                  42.30     1:31.81 (49.51)     2:26.89 (55.08)     3:21.50 (54.61)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:27.81      5/1/14 DAVID RADCLIFF                             
        ZONE: Z 8:04.31     4/15/07 Roger Franks                               
          VA: V 9:06.23      6/1/88 Patrick Frank                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David           80 L4S                  9:10.10    8:56.31  
                  42.27     1:34.45 (52.18)     2:31.22 (56.77)     3:25.29 (54.07)
        4:20.24 (54.95)     5:17.04 (56.80)     6:12.09 (55.05)     7:07.98 (55.89)
        8:02.61 (54.63)     8:56.31 (53.70)                                        
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21:54.87      5/1/14 DAVID RADCLIFF                            
        ZONE: Z 30:18.27      5/2/99 Jim Pendergrass                           
          VA: V 30:49.45     2/11/06 Calvin Barnes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Nicholas, David           80 L4S                 29:53.51        DNF  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74     3/12/16 DAVID COSTILL                                
        ZONE: Z 46.29      5/8/90 Dan Dotterweich                              
          VA: V 53.77    10/25/15 Richard Scott                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David           80 L4S                    45.76      46.09Z 
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.27      5/2/14 BOB BEST                                   
        ZONE: Z 1:47.95      5/8/90 Dan Dotterweich                            
          VA: V 2:02.19      6/1/99 Harry Howell                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, David           80 L4S                  1:56.20    1:41.66Z 
                  47.23     1:41.66 (54.43)                                        
  2 Lyons, Thomas             82 VMST                 2:06.30    2:39.96  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:09.84     3/12/16 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 4:07.15      5/8/90 Dan Dotterweich                            
          VA: V 4:42.90      2/6/16 Richard Scott                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Thomas             82 VMST                 4:42.50    6:07.71  
                1:18.92   2:52.46 (1:33.54)   6:07.71 (3:15.25)                    
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:26.09     2/20/16 DAVID COSTILL                              
        ZONE: Z 9:21.95     4/13/03 Clarence Webb                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Scott, Dick               80 VMST                10:23.00         DQ  
                1:11.94   3:54.35 (2:42.41)   5:17.69 (1:23.34)   6:34.16 (1:16.47)
      7:51.06 (1:16.90)                             9:01.94 ( )        DQ (1:06.41)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.70      5/3/14 THE OLYMPIC CLU                            
                         K KASTES, M GILL, O'DONNELL-MCCARTH, K RAATZ      
        ZONE: Z 1:41.60        2006 Terrapin Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:41.68     5/20/93 VMST                                       
                         B Gardner, C Bolek, H Coulson-Moore, A Phillips   
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            1:48.40    1:45.76  
     1) Hurtubise, Courtney W35         2) Grier, Katie W37               
     3) Lovett, Mandy W41               4) Shaner, Sara W24               
                  25.39       49.62 (24.23)     1:20.97 (31.35)     1:45.76 (24.79)
  2 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'                   1:54.00    1:55.09  
     1) Lampe, Corinne W24              2) Mahaney, Melanie W25           
     3) Fleck, Danielle W33             4) Bieloski, Stephanie W36        
                  27.30       55.80 (28.50)     1:26.41 (30.61)     1:55.09 (28.68)
  3 SPORT & HEALTH TSUNAMI MASTERS  'A'               2:02.00    2:03.77  
     1) Jenkins, Alison W42             2) Walters, Suzanne W45           
     3) Mockler, Shannon W31            4) Bugel, Madeleine W21           
                  30.56     1:03.02 (32.46)     1:35.80 (32.78)     2:03.77 (27.97)
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:38.39     3/29/09 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
        ZONE: Z 3:47.29     4/25/10 Reston Masters                             
                         J Van Erden, J Orton, J Brielmaier, J O'Reilly    
          VA: V 4:01.39     4/22/05 VMST                                       
                         C Dobyns, K Cleary, E Burlovich, C Conlin         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            3:38.39    3:35.45N 
     1) Hurtubise, Courtney W35         2) Grier, Katie W37               
     3) Mizerak, Gabrielle W24          4) Shaner, Sara W24               
                  27.40       56.72 (56.72)     1:21.83 (25.11)     1:49.42 (52.70)
        2:14.59 (25.17)     2:42.44 (53.02)     3:07.77 (25.33)     3:35.45 (53.01)
  2 LANE 4 SWIMMING  'A'                              4:30.00    5:01.58  
     1) Jue, Heather W32                2) Bowman, Branka W50             
     3) Romack, Erika W48               4) Walden, Hannah W23             
                  38.09   1:41.51 (1:41.51)     2:08.06 (26.55)   2:57.29 (1:15.78)
        3:18.73 (21.44)   4:03.39 (1:06.10)     4:31.65 (28.26)     5:01.58 (58.19)
 
Women 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:55.34     3/29/09 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, S UPTON, J KELSEY, K GARY              
        ZONE: Z 8:10.58      4/4/04 Terrapin Master                            
                         , , ,                                             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'                   9:03.91    9:05.56  
     1) Lampe, Corinne W24              2) Mahaney, Melanie W25           
     3) Fleck, Danielle W33             4) Bieloski, Stephanie W36        
                  30.37   1:03.29 (1:03.29)   1:37.45 (1:37.45)   2:11.74 (2:11.74)
        2:42.57 (30.83)   3:17.55 (1:05.81)   3:53.93 (1:42.19)   4:29.67 (2:17.93)
        5:01.24 (31.57)   5:36.38 (1:06.71)   6:12.32 (1:42.65)   6:48.22 (2:18.55)
        7:19.40 (31.18)   7:54.18 (1:05.96)   8:30.33 (1:42.11)   9:05.56 (2:17.34)
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:03.73      4/4/04 TERRAPIN MASTER                            
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
        ZONE: Z 4:03.73      4/4/04 Terrapin Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 4:19.23     4/10/15 1693                                       
                         S Sleman, K Harris, G Mizerak, K Grier            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            4:32.70    4:23.70  
     1) Sullivan, Shannon W40           2) Harris, Kristen W39            
     3) Mizerak, Gabrielle W24          4) Greene, Shannon W30            
                  37.22   1:16.01 (1:16.01)     1:49.14 (33.13)   2:25.92 (1:09.91)
        2:53.03 (27.11)     3:24.08 (58.16)     3:52.80 (28.72)     4:23.70 (59.62)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.01     4/25/15 THE OLYMPIC CLU                            
                         O'DONNELL-MCCARTH, K KASTES, M GILL, K RAATZ      
        ZONE: Z 1:40.67     4/24/10 Red Tide                                   
                         S Wager, K Gary, T Shpaizer, J Kelsey             
          VA: V 1:42.63     5/21/95 VMST                                       
                         B Bishop, C Bolek, R Hampton, A Phillips          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LANE 4 SWIMMING  'A'                              2:25.00    2:07.02  
     1) Bentley, Margaret W28           2) Frost, Holly W56               
     3) Wood, Pamela W46                4) Romack, Erika W48              
                  32.47     1:08.72 (36.25)     1:40.97 (32.25)     2:07.02 (26.05)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:21.21    2:08.10  
     1) Lunde-Habash, Emily W34         2) Moyer, Michelle W53            
     3) Sickenberger, Phyllis W52       4) Sidoti, Barbara W26            
                  29.16     1:03.39 (34.23)     1:37.90 (34.51)     2:08.10 (30.20)
  3 FREEDOM AQUATIC CLUB  'A'                         2:35.00    2:26.40  
     1) Chu, Jan W48                    2) Corbett, Alice W57             
     3) Richards, Staci W45             4) Harris, Melissa W28            
                  47.40     1:21.38 (33.98)     1:56.38 (35.00)     2:26.40 (30.02)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:37.75     4/14/91 WALNUT CREEK MA                            
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHAM, S SHAND            
        ZONE: Z 3:39.54     4/25/10 Red Tide                                   
                         J Kelsey, T Shpaizer, S Wager, K Gary             
          VA: V 3:50.62        2000 VMST                                       
                         D Reed, L Deputy, T Flounders, A Phillips         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     4:51.51    5:00.78  
     1) Flynn, Merri W56                2) Schwarz, Stacey W25            
     3) Sickenberger, Phyllis W52       4) Sidoti, Barbara W26            
                  42.84   1:28.88 (1:28.88)     1:45.19 (16.31)     2:01.91 (33.03)
        2:37.36 (35.45)   3:13.84 (1:11.93)     3:53.89 (40.05)   5:00.78 (1:46.94)
  2 COLONIALS 1776  'B'                               4:43.00    5:03.73  
     1) Watts, Sue W61                  2) Lech, Melissa W36              
     3) Plimpton, Hannah W30            4) Tokos- Marcolina, Eve W47      
                  35.78   1:11.95 (1:11.95)     1:56.33 (44.38)   2:45.84 (1:33.89)
        3:17.87 (32.03)   3:53.77 (1:07.93)     4:25.49 (31.72)   5:03.73 (1:09.96)
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:43.29     2/23/13 RED TIDE OF NYC                            
                         B O'CONNOR, W SPRAGUE, K GARY, K VANDENBERG       
        ZONE: Z 8:03.09     4/24/10 Red Tide                                   
                         J Kelsey, T Shpaizer, S Wager, K Gary             
          VA: V 9:50.89     4/21/06 VMST                                       
                         D Jaeger, P Miller, M Barry, A Lotz               
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    9:57.87  
     1) Cota, Devon W25                 2) Gras Thompson, Beni W44        
     3) Kassens, Alice W41              4) Jaeger, Debbie W53             
                  31.31   1:05.14 (1:05.14)   1:39.64 (1:39.64)   2:14.09 (2:14.09)
        2:47.15 (33.06)   3:23.93 (1:09.84)   4:02.24 (1:48.15)   4:41.43 (2:27.34)
        5:18.50 (37.07)   5:59.96 (1:18.53)   6:43.26 (2:01.83)   7:26.71 (2:45.28)
        8:01.27 (34.56)   8:39.71 (1:13.00)   9:19.20 (1:52.49)   9:57.87 (2:31.16)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.01      5/4/08 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, D DIEZI   
        ZONE: Z 1:50.68     4/15/07 Curl-Burke Swim                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:55.29     4/26/12 VMST                                       
                         K Hibbard, C Russo, D Myers, E Tudor              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            2:03.80    2:00.30  
     1) Joiner, Elizabeth W31           2) Harris, Kristen W39            
     3) Greene, Shannon W30             4) Farhat, Stefanie W37           
                  30.43     1:01.97 (31.54)     1:32.89 (30.92)     2:00.30 (27.41)
  2 LANE 4 SWIMMING  'A'                              2:15.00    2:13.64  
     1) Wood, Pamela W46                2) Rawson, Laurelyn W44           
     3) Bentley, Margaret W28           4) Jue, Heather W32               
                  36.75     1:15.85 (39.10)     1:44.52 (28.67)     2:13.64 (29.12)
  3 COLONIALS 1776  'B'                                    NT    2:19.57  
     1) Wolff, Melinda W63              2) Plimpton, Hannah W30           
     3) Burke, Barbara W54              4) Figenshu, Susan W61            
                  36.89     1:15.47 (38.58)     1:48.19 (32.72)     2:19.57 (31.38)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:31.31    2:36.02  
     1) Sidoti, Barbara W26             2) Sickenberger, Phyllis W52      
     3) Flynn, Merri W56                4) Schwarz, Stacey W25            
                  37.63     1:21.00 (43.37)     2:20.34 (59.34)     2:36.02 (15.68)
 -- FREEDOM AQUATIC CLUB  'A'                         3:34.00         DQ  
     1) Chu, Jan W48                    2) Corbett, Alice W57             
     3) Harris, Melissa W28             4) Clark, Debra W61               
                  51.06     1:38.63 (47.57)     2:10.75 (32.12)        DQ (1:00.38)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:02.73     3/30/08 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
        ZONE: Z 4:09.62        2007 Curl-Burke                                 
                         , , ,                                             
          VA: V 4:23.91        2000 VMST                                       
                         C Buscaglia, C Conlin, M Dean, V Nellen           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     5:55.55    6:26.59  
     1) Manheim, Lucy W73               2) Moyer, Michelle W53            
     3) Lunde-Habash, Emily W34         4) Flynn, Merri W56               
                1:01.09   2:03.84 (2:03.84)                       3:44.77 (1:40.93)
        4:18.30 (33.53)   4:55.97 (1:11.20)     5:38.96 (42.99)   6:26.59 (1:30.62)
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:34.28     3/29/14 NORTH CAROLINA                             
                         K LINDAUER, J STRINGER, A UHL, E BRAUN            
        ZONE: Z 3:55.51        2000 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 3:59.36      1/1/04 VMST                                       
                         D Jaeger, T Seubert, C Hokenson, A Phillips       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     5:45.45    6:51.14  
     1) Manheim, Lucy W73               2) Greenfield Sheehe, Heather W49 
     3) Kelly, Anne Marie W46           4) Beels, Kendall W43             
                  54.36   1:54.97 (1:54.97)     2:36.15 (41.18)   3:24.06 (1:29.09)
        3:40.05 (15.99)     4:21.60 (57.54)   6:04.99 (1:43.39)   6:51.14 (2:29.54)
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:58.40     1/31/15 NCMS                                       
                         E BRAUN, J STRINGER, A UHL, K LINDAUER            
        ZONE: Z 8:37.23        2002 Virginia                                   
                         , , ,                                             
          VA: V 8:37.23      1/1/02 VMST                                       
                         W Weil, M Bittner, A Phillips, B Baker            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                    10:36.36   12:07.12  
     1) Moyer, Michelle W53             2) Flynn, Merri W56               
     3) Sickenberger, Phyllis W52       4) Beels, Kendall W43             
                  37.55   1:19.30 (1:19.30)   2:01.46 (2:01.46)   2:43.32 (2:43.32)
        3:26.80 (43.48)   4:15.89 (1:32.57)   5:07.55 (2:24.23)   6:07.49 (3:24.17)
                            6:34.65 (27.16)   7:16.70 (1:09.21)   8:47.21 (2:39.72)
        9:03.87 (16.66)     9:33.17 (45.96)  10:25.24 (1:38.03)  12:07.12 (3:19.91)
  2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                 15:00.00   12:11.57  
     1) Postma, Terri W46               2) Bancroft, Caren W45            
     3) Mallon, Barbara W49             4) Scherschligt, Julia W39        
                  36.03   1:14.52 (1:14.52)   1:53.65 (1:53.65)   2:30.90 (2:30.90)
        3:08.42 (37.52)   3:52.92 (1:22.02)   4:41.30 (2:10.40)   5:26.41 (2:55.51)
        6:08.68 (42.27)   6:55.97 (1:29.56)   7:46.44 (2:20.03)   8:36.75 (3:10.34)
        9:25.27 (48.52)  10:18.17 (1:41.42)  11:15.99 (2:39.24)  12:11.57 (3:34.82)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:48.55     5/14/06 COLORADO MASTER                            
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
        ZONE: Z 1:58.26        2000 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 1:56.54      1/1/02 VMST                                       
                         B Baker, P Powis, A Phillips, M Dean              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'B'                            2:20.90    2:16.00  
     1) Sullivan, Shannon W40           2) Lovett, Mandy W41              
     3) Davidson, Julia W39             4) Choe, Michele W38              
                  36.60     1:16.19 (39.59)     1:48.58 (32.39)     2:16.00 (27.42)
  2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                  3:00.00    2:29.91  
     1) Postma, Terri W46               2) Mallon, Barbara W49            
     3) Schneider, Johanna W42          4) Bancroft, Caren W45            
                  37.62     1:22.46 (44.84)     1:58.54 (36.08)     2:29.91 (31.37)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:51.51    3:22.51  
     1) Beels, Kendall W43              2) Greenfield Sheehe, Heather W49 
     3) Manheim, Lucy W73               4) Kelly, Anne Marie W46          
                  59.90     1:50.39 (50.49)     2:32.84 (42.45)     3:22.51 (49.67)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.44     4/30/11 COLORADO MASTER                            
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S VON DER LIPPE
        ZONE: Z 1:51.84        2003 Virginia                                   
                         , , ,                                             
          VA: V 1:48.11     4/26/12 VMST                                       
                         A Phillips, J Kellinger, M Dean Bittner, A Patters
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:12.12    1:57.64  
     1) Brightwell, Kim W56             2) Dawson, Mandy W53              
     3) Groves, Lisa W51                4) Katsaros, Sheryl W46           
                  28.76       58.06 (29.30)     1:26.22 (28.16)     1:57.64 (31.42)
  2 COLONIALS 1776  'A'                               1:55.00    1:59.40  
     1) Burke, Barbara W54              2) Saucy, Stephanie W52           
     3) Swanson, Vibeke W54             4) Wolff, Melinda W63             
                  30.38       59.56 (29.18)     1:40.14 (40.58)     1:59.40 (19.26)
  3 COLONIALS 1776  'B'                               1:58.00    2:02.44  
     1) Tokos- Marcolina, Eve W47       2) Figenshu, Susan W61            
     3) Watts, Sue W61                  4) Hug, Laurie W50                
                  30.51     1:02.56 (32.05)     1:33.31 (30.75)     2:02.44 (29.13)
  4 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'B'                   2:15.00    2:12.64  
     1) Jordan, Tammy W56               2) Sommer, Lisa W46               
     3) Lampe, Betty W60                4) Keisling, Christine W59        
                  30.33     1:02.22 (31.89)     1:40.06 (37.84)     2:12.64 (32.58)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:53.33      5/9/15 SARASOTA YMCA                              
                         S BUXTON, L CARMICHAEL, J TAFUTO, S TAORMINA      
        ZONE: Z 4:13.71     4/12/15 Reston Masters                             
                         K Brightwell, L Groves, M Johnson, M Dawson       
          VA: V 5:04.62     4/30/99 VMST                                       
                         N Miller, B Durrant, R Schanzer, T Sue Gault      
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     4:45.45    4:22.74  
     1) Brightwell, Kim W56             2) Dawson, Mandy W53              
     3) Groves, Lisa W51                4) Katsaros, Sheryl W46           
                  30.47   1:03.23 (1:03.23)     1:33.92 (30.69)   2:17.61 (1:14.38)
        2:39.69 (22.08)     3:14.46 (56.85)     3:47.38 (32.92)   4:22.74 (1:08.28)
  2 COLONIALS 1776  'A'                               4:22.24    4:24.13  
     1) Swanson, Vibeke W54             2) Burke, Barbara W54             
     3) Saucy, Stephanie W52            4) Hug, Laurie W50                
                  31.75   1:04.86 (1:04.86)     1:20.04 (15.18)     1:38.41 (33.55)
        2:15.05 (36.64)   2:46.09 (1:07.68)     3:19.90 (33.81)   4:24.13 (1:38.04)
  3 SPORTFIT LAB  'A'                                 6:15.00    6:16.32  
     1) Schroder, Armella W51           2) Baumgarten, Elizabeth W59      
     3) Rome, Julie W54                 4) DiPietro, Nancy W49            
                  42.10                             2:12.80 ( )         2:57.57 ( )
        3:49.80 (52.23)   6:16.32 (3:18.75)                                        
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:39.13     4/13/08 WALNUT CREEK MA                            
                         M CURRAN, L VIDAL, L SULLIVAN, C O'BRIEN          
        ZONE: Z 9:37.99      4/5/14 Colonials 1776                             
                         V Swanson, S Saucy, B Burke, L Hug                
          VA: V 9:48.84     4/11/03 VMST                                       
                         K Braaten, N Miller, T Sue Gault, L Bennett       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                              10:00.01    9:23.63Z 
     1) Saucy, Stephanie W52            2) Burke, Barbara W54             
     3) Swanson, Vibeke W54             4) Hug, Laurie W50                
                  31.95   1:06.48 (1:06.48)   1:42.12 (1:42.12)   2:17.86 (2:17.86)
        2:51.35 (33.49)   3:29.67 (1:11.81)   4:09.21 (1:51.35)   4:47.31 (2:29.45)
        5:05.72 (18.41)   5:54.77 (1:07.46)   6:30.99 (1:43.68)   7:06.70 (2:19.39)
        7:22.68 (15.98)   8:12.93 (1:06.23)   8:48.57 (1:41.87)   9:23.63 (2:16.93)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                    10:06.06    9:47.24  
     1) Brightwell, Kim W56             2) Dawson, Mandy W53              
     3) Groves, Lisa W51                4) Katsaros, Sheryl W46           
                  32.37   1:07.27 (1:07.27)   1:43.33 (1:43.33)   2:19.58 (2:19.58)
        2:37.13 (17.55)                       3:28.69 (1:09.11)   4:07.99 (1:48.41)
      5:17.69 (1:09.70)   5:54.95 (1:46.96)   6:33.54 (2:25.55)   7:47.71 (3:39.72)
        8:27.49 (39.78)   9:07.66 (1:19.95)   9:47.24 (1:59.53)                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:52.93      5/1/11 COLORADO MASTER                            
                         C SAPPEY, K CROUCH, S VON DER LIPPE, A SCOTT-KUBE 
        ZONE: Z 2:03.64     4/15/12 Patriot Masters                            
                         B Clifford-Dicks, K Toner, L Livingston, C Ward   
          VA: V 2:01.16     4/26/12 VMST                                       
                         A Patterson, P Miller, A Phillips, J Kellinger    
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:23.03    2:11.18  
     1) Katsaros, Sheryl W46            2) Groves, Lisa W51               
     3) Brightwell, Kim W56             4) Dawson, Mandy W53              
                  36.07     1:11.02 (34.95)     1:41.64 (30.62)     2:11.18 (29.54)
  2 COLONIALS 1776  'A'                               2:11.12    2:15.18  
     1) Swanson, Vibeke W54             2) Tokos- Marcolina, Eve W47      
     3) Hug, Laurie W50                 4) Saucy, Stephanie W52           
                  33.87     1:12.11 (38.24)     1:45.27 (33.16)     2:15.18 (29.91)
  3 SPORTFIT LAB  'A'                                 3:50.00    3:30.47  
     1) Batko, Margaret W65             2) Rome, Julie W54                
     3) Baumgarten, Elizabeth W59       4) DiPietro, Nancy W49            
                1:03.89     2:03.88 (59.99)     2:53.37 (49.49)     3:30.47 (37.10)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:18.32     5/22/10 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
        ZONE: Z 1:26.42        1991 TA "A"                                     
                         , , ,                                             
          VA: V 1:28.17        2000 VMST                                       
                         S Robinson, D Malsbury, M Gill, N Williams        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 FINS AQUATICS CLUB  'A'                           1:26.00    1:30.06  
     1) Kimball, William M23            2) Acquaviva, Joseph M24          
     3) Corcoran, Ryan M28              4) Limouze, Thomas M32            
                  22.49       44.65 (22.16)     1:05.67 (21.02)     1:30.06 (24.39)
  2 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            1:30.30    1:30.14  
     1) Lovett, Brian M41               2) Williams, Rich M40             
     3) Lovett, Michael M38             4) Glass, Sidney M24              
                  23.47       46.76 (23.29)     1:08.76 (22.00)     1:30.14 (21.38)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:50.50    1:46.39  
     1) Kirkendall, Billy M18           2) Gordon, Joshua M20             
     3) Goldstein, Jeremy M20           4) Lessem, Alexander M20          
                  24.22       53.20 (28.98)     1:20.50 (27.30)     1:46.39 (25.89)
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:01.60     2/13/16 Golden Road Aqu                            
                         M MARSHALL, N KORTH, M JABEN, T COX               
        ZONE: Z 3:15.05        1993 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 3:15.41      1/1/04 VMST                                       
                         T Johnson, M Meyer, E Cornell, F Byskov           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            3:19.10         DQ  
     1) Gallagher, Kevin M28            2) Moyar, Nathaniel M24           
     3) D'Aguillo, Mike M25             4) Loughran, Kyle M28             
                  22.46       47.03 (47.03)     1:11.09 (24.06)     1:38.58 (51.55)
        2:02.76 (24.18)     2:32.22 (53.64)     2:54.50 (22.28)          DQ (47.28)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:05.96      4/4/04 DAVIS AQUATIC M                            
                         M CALLAGHAN, Z LEMKE, M ROPER, A NONAKA           
        ZONE: Z 7:12.63        1996 Trigger                                    
                         , , ,                                             
          VA: V 8:02.73      1/1/04 VMST                                       
                         M Meyer, F Byskov, E Cornell, S Waters            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 FINS AQUATICS CLUB  'A'                           7:08.00    7:19.13  
     1) Kimball, William M23            2) Corcoran, Ryan M28             
     3) Hersh, David M34                4) Acquaviva, Joseph M24          
                  24.69       52.42 (52.42)   1:20.10 (1:20.10)   1:47.60 (1:47.60)
        2:12.41 (24.81)     2:40.39 (52.79)   3:09.00 (1:21.40)   3:37.61 (1:50.01)
        4:05.20 (27.59)     4:34.86 (57.25)   5:04.60 (1:26.99)   5:32.96 (1:55.35)
        5:57.47 (24.51)     6:24.68 (51.72)   6:51.96 (1:19.00)   7:19.13 (1:46.17)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:26.71      5/2/14 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SAETA, N KOON, N ADRIAN, A ERVIN                
        ZONE: Z 1:39.21        1991 Connecticut                                
                         , , ,                                             
          VA: V 1:36.95      2/6/16 VMST                                       
                         David Wren, Clark Hou, John Hogan, Jonathan Nelson
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            1:39.80    1:39.29  
     1) Glass, Sidney M24               2) Williams, Rich M40             
     3) Lovett, Michael M38             4) Lovett, Brian M41              
                  24.58       53.67 (29.09)     1:16.83 (23.16)     1:39.29 (22.46)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:55.50    1:58.58  
     1) McKnight, Patrick M49           2) Gordon, Joshua M20             
     3) Lessem, Alexander M20           4) Kirkendall, Billy M18          
                  34.49     1:08.82 (34.33)     1:35.59 (26.77)     1:58.58 (22.99)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:29.49     4/18/10 MICHIGAN MASTER                            
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
        ZONE: Z 3:39.04     4/24/05 Terrapin Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 3:59.95        2000 VMST                                       
                         D Malsbury, C Riordan, J Wolfle, C Cockrell       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                4:00.00    3:59.26  
     1) Grasha, Eric M40                2) Williams, Neill M48            
     3) Dever, Frederick M50            4) Wilson, Taylor M23             
                  31.69   1:05.34 (1:05.34)     1:34.34 (29.00)   2:08.17 (1:02.83)
        2:36.92 (28.75)   3:09.99 (1:01.82)     3:33.93 (23.94)     3:59.26 (49.27)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:10.50    3:59.78  
     1) Krajewski, Thomas M37           2) Gordon, Joshua M20             
     3) Lessem, Alexander M20           4) Kirkendall, Billy M18          
                  28.08       58.81 (58.81)     1:34.01 (35.20)   2:13.89 (1:15.08)
        2:33.74 (19.85)     3:11.13 (57.24)     3:34.36 (23.23)     3:59.78 (48.65)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:21.82     5/22/10 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MAC LENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN  
        ZONE: Z 1:26.34     4/20/13 Fairfax County                             
                         M Veintimilla, S Bulakul, M Bazylewicz, K Loughran
          VA: V 1:26.20     5/21/95 VMST                                       
                         N Williams, J Wolfle, C Flood, C Stevenson        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'B'                            1:48.50    1:42.58  
     1) Mee, Daniel M38                 2) Earle, Dan M44                 
     3) Ahlgren, Kyle M40               4) D'Aguillo, Mike M25            
                  23.98       50.46 (26.48)     1:19.49 (29.03)     1:42.58 (23.09)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:01.01    1:45.53  
     1) Baldwin, Craig M41              2) Clouse, Jason M25              
     3) Chisholm, Alex M34              4) Thomasian, Aram M30            
                  25.75       51.80 (26.05)     1:18.72 (26.92)     1:45.53 (26.81)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:06.20     4/10/11 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
        ZONE: Z 3:09.74     4/21/13 Fairfax County                             
                         M Bazylewicz, M Veintimilla, K Loughran, S Bulakul
          VA: V 3:35.57     4/30/99 VMST                                       
                         D Holland, T Russell, L Meem, K Sprenger          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     4:16.16    3:48.52  
     1) Baldwin, Craig M41              2) Clouse, Jason M25              
     3) Eliot, Doug M51                 4) Thomasian, Aram M30            
                  26.00       54.42 (54.42)     1:21.29 (26.87)     1:51.03 (56.61)
        2:19.25 (28.22)     2:49.38 (58.35)     3:18.19 (28.81)     3:48.52 (59.14)
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:56.28     3/22/14 NEW ENGLAND SWI                            
                         T WORK, D MORAN, E NILSSON, M EMMONS              
        ZONE: Z 7:14.89        1991 Empire                                     
                         , , ,                                             
          VA: V 8:15.23     4/24/09 VMST                                       
                         S Rhodes, J Gustafson, P McGraw, C Severt         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     9:31.31    9:19.39  
     1) Eliot, Doug M51                 2) Chisholm, Alex M34             
     3) Clouse, Jason M25               4) Thomasian, Aram M30            
                  30.61   1:03.99 (1:03.99)   1:38.45 (1:38.45)   2:12.39 (2:12.39)
        2:45.05 (32.66)   3:21.94 (1:09.55)   4:00.60 (1:48.21)   4:40.73 (2:28.34)
        5:10.34 (29.61)   5:45.10 (1:04.37)   6:20.99 (1:40.26)   6:54.90 (2:14.17)
        7:26.70 (31.80)   8:03.60 (1:08.70)   8:42.48 (1:47.58)   9:19.39 (2:24.49)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.97     4/12/14 WISCONSIN MASTE                            
                         A MANIA, E JOHNSON, D DICKINSON, K EWALD          
        ZONE: Z 1:35.91        1999 Ancient Mariner                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:39.34        2000 VMST                                       
                         C Stevenson, N Williams, J Smith, D Malsbury      
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:06.06    1:58.86  
     1) Clouse, Jason M25               2) Baldwin, Craig M41             
     3) Thomasian, Aram M30             4) Eliot, Doug M51                
                  30.07     1:03.71 (33.64)     1:32.20 (28.49)     1:58.86 (26.66)
  2 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'                  1:58.00    2:03.01  
     1) Bingaman, Cory M41              2) Novitske, Ray M60              
     3) Hastings, Corey M40             4) Vayda, Robert M28              
                  30.15     1:08.44 (38.29)     1:36.68 (28.24)     2:03.01 (26.33)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:25.49     4/21/12 ILLINOIS MASTER                            
                         C CUNNICK, T CARLSON, J CHILES, V ALLEGRA         
        ZONE: Z 3:30.45        1999 Ancient Mariner                            
                         , , ,                                             
          VA: V 4:05.05     4/11/03 VMST                                       
                         J Taschek, C Cockrell, E Cornell, D Scotty        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     4:54.54    4:28.92  
     1) Baldwin, Craig M41              2) Thomasian, Aram M30            
     3) Clouse, Jason M25               4) Gwilliam, Glenn M37            
                  32.05   1:05.90 (1:05.90)     1:42.20 (36.30)   2:22.94 (1:17.04)
        2:51.24 (28.30)   3:25.16 (1:02.22)     3:55.64 (30.48)   4:28.92 (1:03.76)
  2 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'                  4:39.28    4:52.51  
     1) Bingaman, Cory M41              2) Vayda, Robert M28              
     3) Jaskot, Brian M37               4) Novitske, Ray M60              
                  32.34   1:06.20 (1:06.20)     1:39.78 (33.58)   2:17.48 (1:11.28)
        2:48.62 (31.14)   3:23.86 (1:06.38)     4:05.57 (41.71)   4:52.51 (1:28.65)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.32     5/29/10 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
        ZONE: Z 1:28.05     4/25/09 Jersey Area Mas                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:28.59      1/1/98 VMST                                       
                         L Tudor, D Malsbury, C Flood, J Tudor             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'                   1:38.00    1:38.40  
     1) Dryburgh, Andrew M35            2) Ruggieri, James M52            
     3) Gross, Jeremy M44               4) Stull, Eric M41                
                  24.74       50.82 (26.08)     1:14.12 (23.30)     1:38.40 (24.28)
  2 LANE 4 SWIMMING  'A'                              1:56.00    1:51.07  
     1) Edgell, Don M63                 2) Dearfield, Kerry M63           
     3) Linehan, Sean M55               4) Romack, Dave M38               
                  30.00       57.95 (27.95)     1:13.98 (16.03)     1:51.07 (37.09)
  3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                2:02.00    1:52.70  
     1) Franz, Craig M62                2) Rumble, Wilson M55             
     3) Bezerra, Andre M44              4) Reyes, Ted M50                 
                  28.35       57.86 (29.51)     1:27.00 (29.14)     1:52.70 (25.70)
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    1:54.50    1:54.80  
     1) Junta, Donald M53               2) McKnight, Patrick M49          
     3) Sax, William M47                4) Krajewski, Thomas M37          
                  37.18     1:04.41 (27.23)     1:31.46 (27.05)     1:54.80 (23.34)
  5 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'                     2:15.15    1:56.99  
     1) Eliot, Doug M51                 2) Evans, Brian M51               
     3) Gwilliam, Glenn M37             4) Wynes, Tony M46                
                  26.58       54.15 (27.57)     1:23.92 (29.77)     1:56.99 (33.07)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:06.12     5/30/10 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
        ZONE: Z 3:15.40     4/26/09 Jersey Area Mas                            
                         , , ,                                             
          VA: V 3:52.78      1/1/04 VMST                                       
                         J Wolfle, H Olsen, D Malsbury, C Cockrell         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                  4:20.00    4:34.31  
     1) Tomson, Farol M44               2) Boyle, Michael M64             
     3) Wright, Stephen M66             4) Strouse, Gregory M53           
                  28.14       59.52 (59.52)     1:39.81 (40.29)   2:24.36 (1:24.84)
        2:56.92 (32.56)   3:35.18 (1:10.82)     4:03.61 (28.43)     4:34.31 (59.13)
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:56.69      5/4/07 TEAM TYR                                   
                         D WEGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
        ZONE: Z 7:09.04        2001 Badger                                     
                         , , ,                                             
          VA: V 8:32.79        2000 VMST                                       
                         T Lewis, D Malsbury, G Lanzara, J Brinkman        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     9:56.56    9:48.04  
     1) Wynes, Tony M46                 2) Rysdon, Jon M64                
     3) Baldwin, Craig M41              4) Evans, Brian M51               
                  38.26   1:20.36 (1:20.36)   2:02.22 (2:02.22)   2:45.79 (2:45.79)
        3:20.71 (34.92)   4:00.32 (1:14.53)   4:40.53 (1:54.74)   5:20.37 (2:34.58)
        5:40.08 (19.71)   6:23.39 (1:03.02)   6:56.69 (1:36.32)   7:30.37 (2:10.00)
        8:01.68 (31.31)   8:36.67 (1:06.30)   9:13.05 (1:42.68)   9:48.04 (2:17.67)
  2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                 10:45.00   10:26.36  
     1) Tomson, Farol M44               2) Boyle, Michael M64             
     3) Wright, Stephen M66             4) Strouse, Gregory M53           
                  29.75   1:04.45 (1:04.45)   1:41.56 (1:41.56)   2:18.44 (2:18.44)
        3:01.46 (43.02)   3:49.41 (1:30.97)   4:40.56 (2:22.12)   5:30.57 (3:12.13)
        6:06.15 (35.58)   6:48.17 (1:17.60)   7:31.99 (2:01.42)   8:13.59 (2:43.02)
        8:43.75 (30.16)   9:16.95 (1:03.36)   9:51.37 (1:37.78)  10:26.36 (2:12.77)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:34.16     5/10/09 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, T BARTEE, B BAILEY, M VAROZZA         
        ZONE: Z 1:41.88        1994 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 1:39.88      1/1/98 VMST                                       
                         D Malsbury, M Slowey, J Tudor, L Tudor            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LANE 4 SWIMMING  'A'                              1:51.00    1:53.92  
     1) Romack, Dave M38                2) Rudolph, Daniel M44            
     3) Schutzmeister, Scott M51        4) Kress, Jay M53                 
                  28.48     1:01.74 (33.26)     1:28.46 (26.72)     1:53.92 (25.46)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.46      3/5/09 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        ZONE: Z 3:48.99        2001 Badger                                     
                         , , ,                                             
          VA: V 3:59.04     4/11/08 VMST                                       
                         C Stevenson, E Davis, D Holland, T Morton         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'                   4:45.00    4:11.97  
     1) Dryburgh, Andrew M35            2) Houchins, Bradford M38         
     3) Gross, Jeremy M44               4) Stull, Eric M41                
                  33.39   1:12.36 (1:12.36)     1:42.51 (30.15)   2:18.34 (1:05.98)
        2:45.00 (26.66)     3:16.17 (57.83)     3:42.66 (26.49)     4:11.97 (55.80)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70      5/4/08 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
        ZONE: Z 1:35.96        2008 Binghamton U                               
                         , , ,                                             
          VA: V 1:37.45     4/26/12 VMST                                       
                         G Harris, W Throne, D Malsbury, W Kennedy         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'B'                   1:39.00    1:37.48  
     1) Rees, Greg M46                  2) Sangmeister, Gary M45          
     3) Evans, Jeff M50                 4) McGuire, Jim M51               
                  23.81       48.07 (24.26)     1:11.14 (23.07)     1:37.48 (26.34)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    1:54.06  
     1) Sprenger, Kurt M46              2) Clear, Kirk M48                
     3) Bamford, Sherman M51            4) Harris, Greg M52               
                  25.34       50.43 (25.09)     1:31.56 (41.13)     1:54.06 (22.50)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'C'                    2:17.50    2:12.15  
     1) Grecco, Paul M54                2) Zamon, Frederick M74           
     3) Burstein, Dennis M64            4) Timmons, Timothy M69           
                  27.18     1:01.57 (34.39)     1:35.99 (34.42)     2:12.15 (36.16)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:18.25      5/7/10 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
        ZONE: Z 3:35.09     4/13/08 Binghamton Univ                            
                         , , ,                                             
          VA: V 3:59.45     4/11/03 VMST                                       
                         Lang Meem, Ralph Swiger, Jim Miller, Rick Stringer
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                4:29.65    4:36.80  
     1) Meyer, Jerry M66                2) Ruckdeschel, Jonathan M47      
     3) Toy, Raymond M49                4) Swenson, Rick M63              
                  37.52   1:24.70 (1:24.70)     1:51.05 (26.35)     2:20.60 (55.90)
        2:51.12 (30.52)   3:24.18 (1:03.58)     3:58.42 (34.24)   4:36.80 (1:12.62)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:30.50    4:37.97  
     1) McKnight, Patrick M49           2) Sax, William M47               
     3) Zamon, Frederick M74            4) Junta, Donald M53              
                  30.19   1:02.43 (1:02.43)     1:30.52 (28.09)     2:01.87 (59.44)
        2:38.00 (36.13)   3:18.26 (1:16.39)     3:55.32 (37.06)   4:37.97 (1:19.71)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     4:35.35    4:58.70  
     1) Desrosiers, Jim M61             2) Raful, Mitchell M54            
     3) Evans, Brian M51                4) Wynes, Tony M46                
                  32.92   1:09.17 (1:09.17)     1:25.24 (16.07)     1:49.44 (40.27)
        2:38.09 (48.65)   3:08.11 (1:18.67)     3:41.82 (33.71)   4:58.70 (1:50.59)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56     5/23/10 GEORGIA MASTERS                            
                         E ERICSON, C WEISSMAN, B BUGG, M ELLISON          
        ZONE: Z 1:49.94        1997 Empire                                     
                         , , ,                                             
          VA: V 1:48.42      2/8/15 VMST                                       
                         C Stevenson, D Malsbury, K Clear, G Harris        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'                   1:49.94    1:45.70Z 
     1) Rees, Greg M46                  2) Sangmeister, Gary M45          
     3) Evans, Jeff M50                 4) McGuire, Jim M51               
                  26.68       56.28 (29.60)     1:20.78 (24.50)     1:45.70 (24.92)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                2:10.00    2:03.84  
     1) Nash, Dawson M62                2) Williams, Neill M48            
     3) Dever, Frederick M50            4) Franz, Craig M62               
                  39.82     1:08.22 (28.40)     1:35.75 (27.53)     2:03.84 (28.09)
  3 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                2:15.00    2:16.53  
     1) Meyer, Jerry M66                2) Ruckdeschel, Jonathan M47      
     3) Toy, Raymond M49                4) Swenson, Rick M63              
                  39.31     1:11.75 (32.44)     1:44.17 (32.42)     2:16.53 (32.36)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:39.39    2:41.92  
     1) Wynes, Tony M46                 2) Evans, Brian M51               
     3) Raful, Mitchell M54             4) Desrosiers, Jim M61            
                                1:21.93 ( )     2:09.60 (47.67)     2:41.92 (32.32)
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:38.41     4/10/10 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
        ZONE: Z 4:06.60        2001 Metro                                      
                         , , ,                                             
          VA: V 4:23.81     4/22/05 VMST                                       
                         R Romo, W White, S Bailey, T Hernlen              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'B'                        NT    4:06.43Z 
     1) Rees, Greg M46                  2) Sangmeister, Gary M45          
     3) Evans, Jeff M50                 4) McGuire, Jim M51               
                  29.76   1:01.91 (1:01.91)     1:34.25 (32.34)   2:11.35 (1:09.44)
        2:37.98 (26.63)     3:08.57 (57.22)     3:35.44 (26.87)     4:06.43 (57.86)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    4:52.50    4:57.88  
     1) McKnight, Patrick M49           2) Grecco, Paul M54               
     3) Sax, William M47                4) Junta, Donald M53              
                  36.86   1:16.18 (1:16.18)     1:51.31 (35.13)   2:31.23 (1:15.05)
        2:59.97 (28.74)   3:35.18 (1:03.95)     4:12.95 (37.77)   4:57.88 (1:22.70)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:32.18     4/11/09 OREGON MASTERS                             
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
        ZONE: Z 1:42.82      4/5/14 Colonials 1776                             
                         D Keith, G Meyer, T Steel, J Thornton             
          VA: V 1:46.98     2/11/12 VMST                                       
                         Hank Holswade, David Frisch, Mark Kutz, Mike Wren 
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                               1:50.00    1:47.98  
     1) Meyer, Geoffrey M64             2) Dougherty, Stephen M64         
     3) Keith, Dale M61                 4) Morozin, Joe M56               
                  27.31       54.39 (27.08)     1:22.74 (28.35)     1:47.98 (25.24)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:09.09    2:00.35  
     1) Moyer, Steven M58               2) Scoggin, Sam M55               
     3) Sickenberger, Bill M56          4) Tipler, David M60              
                  31.11     1:00.94 (29.83)     1:31.13 (30.19)     2:00.35 (29.22)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:09.27  
     1) Romo, Robert M57                2) Swiger, Ralph M59              
     3) Mccorkle, John M64              4) Miller, Jim M65                
                  30.52     1:08.28 (37.76)     1:38.78 (30.50)     2:09.27 (30.49)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:55.55    2:52.76  
     1) Gerson, Gordon M79              2) Nobbe, Nick M77                
     3) Paulson, Laurence M67           4) Rysdon, Jon M64                
                  58.90     1:46.07 (47.17)     2:20.94 (34.87)     2:52.76 (31.82)
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.26     3/28/15 CMS                                        
                         K ANDERSON, M MANN, C PETERSEN, G SCOTT           
        ZONE: Z 3:43.13     4/17/11 Colonials 1776                             
                         J Martin, S Dougherty, G Meyer, P Trevisan        
          VA: V 4:11.76     4/11/03 VMST                                       
                         A Wolfe, W Bacon, E Gaulrapp, J Schlitz           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                               4:00.00    3:56.94  
     1) Keith, Dale M61                 2) Dougherty, Stephen M64         
     3) Meyer, Geoffrey M64             4) Morozin, Joe M56               
                  28.56       59.76 (59.76)     1:29.26 (29.50)   2:01.49 (1:01.73)
        2:30.05 (28.56)     3:00.94 (59.45)     3:27.58 (26.64)     3:56.94 (56.00)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:41.41    4:36.59  
     1) Rysdon, Jon M64                 2) Hong, Chun M55                 
     3) Sickenberger, Bill M56          4) Tipler, David M60              
                  34.32   1:08.95 (1:08.95)     1:24.35 (15.40)     1:40.77 (31.82)
        2:15.85 (35.08)     2:31.58 (50.81)     2:49.45 (17.87)   4:36.59 (2:05.01)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:42.24     3/29/15 CMS                                        
                         M MANN, C PETERSEN, G SCOTT, K ANDERSON           
        ZONE: Z 8:13.77     4/17/11 Colonnials 1776                            
                         , , ,                                             
          VA: V 9:49.54      4/4/14 VMST                                       
                         J McFarland, R Romo, R Swiger, J McCorkle         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                    10:10.10    9:38.79  
     1) Moyer, Steven M58               2) Scoggin, Sam M55               
     3) Sickenberger, Bill M56          4) Tipler, David M60              
                  36.30   1:16.37 (1:16.37)   1:58.08 (1:58.08)   2:43.50 (2:43.50)
        2:59.35 (15.85)   3:44.82 (1:01.32)                       4:20.36 (1:36.86)
        4:55.72 (35.36)   5:36.38 (1:16.02)   6:19.04 (1:58.68)   6:58.88 (2:38.52)
        7:18.76 (19.88)   8:58.15 (1:59.27)   9:38.79 (2:39.91)                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT   10:36.88  
     1) Romo, Robert M57                2) Swiger, Ralph M59              
     3) Mccorkle, John M64              4) Miller, Jim M65                
                  32.13   1:09.18 (1:09.18)   1:48.52 (1:48.52)   2:28.18 (2:28.18)
        3:08.98 (40.80)   3:55.77 (1:27.59)   4:46.00 (2:17.82)   5:31.83 (3:03.65)
        6:03.82 (31.99)   6:39.55 (1:07.72)   7:16.38 (1:44.55)   7:52.94 (2:21.11)
        8:29.54 (36.60)   9:11.24 (1:18.30)   9:54.72 (2:01.78)  10:36.88 (2:43.94)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.32     4/11/09 OREGON MASTERS                             
                         W EDWARDS, A STARK, L PHILBRICK, M TENNANT        
        ZONE: Z 1:52.98     4/17/11 Colonials 1776                             
                         G Meyer, S Dougherty, P Sweeney, P Trevisan       
          VA: V 1:59.19      1/1/03 VMST                                       
                         W Bacon, J Schiltz, A Wolfe, H Sober              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                               2:00.00    2:04.30  
     1) Keith, Dale M61                 2) Dougherty, Stephen M64         
     3) Morozin, Joe M56                4) Meyer, Geoffrey M64            
                  31.71     1:07.16 (35.45)     1:37.63 (30.47)     2:04.30 (26.67)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:28.28    2:15.56  
     1) Rysdon, Jon M64                 2) Hong, Chun M55                 
     3) Tipler, David M60               4) Sickenberger, Bill M56         
                  34.84       53.13 (18.29)     1:25.28 (32.15)     2:15.56 (50.28)
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:57.13     3/28/15 CMS                                        
                         C PETERSEN, G SCOTT, M MANN, K ANDERSON           
        ZONE: Z 4:19.39     4/17/11 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 4:43.94      1/1/05 VMST                                       
                         R Stringer, W Brundage, E Gaulrapp, H Sober       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                               4:30.00    4:28.11  
     1) Meyer, Geoffrey M64             2) Dougherty, Stephen M64         
     3) Morozin, Joe M56                4) Keith, Dale M61                
                  32.76   1:06.33 (1:06.33)     1:22.95 (16.62)   2:22.45 (1:16.12)
        2:52.17 (29.72)   3:29.31 (1:06.86)     3:57.13 (27.82)     4:28.11 (58.80)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    5:23.79  
     1) Romo, Robert M57                2) Swiger, Ralph M59              
     3) Mccorkle, John M64              4) Miller, Jim M65                
                  39.76   1:21.81 (1:21.81)     2:07.54 (45.73)   3:00.11 (1:38.30)
        3:16.95 (16.84)     3:32.33 (32.22)     4:25.02 (52.69)   5:23.79 (1:51.46)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     5:41.41    5:40.35  
     1) Sickenberger, Bill M56          2) Scoggin, Sam M55               
     3) Rysdon, Jon M64                 4) Tipler, David M60              
                  48.00   1:38.16 (1:38.16)     2:05.76 (27.60)   3:00.00 (1:21.84)
        3:37.55 (37.55)   4:21.82 (1:21.82)   5:40.35 (1:18.53)   5:40.35 (1:18.53)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     6:45.45    7:39.85  
     1) Moyer, Steven M58               2) Gerson, Gordon M79             
     3) Paulson, Laurence M67           4) Nobbe, Nick M77                
                  51.12   1:47.30 (1:47.30)     2:03.39 (16.09)   4:19.40 (2:32.10)
        5:02.48 (43.08)   5:54.07 (1:34.67)     6:10.03 (15.96)   7:39.85 (1:45.78)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.07     5/10/09 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
        ZONE: Z 1:59.99     4/20/13 Colonials 1776                             
                         T Tulenko, J Kremzier, H Detering, J Amundsen     
          VA: V 1:55.84     5/20/10 VMST                                       
                         W Brundage, S Galletly, K Novell, H Sober         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    2:57.50  
     1) Sober, Harry M73                2) Lyons, Thomas M82              
     3) Novell, Ken M73                 4) Davis, James M69               
                  30.42   1:55.88 (1:25.46)   2:57.50 (1:01.62)                    
 
Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:01.05     3/28/15 GOLD COAST MAST                            
                         G SCHMIDT, L CHILDS, R PARSONS, D QUIGGIN         
        ZONE: Z 4:26.84     4/13/08 Virginia Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 4:26.84     4/11/08 VMST                                       
                         H Sober, W Brundage, A Wolfe, E Gaulrapp          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    5:01.97  
     1) Sober, Harry M73                2) Davis, James M69               
     3) Gaulrapp, Edward M73            4) Novell, Ken M73                
                  32.65   1:08.97 (1:08.97)   2:27.29 (1:18.32)   3:06.94 (1:57.97)
        3:50.64 (43.70)   4:24.64 (1:17.70)     5:01.97 (37.33)                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:51.58     5/10/09 SAN DIEGO SWIM                             
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, K LODWIG, M FRESHLEY    
        ZONE: Z 2:20.10     4/13/08 Virginia Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 2:11.46     5/20/10 VMST                                       
                         S Galletly, W Brundage, H Sober, K Novell         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    2:32.59  
     1) Sober, Harry M73                2) Davis, James M69               
     3) Gaulrapp, Edward M73            4) Novell, Ken M73                
                  39.21     1:25.97 (46.76)     2:02.93 (36.96)     2:32.59 (29.66)
 
Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:30.63     2/21/16 Michigan Master                            
                         K REVENAUGH, R DUBOIS, L DAY, C OLSON             
        ZONE: Z 5:01.35     4/13/08 Virginia Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 5:01.35     4/11/08 VMST                                       
                         H Sober, W Brundage, A Wolfe, E Gaulrapp          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    7:25.34  
     1) Sober, Harry M73                2) Lyons, Thomas M82              
     3) Novell, Ken M73                 4) Davis, James M69               
                  42.48   1:29.85 (1:29.85)   2:48.01 (1:18.16)   4:25.38 (2:55.53)
        5:06.25 (40.87)   6:01.75 (1:36.37)     6:19.41 (17.66)   7:25.34 (1:23.59)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:24.76      5/2/14 THE OLYMPIC CLU                            
                         N ADRIAN, K RAATZ, K KASTES, A ERVIN              
        ZONE: Z 1:29.36     4/15/07 Curl-Burke Swim                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:33.02     5/20/93 VMST                                       
                         B Gardner, N Williams, J Wolfle, A Phillips       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            1:31.40    1:29.76V 
     1) Gallagher, Kevin M28            2) Shaner, Sara W24               
     3) Loughran, Kyle M28              4) Mizerak, Gabrielle W24         
                  21.05       44.92 (23.87)     1:05.88 (20.96)     1:29.76 (23.88)
  2 FINS AQUATICS CLUB  'A'                           1:38.00    1:35.89  
     1) Corcoran, Ryan M28              2) Mohorn, Heather W29            
     3) Chialastri, Kate W28            4) Acquaviva, Joseph M24          
                  22.63       47.36 (24.73)     1:14.63 (27.27)     1:35.89 (21.26)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:45.50    1:44.77  
     1) Kirkendall, Billy M18           2) Lessem, Alexander M20          
     3) Toner, Karlin W54               4) Hughes, Meghan W37             
                  23.24       48.80 (25.56)     1:18.08 (29.28)     1:44.77 (26.69)
  4 FREEDOM AQUATIC CLUB  'A'                         1:55.00    1:51.44  
     1) Shinaishin, Tarik M48           2) Harris, Melissa W28            
     3) Boston, Brittany W28            4) Rhodes, Stephen M20            
                  28.72       57.70 (28.98)     1:27.10 (29.40)     1:51.44 (24.34)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:24.53     3/23/13 NEW ENGLAND MAS                            
                         N LAPIERRE, C HEALEY, E MANCUSO, C HON            
        ZONE: Z 3:33.61     4/22/06 Curl-Burke Swim                            
                         , , ,                                             
          VA: V 3:37.92     4/22/05 VMST                                       
                         M Miller, C Conlin, K Cleary, F Byskov            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 FINS AQUATICS CLUB  'A'                           3:26.00    3:30.48Z 
     1) Kimball, William M23            2) Mohorn, Heather W29            
     3) Chialastri, Kate W28            4) Acquaviva, Joseph M24          
                  23.43       48.39 (48.39)     1:14.50 (26.11)     1:42.95 (54.56)
        2:11.22 (28.27)     2:42.68 (59.73)     3:05.56 (22.88)     3:30.48 (47.80)
  2 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            3:36.20    3:32.70Z 
     1) Moyar, Nathaniel M24            2) Shaner, Sara W24               
     3) Mee, Daniel M38                 4) Grier, Katie W37               
                  24.52       52.00 (52.00)     1:18.07 (26.07)     1:46.81 (54.81)
        2:11.95 (25.14)     2:39.74 (52.93)     3:05.26 (25.52)     3:32.70 (52.96)
  3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                     NT    3:52.76  
     1) Grasha, Eric M40                2) Jerome, Kimberly W23           
     3) Walsh, Sheila W45               4) Wilson, Taylor M23             
                  26.70       56.03 (56.03)     1:24.16 (28.13)     1:54.75 (58.72)
        2:26.53 (31.78)   3:01.83 (1:07.08)     3:25.97 (24.14)     3:52.76 (50.93)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:37.96     4/26/15 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SENKO, C BABCOCK, K MURPHY, K FERGUSON          
        ZONE: Z 1:40.03     4/14/07 Curl-Burke Swim                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:44.11     5/20/93 VMST                                       
                         B Gardner, N Williams, J Wolfle, A Phillips       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            1:44.30    1:43.36V 
     1) Glass, Sidney M24               2) Williams, Rich M40             
     3) Mizerak, Gabrielle W24          4) Hurtubise, Courtney W35        
                  24.30       53.33 (29.03)     1:18.59 (25.26)     1:43.36 (24.77)
  2 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'C'                   2:25.00    1:52.43  
     1) Rees, Greg M46                  2) Sangmeister, Gary M45          
     3) Lampe, Corinne W24              4) Bieloski, Stephanie W36        
                  25.70       55.88 (30.18)     1:24.37 (28.49)     1:52.43 (28.06)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    2:02.50    1:57.16  
     1) Krajewski, Thomas M37           2) Gordon, Joshua M20             
     3) Hughes, Meghan W37              4) Layton, Katie W43              
                  27.45     1:01.47 (34.02)     1:29.97 (28.50)     1:57.16 (27.19)
  4 FREEDOM AQUATIC CLUB  'A'                         2:20.00    2:02.82  
     1) Boston, Brittany W28            2) Rhodes, Stephen M20            
     3) Sims, Charles M19               4) Harris, Melissa W28            
                  32.53     1:05.24 (32.71)     1:33.91 (28.67)     2:02.82 (28.91)
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:41.71     3/29/09 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
        ZONE: Z 3:51.34        2001 Metro                                      
                         , , ,                                             
          VA: V 3:53.66     4/21/06 VMST                                       
                         T Bassett, S Lawrence, D Jaeger, C Buist          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- CLUB TRIBE ALUMNI  'A'                            4:09.80         DQ  
     1) Glass, Sidney M24               2) Moyar, Nathaniel M24           
     3) Greene, Shannon W30             4) Choe, Michele W38              
                  25.35       52.75 (52.75)     1:23.07 (30.32)   1:57.60 (1:04.85)
        2:28.64 (31.04)   3:05.06 (1:07.46)     3:33.79 (28.73)        DQ (1:02.37)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.40     5/21/90 SOUTHERN  CAL A                            
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MC CLAFFERTY      
        ZONE: Z 1:34.48     4/26/09 Curl-Burke Swim                            
                         , , ,                                             
          VA: V 1:35.49      1/1/02 VMST                                       
                         N Williams, A Phillips, W Fitzhugh, B Baker       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHARM CITY AQUATIC MASTERS  'A'                   1:43.80    1:43.49  
     1) Colalillo, Tony M27             2) Shaw, Dana W31                 
     3) Menz, Corinne W26               4) Hiskey, Justin M32             
                  24.21       51.80 (27.59)     1:19.44 (27.64)     1:43.49 (24.05)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:01.01    1:52.97  
     1) Clouse, Jason M25               2) Thomasian, Aram M30            
     3) Schwarz, Stacey W25             4) Sidoti, Barbara W26            
                  26.24       52.44 (26.20)     1:22.59 (30.15)     1:52.97 (30.38)
  3 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'                  2:06.78    1:59.44  
     1) Stuart, Ian M69                 2) Gauzens, Stephanie W32         
     3) Vayda, Shannon W27              4) Conroy, Michael M36            
                  35.26     1:02.45 (27.19)     1:34.13 (31.68)     1:59.44 (25.31)
 -- FREDRICKSBURG AMERICAN FAMILY  'A'                2:00.00         DQ  
     1) McGroarty, Patrick M52          2) Jennings, Matthew M40          
     3) Smickley, Megan W27             4)                                
                  29.90       58.92 (29.02)     1:28.10 (29.18)          DQ (24.88)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:16.77     2/24/13 RED TIDE OF NYC                            
                         K VANDENBERG, B O'CONNOR, G PALUMBO, B KELLY      
        ZONE: Z 3:24.32     4/24/10 Red Tide                                   
                         K Gary, S Wager, D Lippin, N Werner               
          VA: V 3:45.32        2000 VMST                                       
                         V Nellen, M Kontos, M Dean, J Wolfle              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    3:59.29  
     1) Cota, Devon W25                 2) Jaeger, Debbie W53             
     3) Sprenger, Kurt M46              4) Harris, Greg M52               
                  29.73   1:02.94 (1:02.94)     1:35.53 (32.59)   2:11.27 (1:08.33)
        2:37.33 (26.06)     3:06.25 (54.98)     3:31.61 (25.36)     3:59.29 (53.04)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     4:01.01    4:11.04  
     1) Clouse, Jason M25               2) Baldwin, Craig M41             
     3) Lunde-Habash, Emily W34         4) Sontag, Jen W33                
                  28.19       59.34 (59.34)     1:28.51 (29.17)   2:01.69 (1:02.35)
        2:33.34 (31.65)   3:16.69 (1:15.00)     3:38.70 (22.01)     4:11.04 (54.35)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     4:31.31    4:13.99  
     1) Sidoti, Barbara W26             2) Chisholm, Alex M34             
     3) Thomasian, Aram M30             4) Schwarz, Stacey W25            
                  32.60   1:08.16 (1:08.16)     1:37.47 (29.31)   2:10.38 (1:02.22)
        2:39.56 (29.18)     3:09.78 (59.40)     3:40.10 (30.32)   4:13.99 (1:04.21)
 
Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:25.46      4/4/04 ILLINOIS MASTER                            
                         J RIDGE, N DAY, P ELDER, M KELLER                 
        ZONE: Z 7:40.50        1999 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 8:22.50      1/1/02 VMST                                       
                         V Schlesinger, S Boyer, M Bittner, W Fitzhugh     
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHARM CITY AQUATIC MASTERS  'A'                   8:30.00    8:18.97  
     1) Colalillo, Tony M27             2) Menz, Corinne W26              
     3) Shaw, Dana W31                  4) Kirby, Devin M28               
                  27.52       57.84 (57.84)   1:27.92 (1:27.92)   1:57.94 (1:57.94)
        2:27.76 (29.82)   3:00.93 (1:02.99)   3:34.94 (1:37.00)   4:08.17 (2:10.23)
        4:38.31 (30.14)   5:11.46 (1:03.29)   5:45.57 (1:37.40)   6:20.27 (2:12.10)
        6:46.98 (26.71)     7:16.31 (56.04)   7:47.35 (1:27.08)   8:18.97 (1:58.70)
  2 LANE 4 SWIMMING  'A'                             10:30.00    9:17.59  
     1) Dearfield, Kerry M63            2) Becker, Marlene W51            
     3) Jue, Heather W32                4) Romack, Dave M38               
                  34.76   1:13.44 (1:13.44)   1:53.90 (1:53.90)   2:32.81 (2:32.81)
        3:06.73 (33.92)   3:44.71 (1:11.90)   4:23.35 (1:50.54)   5:00.97 (2:28.16)
        5:32.17 (31.20)   6:06.69 (1:05.72)   6:42.60 (1:41.63)   7:17.83 (2:16.86)
        7:44.99 (27.16)     8:14.89 (57.06)   8:45.69 (1:27.86)   9:17.59 (1:59.76)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                    10:24.24    9:48.30  
     1) Desrosiers, Jim M61             2) Thomasian, Aram M30            
     3) Schwarz, Stacey W25             4) Sidoti, Barbara W26            
                  33.11   1:09.83 (1:09.83)   1:49.62 (1:49.62)   2:29.76 (2:29.76)
        3:03.58 (33.82)   3:41.31 (1:11.55)   4:19.49 (1:49.73)   4:53.00 (2:23.24)
        5:27.10 (34.10)   6:05.53 (1:12.53)   6:44.55 (1:51.55)   7:21.71 (2:28.71)
        7:54.56 (32.85)   8:31.72 (1:10.01)   9:10.31 (1:48.60)   9:48.30 (2:26.59)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.20     4/26/15 ARIZONA MASTERS                            
                         M GREVERS, A GREVERS, T DEBERRY, C VORRASI        
        ZONE: Z 1:45.69      4/5/14 Lane 4 Swimming                            
                         M Bazylewicz, L Fuchs, M Conze, K Loughran        
          VA: V 1:45.77      1/1/94 VMST                                       
                         R Hampton, N Williams, J Wolfle, A Phillips       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ASPHALT GREEN MASTERS  'A'                        1:55.00    1:53.06  
     1) Coman, Maria W27                2) Sabovici, Adrian M28           
     3) Ripley, Rachel W25              4) Saint-Amour, Craig M63         
                  30.87     1:00.40 (29.53)     1:27.13 (26.73)     1:53.06 (25.93)
  2 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'                   1:55.00    1:56.64  
     1) Mahaney, Melanie W25            2) Houchins, Bradford M38         
     3) Fleck, Danielle W33             4) Gross, Jeremy M44              
                  32.67     1:01.84 (29.17)     1:34.61 (32.77)     1:56.64 (22.03)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:04.04    1:57.06  
     1) Clouse, Jason M25               2) Baldwin, Craig M41             
     3) Lunde-Habash, Emily W34         4) Sontag, Jen W33                
                  29.70     1:02.07 (32.37)     1:30.81 (28.74)     1:57.06 (26.25)
  4 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'                  2:00.06    1:58.00  
     1) Gauzens, Stephanie W32          2) McGuire, Daniel M25            
     3) Mazur, Jessica W35              4) Jaskot, Brian M37              
                  32.76     1:01.39 (28.63)     1:32.03 (30.64)     1:58.00 (25.97)
  5 CLUB TRIBE ALUMNI  'B'                            2:08.60    2:03.64  
     1) Earle, Dan M44                  2) D'Aguillo, Mike M25            
     3) Greene, Shannon W30             4) Sullivan, Shannon W40          
                  31.10     1:01.45 (30.35)     1:32.77 (31.32)     2:03.64 (30.87)
  6 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:16.16    2:12.87  
     1) Sidoti, Barbara W26             2) Chisholm, Alex M34             
     3) Thomasian, Aram M30             4) Schwarz, Stacey W25            
                  48.44                             1:42.93 ( )     2:12.87 (29.94)
  7 LANE 4 SWIMMING  'B'                              2:25.00    2:14.42  
     1) Dearfield, Kerry M63            2) Wood, Pamela W46               
     3) Bentley, Margaret W28           4) Linehan, Sean M55              
                  43.76     1:17.46 (33.70)     1:45.67 (28.21)     2:14.42 (28.75)
  8 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'B'                  2:28.11    2:23.88  
     1) Vayda, Shannon W27              2) Novitske, Ray M60              
     3) Bingaman, Cory M41              4) Stuart, Margaret W57           
                  39.23     1:17.75 (38.52)     1:45.63 (27.88)     2:23.88 (38.25)
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:45.13     4/25/10 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
        ZONE: Z 3:45.13     4/25/10 Red Tide                                   
                         K Gary, N Werner, T Shpaizer, D Lippin            
          VA: V 3:56.65     4/23/10 VMST                                       
                         K Hibbard, C Russo, A Barley, B Gaines            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'B'                            4:28.50    4:18.80  
     1) Joiner, Elizabeth W31           2) D'Aguillo, Mike M25            
     3) Lovett, Brian M41               4) Davidson, Julia W39            
                  31.86   1:05.69 (1:05.69)     1:36.74 (31.05)   2:14.90 (1:09.21)
        2:40.91 (26.01)     3:11.91 (57.01)     3:43.30 (31.39)   4:18.80 (1:06.89)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     5:05.05    4:56.89  
     1) Baldwin, Craig M41              2) Greenfield Sheehe, Heather W49 
     3) Clouse, Jason M25               4) Schwarz, Stacey W25            
                  30.26   1:03.74 (1:03.74)     1:51.45 (47.71)   3:13.27 (2:09.53)
        3:56.11 (42.84)   4:20.51 (1:07.24)     4:56.89 (36.38)                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.17     4/25/04 ROCKY MOUNTAIN                             
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
        ZONE: Z 1:36.19        1998 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 1:33.44     4/26/12 VMST                                       
                         D Summerlin, C John, S Summerlin, J John          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'B'                            1:34.90    1:34.00Z 
     1) Hurtubise, Courtney W35         2) Williams, Rich M40             
     3) Lovett, Michael M38             4) Grier, Katie W37               
                  25.19       48.33 (23.14)     1:10.04 (21.71)     1:34.00 (23.96)
  2 LANE 4 SWIMMING  'A'                              1:45.00    1:41.15  
     1) Williams, Susan W50             2) Kress, Jay M53                 
     3) Conze, Margaret W44             4) Schutzmeister, Scott M51       
                  26.21       51.13 (24.92)     1:16.66 (25.53)     1:41.15 (24.49)
  3 UMAC-TERRAPIN MASTERS  'A'                        2:15.00    2:06.21  
     1) Payne, Stephen M54              2) Fu, Angela W36                 
     3) Redford, Gabi W49               4) Strahota, Jeffrey M35          
                  30.39     1:13.50 (43.11)     1:40.84 (27.34)     2:06.21 (25.37)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'                     2:31.31    2:31.66  
     1) Beels, Kendall W43              2) Raful, Mitchell M54            
     3) Greenfield Sheehe, Heather W49  4) Wynes, Tony M46                
                  39.55     1:19.71 (40.16)     1:58.50 (38.79)     2:31.66 (33.16)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.42     3/15/08 VIRGINIA MASTER                            
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
        ZONE: Z 3:36.79        1997 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 3:28.42     3/15/08 VMST                                       
                         S Summerlin, J John, C John, D Summerlin          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:17.50    4:16.94  
     1) Sax, William M47                2) Hughes, Meghan W37             
     3) Toner, Karlin W54               4) Church, Aaron M40              
                  28.90                             1:28.46 ( )         2:00.10 ( )
        2:31.76 (31.66)   3:09.20 (1:09.10)     3:41.83 (32.63)   4:16.94 (1:07.74)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'                     4:39.39    4:20.45  
     1) Katsaros, Sheryl W46            2) Dawson, Mandy W53              
     3) Gwilliam, Glenn M37             4) Evans, Brian M51               
                  33.77   1:09.64 (1:09.64)     1:40.11 (30.47)   2:14.21 (1:04.57)
        2:45.07 (30.86)   3:18.87 (1:04.66)     3:48.17 (29.30)   4:20.45 (1:01.58)
  3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                  4:40.00    4:38.36  
     1) Postma, Terri W46               2) Scherschligt, Julia W39        
     3) Tomson, Farol M44               4) Strouse, Gregory M53           
                  33.07   1:07.60 (1:07.60)     1:51.25 (43.65)   2:36.77 (1:29.17)
        3:05.25 (28.48)   3:37.86 (1:01.09)     4:06.84 (28.98)   4:38.36 (1:00.50)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'E'                     5:01.01    5:26.42  
     1) Wynes, Tony M46                 2) Flynn, Merri W56               
     3) Beels, Kendall W43              4) Tipler, David M60              
                  36.94   1:15.24 (1:15.24)     1:57.95 (42.71)   2:43.62 (1:28.38)
        3:27.23 (43.61)   4:14.71 (1:31.09)   5:26.42 (1:11.71)                    
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:24.36     4/17/05 ILLINOIS MASTER                            
                         L DILLMANN, J RIDGE, R KURZA, M KELLER            
        ZONE: Z 7:52.32        1997 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 8:30.63     4/30/99 VMST                                       
                         Lang Meem, Beth Baker, Susan Skiff, Todd Russell  
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                               8:50.00    8:55.23  
     1) Reilly, Jeff M54                2) Hug, Laurie W50                
     3) Burke, Barbara W54              4) Patterson, Thomas M38          
                  30.56   1:02.94 (1:02.94)   1:35.68 (1:35.68)   2:07.43 (2:07.43)
        2:38.28 (30.85)   3:12.40 (1:04.97)   3:47.25 (1:39.82)   4:20.70 (2:13.27)
        4:53.21 (32.51)   5:30.04 (1:09.34)   6:08.39 (1:47.69)   6:46.53 (2:25.83)
        7:15.70 (29.17)   7:48.32 (1:01.79)   8:22.32 (1:35.79)   8:55.23 (2:08.70)
  2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                 10:30.00    9:30.74  
     1) Postma, Terri W46               2) Schneider, Johanna W42         
     3) Tomson, Farol M44               4) Strouse, Gregory M53           
                  34.27   1:12.14 (1:12.14)   1:50.99 (1:50.99)   2:28.02 (2:28.02)
        3:05.91 (37.89)   3:47.18 (1:19.16)   4:27.63 (1:59.61)   5:06.90 (2:38.88)
        5:35.91 (29.01)   6:10.17 (1:03.27)   6:46.12 (1:39.22)   7:20.96 (2:14.06)
        7:50.90 (29.94)   8:23.35 (1:02.39)   8:56.86 (1:35.90)   9:30.74 (2:09.78)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'                    11:11.11   11:02.51  
     1) Beels, Kendall W43              2) Hong, Chun M55                 
     3) Groves, Lisa W51                4) Wynes, Tony M46                
                  44.59   1:34.08 (1:34.08)   2:26.10 (2:26.10)   3:15.69 (3:15.69)
        3:31.98 (16.29)     3:48.04 (32.35)   4:25.42 (1:09.73)   5:45.34 (2:29.65)
        6:08.30 (22.96)                       6:58.55 (1:13.21)   8:19.05 (2:33.71)
        8:57.74 (38.69)   9:38.07 (1:19.02)  10:20.29 (2:01.24)  11:02.51 (2:43.46)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85     5/22/10 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
        ZONE: Z 1:45.00     4/20/13 Montgomery Anci                            
                         S Williams, W Dicks, M Conze, D Conze             
          VA: V 1:44.17     4/26/12 VMST                                       
                         C John, S Summerlin, D Summerlin, J John          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CLUB TRIBE ALUMNI  'C'                            2:11.10    2:10.04  
     1) Lovett, Lindsay W37             2) Lovett, Mandy W41              
     3) Lovett, Michael M38             4) Lovett, Brian M41              
                  42.70     1:23.03 (40.33)     1:47.80 (24.77)     2:10.04 (22.24)
  2 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'B'                   2:17.00    2:11.31  
     1) Boris, Joseph M36               2) Henion, Theresa W44            
     3) Baker, Maribeth W42             4) Ruggieri, James M52            
                  33.29     1:12.32 (39.03)     1:44.24 (31.92)     2:11.31 (27.07)
  3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                2:20.00    2:28.06  
     1) Preis, Sarah W37                2) Menes, Rebecca W55             
     3) Rumble, Wilson M55              4) Franz, Craig M62               
                  41.21     1:25.26 (44.05)     1:59.55 (34.29)     2:28.06 (28.51)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'                     2:25.25    2:39.67  
     1) Katsaros, Sheryl W46            2) Beels, Kendall W43             
     3) Gwilliam, Glenn M37             4) Eliot, Doug M51                
                  38.40     1:30.08 (51.68)     2:10.52 (40.44)     2:39.67 (29.15)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:34.48      5/4/08 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
        ZONE: Z 1:44.07      4/6/14 Virginia Master                            
                         K Clear, C Conlin, G Harris, D Jaeger             
          VA: V 1:39.35     4/26/12 VMST                                       
                         D Malsbury, A Patterson, A Phillips, G Harris     
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                               1:52.00    1:51.17  
     1) Morozin, Joe M56                2) Hug, Laurie W50                
     3) Saucy, Stephanie W52            4) Reilly, Jeff M54               
                  25.47       54.89 (29.42)     1:23.61 (28.72)     1:51.17 (27.56)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:18.18    2:08.08  
     1) Moyer, Michelle W53             2) Hong, Chun M55                 
     3) Sickenberger, Bill M56          4) Sickenberger, Phyllis W52      
                  32.88     1:02.39 (29.51)     1:32.26 (29.87)     2:08.08 (35.82)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:34.92     4/13/08 WALNUT CREEK MA                            
                         G REMMERT, L VIDAL, C MC NAMARA, D BOATWRIGHT     
        ZONE: Z 4:03.93      4/4/04 Virginia Master                            
                         , , ,                                             
          VA: V 3:56.45     4/11/03 VMST                                       
                         L Meem, T Sue Gault, L Bennett, R Stringer        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'F'                     4:35.35    4:12.37  
     1) Scoggin, Sam M55                2) Brightwell, Kim W56            
     3) Groves, Lisa W51                4) Eliot, Doug M51                
                  31.09   1:04.02 (1:04.02)     1:34.22 (30.20)   2:07.29 (1:03.27)
        2:38.88 (31.59)   3:14.08 (1:06.79)     3:41.45 (27.37)     4:12.37 (58.29)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:41.41    4:53.69  
     1) Sickenberger, Phyllis W52       2) Moyer, Steven M58              
     3) Moyer, Michelle W53             4) Sickenberger, Bill M56         
                  35.80   1:15.20 (1:15.20)     1:31.72 (16.52)     1:49.24 (34.04)
        2:25.89 (36.65)   3:02.79 (1:13.55)     3:43.17 (40.38)   4:53.69 (1:50.90)
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:51.33     4/17/09 WALNUT CREEK MA                            
                         D BOATWRIGHT, C O'BRIEN, M CURRAN, B GOTHBERG     
        ZONE: Z 8:30.46     4/17/11 Colonials 1776                             
                         , , ,                                             
          VA: V 8:51.34     4/11/03 VMST                                       
                         L Meem, T Sue Gault, L Bennett, R Stringer        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'E'                    10:22.22    9:27.77  
     1) Dawson, Mandy W53               2) Eliot, Doug M51                
     3) Evans, Brian M51                4) Katsaros, Sheryl W46           
                  33.21   1:10.08 (1:10.08)   1:48.77 (1:48.77)   2:26.82 (2:26.82)
        2:56.66 (29.84)   3:30.26 (1:03.44)   4:05.34 (1:38.52)   4:42.36 (2:15.54)
        5:11.45 (29.09)   5:46.32 (1:03.96)   6:22.08 (1:39.72)   6:56.77 (2:14.41)
        7:33.75 (36.98)   8:12.80 (1:16.03)   8:50.74 (1:53.97)   9:27.77 (2:31.00)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                    10:41.41   10:32.77  
     1) Moyer, Michelle W53             2) Scoggin, Sam M55               
     3) Sickenberger, Bill M56          4) Sickenberger, Phyllis W52      
                  36.89   1:18.38 (1:18.38)   2:01.35 (2:01.35)   2:42.96 (2:42.96)
        3:15.47 (32.51)   3:51.64 (1:08.68)   4:29.35 (1:46.39)   5:06.48 (2:23.52)
        5:40.30 (33.82)   6:20.11 (1:13.63)   7:02.34 (1:55.86)   7:41.53 (2:35.05)
        8:20.59 (39.06)   9:02.91 (1:21.38)   9:47.33 (2:05.80)  10:32.77 (2:51.24)
  3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'B'                 12:00.00   12:19.09  
     1) Robinson, David M72             2) Bancroft, Caren W45            
     3) Mallon, Barbara W49             4) Boyle, Michael M64             
                  41.33   1:26.81 (1:26.81)   2:13.22 (2:13.22)   2:55.13 (2:55.13)
        3:11.05 (15.92)     3:33.13 (38.00)   4:17.17 (1:22.04)   5:04.24 (2:09.11)
        5:45.39 (41.15)   6:28.70 (1:24.46)   7:15.75 (2:11.51)   8:57.32 (3:53.08)
        9:43.72 (46.40)  10:34.76 (1:37.44)  12:19.09 (3:21.77)                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02      5/4/08 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
        ZONE: Z 1:56.02      4/5/14 Patriot Masters                            
                         L Livingston, K Toner, R Hansen, B Gandee         
          VA: V 1:53.63     4/28/11 VMST                                       
                         C Stevenson, L Bennett, M Kutz, S Newell          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LANE 4 SWIMMING  'A'                              1:58.00    1:55.19Z 
     1) Williams, Susan W50             2) Kress, Jay M53                 
     3) Schutzmeister, Scott M51        4) Buchholz, Nancy W49            
                  28.13     1:00.35 (32.22)     1:26.80 (26.45)     1:55.19 (28.39)
  2 COLONIALS 1776  'A'                               2:07.07    2:07.38  
     1) Swanson, Vibeke W54             2) Dougherty, Stephen M64         
     3) Reilly, Jeff M54                4) Hug, Laurie W50                
                  32.91     1:07.60 (34.69)     1:37.61 (30.01)     2:07.38 (29.77)
  3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                  3:00.00    2:27.20  
     1) Wright, Stephen M66             2) Greger, Ron M71                
     3) Postma, Terri W46               4) Bancroft, Caren W45            
                  36.25     1:16.47 (40.22)     1:55.26 (38.79)     2:27.20 (31.94)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:31.31    2:38.83  
     1) Sickenberger, Phyllis W52       2) Sickenberger, Bill M56         
     3) Moyer, Michelle W53             4) Moyer, Steven M58              
                  42.67       58.08 (15.41)     1:29.08 (31.00)   2:38.83 (1:09.75)
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:00.80      5/2/04 OREGON MASTERS                             
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
        ZONE: Z 4:28.24        2002 Virginia                                   
                         , , ,                                             
          VA: V 4:28.24      1/1/02 VMST                                       
                         R Stringer, L Bennett, T Sue Gault, J Miller      
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     5:41.41    6:15.88  
     1) Moyer, Michelle W53             2) Scoggin, Sam M55               
     3) Raful, Mitchell M54             4) Sickenberger, Phyllis W52      
                  44.44   1:28.00 (1:28.00)     2:07.11 (39.11)   2:50.81 (1:22.81)
        3:39.56 (48.75)                             5:21.72 ( )         6:15.88 ( )
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     6:15.15    7:31.98  
     1) Nobbe, Nick M77                 2) Flynn, Merri W56               
     3) Paulson, Laurence M67           4) Kelly, Anne Marie W46          
                1:07.14   2:18.48 (2:18.48)     3:05.43 (46.95)                    
            4:44.08 ( )         5:37.86 ( )     5:53.62 (15.76)   7:31.98 (1:54.12)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.97     4/13/14 SARASOTA Y SHAR                            
                         J GROSELLE, T HEDRICK, N KRYKA, D DOYLE           
        ZONE: Z 2:01.83        1990 New England                                
                         , , ,                                             
          VA: V 1:54.27     4/26/12 VMST                                       
                         W Throne, D Frisch, M Barry, S Loftus-Charley     
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LANE 4 SWIMMING  'A'                              2:15.00    2:09.18  
     1) Frost, Holly W56                2) Duquette, Bobbe W62            
     3) Dearfield, Kerry M63            4) Linehan, Sean M55              
                  37.75     1:11.55 (33.80)     1:40.12 (28.57)     2:09.18 (29.06)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    2:10.93  
     1) Romo, Robert M57                2) Miller, Patricia W55           
     3) Swiger, Ralph M59               4) Loftus-Charley, Shirley W64    
                  29.52     1:02.41 (32.89)     1:39.51 (37.10)     2:10.93 (31.42)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:45.45    2:31.15  
     1) Manheim, Lucy W73               2) Flynn, Merri W56               
     3) Desrosiers, Jim M61             4) Tipler, David M60              
                  50.26                             1:44.11 ( )     2:31.15 (47.04)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:48.60      4/1/12 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY       
        ZONE: Z 4:26.21      4/4/04 DC Masters                                 
                         , , ,                                             
          VA: V 4:38.92     4/13/12 VMST                                       
                         S Loftus-Charley, K Braaten, R Swiger, J McCorkle 
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    5:05.41  
     1) Braaten, Kitten W60             2) Loftus-Charley, Shirley W64    
     3) Swiger, Ralph M59               4) Romo, Robert M57               
                  40.54   1:23.22 (1:23.22)     1:56.91 (33.69)   2:33.09 (1:09.87)
        3:14.53 (41.44)   3:58.80 (1:25.71)     4:30.97 (32.17)   5:05.41 (1:06.61)
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  8:34.48     4/21/13 UCLA BRUIN MAST                           
                          B MAGIT, J COOK, P O'KEEFFE, V HIBBEN             
        ZONE: Z  9:35.98      4/3/04 DC Masters                                
                          , , ,                                             
          VA: V 10:43.45      4/4/14 VMST                                      
                          R Romo, R Swiger, K Braaten, S Loftus-Charley     
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT   10:26.10V 
     1) Romo, Robert M57                2) Miller, Patricia W55           
     3) Swiger, Ralph M59               4) Loftus-Charley, Shirley W64    
                  32.64   1:08.78 (1:08.78)   1:47.47 (1:47.47)   2:26.86 (2:26.86)
        3:02.48 (35.62)   3:41.46 (1:14.60)   4:21.04 (1:54.18)   4:59.64 (2:32.78)
        5:41.35 (41.71)   6:28.16 (1:28.52)   7:17.78 (2:18.14)   8:02.58 (3:02.94)
        8:35.92 (33.34)   9:12.65 (1:10.07)   9:50.06 (1:47.48)  10:26.10 (2:23.52)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                    10:31.31   10:55.65  
     1) Brightwell, Kim W56             2) Flynn, Merri W56               
     3) Tipler, David M60               4) Rysdon, Jon M64                
                  32.28   1:07.91 (1:07.91)   1:44.91 (1:44.91)   2:21.14 (2:21.14)
        3:04.24 (43.10)   3:53.43 (1:32.29)   4:44.98 (2:23.84)                    
                                                                        8:15.46 ( )
        8:50.87 (35.41)   9:31.03 (1:15.57)  10:13.58 (1:58.12)  10:55.65 (2:40.19)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:52.96     4/26/15 PUGET SOUND MAS                            
                         Z COURTNEY, R COLELLA, D GRAHAM, C DAVIS          
        ZONE: Z 2:16.14        1987 New England                                
                         , , ,                                             
          VA: V 2:12.57     4/26/12 VMST                                       
                         N Betts, D Frisch, W Throne, S Loftus-Charley     
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    2:31.65  
     1) Romo, Robert M57                2) Swiger, Ralph M59              
     3) Braaten, Kitten W60             4) Loftus-Charley, Shirley W64    
                  35.15     1:18.81 (43.66)   2:31.65 (1:12.84)                    
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'E'                     2:35.35    3:00.73  
     1) Brightwell, Kim W56             2) Manheim, Lucy W73              
     3) Tipler, David M60               4) Rysdon, Jon M64                
                  34.02                             2:29.02 ( )     3:00.73 (31.71)
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:17.57     3/31/12 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, K MACCURDY, J GOODING, L MORRISON       
        ZONE: Z 5:04.64        1995 DC Masters                                 
                         , , ,                                             
          VA: V 5:09.07     4/30/99 VMST                                       
                         B Durrant, E Gaulrapp, J Schlitz, L Walker        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    5:38.71  
     1) Romo, Robert M57                2) Miller, Patricia W55           
     3) Swiger, Ralph M59               4) Loftus-Charley, Shirley W64    
                  40.35   1:20.36 (1:20.36)     1:59.92 (39.56)   2:43.93 (1:23.57)
        3:33.85 (49.92)   4:28.36 (1:44.43)     5:01.97 (33.61)   5:38.71 (1:10.35)